مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

Lifan X60 – لیفان X60

5

Lifan X60 – لیفان X60 در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

لیفان X60 CVT یا اتومات علیرغم وجود برخی تغییرات ظاهری از نظر مشخصات فنی با نسخه دنده ای یکسان است و از موتور ۱۸۰۰ سی.سی با قدرت حدودی ۱۳۳ اسب بخار بهره می برد و از ۳ سال یا ۶۰ هزار کیلومتر گارانتی برخوردار است. تنها تفاوت فنی مدل اتوماتیک نسبت به نمونه دنده ای به گیربکس اتوماتیک CVT این نمونه محدود می شود. سایر امکانات و تجهیزات این خودرو شامل پاور ویندوز، صندلی چرمی، دوربین دنده عقب، سیستم پخش دی.وی.دی با ۶ بلندگو، سان روف، رینگ ۱۶ اینچ آلومینیومی، ایربگ راننده و سرنشین جلو، ترمز ABS و EBD، کنترل سیستم پخش روی غربیلک فرمان و سنسور نور برای روشن شدن اتوماتیک چراغ ها و … می شود.

در شرایط فعلی بازار می توان مهمترین رقیب مستقیم لیفان X60 را چانگان CS35 دانست، اما جالب است بدانید که در آشفته بازار فعلی صنعت خودرو، لیفان X60 اتوماتیک ۶۴ میلیونی حریف برادران گران قیمت ترش از جک S5 اتوماتیک گرفته تا چری آریزو ۵ و چری تیگو ۵ نیز خواهد بود و می تواند با قیمت به مراتب کمتر (حدود ۳۰ میلیون تومان ارزانتر از چری تیگو ۵) سواری و کشش تقریبا یکسانی را نسبت به این خودرو ۹۲ میلیونی ارائه دهد. از این رو انتخاب نسخه اتوماتیک لیفان X60 شاید برای برخی از افراد توجیه پذیر باشد.

نقد و بررسی Lifan X60 - لیفان X60

نقد و بررسی Lifan X60 – لیفان X60

کاتالوگ Lifan X60 - لیفان X60

کاتالوگ Lifan X60 – لیفان X60

نمای ۳D سه بعدی – ۳۶۰ درجه  Lifan X60 – لیفان X60 در لینک زیر (بر روی تصویر کلیک کنید):

نمای 3D سه بعدی – 360 درجه Lifan X60 - لیفان X60

نمای ۳D سه بعدی – ۳۶۰ درجه Lifan X60 – لیفان X60

ویدیوهایی از Lifan X60 – لیفان X60


iRev.ir-Line

بررسی پدال

لیفان ایکس ۶۰ کراس اووری است که حدودا دو سال از حضور آن در خیابان های کشورمان می گذرد. این خودرو به دلیل کمبود گزینه های SUV صفر کیلومتر در رنج قیمت آن، فروش نسبتا موفقی را تجربه کرد و تعداد آن روز به روز در خیابان ها بیشتر و بیشتر شد. شاید تنها رقیب نزدیک لیفان X60 در بازار هموطن آن یعنی ام وی ام X33 می باشد. اما چندیست که ام وی ام X33 جهت برتری جستن به رقیب نزدیک خود، با ظاهری جدید و گیربکس CVT پا به میدان رقابت گذاشته تا تنها کراس اور دنده اتوماتیک صفر زیر ۱۰۰ میلیون تومان لقب بگیرد. اما در این بین لیفان هم بیکار ننشسته و ایکس ۶۰ را با چند تغییر ظاهری و همچنین گیربکس CVT راهی بازار کرده است تا از رقیب هموطن خود عقب نماند.

2015 Lifan X60 CVT
۲۰۱۵ Lifan X60 CVT

فیس لیفت لیفان X60 که در نمایشگاه بین المللی خودروی شانگهای امسال از آن رونمایی شد، نسبت به مدل قبلی آن تغییرات چندانی نداشته است. در واقع می توان از مهمترین تغییرات آن به مجهز شدن به گیربکس CVT ، تغییر جلو پنجره و همچنین اضافه شدن گارد و رکاب به صورت فابریک نام برد.

2015 Lifan X60 CVT
۲۰۱۵ Lifan X60 CVT

نمای خارجی
در نمای خارجی اولین چیزی توجه بیننده را جلب میکند تغییر جلو پنجره این خودروست.

2015 Lifan X60 CVT
۲۰۱۵ Lifan X60 CVT

جلو پنجره ایکس ۶۰ که در مدل قبلی آن شباهت بسیاری به جلو پنجره نسل قبلی خودروهای هیوندای و مخصوصا هیوندای سانتافه داشت، جای خود را به جلو پنجره محصولات بیوک و مخصوصا مدل معروف encore داده است.
اضافه شدن گارد های جلو و عقب با نوشته X60 بر روی آن ها نیز تغییر دیگری نسبت به مدل قبلی است.

2015 Lifan X60 CVT
۲۰۱۵ Lifan X60 CVT

در نمای جانبی نیز تنها تغییر اضافه شدن رکاب به این خودروست.

2015 Lifan X60 CVT
۲۰۱۵ Lifan X60 CVT

در سایر بخش ها، تغییر مهمی نسبت به مدل قبلی دیده نمی شود و با همان چهره آشنای ایکس ۶۰ طرف هستیم.

نمای داخلی
با ورود به خودرو اولین تغییری که نسبت به قبل احساس می شود تغییر رنگ روکش صندلی هاست که بر خلاف روکش های تک رنگ مشکل مدل قبل، از روکش دو رنگ مشکی و قرمز در آن استفاده شده که این مساله باعث جدابتر شدن نمای داخلی خودرو شده است.

2015 Lifan X60 CVT Interior
۲۰۱۵ Lifan X60 CVT Interior

همچنین در دوخت روکش ها از نخ قرمز رنگ استفاده شده که تنوع خوبی نسبت به مدل فعلی می باشد.

2015 Lifan X60 CVT Interior
۲۰۱۵ Lifan X60 CVT Interior

در وسط کنسول یک مانیتور بزرگ لمسی با قابلیت های پخش DVD، رهیاب GPS و اتصال بلوتوث قرار گرفته است که تغییر مثبتی نسبت به مدل فعلی است. همچنین دوربین عقب آپشن دیگری است که به این خودرو اضافه شده است.

2015 Lifan X60 CVT Interior
۲۰۱۵ Lifan X60 CVT Interior

سایر جزئیات کابین تغییرات چندانی نسبت به مدل فعلی نداشته اند و همان طرح کابین قبلی حفظ شده است.

قابلیت های فنی
موتور این خودرو همان موتور ۱۸۰۰ سی سی لیفان است که تا کنون در ایکس ۶۰، ۷۲۰، ۸۲۰، و ۶۲۰ های موجود در ایران از آن استفاده شده است. این موتور که با همکاری ریکاردو انگلستان طراحی شده است، توانایی تولید ۱۳۱ اسب بخار در دور موتور ۶۰۰۰ دور بر دقیقه و گشتاور ۱۶۸ نیوتن متر در دور موتور ۴۲۰۰ دور بر دقیقه را دارد.

2015 Lifan X60 CVT Engine
۲۰۱۵ Lifan X60 CVT Engine

قطعا مهمترین تغییر این خودرو در مدل جدید تغییر گیربکس آن و استفاده از گیربکس CVT می باشد.

2015 Lifan X60 CVT
۲۰۱۵ Lifan X60 CVT

گیربکس ایکس ۶۰ جدید با همکاری ZF ساخته شده است و ۸۰ درصد قطعات اصلی آن از بلژیک به چین ارسال می شوند. این گیربکس دارای حالت های P، R، N، D و S است و همچنین می توان به صورت دستی نیز آن را هدایت کرد.

2015 Lifan X60 CVT
۲۰۱۵ Lifan X60 CVT

با توجه به اعتبار ZF و همچنین تبلیغاتی که از سوی لیفان انجام شده است، به نظر می رسد که این گیربکس از کیفیت و عملکرد قابل قبولی برخوردار باشد. البته این مساله قطعا تا زمانی که این خودرو به دست مصرف کننده نرسد قابل اثبات نخواهد بود.

سایر ویژگی ها و قابلت های ایکس ۶۰ جدید به نظر بدون تغییر مهمی نسبت به مدل فعلی خواهد بود.

قیمت و زمان ورود به بازار
در مورد قیمت و زمان دقیق ورود این خودرو به بازار ایران تا این زمان هیچ اظهار نظر رسمی از سوی مسولان کرمان موتور صورت نگرفته است. قیمت این خودرو در چین ۹۰ هزار یوان اعلام شده است که حدودا ۱۰ هزار یوان از مدل فعلی گرانتر است. در حال حاضر لیفان X60 در بازار ایران با قیمت حدودا ۶۰ میلیون تومان به فروش می رسد. در نتیجه به نظر می رسد که در صورتی که مدل جدید این خودرو با مشخصات فوق به ایران وارد شود، قیمتی در حدود ۶۸ میلیون تومان در انتظار آن خواهد بود.


iRev.ir-Line

 بررسی ایران جیب

لیفان ایکس ۶۰ کراس اووری است که حدودا ۳ سال از حضور آن در ایران می گذرد. این خودرو به دلیل کمبود گزینه های SUV صفر کیلومتر در زمان عرضه و همچنین قیمت مناسب توانست فروش نسبتا  خوبی را تجربه کند یکی از انتقاداتی و انتظاراتی که خریداران این خودرو داشتند استفاده از گیربکس دنده ای در آن بود و لذا این موضوع کرمان موتوری ها را برآن داشت که به فکر استفاده از گیربکس اتوماتیک برای ایکس ۶۰  بیفتند. و لذا  در این راستا ایکس ۶۰ را با گیربکس اتوماتیک  CVT راهی بازار شد.   لیفان X60 اتوماتیک

نمای جانبی لیفان X60 اتوماتیک

فرصتی دست داد تا هم زمان با عرضه مدل اتوماتیک ایکس ۶۰ به بازار آن را بررسی کنیم.
نمای خارجی

نمای خارجی ایکس ۶۰ اتوماتیک با نوع دنده ای آن هیچگونه تغییری وجود ندارد و تشخیص نوع دنده ای با مدل اتوماتیک در نمای ظاهری شاید برای خیلی از هموطنان مشکل باشد  و تنها اگر خیلی دقیق به نوشته های روی خودرو دقت کنید می توانید عبارت CVT را ببینید تا متوجه شوید این خودرو  اتوماتیک است.
نمای داخلی
با ورود به خودرو اولین تغییری که نسبت به قبل احساس می شود  وجود گیربکس اتوماتیک و مانیتور در کنسول جلو است .در وسط داشبورد یک مانیتور بزرگ لمسی با قابلیت های پخش DVD، رهیاب GPS و اتصال به بلوتوث قرار گرفته است که تغییر مثبتی نسبت به مدل فعلی است. همچنین دوربین عقب آپشن دیگری است که به این خودرو اضافه شده است.

کابین لیفان X60 اتوماتیکگیربکس CVT لیفان X60 اتوماتیک

لیفان قصد داشت حداقل ها را در این خودرو رعایت کند صندلی ها و رو دری ها با چرم مصنوعی دوخته و تزئین شده اند و جنس داشبورد نیز از مواد نرم و براق است. کیلومتر شماره به صورت دیجیتالی است و با وجود اینکه از نظر زیبایی چندان بد به نظر نمی رسد اما راننده نیاز به دقت بیشتری برای خواندن سرعت دارد سایر جزئیات کابین تغییرات چندانی نسبت به مدل فعلی نداشته اند و همان طرح کابین قبلی حفظ شده است.

قابلیت های فنی

موتور این خودرو همان موتور ۱۷۹۴سی سی لیفان است .این موتور که با همکاری ریکاردو انگلستان طراحی شده است، توانایی تولید ۱۳۱ اسب بخار در دور موتور ۶۰۰۰ دور بر دقیقه و گشتاور ۱۶۸ نیوتن متر در دور موتور ۴۲۰۰ دور بر دقیقه را دارد

قطعا مهمترین تغییر این خودرو در مدل جدید تغییر گیربکس آن و استفاده از گیربکس CVT است که قابلیت تبدیل به صورت دستی دارد.

لیفان ایکس 60 اتوماتیکKLHD AJ لیفان X60 اتوماتیک

آزمایش فنی

با توجه به عایق بندی نسبتا مناسب نفوذ صدا به داخل کم است. حین رانندگی فرمان  خودرو تیز است و حس خاصی را به راننده منتقل نمی کند. ولی به دلیل استفاده از گیربکس CVT حرکت اولیه خودرو به کندی انجام می شود که این موضوع با افزایش دور موتور بهبود می یابد ولی به هیچ عنوان نباید از لیفان ایکس ۶۰ توقع یک شتاب بالا را داشته باشید. خودرو در ترمزگیری شدید واکنش خوبی نشان می دهد و می توان به آن اعتماد کرد.

به دلیل استفاده از آینه های بزرگ دیدتان به اطراف خوب است و ازلحاظ تسلط به رانندگی نیز اوضاع بد نیست .همچنین استفاده از دوربین عقب در نوع اتوماتیک کمک زیادی برای پارک می کند. لیفان ایکس ۶۰ را بایدخودرویی دانست که در موارد شهری و یا جاده های  آسفالت می تواند نیاز های شما را برآورده کند ولی از این خودرو نمی توانید توقع آفرود سواری داشته باشید.

  کابین لیفان X60 اتوماتیکمانیتور لیفان X60 اتوماتیک

 این کراس اوور چینی در زمینه تجهیزات کامل است و در این مورد از لیست بلند بالایی سود می برد از  تجهیزات استفاده شده در این خودرو می توان به سان روف، فرمان تلسکوپی، رینگ ۱۶ اینچ آلومینیومی، آینه برقی، کولر و تهویه مطبوع، ، ایربگ راننده و سرنشین جلو، پوشش کرکره ای صندوق عقب، سنسور دنده عقب، ترمزABS و EBD، قفل کودک، دماسنج نشان دهنده دمای بیرون، چراغ سوم ترمز، باربند سقف، خروجی پاور ۱۲ ولت داخل کنسول، شیشه بالابر برقی، چراغ مه شکن جلو و عقب، برف پاک کن عقب، درب باز کن صندوق و باک از داخل، گرمکن شیشه عقب، کنترل سیستم پخش روی غربیلک فرمان، تنظیم نور صفحه کیلومتر، قفل مرکزی و سیستم ضد سرقت، سرعت سنج دیجیتالی، صندلی قابل تنظیم سرنشینان جلو در ۴ جهت، چراغ راهنما روی آینه، صندلی عقب تاشو، صندلی چرمی، سنسور نور جهت روشن شدن اتوماتیک چراغ ها، دوربین دنده عقب، سیستم پخش DVD با ۶ بلندگو اشاره کرد.

در پایان نقاط ضعف و قوت این خودرو به صورت فهرست وار ارائه می شود.

نقاط ضعف:

عدم وجود تغییرات ظاهری نوع اتوماتیک نسبت به نوع معمولی

حرکت تقریباً کند در شتاب گیری اولیه نسبت به مدل دنده‌ای

  نقاط قوت:

کیفیت مناسب تجهیزات نسبت به مبلغ پرداختی

استفاده از آپشن های کامل

فضای مناسب برای سرنشین

صندوق بار مناسب و جادار

میدان دید خوب

بازار خرید و فروش نسبتاً خوب

طراحی ظاهری و نمای زیبا

دسته بندی ها خودروهای 50 تا 100 میلیونی, ماشین

دیدگاه

  • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۱۰:۰۸

    فرشیدتوکلی

    نور سرعت شماردیجیتالی بسیار کم ودرروزقابل دیدن نیست آیا قابل بهترشدن دارد
  • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۴-۱۲ ۰۱:۴۲

    احسان

    با سلام. ممنون از اطلاعات خوبتون. من مدل اتومات 95 لیفان ایکس 60 رو دارم و بسیار راضی هستم. امروز که این پیانو میدم قیمت ماشین شده 97 میلیون تومان ولی باز هم ارزش خرید رو داره. ایمنی بالا، راحتی، آپشن های کافی، قدرت مناسب و شاسی بلند بودن از ویژگی های برجسته ی این ماشین هست