مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

Central Intelligence

6.5

نقد و بررسی فیلم Central Intelligence در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

دواین جانسون یا همان ” راک ” معروف، که حالا در سینما نیز جایگاه مشخصی برای خود یافته،بازیگر نقش اصلی فیلم است. کوین هارت هم که در یکی دو سال اخیر به انتخاب پولسازی برای تهیه کنندگان آثار کمدی تبدیل شده، دیگر بازیگر فیلم به شمار می رود. جیسون بیتمن هم که بیشتر با فیلم « روسای وحشتناک » به یاد آورده می شود و اُرون پُل سریالِ « بریکینگ بد » نیز در فیلم حضور دارند.

Central_Intelligence_(2016)_R1_CUSTOM-[front]-[www.FreeCovers.net]

بیاتومگ – یک مبارزه در آشپزخانه، یک مرد با چاقوی قصابی در برابر فرد دیگر که با یک موز می خواهد بجنگد، مردی که موز در دست دارد، برنده می شود! این صحنه ها در فیلم دوست داشتنی هستند، در این چنین فیلمی اینگونه می شود، آن نفر می تواند با موز دیگری را بکشد. و او این کار را انجام می دهد، پس از این صحنه لذت ببرید. این فیلم یک فیلم اکشن با جنبه های کمدی مثل فیلم های دهه ی ۱۹۳۰ میلادی است.

کوین هارت در Central Intelligence نقش کالوین جوینر (Calvin Joyner) را بازی می کند، یک آدم خشک و غمگین، که در دبیرستان بیشترین احتمال موفقیت را در او می دیدند. او یک کار خوب و همسر عالی دارد، ولی همچنان در زندگی احساس شکست می کند. دواین جانسون، نقش هم کلاسی سابق او رابرت ویردیک (Robert Weirdicht) با نام مستعار باب اِستون، را بازی می کند، دانش آموز چاقی که همیشه او را در مدرسه مسخره می کردند، او تبدیل به یک مأمور CIA شده است، ولی هنوز لباس های خنده دار می پوشد و در مورد، فیلم Sixteen Candles 1984 صحبت می کند. باب یک بدن ورزیده و آماده دارد، و در درگیری های فیلم به خوبی از این برتری خود استفاده می کند.

MV5BNzkwNjI3ODAyNl5BMl5BanBnXkFtZTgwNzcwODUwOTE@._V1_SY1000_CR0015011000_AL_

باب می خواهد با کالوین رابطه داشته باشد، تنها فردی که در دبیرستان با او خوب رفتار کرد، او بطور مخفیانه کار می کند، چون به اتهام قتل همکارش و خیانت مورد تعقیب است، او به تخصص کالوین نیاز دارد، تا نام خود را از لیست تروریست ها پاک کند. اما او واقعا کالوین را دوست دارد، او کالوین را مثل ابر قهرمان ها دوست دارد، از او تمجید می کند و او برایش مانند اسطوره ها است.

او به کالوین می گوید، که به کمکش نیاز دارد، و از او می پرسد، که در این ماجرا هست یا نه. کالوین می گوید، نه. باب می گوید، تو هستی از همان اول هم در این ماجرا وارد شده بودی. کالوین می خواهد بداند، چرا باب از او پرسید، که در این ماجرا هست یا نه، در حالی که از همان اول نیز در ماجرا بوده است، و باب به او می گوید، من احساس غرور می کردم اگر تو خودت می گفتی که در این ماجرا با من هستی. کالوین دوباره می گوید، من نیستم، و این دیالوگ چندی بار تکرار می شود، باب او را در یک سبد حمل نامه می اندازد، و در حالی که افرادی که برای گرفتن باب آمده اند، به سمت او شلیک می کنند، و کالوین هم در سبد است و برای خود فریاد می زند. باب به او می گوید که همه چیز ردیف می شود. رابطه ی بین آنها اینگونه بود.

central-intelligence-2

بهترین چیز در مورد Central Intelligence، این است که، شما به رابطه ی آنها اعتقاد داشته باشید. هارت و جانسون، مانند کمدین های کلایک، Abbott & Costello و Bob Hope و Bing Crosby و Gene Wilder و Richard Pryor هستند، وقتی آنها کنار هم می ایستند، اختلاف قدشان مثل مقایسه، جن و مردی که آن را احضار کرده باشد، می ماند. اما فیلم به خوبی نقش های آنها را ترکیب کرده است و آنها در طول فیلم با همدیگر هستند، و به هم کمک می کنند.

960

باب به کالوین نیاز دارد، به او دروغ می گوید و او را در شرایط خطرناک قرار می دهد، اما او همیشه کالوین را از ته دل دوسته داشته است، باب همیشه او را به عنوان یک فرد شجاع و مهربان می شناسد. جانسون، که یکی از بهترین بازیگران فیلم های اکشن است، به خوبی از پس نقش خود در Central Intelligence برآمد. کالوین باب را مثل جیسون بورن، می داند، ولی باب می تواند با هر چیزی حتی یک موز، کسی را به قتل برساند و یک شخصیت مرموز و خونسرد دارد، که کالوین را شگفت زده می کند، اگر این داستان ها در مورد او درست باشد.

کالوین در طول فیلم مثل مانند یک فرد نادان رفتار می کند، هیچکس در هالیوود به اندازه ی دواین جانسون شایستگی ندارد، او باید نقش سوپر من را بازی کند، او از هوشش در این فیلم استفاده کرده است، جانسون در طی فیلم از یک کودک چاق و بی عرضه به یک مأمور بزرگ در CIA تبدیل شد.

MV5BMTgyNjA2MDIyNF5BMl5BanBnXkFtZTgwMzcwODUwOTE@._V1_SX1500_CR001500999_AL_

 خوشبختانه نکات بیشتری درباره ی این دونفر غیر از اختلاف قد ۱۳ اینچیشان در خلال فیلم وجود دارد (شوخی جانسون زمانیکه سعی میکند یک دست لباس راحتی در قدوقواره ی کوین هارت را بهتن کند بسیار دیدنی است). مطمئنا هر نویسنده ای نمیتوانست تضاد شخصیتی بین این دو نفر را به این خوبی بهتصویر بکشد، که البته توسط بازی جذاب بازیگرانش تکمیل شده است. «هارت» شخصیتی خوش طینت و منطقی دارد در حالیکه وظیفهی «جانسون» به دوش کشیدن بار کمدی فیلم است. این محصول ایده ی احمقانه ای روی کاغذ دارد که در اجرا به طرز اعجاب آوری زیرکانه ازآب درآمده است (نویسندگان فیلمنامه «آیک برینهالتز»، «دیوید استَسن» و کارگردان فیلم «مارشال ثربر» هستند).

از این مهمتر، داستان را لو نداده ام اگر بگویم «باب» در اکثر مدت زمان فیلم یک تیشرت زیبا با نقش اسب تکشاخ پوشیدهاست یا دستگاه جاسوسی پیشرفتهای در کیف کوچک آویزان به کمربندش دارد(تغییر لباسهای جذاب او نکته ی قابل اتکای طنز فیلم است). «جانسون» احتمالا از این شخصیت کمدی که میان نقشش در مجموعه فیلمهای «سریع و خشن» ایفاکرده لذت برده است، اما او اینجا نقش کاراکتری غیرمعمول را بازیکرده که حتی احتمال وجود دنباله ای برایش هست. یک ماشین کشتار حرفه ای مخفی که ذاتا انسانی خجالتی، حساس و دارای آسیبهای روحی مربوط به دوران دبیرستان است.
phoca_thumb_l_2

فیلمنامه گاهی اوقات قابل پیشبینی و به طرز عجیبی شلوغ و شتاب زده میشود. برای مثال اطلاعاتی از این ارائه نمیدهد که چگونه «رابی»، که اکنون خود را «باب» نامیده است، تبدیل به یک مامور سرکش سازمان سیا شده است و اکنون شدیدا به مهارتهای دیوانه وار حسابرسی کلوین نیاز دارد تا به هدفش نزدیک شود یا اینکه بیننده تعجب میکند که چرا «باب»، «کلوین» را به هزارتوی دسیسه و خیانت میکشاند که مجبور میشوند از دست سازمان(با رهبری عالی امی رایان، یک شخصیت ظالم خونسرد) فرار کنند با اتهام اینکه باب همکار خود را به قتل رساندهاست.


ویدیو هایی از فیلم (Central Intelligence (2016


iRev.ir-Line1-6

بررسی بیاتومگ : نقد و بررسی؛ فیلم Central Intelligence 2016

بررسی نقد فارسی : Central Intelligence

دسته بندی ها فیلم خارجی, نمره 6.5

دیدگاه