مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

Pro Evolution Soccer 2018

8.5

بررسی بازی Pro Evolution Soccer 2018  در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

اگر شما هم مثل من از طرفداران بازی‌های ورزشی و فوتبال باشید، قطعا خاطرات زیادی را با سری PES دارید؛ سری‌ای که خیلی از ما اولین بار در کنسول پلی‌استیشن با آ‌ن آشنا شدیم؛ با بازی‌ای که به دلیل ژاپنی بودن زبانش خیلی از منوهایش سر در نمی‌آوردیم و فقط از روی پرچم‌ها تیم انتخاب می‌کردیم و می‌دانستیم که دفاع چپ برزیل، روبرتو کارلوس است! یا سری PES را با بازی‌هایی چون PES 6 و شوت‌های وحشتناک آدریانو برزیلی می‌شناسیم. اما مانند اکثر مجموعه بازی‌های بزرگ، سری Pro Evolution Soccer یا همان Winning Eleven هم مسیر پر فراز و نشیبی را داشته و در حالی که زمانی بهترین بازی فوتبالی موجود بود، زمانی هم تجربه‌ای ارائه می‌کرد که حتی متعصب‌ترین طرفدارانش را هم ناامید کرده بود.

071297

با این حال PES 2016 یک نسخه بسیار مهم برای این سری به شمار می‌رود. در این نسخه، شبیه‌ساز فوتبال کونامی مانند یک ققنوس از نو زاده شد و شرکت ژاپنی دوباره مسیر درست را پیدا کرد. البته که این نسخه هم مشکلاتی داشت، اما حداقل از حیث گیم‌پلی تجربه‌ای خوب ارائه می‌کرد. این مساله در نسخه بعدی یعنی PES 2017 باز هم بهبود پیدا کرد و حال Pro Evolution Soccer 2018 را داریم که چند روزی است منتشر شده و به جرات می‌توان گفت که یک تجربه فوتبالی عالی و شدیدا لذت‌بخش را ارائه می‌کند.

usainboltpes

بازی‌های PES روی کنسولی مثل پلی‌استیشن ۲، به این دلیل محبوب بودند که گیم‌پلی‌ای عالی و شبیه به فوتبال واقعی ارائه می‌کردند و به همین دلیل هم خیلی از مشکلات بازی نادیده گرفته می‌شد و همین که بازی‌ها حس واقعی و هیجان‌انگیز فوتبال را ارائه می‌کردند، برای طرفداران کافی بود. با این حال، کونامی در نسخه‌های بعدی بازی به جایی رسید که این ویژگی مثبت بازی‌هایش را هم از دست داد و نتیجه چند نسخه ناامید‌کننده بود که از قضا با اوج‌گیری سری فیفا هم همزمان شد و کار را برای کونامی سخت کرد.

اما این شرکت در نهایت در PES 2016 دوباره فرمول موفقیت را پیدا کرد و به این نتیجه رسید که هیچ‌چیز در بازی‌هایش به اندازه گیم‌پلی مهم نیست. به همین دلیل هم گیم‌پلی بازی‌های PES از آن نسخه به بعد روندی صعودی را طی کرده و خب در PES 2018 هم این روند ادامه داشته و بازی از حیث گیم‌پلی داخل مستطیل سبز، واقعا عالی است.

pro-evolution-soccer-2018_1h6jsicdgue4u15fm6apclh4iw

از همان اولین بازی‌ای که در PES 2018 آغاز می‌کنید، طبیعی بودن بازی خودش را نشان می‌دهد. سرعت بازی نسبت به نسخه سال پیش کمی کاهش پیدا کرده، اما این کاهش بدین معنی نیست که با بازی کُندی رو‌به‌رو هستیم و برعکس، سرعت بازی دقیقا شبیه به فوتبال واقعی شده است و آن هیجانی را که بازی‌های PES همواره داشتند هم در خود دارد. از طرف دیگر، مساله بسیار مهمی که در بازی به چشم می‌آید، طبیعی بودن حرکات است؛ به این صورت که مثلا پاس‌هایی که در بازی ارسال می‌کنید یا شوت‌هایی که می‌زنید و ارسال‌هایی که برای مهاجمین تیم‌تان دارید، هیچ‌کدام حالتی غیرطبیعی و غیرمعقول ندارند و دقیقا به همان شکلی هستند که باید باشند.

PRO EVOLUTION SOCCER 2018_20170910195634

راستش را بخواهید، کونامی در PES 2018 تغییر خیلی بزرگی در بازی ایجاد نکرده است. اما مساله‌ای که باعث شده تا این مورد یک ایراد برای بازی نباشد، این است که کونامی همان فرمول موفق نسخه قبل را حفظ کرده و به جای اینکه تغییر بزرگی در بازی ایجاد کند، روی جزییات تمرکز کرده است؛ جزییاتی مثل همین طبیعی‌تر شدن حرکات در بازی یا منحصر‌به‌فرد بودن تیم‌ها و بازیکنان و بهبود داوری و واکنش‌های دروازه‌بان‌ها که شاید به خودی خود مهم نباشند، اما وقتی که در کنار هم قرار بگیرند، به یک تجربه عالی از فوتبال ختم می‌شوند.

از حیث منحصر‌به‌ فرد بودن بازیکنان، بازی به یک بلوغ خیلی خوب رسیده و مثلا وقتی که تیم رئال مادرید (با نام MD White) را انتخاب کنید، سبک حرکت کردن و بازی کردن بازیکنی مثل کریستیانو رونالدو خیلی متفاوت از بازیکنی مثل ایسکو یا کریم بنزما است و سازندگان موفق شده‌اند آن نوع خاص از حرکت کردن، پاس دادن، شوت زدن و دریبل‌زنی بازیکنان را به خوبی در بازی شبیه‌سازی کنند و حداقل بازیکنان مطرح دنیای فوتبال، شخصیتی منحصر‌به‌فرد در بازی دارند.

این مساله در مورد تیم‌ها هم صدق می‌کند؛ به این صورت که مثلا بازی کردن در مقابل تیمی مثل یوونتوس با دفاع قوی، خیلی متفاوت از بازی کردن در مقابل تیمی مثل بارسلونا با حمله قوی است و در اولی شاهد رقیبی خواهید بود که بیش‌تر به دفاع می‌پردازد و چشم به ضدحملات دارد و در هنگام بازی با بارسلونا، با حریفی رو‌به‌رو خواهید شد که در پی حفظ مالکیت توپ و حمله مداوم است. این منحصر‌به‌فرد بودن‌ها در بازی باعث شده‌اند تا هیچ مسابقه‌ای شبیه به مسابقه قبلی نباشد و هر بازی‌ای حس و حال مخصوص به خودش را داشته باشد که نتیجه این امر، حفظ تازگی و هیجان بازی در طولانی‌مدت است.

PREVIEW_SCREENSHOT4_148659

گیم پلی که از مهمترین ارکان PES به شمار می رود ، باز هم دچار تغییرات بسیار ریزی شده ، مهمترین نکته البته این است که کونامی ، قصد داشته با حفظ همان دستپخت قبلی ، و اضافه کردن ادویه های خوب ، هر بار محصولی بهتر و مرغوب تر را ارائه دهد. اینگونه است که انیمیشن ها در PES 2018 نرم تر از گذشته شده اند و کونامی بازی را اینبار عمیق تر  از قبل ساخته است. همین نکات ، به ارائه فوتبالی جذاب تر کمک شایانی می کنند و در نهایت منجر به نزدیکی بیشتر بازی به واقعیت خواهند شد. آنچه که در سالهای گذشته برای واقع گرایانه تر شدن بازی سدی بزرگ بود ، سرعت بیش از حد گیم پلی به شمار ممی رفت ، قدم های بازیکنان کمی نا معمول و سریع بود! حالا در ننسخه ۲۰۱۸ ، سرعت بازی معقول تر ازهمیشه دیده می شود .

PRO EVOLUTION SOCCER 2018_20170913165131

موردی که همیشه در PES تحسین می شد ، تفاوت مدل حرکت و استایل بازیکنان بود که هم اکنون ، با بهتر شدن ، تجربه فوق العاده ای به ما خواهد داد.  قدم های سریع مسی و حالت خاص حرکت رونالدو ، تفاوت بازی بازیکنان قد بلند با قد کوتاه و ظرافت بازی بازیکنان تکنیکی ، همه و همه در بازی به خوبی پیاده شده اند و آنقدر این  ویژگی های بازیکنان و استایل هایشان به خوبی پیاده شده که مثلا در هنگام بازی با تیمی مانند  بارسلونا ، آن هم در نیوکمپ ، واقعاً احساس می کنید در حال کنترل ورژن اصلی بازیکنان هستید! ظاهرا سازندگان اینبار برای انتخاب موسیقی های بازی سلیقه بیشتری به خرج داده اند ! و  شاهد موسیقی های مرغوب تری نسبت به سالهای گذشته هستیم( هر چند با تعداد نه چندان زیاد) البته اگر چه موسیقی در بازی ای مانند PES ، تنها در مواقعی که در منو هستید به کار می آید و در حین بازی به آن نیازی ندارید ، اما مطمئناً می توان روی تنوعی که ایجاد می کند حساب کرد.

img_topic_new_feature_1_01_dribbling_pes

گیم پلی بازی ، هر سال بهتر از سال قبل بنظر می رسد و من فکر می کنم که با بهترین گیم پلی سری در چند سال اخیر طرف هستیم. تغییرات جزئی در گیم پلی ، روح تازه ای به آن اهدا کرده است و سبب هر چه زیباتر شدنش می شود. ” به جرأت می توان گفت که گیم پلی PES 2018 آنقدر لذت بخش است که از تک تک پاس هایی که می دهید لذت می برید! ” هر مسابقه ، یک چالش جدید را به همراه دارد.

و صریح تر بگویم ، واقعاً هیچ بازی فوتبالی به اندازه PES 2018  اینچنین حس خوبی را در حین بازی به شما نمی دهد! پاس ها ، سانتر ها و شوت ها همگی زیبا طراحی شده اند. از نظر جلوه های بصری نیز مانند همیشه ، هیچ انتقادی وارد نیست . طراحی چهره ها ، همانطور که در نسخه های قبل مشاهده کردیم ، فوق العاده هستند و هر سال هم بهتر می شوند. طراحی چهره ها ، بهتر از این نمی شد و کونامی در این مورد ، ابداً کم نگذاشته است.

در کل، از حیث گیم‌پلی، بازی PES 2018 به یک سطح بسیار عالی رسیده و تجربه‌ای شدیدا هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده از فوتبال ارائه می‌دهد؛ تجربه‌ای که هر لحظه از آن، لذت خاصی دارد و همان چیزی است که خیلی از ما از یک بازی PES انتظار داریم.

کونامی تصمیم درستی در مورد این بازی اتخاذ کرده و آن هم این است که به جای رفتن سراغ اعمال ریسک‌ها یا تغییرات خیلی بزرگ، روی جزییات بازی کار کرده و آنچه را که در سال‌های گذشته خلق کرده بود، تکمیل‌تر کرده و نتیجه، به تجربه‌ای بسیار عالی ختم شده است. PES 2018 شبیه به ساختمانی سه-طبقه است که اولین طبقه آن در PES 2016 ساخته شد، در PES 2017 یک طبقه دیگر نیز به آن اضافه شد و حال در PES 2018 ساختمان کامل و آماده شده است.

pro-evolution-soccer-2018-gamescom-2017-nvidia-ansel-4k-screenshot-001

اما در یک بازی فوتبال، عوامل دیگری هم روی کیفیت بازی تاثیرگذار هستند که دو مورد از آن‌ها، تنوع در حالت‌های بازی و بخش آنلاین به شمار می‌رود؛ مواردی که PES 2018 در آن‌ها هم عملکرد خوبی دارد. اگر از طرفداران قدیمی سری باشید، از بازی کردن بخش‌هایی چون مستر لیگ یا Become a Legend لذت خواهید برد؛ بخش‌هایی که درست است تغییرات زیادی در آن‌ها اعمال نشده، اما یک سری بهبود‌های جزئی خوب داشته‌اند.

همچنین رقابت‌هایی چون لیگ قهرمانان اروپا و آسیا و لیگ اروپا به‌صورت کاملا لایسنس‌شده هم از دیگر بخش‌های بازی هستند. اما در کنار حالت‌های بازی با هوش مصنوعی، PES 2018 حالت‌های آنلاین زیادی هم دارد. بخش MyClub بازی شاید هنوز راه زیادی برای رسیدن به آلتیمیت تیم فیفا داشته باشد، اما تجربه آن خالی از لطف نیست و لذت به دست آوردن بازیکنان بهتر و تکمیل‌تر کردن تیم، چیزی است که به‌خوبی در این بخش گنجانده شده است. حالت‌های آنلاین دیگری مثل Divisions هم وجود دارند که در آن‌ها می‌توانید با رقبای واقعی بازی کنید و به مرور به دسته‌های بالاتر صعود کنید.

PES_02

 اما حالتی که به‌شخصه برایم جذابیت زیادی در بین حالت‌های آنلاین بازی داشت، بخش Co-Op بود؛ بخشی که در این نسخه شاهدش هستیم و به‌تان اجازه می‌دهد که همزمان با چند بازیکن هم‌تیمی شوید و با هم به مصاف رقبا بروید. این بخش از این نظر جذابیت دارد که تجربه‌ای متفاوت ارائه می‌کند. برای مثال، در تمامی حالت‌های دیگر بازی، در نهایت این خود شما هستید که تیم‌تان را هدایت می‌کنید و اگر اشتباهی کنید یا کار مثبتی انجام دهید، در نهایت فقط خودتان ضرر خواهید کرد یا لذت خواهید برد.

اما در بخش Co-Op، این لذت‌ها و ناراحتی‌ها با چند نفر دیگر هم به اشتراک گذاشته می‌شوند و همین باعث می‌شود تا حس واقعی «یک تیم بودن» به بازیکن منتقل شود. در مجموع، آن احساس مسئولیت خاصی که در این بخش وجود دارد، عاملی است که باعث می‌شود مسابقات Co-Op بازی، هیجانی حتی بیش‌تر از سایر بخش‌ها داشته باشند. در کل، از حیث داشتن حالت‌های بازی متنوع، مشکلی در PES 2018 وجود ندارد و چه طرفدار بازی کردن به شکل آفلاین باشید و چه به بازی کردن با سایر بازیکنان علاقه‌مند باشید، PES 2018 چیزی برای‌تان در نظر گرفته و می‌تواند تجربه‌ی سرگرم‌کننده‌ای ارائه کند.

شاید عده‌ای بر این باور باشند که خب، بازی دارای بخش ویرایش است و مثلا می‌توان فایل‌های تیم‌ها را دانلود و مشکل لایسنس را حل کرد. خب این درست است، اما به نظر من بدین معنی نیست که می‌توان لایسنس نبودن تیم‌ها را در بازی نادیده گرفت. این مشکلی است که سری PES هر ساله با آن رو‌به‌رو است و خب اقدام خاصی هم برای بهبودش انجام نمی‌دهد و شبیه به این می‌ماند که شما یک پروژه ناقص را به فرد تحویل بدهید و انتظار داشته باشید که وی خودش آن را تکمیل کند. البته امسال کونامی لایسنس تیمی مثل فولهام را از لیگ دسته یک انگلیس دریافت کرده، ولی اینکه آیا این مساله می‌تواند لایسنس نبودن تیم‌های بزرگ لیگ برتر جزیره مثل چلسی، تاتنهام، منچستر یونایتد و منچستر سیتی را جبران کند، چیزی است که تصمیم در مورد آن را به خودتان واگذار می‌کنم.

مشکل بعدی بازی که باز هم مشکلی تکراری است، ضعف در گزارشگری است. البته نه اینکه خود گزارشگران بازی مثلا صدای بدی داشته باشند؛ بلکه تنوع پایین توضیحاتی که ارائه می‌دهند یا مثلا صحبت‌های تکراری‌شان در طول بازی‌ها که حتی چند بار پیش می‌آید که یک عبارت را دو بار پشت سرهم تکرار کنند، مشکلی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. این مساله با شدت کم‌تری در مورد صدای تماشاگر‌ها و جو ورزشگاه هم دیده می‌شود. اگر طرفدار ورزش فوتبال باشید، قطعا می‌دانید که نوع تشویق کردن‌ها در لیگ انگلیس و برای باشگاه‌های مختلف، با نوع تشویق‌ها در ایتالیا یا اسپانیا خیلی متفاوت است. اما چنین چیزی را در بازی شاهد نیستیم و تقریبا جو ورزشگاه، همیشه به یک شکل ثابت است که شاید پس از گذشت مدتی تکراری شود و مثل من بخواهید بازی را همزمان با گوش دادن به آهنگ تجربه کنید!

به‌عنوان حرف پایانی، باید گفت که سری PES در PES 2018 به یک تکامل خاص رسیده است. دو سالی است که پس از انتشار نسخه جدید PES، آن‌ها را بهترین نسخه مجموعه، حداقل در بین بازی‌های نسل هفتم و هشتم خطاب می‌کنیم و خب PES 2018 هم لایق داشتن چنین لقبی است. کونامی بازی‌ای منتشر کرده که هرگز از جنس فوتبال ارائه‌شده در آن خسته نخواهید شد و خب این مهم‌ترین مساله در یک بازی فوتبال است. تمرکز اصلی PES 2018 روی ارائه یک گیم‌پلی سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز بوده و به بهترین شکل ممکن هم توانسته به هدفش برسد. پس فرقی نمی‌کند که طرفدار Pro Evolution Soccer باشید یا نه؛ اگر از افرادی هستید که هر ساله در کنار تمام بازی‌های بزرگ و کوچک وقتی را هم صرف بازی کردن بازی‌های شبیه‌ساز فوتبال می‌کنند، PES 2018 بازی‌ای است که می‌تواند خیلی راحت یک سال شما را سرگرم کند. پس تجربه این بازی هیجان‌انگیز را از دست ندهید.


نقات قوت

 • – ارائه یک فوتبال واقعی و هیجان‌انگیز به لطف گیم‌پلی عالی
 • – طبیعی بودن انیمیشن‌های حرکات مختلف بازیکنان
 • – منحصر‌به‌فرد بودن بازیکنان و تیم‌ها
 • – جلوه‌های بصری خوب و با جزییات
 • – تکراری نشدن بازی در طولانی مدت
 • – تنوع خوب حالت‌های آنلاین و آفلاین

نقات ضعف

 • – مشکلات لایسنس نبودن اسامی و لباس‌های تیم‌ها
 • – ضعف در گزارشگری
 • – یکنواخت بودن اتمسفر ورزشگاه‌ها در اکثر مواقع

ویدیو هایی از Pro Evolution Soccer 2018


iRev.ir-Line1-6

بررسی زومجی : بررسی بازی Pro Evolution Soccer 2018

بررسی گیمفا : کمی تا رستگاری | نقد و بررسی PES 2018

 

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه

 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۰:۲۷

  سازه Lsf

  با سلام . بسیار مطالب عالی و مفیدی داشتید تبریک میگم بسیار کاربردی بود موفق باشید
 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۱۲-۰۲ ۱۲:۵۶

  جهیزیه کامل عروس

  خیلی سایت عالی ای دارید خوشحالم که با شما آشنا شدم موفق باشید
 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۱۲-۱۳ ۱۱:۵۵

  بالابر

  بسیار عالی موفق و پیروز باشید
 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۱۲-۲۷ ۱۵:۲۱

  ماشین کنترلی

  از بابت اینکه مقالات آموزشی خیلی خوب و با کیفیت تولید می کنید از شما سپاسگزاریم.
 • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۱-۰۶ ۱۶:۰۶

  سوله

  سایت خیلی خوبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ممنون
 • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۱-۰۷ ۱۶:۲۱

  بالابر

  ممنون از مطالب خوبی که منتشر میکنید سال نو مبارک
 • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۲:۵۶

  بازسازی ساختمان

  متشکرم از مطالبی که به اشتراک میذارید
 • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۱-۲۶ ۱۴:۴۹

  لوله خرطومی مکنده

  بنده از مطالب سایت شما لذت بردم و استفاده کردم تبریک میگم سایت خوبی طراحی کردید
 • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۲-۰۴ ۱۴:۴۵

  اجاره ماشین

  سلام.من همیشه مطالبتون رو دنبال میکنم.وبسایت خیلی خوبی دارید.ممنون
 • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۴-۰۶ ۱۴:۴۲

  پنجره upvc

  ممنون از مطالب بسیار خوبتون
 • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۴-۲۰ ۱۶:۴۹

  داکت اسپلیت

  خوب بود مرسی
 • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۴-۲۰ ۱۶:۵۱

  عایق الاستومری

  مفید بود ممنون
 • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۷-۱۹ ۱۲:۰۴

  دریچه بازدید

  سلام.ممنون از سایت خوبتون. خدا قوت