مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

پرسونا ۵ – Persona 5

9.5

پرسونا ۵ – Persona 5 در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

پرسونا ۵ از همان دقایق ابتدایی به شما می فهماند که تفاوت هایی اساسی با بازی های ویدیویی معمولی دارد و قرار است تجربه ای منحصر به فرد در اختیارتان قرار دهد که احتمالاً از زمان عرضه نسخه قبلی مشابه اش را ندیده اید و تا عرضه نسخه بعدی هم نخواهید دید.

پرسونا ۵ بازی عجیبی است و اگر از زوایای مختلف به آن نگاه کنیم، می توانیم برچسب های گوناگونی به آن بزنیم؛ یک نقش آفرینی ژاپنی، یک شبیه ساز تعاملات اجتماعی، یک شبیه ساز مدیریت زمان، یک اکشن نوبتی و حتی شاید یک انیمه تعاملی.

پرسونا ۵ تمام این ها را در قلب خود دارد و تک تک شان را به قدری ماهرانه در گیم پلی گنجانده و در اختیار گیمر قرار می دهد که گذشت زمان از یادتان رفته و ناگهان متوجه می شوید ده ها ساعت صرفش کرده اید و هنوز ده ها ساعت دیگر برای تجربه اش فرصت دارید.Persona-5-PS4

داستان بازی حول گروهی از بچه‌های دبیرستانی مدرسه شوجین می‌چرخد؛ اشخاصی که هرکدام مشکلات شخصی خود را دارند و رفته رفته در طول بازی می‌فهمند که از نیرویی ویژه به نام پرسونا برخوردارند. در اول متن به یکی از دیالوگ‌های بازی اشاره کردم که در مورد واقعی بودن دنیا و اتحاد سخن می‌گفت.

در واقع دنیای بازی و اتفاقات پرسونا ۵ بر اساس همین گفته بنا شده است. داستان بازی بر اساس ذات انسان‌ها روایت می‌شود. امکان دارد در دنیای واقعی شخصی را ببینید که خیلی خوب و متواضع است ولی در درون خود، ذات متفاوتی داشته باشد.Screenshot_2016-09-07_at_9

از این‌ رو این گروه کوچک که خود را Phantom Thieves of Hearts نامیده‌اند، به سراغ قلب این دسته از آدم‌ها رفته و آن را می‌دزدند! با این کار ذات و پلیدی آن‌ها تغییر خواهد کرد. بگذارید قضیه را بازتر کنم تا بهتر متوجه پایه و اساس بازی شوید.

در دنیای پرسونا ۵ اشخاصی هستند که در طول زندگی‌شان بر اساس افتخاری که کسب کرده‌اند یا موقعیتی که در آن قرار دارند، مغرور شده و تکبر قلب آن‌ها را سیاه کرده است. با توجه به همین نکته، ذات و خواسته‌های قلبی‌شان نیز تغییر کرده و به آدم دیگر تبدیل شده‌اند. نکته‌ی دیگری که در این میان وجود دارد، نوع ارتباط این اشخاص با هریک از اعضای گروه Phantom Thieves of Hearts است.Persona-5-Screenshot-2017-04-03-19-51-12

درک داستان بازی پرسونا ۵ مسلماً بسیار دشوار است و برای آگاهی از کوچکترین جزییات و پیچیدگی های آن، باید توجه ویژه ای به مکالمات و اتفاقات داستان داشت. در واقع به همین دلیل است که گیم پلی پرسونا ۵، بیش از ۱۰۰ ساعت به طول می انجامد و بخش اعظمی از این زمان، صرف توصیف داستان می شود؛ البته توضیحات، گاه بیش از حد تکراری می شوند و جدا از صرف وقت فراوان که به خسته کنندگی بازی می انجامد، این شائبه نیز برای گیمر پیش خواهد آمد که سازندگان بازی او را احمق فرض کرده و هرچیزی را بارها و بارها توضیح می دهند.

6d2e210a-1d01-4657-81b9-1a379d6ce9e7

حال زمانی که در نقطه‌ی مورد نظر در داستان هر شخصیت قرار می‌گیریم، شاهد آزاد شدن پرسونای آن‌ها هستیم. در واقع پرسوناها نیروی قلبی و باورهای هر شخصیت است که با آزاد کردن‌شان، می‌توانید با پلیدی درون آدم‌ها بجنگید.

در واقع زمانی که شخصیت‌های اصلی بازی، به تاریکی درون خود غلبه کنند، پرسونای خود را آزاد خواهند کرد. از نظر شخصیت پردازی و داستان‌سرایی، بازی پرسونا ۵ در سطح کاملا خوبی قرار دارد.

خوب از این نظر که به خوبی شخصیت‌های بازی به شما معرفی شده و نوع تعامل آن‌ها با شخصیت اصلی داستان در پیش روی بازی تاثیر می‌گذارد. شخصیت‌های فرعی بازی نیز به شکل و شمایلی دیگر در گیم‌پلی بازی تاثیر‌گذار هستند و نمی‌توان گفت که کدام یک از آن‌ها نسبت به دیگری برتری دارد. در واقع سبک بازی کردن شما و خواسته‌هایتان است که مفید بودن یا نبودن تعامل با شخصیت‌های دنیای بازی را رقم می‌زند.tumblr_nuuajyC9e11udimtao4_r1_500

به عبارتی در بخشی از زندگی خود، به عنوان یک شهروند توکیو خواهید بود و در بخش دیگر زندگی خود، رهبر گروه Phantom Thieves of Hearts هستید که وظیفه شما نابودی تاریکی درون آدم‌ها است. تمامی اهمیت یک بازی Jrpg، به سیستم مبارزاتی آن و مکانیزم‌هایی است که در دل این سیستم تعبیه شده است. تمامی این موارد را گفتم تا سیستم مبارزات و دنیای بازی را بهتر درک کنید.2

دنیای بازی پر شده است از المان‌های مختلف که اگر تیم سازنده نتواند به خوبی از آن‌ها استفاده کند، شاهد نقص در سیستم گیم‌پلی خواهیم بود ولی اتلوس، سازنده بازی Persona 5، به خوبی این نکته را رعایت کرده است.

سیستم مبارزات بازی پرسونا ۵ یک سیستم مبارزه‌ای نوبتی است که فاقد محدودیت زمانی بوده و برای انجام حرکات خود آن‌قدر زمان در اختیار شما قرار داده شده است که بتوانید از مبارزه‌ی خود لذت ببرید.

 دشمنان شما در طول بازی نیز در واقع روی پلید آدم‌ها هستند که به صورت حیوان‌ها یا آدم‌های عجیب و غریبی آن‌ها را مشاهده می‌کنید. همانطور که حریف شما نقاط ضعف و قوتی دارد، شما هم نقاط ضعف و قوت خود را دارا هستید که با توجه به در اختیار گرفتن پرسونای مورد نظر می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید.

جدای از حملات، در طول مبارزات خود می‌توانید از آیتم‌های مختلفی نظیر پر کردن نوار سلامت یا استامینای خود نیز استفاده کرده یا هنگامی که می‌دانید ضربه‌ی بعدی حریف، یک ضربه با میزان آسیب رسانی بالایی است، از گارد گرفتن استفاده کنید.

نکته جالب درباره دو جهان پرسونا ۵، یعنی جهان متاورس و جهان واقعی، ارتباط دائمی و ناگسستنی میان آنهاست. از یک سو، باید به عنوان شخصیت اصلی به فراگیری مهارت هایی در دنیای واقعی بپردازید که در متاورس به کمکتان می آیند و از سوی دیگر، ممکن است به موانعی در متاورس بر بخورید که تنها از طریق اعمال خاصی در جهان واقعی از پیش روی برداشته می شوند.

Capture

 به عنوان مثال، ممکن است در قصر یکی از افراد شرور داستان، با دری بسته مواجه شوید که به هیچ وجه امکان باز کردن آن وجود ندارد. در این صورت، متوجه خواهید شد که آن شخص در دنیا و خانه واقعی خود، کمدی با قفلی بزرگ دارد که برخی از رازهای بزرگش را در آن پنهان کرده است؛ بنابراین لازم است در مقابل چشمان وی، قفل کمد را بشکنید تا ناخودآگاه وی، این باور که امکان نفوذ به کمد وجود ندارد را کنار گذاشته و قفل در جهان متاورس باز شود؛ منطقی است، مگرنه؟

این پیچیدگی های بی نظیر داستانی، حقیقتاً تنها در بازی ها و انیمه های ژاپنی به چشم می خورند و شاید به همین خاطر باشد که پرسونا ۵ به کلی با هر عنوان دیگری که طی سال های اخیر تجربه کرده ایم تفاوت دارد.

به جرات می‌گویم که بازی Persona 5 یکی از بهترین موسیقی‌های این نسل را به خود اختصاص داده است. وجود ساندترک‌های متعدد و متنوعی که هرکدام با شرایط خاص بازی تطابق دارد و مهم‌تر از آن ساندترک‌هایی که در طول باس‌فایت‌ها یا گشت و گذار در قصرها آدرنالین شما را افزایش می‌دهند. نوع دیالوگ‌ها و دیالوگ‌ نویسی‌های بازی به شکلی است که شدیدا گول زننده به چشم خورده و نیازمند دقت شما است تا در موارد مختلف و تصمیم‌گیری‌ها موفق باشید.


نقات قوت

  • – داستان سرایی عالی
  • – شخصیت‌ پردازی‌های بی‌عیب و نقص
  • – سیستم گیم‌پلی غنی بازی
  • – طراحی مراحل عالی
  • – موسیقی گوش‌نواز و دیالوگ‌های بازی
  • – وجود ممنتو

نقات ضعف

  • – تنوع پایین رویدادهای بازی در مقایسه با نسخه قبل

ویدیو هایی از Persona 5


iRev.ir-Line1

بررسی دیجتالو :  بررسی بازی Persona 5؛ نیروی اهریمنی اش

بررسی بازی مگ :  نقد و بررسی بازی Persona 5

بررسی زومجی :  بررسی بازی Persona 5

 

 

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه