مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

Infamous Second Son

8

نقد و بررسی بازی Infamous Second Son در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

 شاید اولین بازی که به معنای واقعی بازیکن ها را با آزادی عمل آشنا کرد، نسخه سوم بازی محبوب GTA بود، بازی ای که با به ارمغان آوردن یک انقلاب واقعی در دنیای بازی، دید همه ی مارا نسبت به این صنعت و توانایی هایش عوض کرد، GTA III تنها خط شروعی بود برای شرکت های بازیسازی متعددی که روی خط منتظر صدای شلیک گلوله بودند.

1392806212-infamouscover

از آن سال تا کنون، خیل عظیمی از شرکت ها از EA گرفته تا Activision و Ubisoft سعی بر افزودن استاندارد ها و المان های جدید به این سبک کردند، تا حدی که دیگر نمی توان همه ی این بازی ها را که در پایه Sandbox یا Open-world هستند در زیر یک چتر قرار داد. حال Sucker Punch آمده تا با انتشار اولین بازی نسل هشتم در این سبک، قلمرو خودش را اعلام و یا حتی گسترش دهد. Normal 0

 اگر دستی بر سر نسخه های پیشین infamous کشیده باشید، به خوبی آگاه هستید که یکی از ویژگی های کلیدی این سری بازی، قابلیت انتخاب بین خیر و شر است. قابلیتی که البته عمری طولانی داشته و مختص این بازی نیست. ولی مشکل سیستم خیر و شر “بدنام” چیست؟ هیچ کدام از ماها، نه مطلقاً شرور هستیم و نه مطلقاً خوب و پاک سرشت.

همه ی ما ترکیبی از این دو هستیم، با تمایل بیشتر به یک سمت. پس به تبع انتخاب های ما و مهمتر از آن شخصیت ما در یک بازی نیز اینچنین خواهد بود. اگر فکر می کنید با open-world بودن و سیستم “خیر و شر” infamous قرار است یا یک دنیای خاکستری روبرو شوید و یک شخصیت واقعی بسازید باید همینجا دل شما را شکانده و بگویم چنین خبری نیست. بهتر است برای درک بهتر این مطلب ابتدا نگاهی به داستان بازی داشته باشیم.

Infamous-Second-Son-Screenshot-11

 داستان بازی؛ اگر اهل فیلم های آمریکایی با رده سنی Teen باشید، یا بوده اید، حتماً با شخصیت هایی به اصطلاح ‘punk’ آشنا هستید. نوجوانان و جوان هایی که لباس های پاره و پوره و اغلب متضاد جامعه می پوشند، موسیقی های هیجان آور گوش می کنند، سوار بر اسکیت برد می شوند و خیابان ها را با هیاهوی فراوان یکی پس از دیگری با انرژی تمام نشدنی شان فتح می کنند. فرهنگ پانک فرهنگ جالب و گاهاً دوست داشتنی است، کنسرت های کوچک و محلی، گرافیتی روی دیوار، حرکت خلاف جهت جریان آب و از همه مهمتر ، همانطور که گفته شد، انرژی بیش از حد! فکر می کنم با توضیحات داده شده متوجه شده باشید که با چه شخصیت اولی روبرو هستید!

infamous-second-son-image-2_1

Delsin Rowe، شخصیت اول داستان و کسی است که کنترلش را بر دست داریم. یک جوان پر شور و نشاط که از اولین صحنه ی حضورش در بازی، گرمای وجودش را به بازیکن القا می کند. همانطور که می دانید، برای هرچه طبیعی تر شدن و بهتر القا شدن حس همزاد پنداری، یکی از مهمترین فاکتور ها، صدا گذاری است، چیزی که بدنام نه می تواند از آن لطمه بخورد و نه به آن افتخار کند.

صدا گذاری شخصیت ها، از خود دلسین گرفته تا برادرش و افراد دیگری که در طول مسیر با وی همراه می شوند، قابل قبول و دارای حس است، اما چیزی نیست که بخواهد در یادمان بماند. برگردیم به “دلسین”، او لباس های خاص خودش را بر تن می کند، اهل بزم است و تک مضراب پران، در همه ی شرایط خنده اش برقرار است و همیشه خوشبین. گرافیتی کش قهاری است و این را از همان ابتدای بازی به ما می فهماند.

چیزی که دلسین نمی داند این است که او یک Conduit است، آنهم نه یک کاندوییت معمولی؛ بلکه کاندوییتی که قابلیت بدست آوردن قدرت ها و قابلیت های کاندوییت های دیگر را دارد!

infamous-second-son-image-7

انتخاب مسیرهای خیر و شر همیشه بخش جداناپذیری از سری inFAMOUS بوده‌اند. این مسیرها در SS نیز وجود دارند. در این نسخه سازندگان سعی کرده‌اند انتخاب‌های معنی دارتری در بازی قرار دهند اما هنوز هم با آن نتیجه مطلوب فاصله دارند. در هر قسمت با انتخابات خیر یا شر، داستان تغییرات کوچکی می‌کند که بر بقیه شخصیت‌های بازی نیز تاثیر می‌گذارد و هر کدام عکس العمل‌های متفاوتی در مکالمات و میان پرده‌ها نشان می‌دهند. اما در عین حال در انتخاب‌های شر، به جز فطرت شر بودن، پیامد خاصی وجود ندارد که آنها را توجیه کند

PREVIEW_SCREENSHOT2_56814.

اعمال خیر و شر به طور مستقیم در گیم پلی نیز تاثیر می‌گذارند. شما با انجام اعمال خیر و شر در درون بازی می‌توانید درجه یا level خیر و شر خود را افزایش دهید و متناسب با آن زیر مجموعه‌های خیر و شر هر کدام از قدرت‌های خود را آزاد کنید. در مجموع ۴ قدرت مختلف در بازی وجود دارد که به خاطر اسپویل نشدن، فقط به دو مورد از این قدرت‌ها اشاره می‌کنیم. قدرت دود یا همان Smoke اولین قدرتیست که دلسین در اختیار می‌گیرد و در ادامه قدرت نئون را نیز از شخصیتی به نام Fetch دریافت می‌کند.

هر کدام از این قدرت‌ها نکات ضعف و قوت خود را دارند اما هر چه جلوتر می‌روید نکات قوت قدرت‌های جدید بیشتر می‌شوند و در نتیجه خیلی کم پیش می‌آید که بازیکن به استفاده از قدرت‌های پیشین ترغیب شود.

2435594-infamous_second_son-neon-stasis01_1392034962

هر کدام از این قدرت‌ها یک حرکت مخصوص دارد که قدرت تخریب بسیار بالایی دارد و می‌تواند چندین دشمن را یکجا از بین ببرد. بسته به وجود شما در هر کدام از حالات خیر یا شر با انجام این اعمال قدرت شما پر می‌شود و در نهایت می‌توانید از قدرت مخصوص استفاده کنید. برای مثال اگر شما در حالت خیر باشید می‌توانید با کمک کردن به مردم شهر ور در مجموع انجام کارهای خوب قدرت خود را پر کنید، اما اگر در این بین یک حرکت شر از شما سر بزند، قدرت شما reset می‌شود و باید از ابتدا شروع به انجام کارهای خیر کنید. این بخش یکی از نکات مثبت اضافه شده به SS است که در نسخه‌های پیشین وجود نداشت. در واقع بازی به گونه‌ای به انجام حرکات خیر و شر شما جایزه می‌دهد که تاثیر مستقیم در گیم پلی داشته باشد.

Shardها نیز بازگشته‌اند، اما اینبار پیدا کردن آنها بسیار راحت‌تر شده زیرا در نقشه نمایان هستند و تعدادشان بیش از حد زیاد نیست. از این شاردها می‌توانید برای upgrade قدرت‌های دلسین استفاده کنید.

8

هر قدرت کارایی های خاص دیگری نیز دارد، از جمله نامرئی شدن در قدرت ویدئو و یا صحنه آهسته کردن در نئون. نیروهای مختلف که به مرور بدست می آیند کمک شایانی به تنوع و ارزش تکرار بازی میکنند. هرکدام یک فایده دارند، یکی برای عبور و مرور خوب است دیگری برای نبرد دور دیگری برای نبرد نزدیک و … . همین ویژگی و اینکه می توانید بین قدرت ها به راحتی switch کنید بسیار لذت بخش است.

ماموریت های جانبی همانطور که اشاره شد فراوان و لذت بخش هستند ولی کم عمق و بعد از مدتی تکراری. هوش مصنوعی دشمنان نیز در نبرد ها قابل قبول و چالش بر انگیز است، نمی توانید یک جا بایستید، باید بدوید، نفسی تازه کنید و با فکر مبارزه کنید و انواع دشمنان را بشناسید. دشمنان از تنوع نسبی خوبی برخوردار هستند و با پیشروی در داستان با مدل های مختلفی از آنها روبرو خواهید شد. تنوع ظاهری دشمنان البته، خیلی راضی کننده نیست و می توانست در یک بازی نسل هشتمی بهتر باشد.


نقاط قوت

  • گرافیک خوب
  • کنترل بسیار خوب قهرمان بازی

نقاط ضعف

  • داستانی که میتوانست جذابتر باشد

ویدیو هایی از Infamous Second Son


iRev.ir-Line1-6

بررسی بازی مگ : نقد و بررسی Infamous Secon Son

بررسی بازی سنتر : بوی روح نوجوانی

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه