مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

 

پایاپای – Pye-A-Pye

8.5

پایاپای – Pye-A-Pye در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

همه‌ی بازرگان‌های بازار قدیمی شهر در چهارسوق‌ ها و حجره‌هایشان جمع شده‌اند و سعی می‌کنند با ارزش‌ترین کالاهای تجاری بازار را از آنِ خود کنند. با داد و فریاد و سر و صدا فروشنده‌ها و خریدارها را به سمت خودشان جذب می‌کنند و با بیشترین سرعت کالاهایشان را با یکدیگر مبادله می‌کنند. اما باید حواسشان را هم جمع کنند که اموالشان چشم داروغه‌ی حریص را نگیرد که آن وقت….
پایاپای یک بازار شلوغ و پرهیاهوست. بازیکن‌ها هم در این بازار چند بازرگان هستند و باید دستشان را طوری مرتب کنند که هر ۹ کارت دستشان از یک جنس باشد. اما همیشه تعدادی از کالاهای مورد نظر شما در دست بازیکنان دیگر است! کالاهایتان را با بیشترین سرعتی که می‌توانید مبادله کنید و سعی کنید سریع‌تر از دیگران دست خودتان را جفت و جور کنید و زنگ پایان بازی را به صدا درآورید. در پایاپای، شما بخشی از هیاهوی بازارید!
بازی پایاپای نسخه‌ی ویرایش‌شده‌ای از بازی معروف و محبوب Pit است. این بازی نخستین‌بار، بیش از یک قرن پیش و در سال ۱۹۰۳ میلادی تولید شد و همان‌گونه که از اسم آن پیداست به جریان مبادلات کالا در یک بازار بورس خیالی می‌پرداخت. طراح اولیه‌ی این بازی «هری گویت» نام داشت؛ هرچند امروزه این بازی بیشتر با نام «ادگار کیسی» شناخته شده است که نسخه‌ی خود از این بازی را در سال ۱۹۰۴ منتشر ساخت. در طول بیش از صدسالی که از تولید ویرایش نخست این بازی گذشته است، ده‌ها نسخه‌ی مختلف و متناسب با فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف از این بازی طراحی و تولید شده است. پایاپای آخرین ویرایش این بازی است. تلاش گروه‌های طراحی و تحقیق و توسعه‌ی هوپا بر آن بوده است که این ویرایش، ضمن حفظ جذابیت‌ها و هیجان بازی اصلی، رنگ و بویی از بازارهای ایرانی را نیز به همراه داشته باشد.
بازی پایاپای به دلیل سرعت بالا و ضرورت تغییر دادن گاه و بی‌گاه نقشه‌های و استراتژی‌های بازی، در زمره‌ی بازی‌هایی قرار می‌گیرد که بازیکن‌ها را به تصمیم‌گیری و عمل در شرایط دشوار و با سرعت بالا وا می‌دارد. همچنین درگیری فیزیکی بازیکن‌ها برای مبادله‌ی کارت‌ها و دسترسی به زنگ در لحظه‌ی پایانی بازی، که همگی با سرعت بالا و در فضایی کاملا رقابتی صورت می‌گیرد، تقویت هماهنگی میان چشم، دست و ذهن را نیز ضروری می‌سازد. به این ترتیب، پایاپای ضمن آن که لحظاتی پرهیجان را برای بازیکن‌ها خلق می‌کند، ابزاری برای تقویت غیرمستقیم ناحیه‌های جلو پیشانی و پسِ سری مغز نیز محسوب می‌شود.

irev.ir

بررسی دانی‌چی

در میهمانی ها همیشه پیدا کردن کاری که باعث سرگرم کردن گروهی از افراد شود کار سختی میتواند باشد و همین موضوع باعث می شود تا میهمانی شما تبدیل به یکی از دورهمی های کسل کننده شود و میهمانان از مهمانی که ترتیب داده اید لذت نبرند. یکی از موارد مناسب برای دورهمی ها، بازی های گروهی هستند . این بازی ها به ما کمک می کنند تا ساعاتی خوش را برای خود و میهمانان فراهم کنیم. بازی پایاپای ساخته هوپا ، برگردان و الگو برداری شده از بازی PIT به همراه تغییراتی جزئی در ورژن ایرانی، یکی از همین بازی های سرگرم کننده می باشد که به خوبی می تواند شما و خانواده تان را برای ساعاتی سرگرم نماید.

داستان بازی پایاپای از چه قرار است !

در بازار بزرگ شهر صدای فریادهای مردم برای فروش اجناس و تبادل آنها با یکدیگر تمام فضا را پر کرده است. شما هم برای آنکه بتوانید مایحتاج خود را تهیه کنید باید با دیگر فروشنده ها کالای خود را تبادل نمایید. مبادله پایاپای یا کالا به کالا ستون اصلی بازار بزرگ شهر است. در این بازار گاهی افرادی با نیات خیر هستند و گاهی افرادی با نیات پلید! امین التجار شهر فردی قابل اطمینان در این بازار است که همه بر سر وی قسم میخورند! پس شما هم به او اطمینان کنید و برای تهیه کالای مورد نیاز از او کمک بگیرید. اما … در این بازار شلوغ باید حواستان به همه جا باشد تا گذرتان به داروغه شهر نیافتد چون آن موقع است که کارتان زار است و باید هرچه زودتر از شر آن خلاص شوید.در بازار شلوغ شهر هرچه زودتر بتوانید کالای مورد نظرتان را تهیه کنید سود بهتری خواهید برد و همه چیز به نفع شما تمام خواهد شد!

معرفی بازی پایاپای

پایاپای برگردان و الگو برداری شده از بازی PIT به همراه تغییراتی جزئی در ورژن ایرانی است . بازی PIT در سال ۱۹۰۳ توسط  Harry E. Gavitt طرح ریزی و توسط  Gavitt Publishing and Printing منتشر شد. همانطور که می بینید این بازی بیشتر از یک قرن از تولید آن می گذرد و بعد از گذر سال ها هوپا در سال ۲۰۱۵ شروع به تولید آن با کمی تغییرات جزئی در ایران نمود. پایاپای در رده بازی های پارتی گیم یا همان دسته جمعی قرار می گیرد و در سایت Boardgamegeek نیز رتبه خوبی در این زمینه بدست آورده است. و تجربه دانی چی هم نشان داده است که به خوبی از پس این وظیفه یعنی سرگرم کردن جمع های ۳ تا ۸ نفری برمی آید.

نوع و هدف بازی

بازی پایاپای از جمله بازی های کارتی می باشد. در این بازی وظیفه شما به این شکل است تا با تبادل کارت های داخل دستتان که شمار آن ها ۹ عدد می باشد با دیگر بازیکنان ، زودتر از بقیه بتوانید ۹ کارت یک شکل در دستتان جمع کنید و زنگ مخصوص را به صدا در آورید تا برنده بازی باشید! روند بازی بسیار ساده است ولی این نکته را باید به خاطر بسپارید که باید خیلی فرز باشید و سرعت عمل داشته باشید تا بتوانید زودتر از دیگر بازیکنان به خواسته خود برسید.

نحوه بازی

در این بازی ۸ نوع کالای مختلف با امتیاز های متفاوت وجود دارد. هر دسته از کالا ها شامل ۹ کارت همسان می باشد. با توجه به تعداد نفرات بازی شما باید به همان تعداد کالا برگزینید و شروع به بازی نمایید. با توجه به اینکه پایاپای یک بازی گفتگو محور می باشد شما هم باید با تکیه بر قدرت تلکم و سرعت عمل ۹ کارت همسان از یک کالا را هرچه سریع تر در داخل دستتون جمع کنید و با به صدا درآوردن زنگ مخصوص برنده شدنتان را به دیگر بازیکنان اعلام نمایید. با توجه به اینکه بازی PIT قدمتی ۱۰۰ ساله دارد در خیلی از کشور ها تولید شده است و براساس فرهنگ همان کشور تغییراتی یافته است. خوشبختانه هوپا نیز این موضوع را لحاظ کرده است و نوع کالاهای به تصویر کشیده شده بر روی کارت های بازی پایاپای با فرهنگ ایرانی همسو شده است . این کارت ها عبارتند از :

انواع کارت های بازی پایاپای
انواع کارت های بازی پایاپای
 • گل زعفران با ۱۰۰ امتیاز
 • کاپ طلایی با ۸۵ امتیاز
 • فرش با ۸۰ امتیاز
 • پسته با ۷۵ امتیاز
 • ظروف مسی با ۶۵ امتیاز
 • نیشکر با ۶۰ امتیاز
 • انار با ۵۵ امتیاز
 • پیه سوز با ۵۰ امتیاز

در پایاپای می توانید بازی را به دو روش انجام دهید :

۱- به روش معمول : در این روش شما باید به تعداد بازیکنان کالا انتخاب کنید . برای مثال اگر شما در یک جمع ۶ نفری مشغول بازی می شوید باید ۶ نوع کالا از لیستی که در بالا آورده شده انتخاب کنید و با بُر زدن کارت ها به هر یک از بازیکنان ۹ کارت دهید و با به صدا در آوردن زنگ بازی را شروع کنید .

قوانین و نحوه بازی پایاپای

بازی اینگونه شروع می شود : شما کارت های کالایی که در دست خود بیشتر دارید را نگه داشته و باقی کارت ها را با دیگر بازیکنان تبادل می کنید تا در آخر بتوانید تمام ۹ کارت از کالایی که انتخاب کرده اید را در دستتان جمع کنید. برای مثال شما بعد از گرفتن ۹ کارت برای شروع بازی می بینید که ۴ عدد از کالای (گل زعفران) در دست خود دارید و پنج کارت دیگر مختلف هستند حال شما باید از یک تا ۴ کارت را برای مبادله انتخاب کنید و با صدا زدن تعداد آن ها به صورت بلند و متوالی  به دنبال بازیکن دیگری که به همین تعداد کارت برای مبادله دارد بگردید و وقتی دو نفر برای مثل صدا میزنند (۲) می توانند با هم مبادله کنند.توجه داشته باشید که بازیکنانی که کارت برای مبادله دارند نباید از نوع کارت طرف مقابل خبر داشته باشند. این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که یکی از بازیکنان با تبادل کارت ها بتواند ۹ کارت از یک کالا را در دست خود جمع کرده و زنگ را به صدا در آورد.

به یاد داشته باشید که در آن واحد نمی توانید بیشتر از ۴ کارت را با دیگر بازیکنان تبادل کنید.

نحوه محاسبه امتیازات

بعد از اینکه اولین نفر ۹ کارت از یک کالا را در دست خود جمع آوردی کرد نوبت به محاسبه امتیاز می شود. در بازی پایاپای به نحوه معمول به جز بازیکن برنده دیگر بازیکنان امتیازی دریافت نمی کنند و فقط بازیکن برنده به اندازه امتیاز درج شده برای کالایی که جمع کرده را دریافت می کند.برای مثال اگر بازیکن ، ۹ کارت از گل زعفران جمع کرده باشد ۱۰۰ امتیاز دریافت می کند. پس به یاد داشته باشید هرچقدر بتوانید کارت های با امتیاز بالاتری جمع آوری کنید شانس بیشتری برای برنده شدن را دارید.

برای شناختن برنده نهایی میتوانید یک امتیاز کلی مثل ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ را در نظر بگیرید و نفر اولی که به این امتیاز برسد را برنده نهایی بدانید. نوع دیگری که می توانید برنده نهایی را انتخاب کنید تعداد دفعات بازی است.به این نحو که مشخص کنید ۵ دور بازی ادامه پیدا می کند و نفری که بعد از اتمام آخرین دور بازی بیشترین امتیاز را داراست برنده است.

۲ – بازی با کارت های ویژه : در این مدل از بازی ۲ کارت داروغه و امین التجار نیز در بین کارت ها قرار می گیرند. در این مدل ۲ نفر از بازیکنان به انتخاب خودتان باید ۱۰ کارت داشته باشند.

کارت داروغه

اگر کارت داروغه در دست شما باشد باید هرچه سریع تر از شر آن خلاص شوید چون اگر تا پایان هر دست از بازی ، بازیکنی کارت داروغه را در اختیار داشته باشد ۲۰ امتیاز منفی دریافت می کند.

کارت های داروغه و امین التجار
کارت های داروغه و امین التجار

کارت امین التجار

از آن جایی که امین التجار به عنوان بزرگ ترین تاجر شهر شناخته می شود ، می تواند هر نوع کالایی را برایتان جور کند. پس اگر کارت امین التجار را در اختیار داشتید می توانید آن را به عنوان هر کالایی که دلتان می خواهد در نظر بگیرد. برای مثال اگر شما ۸ کارت از یک کالا داشتید و کارت امین التجار نیز در اختیارتان بود می توانید زنگ را به صدا در آورید تا برنده شوید.

کارت امین التجار یک خوبی دیگر دارد و آن این است که اگر شما ۹ کارت از یک کالا را جمع کرده اید و کارت امین التجار را نیز در اختیار داشتید آن وقت شانس در خانه شما را زده و شما ۲ برابر امتیاز دریافت می کنید. ولی این نکته را در نظر داشته باشید که این کارت در کنار تمام خوبی ها یک بدی نیز دارد و آن این است که اگر شما کارت امین التجار را در اختیار داشتید ولی بازیکن دیگری زودتر از شما زنگ را به صدا در آورد و برنده شود شما ۲۰ امتیاز منفی می گیرید.

از آنجایی که در این نوع بازی شاید شما ۱۰ کارت در دست داشته باشید هرگاه ۹ کارت از یک کالا را در دست داشتید می توانید زنگ را به صدا در آورید و آن یک کارت دیگر را کنار بگذارید.

چند نکته از بازی پایاپای که باید بدانید !

 • پایاپای نوبتی نیست و همه ی بازیکنان میتوانند به صورت همزمان به مبادله بپردازند.
 • تعداد کارت های بازیکنان در طول بازی باید همواره ثابت باشد.
 • در ارتباط با نوع کارت هایی که در دست دارید نمی توانید با دیگر بازیکنان به صحبت بپردازید.

irev.ir

بررسی boardgamepersian

شرکت منتشر کننده داخلی: انتشارات هوپا

تعداد بازیکنان پایاپای : ۳ الی ۸ نفر

بهترین تعداد نفر برای بازی: ۵ الی ۸ نفره

درجه سنی: ۷ سال به بالا

مقدار نوشته های انگلیسی در کارت ها و ادوات بازی: بدون نوشته خاصی

زمان بازی: حدود ۳۰ دقیقه الی ۷۰ دقیقه

رتبه در سایت BOARDGAMEGEEK:  رتبه کل: ۱۰۷۸   رتبه بازی پارتی گیم: ۸۶ رتبه بازی خانوادگی: ۳۲۵

وضیعت در ایران: موجود و تولید و انتشار توسط انتشارات هوپا

قیمت: حدود ۳۰ هزار تومان

محتویات بازی :

 – ۷۲ کارت کالا

– ۲ کارت ویژه

– ۱ عدد زنگ رومیزی

مقدمه:

فکر کن تو یه بازار شلوغ و پُر از ازدحامی!!

همه جور کالایی تو این بازار گیر میاد، ولی به قدری شلوغ و پُر از جمعیته که پیدا کردنه کالایی که میخوای حسابی گیجت کرده!

از طرفی یه امین التجاری رو میشناسی که اگه بتونی پیداش کنی خیلی برات خوب میشه و میتونه تو جور کردن کالاهات کمکت کنه!

ولی از طرف دیگه داروغه بد ذات شهر هم تو بازار داره میچرخه و اگه بهش برخورد کنی حتما میخواد سر کیسه ات کنه و یه چیزی ازت بگیره!!!

پس حواست رو خوب جمع کن و تا میتونی تر و فرز باش که اگه دیر بجنبی کلاهت پس معرکه اس!

معرفی و بررسی بازی:
بازیه پایاپای همون طور که تو مشخصات ابتدایی نوشتم یه برگردون از بازیه بسیار قدیمیه PIT هست.این بازی یه قدمت ۱۰۰ ساله داره! هر چند بازی های زیادی دیگه ای هم هستن که خیلی قدیمی تر از PIT هستن ولی به هر حال این بازی هم از نظر قدمت رکورد خودش رو داره. بازی پایاپای یه بازی ساده و کم متریال هست که در عین سادگی بازیه جذاب و فانیه.این بازی جز رده پارتی گیم قرار میگیره و همینطور بازیه خانوادگی.تو سایت Boardgamegeek هم تو رده بندیه کلی رتبه تاپی نداره ولی در رده پارتی گیم جایگاهش واقعا عالیه.

گرچه این رتبه بندی ها خیلی ملاکی برای خوب بودن و یا بد بودن بازی ها نیست،و سلیقه بازیکنان و فرهنگ های هر کشور خیلی متفاوته و میتونه روی علاقه شما نسبت به یه بازی خیلی تاثیر گذار باشه ولی به هر حال ملاک کلی خوبی برای انتخاب و تصمیم گیریه شما برای بررسی و خرید بازی هاست. مکانیزم این بازی در واقع  به نوعی مجموعه سازی و همینطور تجارت و تبادل هست. و میشه یه بازی کارتی به حسابش آورد.

پایاپای یه بازی گفتگو محور هست و بازیکنا باید مدام با همدیگه راجب تبادل کارت های کالاشون صحبت کنن و این گفتگو ها چون توأمان  با هم انجام میشه باید خیلی سریع و با دقت انجام بگیره. در طول مدت بازی اون بازیکنایی که بتونن بهتر و سریع تر از قدرت تکلمشون به همراه قدرت تمرکزشون رو کالاها استفاده کنن میتونن بهتر نتیجه بگیرن. تو این بازی ۸ دسته کالای مختلف در امتیاز های متفاوت وجود داره.که هر دسته کالا شامل ۹ کارت یکسان هست.

بازیکنا به نسبت تعدادشون از دسته کالا ها بر میدارن و هدف تو این بازی جور کردن ۹ کالای یکسان توسط یه بازیکنه.بنابراین بازیکنان باید با هم تجارت و تبادل کنن تا بتونن ۹ تا کالای یکسان رو جور کنن و زنگ رو سریع تر از بقیه بصدا در بیارن. این بازی به دلیل قدمت بالایی که داره تو خیلی از کشور ها عرضه و یا ساخته شده و بسته به فرهنگ هر کشور ورژن های متفاوتی داشته.که البته بیس و پایه اصلی بازی یکی بوده و تفاوت اصلی تو ظاهر و نوع کالاهای بازی بوده.

انتشارات هوپا هم از این قائده مستثنی نبوده و کالا هایی رو انتخاب کرده که با فرهنگ ایران زمین تطابق داره و برای ما آشنا هست.مثل: فرش و پسته و زعفران و انار و … به دلیل ساده بودن شکل کلی بازی و دارای قابلیت مانور بالا در طراحیه کارت های بازی، حتی ورژن های متفاوتی هم در دنیا با کارت هایی که شخصیت سریال ها و یا کارتون های معروف هستند ساخته شده.مثل: سری کارت های بن تن، یا خانواده سیمپسون ها و غیره.

یه اکسپنشن یا توسعه هم در سال ۲۰۰۹ برای این بازی ساخته شده که البته خیلی اکسپنشن خاصی نیست و صرفا یه دسته کالای ۹ تایی جدید به بازی اضافه کرده که امکان بازی تا ۹ نفر رو میده. علاوه بر ۸ دسته کارت های اصلی بازی که شامل ۷۲ کارت میشه، ۲ کارت ویژه هم در بازی وجود داره که در ورژن اورجینال بازی به نامهای گاو و خرس ( Bull & Bear ) قرار داده شده ولی در بازیه پایاپای این مورد هم به خوبی ایرانیزه شده و به شکل دو شخصیت انسان به نامهای امین التجار و داروغه قرار گرفته.

شما میتونید بازی پایاپای رو بدون این کارت های ویژه و به صورت کلاسیک بازی کنید و هم میتونید برای هیجان بیشتر و ایجاد لحظات فان و شادی آور بیشتر و همچنین درجه سختی بالاتراز کارت های ویژه استفاده کنید. در مجموع بازی پایاپای یه بازی مفرح و شاد برای جمع های تعداد بالا و همچنین بدلیل سادگی قوانین بازی، مناسب اکثر سنین هست.

اگه دنبال یه بازیه کوتاه که خیلی سریع بتونید یاد بگیرید و به بقیه هم آموزش بدید و همچنین موقع بازی سراسر دنباله سرعت و هیجان باشید، این بازی رو بهتون توصیه میکنم. تو این بازی شانس درصد بالایی رو شامل میشه و همچنین بلوف زدن در هنگام مبادلات کالا ها. در ضمن برای انجام این بازی حداقل به ۳ بازیکن احتیاجه و اگه معمولا اطرافتون کسی برای بازی نیست و بیشتر دنباله بازی هایی هستید که با ۲ نفر هم بشه بازی کرد و استراتژی و تفکر داخلش زیاد باشه، این بازی مناسبتون نیست.

راهنمایی مختصری از بازی:

بازی بدون کارت های ویژه

در ابتدا به تعداد نفرات بازی کننده از دسته کارت ها کالاهای یک شکل برمیداریم.به طور مثال برای ۵ نفر بازیکن، شما ۵ دسته کارت کالا برمیدارید که هر دسته شامل ۹ کارت یک شکل هست،یعنی در مجموع ۴۵ کارت،بقیه کارت ها رو هم کنار میزارید. در ادامه تمام این کارت ها رو با هم مخلوط میکنید و خوب بُر میزنید و به هر بازیکن ۹ کارت کالا میدید.به طوریکه کالاهای هیچ کارتی مشخص نباشه و بازیکنان از کالاهای کارت های همدیگه با خبر نشن.

زنگ رومیزی رو هم در وسط بازیکنان قرار میدید،طوریکه برای همه براحتی قابل دسترس باشه.

چه کسی بازی رو شروع میکنه؟؟

همه با هم!!

بله دقیقا، تو این بازی خبری از رعایت نوبت و ترتیب نیست! دقیقا مثل یه بازار شلوغ همه با هم تبادل و تجارت میکنن! بعد ازاینکه بازیکنان کارت هاشون رو تحویل گرفتن باید سریع کارت هاشون رو تو دستشون مرتب کنن و کالایی که بیشتر دارن و یا امتیاز بالاتری داره رو به عنوان کارتی که میخوان تبدیل به ۹ تا ازش بکنن رو انتخاب کنن و بقیه کارت ها رو تو سریع ترین زمان ممکن با بازیکنای دیگه معامله کنن و از دستشون خارج کنن.اسم هیچ کالایی رو کسی نباید اعلام کنه و تمام کارت ها به پشت معامله میشن تا شکل کالا دیده نشه.

معامله ها و تبادلات بین همه آزاده و هیچ نوبت و و ترتیبی در کار نیست و فقط ۲ تا قانون اصلی وجود داره:

۱٫هر بازیکن فقط باید بین ۱ الی ۴ کارت در هر تبادلی معامله کنه.

۲٫این کارت ها حتما باید یک کالای یک شکل باشه.

به طور مثال یک بازیکن ۲ تا کارت فرش میده و ۲ تا کارت پسته میگیره و یا ۴ تا کارت زعفران میده و ۴ تا کارت انار میگیره.در تمام مدت بازی تمام بازیکنان باید همواره ۹ عدد کارت تو دستشون باشه.

اولین بازیکنی که بتونه زودتر از بقیه ۹ تا کارت کالای یکسان تو دستش جمع کنه،زنگ رو به صدا درمیاره و به نسبت امتیاز کالایی که جمع کرده امتیاز نصیبش میشه.

شما میتونید یه امتیاز نهایی برای بازیتون قرار بدید و اولین نفری که به اون امتیاز برسه برنده نهایی بازیه!

بازی با کارت های ویژه

تو این روش بازی جذاب تر،هیجان انگیزتر و فضای بازی شاد تر میشه و میشه گفت اندکی استراتژی به بازی اضافه میشه. تمام اصول بازی مثل قبل هست و تفاوتی نداره.فقط هنگام بُر زدن کارت های کالا اون ۲ تا کارت ویژه رو هم قاطی کارت ها میکنید و به دو بازیکن ۱۰ کارت میدید و بقیه همون ۹ کارت رو میگیرن.

خب طبیعی هست که کارت تاجر و داروغه به ۲ نفر همراه با کارت های کالا میرسه،البته امکان داره جفتشون به یه نفر هم بیفته. کارت های تاجر و داروغه رو شما میتونید به همراه کالا هاتون مبادله کنید.مثلا” ۲ تا کارت کالای انار رو به همراه تاجر با ۳ کارت کالای دیگه مبادله میکنید و یا یه کارت داروغه رو با یه کارت کالای دیگه مبادله میکنید.

کارت تاجر یه حُسن محسوب میشه،یعنی با وجود اون اگه شما ۸ تا کالا رو جمع کرده باشید، به همراه تاجر میشه ۹ تا و میتونید زنگ رو بزنید و برنده شید. ولی کارت داروغه امتیاز منفی داره و باید سریع ردش کنید و اگه کسی زنگ پایان رو بزنه و کارت داروغه تو دستتون باشه از شما امتیاز منفی کم میشه!

و در ضمن اگه کارت تاجر رو هم داشته باشید و بازیکن دیگه ای زودتر از شما ۹ کارتش رو جور کنه و زنگ رو بزنه، شما به ازای داشتن کارت تاجر بازم امتیاز منفی میگیرید. شما میتونید هنگام مبادلات بلوف بزنید و به یه بازیکن اتهام بزنید که کارت داروغه داره و کسی باهاش مبادله نکنه، که این موضوع میتونه بازی رو به نفع شما برگردونه و لحظات هیجان انگیز و پُر استرسی برای بقیه ایجاد کنه.

خصوصیات مثبت و منفی بازی از نگاه من:

+ قوانین ساده برای یادگیری سریع

+ حس هیجان و بازی پُر نشاط و شاد

+ امکان بازی با نفرات زیاد

+ گفتگو محور

+ دارای گرافیک و طراحی خوب در کارت ها و جعبه بازی

+ قیمت مناسب

+ زمان کوتاه بازی ( برای دوستداران بازی کوتاه و سریع )

+ امکان بازی کردن در دو روش متفاوت

– بدلیل جابجایی زیاد کارتهای بازی در دست، جنس کارت ها میبایست بهتر از این میبود

– عدم امکان بازی به صورت ۲ نفره

– عدم وجود صفحه ای مستقل برای ثبت امتیازات بازی

دسته بندی ها بازی فکری

دیدگاه