مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

Watch Dogs 2

8.5

بازی Watch Dogs 2 در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

وقتی که شرکتی بازی خود را بهتر از چیزی که واقعا هست نشان می دهد و گیمر ها و منتقدین هم به آن بازی بیشتر از چیزی که لیاقتش را دارد بها می دهند و آن را بزرگ می کنند، به احتمال فراوان آن بازی با شکست روبرو خواهد شد. دقیقا همین موضوع باعث شد که از Watch Dogs به عنوان یک بازی متوسط یاد شود. بعد از دو سال، نسخه دوم این بازی بدون هیاهو ها و انتظارات بی جایی که از  نسخه قبلی می رفت عرضه شده و با این که بازی فوق العاده ای نیست، اما حداقل پیشرفت های قابل توجهی نسبت به واچ داگز یک داشته.

1479993243_Watch-Dogs-2-PS4-german-ps4-cover

فضا و اتمسفر واچ داگز ۲ دقیقا در نقطه مقابل واچ داگز ۱ قرار دارد! نسخه قبل، به شدت سعی داشت که خود را جدی بگیرد و دنیایی خشن، با شخصیت های جدی را به تصویر بکشد. نتیجه کار پدید آمدن یکی از بی روح ترین و دوست نداشتی ترین شخصیت های بازی های ویدیویی بود. اما مارکوس هالووی، شخصیت اصلی این نسخه و دوستاش، دقیقا همان نوع افرادی هستند که واچ داگز نیاز دارد، یک سری از طرفدار پر و پا قرص تکنولوژی!

Watch-Dogs-2-6

داستان واچ داگز ۲ وارد دنیای طرفداران تکنولوژی شده و فرهنگ طرفداران این حوزه را بررسی می کند. هر چند در ادامه پای مسائل جدی تری هم به بازی باز می شود، اما واچ داگز ۲ هیچ گاه روحیه شاد خود را از دست نمی دهد. شخصیت های بازی، مدام به آثار مطرح فرهنگی، تکنولوژی های شناخته شده و غول های دره سیلیکون، اشارات جالب و خنده داری می کنند و اگر که آشنایی خوبی با فیلم ها، بازی ها و کتاب ها داشته باشید، خیلی از این اشارات را متوجه خواهید شد و در نتیجه با شخصیت ها احساس هم ذات پنداری می کنید. برخلاف نسخه قبل، شخصیت های پشتیبان واچ داگز ۲، دوست داشتنی و به یاد ماندنی هستند. همین موضوع باعث می شود که بازیکن، علاقه بیشتری به دنبال کردن بازی نشان دهد.

اما در ادامه بازی، بازیکن در رفتار مارکوس تضادی عجیبی را خواهد دید. نه مارکوس و نه دوستانش در داستان بازی به شکل یک سری قاتل به تصویر کشیده نشده انذ، اما بازیکن قادر است در نقش مارکوس، تمامی دشمنانش را سلاخی کند. جدا از گسستگی بین داستان و گیم پلی، بسیاری از اعمالی که از مارکوس سر می زند هم جای انتقاد دارد. در واقع شخصیت پردازی مارکوس گرچه نسبت به آیدن پیرس، شخصیت اصلی نسخه قبل جهشی بزرگ داشته و در ابتدای بازی به خوبی به بازیکن معرفی می شود، اما اعمال وی در طول داستان بازی، به مرور وی را شخصیتی ناپخته و حتی غیر عادی جلوه می دهند.

3111068-wd2_screen_sailing_race_gc_170816_920am_1471366594

مارکوس ابتدا مهارت‌های خود را به عنوان یک هکر کاربلد اثبات می‌کند تا بلیت ورود به گروه DedSec را به دست آورد. این گروه زیرزمینی در سراسر شهر آوازه‌اش به گوش مردم رسیده و دنبال‌کننده‌های آنان با پوسترها و گرافیتی‌ها حمایت خود را نشان می‌دهند. سران اصلی این گروه پنج نفر هستند که هر کدام وظیفه‌ی مشخصی دارند و مارکوس هم به عنوان سرباز پیاده شخصاً سراغ شرکت‌ها و مدیران رده بالا می‌رود.watch_dogs_2-4

شخصیت‌های بازی صرفاً تیپ‌هایی هستند که نوجوانان امروزی از «هکرها» انتظار دارند. لباس‌های عجیب و غریب، خالکوبی، حرف‌های گیکی و ارجاعات به فیلم‌های علمی تخیلی و شاید واضح‌تر از همه اتاقی زیرزمینی که پر از لوگوهای دد سک و ابزار و وسایل گوناگون است. انتظار یک شخصیت‌پردازی قوی را نداشته باشید، این چند نفر فقط به این دلیل هستند که بازی داستانی مشخص داشته باشد و قرار نیست با آن‌ها همذات‌پنداری کنید. البته آن‌ها انصافاً کارشان را خوب انجام می‌دهند و اگر سخت نگیرید، می‌توانید با آن‌ها کنار بیایید.

مراحل داستانی بازی تقریباً ساختار مشابهی دارند: ساختمان یا منطقه‌ای محافظت شده که باید دستگاهی را هک کنید و اطلاعاتی به دست بیاورید. اما این ساختار مشابه باعث نشده هیچگاه احساس خستگی کنید و کاری تکراری انجام دهید، چرا که درخت ارتقای مارکوس شاخ و برگ زیادی دارد و در هر مرحله ابزار و گجت‌های بیشتری از مرحله‌ی قبل در اختیار دارید.

پهپاد و ماشین کنترلی، دوربین‌های مدار بسته، جعبه‌های تقسیم، گوشی‌های موبایل و در کل همه‌ی وسایل الکتریکی، اسلحه‌های مارکوس در مراحل هستند و می‌توانید بدون شلیک یک گلوله مأموریت را به هدف برسانید. در این روش اما باید حوصله‌ی بیشتری داشته باشید و منطقه را به خوبی بازرسی کنید، نقاط کور را تشخیص دهید و رفتار مأمورها را بررسی کنید. برخی مراحل واچ داگز ۲ اصلاً ساده نیستند و حتی با کمک مسلسل و شات‌گان نیز باید فکرشده عمل کنید. روش پر سر و صدا چندان چنگی به دل نمی‌زند چرا که گان‌پلی بازی، آن ظرافت و نرمی حالت مخفی‌کاری را ندارد و به نظر می‌رسد سازندگان وقت زیادی برای آن نگذاشتند.

3111067-wd2_screen_oakland_triggergangwar_gc_170816_920am_1471366593

اسلحه‌ها با اینکه از لحاظ ظاهری تنوع زیادی دارند اما کاربرد آن‌ها فرق چشمگیری با هم ندارد و چون به دریایی از مهمات هم دسترسی دارید، حس خاصی از بخش تیراندازی بازی دریافت نمی‌کنید. اما این باعث نمی‌شود که یوبیسافت در قسمت شخصی‌سازی اسلحه‌ها کم گذاشته باشد. گروه DedSec به یک پرینتر سه بعدی صنعتی دسترسی دارند که با آن می‌توانند علاوه بر ساخت پهپاد و سلاح‌های گوناگون، شخصی‌سازی‌های مخلتفی هم روی ابزار خود اعمال کنند.

البته هزینه‌ی این پرینتر پایین نیست و برای پرینت یک اسلحه‌ی جدید باید حسابی خرج کنید. از طرف دیگر هکرها باید حواسشان به تیپ و ظاهرشان نیز باشد و مارکوس هم می‌تواند با سر زدن به لباس‌فروشی‌های سراسر شهر لباس‌های مختلف را امتحان کند. نکته‌ی جالب در مورد فروشگاه‌های لباس سان فرانسیسکو این است که بسته به محله و وضعیت مردم ساکن قسمت‌های مختلف شهر، نوع لباس‌های یک فروشگاه نیز تغییر می‌کند

Watch-Dogs-2-gameplay

طراحی سان فرانسیسکو، واقعا شایسته تقدیر است. رفتار مردم، حرکات آن ها و حتی مکالمات شان باعث شده که این شهر واقعا زنده به نظر بیاید. سری واچ داگز ابزاری به بازیکن ارائه می دهد تا وی بتواند با این شهر تعامل داشته باشد و این ابزار هم چیزی نیست جز قابلیت هک کردن. هر چه که فکرش  بکنید را می توان هک کرد. این مکانیزم دیگر به سر راستی نسخه قبل نیست و برای آشنا شدن با آن، باید تمرین کنید تا با ابزاری که در اختیار دارید به خوبی آشنا شوید. این موضوع باعث شده که گیم پلی بازی درگیر کننده تر بشود. هک کردن حس قدرتی را در بازیکن ایجاد می کند، گویی که وی به همه چیز تسلط دارد و کنترل نبض شهر در دستان او است.

WATCH_DOGS®-2_20161121224450 (1)

جدا از مراحل اصلی، در سان فرانسیسکو آنقدر کار برای انجام دادن هست که بتوانید کمی از هک کردن فاصله بگیرید و به فعالیت‌های جانبی بپردازید. با اسمارت‌فون مارکوس می‌توانید اپ‌های مختلفی را دانلود کنید در شهر به دنبال کارهای متفرقه باشید. با اپ Driver SF می‌توانید مسافر سوار کنید و کاری را که هرکدام از شما می‌خواهند انجام دهید. با ScoutX هم می‌توانید از مناظر دیدنی شهر عکس بگیرید و دنبال‌کننده‌های گروهتان را افزایش دهید.

علاوه بر این‌ها مسابقات موتور و قایق و حتی و پهپاد هم در شهر وجود دارد و گاهی هم برخی هم‌گروهی‌هایتان از شما کاری می‌خواهند که بعضاً اندازه‌ی یک مأموریت داستانی وقت می‌برند. کاملاً مشخص است که Watch Dogs 2 از لحاظ محتوا کم و کسری ندارد و می‌توان به یوبیسافت آفرین گفت که این مشکل بزرگ باز‌ی‌هایش را رفع کرده است

watch-dogs-2-san-franciscoهرچقدر شیکاگوی واچ داگز سرد، خشک و بی‌روح بود، سان فرانسیسکوی واچ داگز ۲ رنگارنگ، پر زرق و برق و شلوغ است. بعد از مرحله‌ی اول جایی که در خانه‌ی ساحلی‌تان بیدار می‌شوید و برای اولین بار پس از عبور از روی پل گلدن گیت وارد منطقه‌ی سان فرانسیسکو می‌شوید، کاملاً متوجه توجه بسیار سازندگان به جزئیات شهر می‌شوید. کافیست چند دقیقه در خیابان‌های شهر یا مناطق معروف مثل اسلکه‌ی معروف ۳۹ پیاده‌روی کنید و به مکالمه‌ی مردم گوش کنید؛ آن‌ها به قدری مکالمات ملموس و جالبی دارند که می‌توانید کنارشان راه بروید و به حرف‌هایشان گوش کنید. آن‌ها حتی سلفی می‌گیرند، در پارک‌ ورزش می‌کنند یا حتی با یکدیگر دعوا می‌کنند. خود شهر هم به خاطر قابلیت‌های مارکوس در هک کردن چراغ‌های راهنمایی و اتومبیل‌ها، بسیار زنده‌تر از دیگر بازی‌های جهان‌باز به نظر می‌رسد و دیگر فقط زمین بازی نیست، بلکه جزئی از خود بازی است.

WATCH_DOGS® 2_20161112122709

متاسفانه گیم پلی شوتینگ و سنگرگیری بازی به روانی نسخه قبل نیست و افت محسوسی داشته. سنگر گیری و حرکت بین کاور ها همانند قبل لذت بخش نیست و ضعف این مکانیزم ها بازیکن را تشویق به مخفی کاری می کند. حتی جدا از بحث گیم پلی، داستان بازی هم به گونه ای نوشته شده که واقعا سلاح در آن جایی ندارد! زیرا همان طور که اشاره کردیم، به مارکوس و دوستانش اصلا به شکل یک سری قاتل پرداخته نشده. انیمیشن شخصیت های بازی فوق العاده هستند، اما بعضی از مواقع در زمان و مکان نامناسب، مارکوس انیمیشنی طولانی انجام داده و بازیکن را در موقعیتی خطرناک قرار می دهد.

Watch-Dogs-2-Review-Shot-(21)

هندلینگ ماشین ها در واچ داگز یک افتضاح کامل بود. در این نسخه گرچه پیشرفت هایی حاصل شده، اما هنوز هندلینگ در حد استاندارد های عناوین جهان بازی که گیمر وقت زیادی را به کنترل ماشین ها اختصاص می دهد نیست. ماشین ها بی وزن به نظر می رسند و فیزیکشان هم خیلی ضعیف از آب در آمده.

Watch-Dogs-2-HD-Wallpaper گرافیک فنی بازی، به عنوان یک بازی جهان باز کیفیت بسیار خوبی دارد. کیفیت تصویر کاملا خوب و مناسب است و نور پردازی هم بسیار خوب کار شده. در واقع گرافیک تکنیکی خوب بازی اتمسفر خاصی را به سان فرانسیسکو بخشیده که باعث شده این شهر واقعا زیبا و زنده به نظر برسد. قطعات موسیقی به کار رفته در رادیو های بازی و موزیک های خود بازی هم کاملا با جو بازی هماهنگ اند و هیجان مراحل و گیم پلی را تقویت می کنند. کار صداگذاران شخصیت ها هم شایسته تقدیر است.


نقات قوت

  • – مراحل جذاب و سرگرم‌کننده
  • – امکانات زیاد هک کردن و گجت‌ها
  • – مأموریت‌های جانبی زیاد
  • – سان فرانسیسکوی زیبا و پرجزئیات
  • – ماسک شخصیت رنچ!

نقات ضعف

  • – گان‌پلی ضعیف
  • – شخصیت‌پردازی سطحی

ویدیو هایی از Watch Dogs 2


iRev.ir-Line1

بررسی دیجیتالو : بررسی Watch Dogs 2؛ نبض شهر را به دست بگیرید

بررسی زومجی :  بررسی بازی Watch Dogs 2

 

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه