مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

NBA 2K 17

9

 NBA 2K 17  در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

با یک نگاه به NBA 2K17 می‌توان فهمید که این بازی ساخته‌ی کسانی است که بسکتبال را زندگی کرده‌اند و در این فضا نفس می‌کشند! هرچیزی از نمایش دقیق و وسواس‌گونه تا آموزش‌های موجود در مُد MyCareer، اهمیت و توجهی را به نمایش می‌گذارند که برخاسته از ذهن افرادی است که غرق در رویای بازی در NBA هستند و این مسئله، داشتن رویایی مشابه را برای شما ساده‌تر کرده است! این نخستین بار است که به کندوکاو بخش‌های Play Now و Blacktop در بازی NBA 2K می‌پردازم و وقتی می‌بینم این بازی تا چه اندازه خوب است، از اینکه از ابتدا آن را تجربه نکردم، حسرت می‌خورم.chris-paul-in-nba-2k

مجموعه بازی‌های NBA ساخته شده توسط شرکت بازیسازی ۲K، به خاطر نوع بازی روان و سیال و فرم صحیح، شناخته‌شده هستند. ۲K17 به شما اجازه می‌دهد تا توپ را در اطراف زمین بازی به حرکت درآورید و مانورها و رقص‌پای زیبایی را به شکل حرفه‌ای با هم ترکیب کنید. وقتی در راه رسیدن به تور بسکتبال با به‌کارگیری توانایی‌هایتان و استفاده از حرکات زیگزاگی، حریف را به اشتباه می‌اندازید، حس قدرتمندی و رضایتی که ناشی از غلبه‌ی هوشمندانه بر حریف است، به شما دست می‌دهد. کنترلرهای بازی انجام حرکات پیچیده را ممکن کرده و به شما حس واقعی‌ و طبیعی بودن این حرکات را می‌دهند. وقتی به نیروی موجود در سرانگشتان دستتان مسلط شدید و راه استفاده از آن را یاد گرفتید(که البته یادگیری آن به سرعت صورت می‌گیرد)، بازی‌ کردن به جای محاسبات سریالی بر روی یکسری از ورودی‌ها، تبدیل به کاری غریزی می‌شود که شما ناخودآگاه آن را انجام می‌دهید.

Image may contain: one or more people and people playing sport

از لحاظ گیم پلی، NBA 2K17 تفاوتی با نسخه های اخیر ندارد که لزوماً امری منفی تلقی نمی شود. گیم پلی ضمن حفظ همان سبک و سیاق هیجان انگیز سابق خود، درگیر تغییرات کوچک و بزرگی شده که در نهایت، تجربه ای به مراتب پویاتر در اختیارتان قرار می دهد. پیش از هر چیز، سیستم دریبل به همان شکل قبل دنبال می شود اما حرکات بازیکنان حالا روان تر از پیش شده و هنگام انجام اعمالی همچون ریباند یا اسلم دانک احساس می کنید که گیم پلی شکلی منصفانه تر و متعادل تر به خود گرفته است.

بدون هیچ تعارف، انیمیشن های بازیکنان در سطح شگفت انگیزی کار شده اند و از مشاهده تک تک لحظات بازی و تماشای حرکات بدن بازیکنان به همراه پرتاب هایی که متناسب با استیل بدنی آنها صورت می گیرد، لذت فراوانی خواهید برد. مضاف بر این، افکت عرق صورت و بدن بازیکنان و نیز حرکت داینامیک لباس ها به شکل بی نظیری از آب درآمده، امری که سبب می شود یک شخص ناآشنا با بازی های ویدیویی، چند دقیقه ای را با فرض واقعی بودن مسابقه بسکتبال در کنارتان سپری کند.Capture

یکی از نکاتی که مسلماً در همان مسابقه های نخست توجه تان را به خودش جلب می کند، صداگذاری معرکه گزارشگران است که همانند سال های گذشته، به نحو احسن انجام شده. به نظر می رسد که استودیوی Visual Concepts امسال بیشتر از هر زمان دیگری به گزارشگری بازی توجه نشان داده و تقریباً تمام بازیکنان نام آشنا و غیر آشنا و تمام حرکات ممکن در زمین بازی، چند دیالوگ منحصر به فرد دارند که امکان ندارد مشابه آن ها را طی یک بازی واحد بشنوید.

درکنار این بحث‌ها، طعم پیروزی تا زمانی که هوش مصنوعی(AI) به پختگی لازم نرسد و مبارزه‌ها جنگجویانه نباشد، شیرین نیست. در این بازی شما مجبور هستید که بازی‌سازی و موقعیت‌گیری هوشمندانه‌ای را به کار گیرید تا به حلقه برسید.

اگر می‌خواهید استراتژی پیروزی خود را عملی کنید، باید از هر آنچه در دست دارید به شیوه‌ی صحیح بهره ببرید و اگر لازم شد، در برابر حریفان هوشمندتر، شکست را با فروتنی بپذیرید! به یاد داشته باشید که هوش مصنوعی، گیم پلی شما را تحلیل کرده و اشتباهات خود را در بازی اصلاح می‌کند و در اصطلاح، “از یک سوراخ چندین بارگزیده نمی‌شود”، در نتیجه لازم است تا ترکیبی از استراتژی‌های مختلف را استفاده کنید، اگر بخواهید مدام توپ را به دست بهترین بازیکن خود بسپارید تا با پرتاب‌های سه امتیازی خود، تیم شما را به برتری برساند، کاری از پیش نخواهید برد.

NBA-2k17-Review-P3

انجام بازی تنها به عنوان یک نفر از تیم در تعدادی از بازی‌های ورزشی ممکن است به شما حس محدودیت بدهد و دوست داشته باشید در طول روند بازی بیشتر صاحب توپ باشید اما انجام نقش خودتان به عنوان جزئی از یک تیم در ۲K17 بسیار دلنشین است. هماهنگی با یک هم‌تیمی برای انجام یک اَلیوپ]حرکتی در بسکتبال که در آن یکی از بازیکنان توپ را به تخته‌ی بالای سبد می‌کوبد و دیگری از برگشت آن استفاده کرده و توپ را وارد سبد بسکتبال می‌کند[ یا داشتن کسی که مسیر را برای شما هموار کند تا یک پرتاب کلیدی سه امتیازی انجام دهید، حس فوق‌العاده‌ای از یک کار تیمی واقعی را به شما می‌دهد، جایی که شما بر نقش خودتان در زمین مالکیت کامل دارید. مطمئناً شما می‌توانید هر لحظه‌ای که میخواهید درخواست توپ کنید و مثل کوبی برایانت مغرورانه خودتان به تنهایی تمام بازی را انجام دهید، اما با این کار در حقیقت رضایتی را که همکاری ماهرانه با هم‌تیمی‌هایتان به شما می‌دهد از خود دریغ می‌کنید.

nba-2k17-mycareer-1000-283

خارج از بازی بسکتبال، MyCareer شما را مشتاق می‌کند تا در زندگی خارج از زمین شرکت داشته باشید. شما می‌توانید رویدادهای تبلیغاتی یا اتفاقات مربوط به طرفدارانتان را دنبال کنید تا پول بیشتری برای ارتقاء قدرت‌ها و ویژگی‌هایتان داشته باشید. این مسئله، بیشتر از کلیک کردن بر روی یک آیکون در منوی بازی وقتتان را نمی‌گیرد، پس از آن، بازیکن خود را می‌بینید که بیرون می‌رود و یک پیام مبنی بر کامل شدن این بخش به شما داده می‌شود.

نبود تعامل برای به پایان رساندن این فرآیند خوب است اما میزان زمانی که باید برای به اتمام رساندن این مسئله صرف کنید، بیش از اندازه به نظر می‌رسد. شما پیام‌های مختلفی از دوستان، بازیکنان دیگر یا مربیان دریافت می‌کنید و روشی را که برای عکس‌العمل نشان دادن به این پیام‌‌ها در پیش می‌گیرید بسته به شخص و نوع پیام آن‌ها متفاوت است. این لحظات رد و بدل کردن پیام، اغلب همراه با طنز هستند و مقداری سرزندگی را به بازی‌ها و تمرینات اضافه می‌کنند که بسیار قابل تقدیر است.

برای آن دسته از خوانندگان ناآشنا باید گفت که یکی دیگر از حالت های جذاب NBA 2K17 با نام MyTeam شناخته می شود که می توان آن را پاسخ ۲K به بخش FIFA Ultimate Team الکترونیک آرتز نامید. این بخش نیز که کنترل تیمی نوپا را به دست شما می سپارد و امکان ساخت تیم رویایی تان را فراهم می آورد، یکی از مفرح ترین حالت های NBA 2K17 به شمار می رود و البته امکان رقابت آنلاین با دیگر بازیکنان هم فراهم شده است که طبیعتاً از بخش آفلاین جذابیت بیشتری دارد.

در نهایت ناگفته نماند که بخش MyGM نیز مثل سابق امکان مدیریت یک باشگاه بسکتبال را فراهم می آورد و گیمر موظف است با کنترل بخش ها و واحدهای مختلف، از حقوق سالانه کارکنان گرفته تا هزینه غذا و چیزهایی از این دست، تجربه ای کامل از مدیریت بسکتبال به دست آورده و البته با دشواری ها و چالش های آن بیش از پیش آشنا گردد.


نقاط قوت

  • گرافیک بازی فوق العاده است
  • صداگذاری ، طراحی بازیکنان ، گزارش های بی نقص و …

نقاط ضعف

  • مفسران مصنوعی
  • بخش My Career در عین خوب بودن میتوانست بهتر باشد

ویدیو های از بازی NBA 2K17


iRev.ir-Line1

بررسی دیجیتالو : بررسی بازی NBA 2K17؛ آخرین پرتاب

بررسی بازی مگ :  نقد و بررسی NBA 2K17

 

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه