پایاپای – Pye-A-Pye

8.5

پایاپای – Pye-A-Pye در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

همه‌ی بازرگان‌های بازار قدیمی شهر در چهارسوق‌ ها و حجره‌هایشان جمع شده‌اند و سعی می‌کنند با ارزش‌ترین کالاهای تجاری بازار را از آنِ خود کنند. با داد و فریاد و سر و صدا فروشنده‌ها و خریدارها را به سمت خودشان جذب می‌کنند و با بیشترین سرعت کالاهایشان را با یکدیگر مبادله می‌کنند. اما باید حواسشان را هم جمع کنند که اموالشان چشم داروغه‌ی حریص را نگیرد که آن وقت….
پایاپای یک بازار شلوغ و پرهیاهوست. بازیکن‌ها هم در این بازار چند بازرگان هستند و باید دستشان را طوری مرتب کنند که هر 9 کارت دستشان از یک جنس باشد. اما همیشه تعدادی از کالاهای مورد نظر شما در دست بازیکنان دیگر است! کالاهایتان را با بیشترین سرعتی که می‌توانید مبادله کنید و سعی کنید سریع‌تر از دیگران دست خودتان را جفت و جور کنید و زنگ پایان بازی را به صدا درآورید. در پایاپای، شما بخشی از هیاهوی بازارید!
بازی پایاپای نسخه‌ی ویرایش‌شده‌ای از بازی معروف و محبوب Pit است. این بازی نخستین‌بار، بیش از یک قرن پیش و در سال ۱۹۰۳ میلادی تولید شد و همان‌گونه که از اسم آن پیداست به جریان مبادلات کالا در یک بازار بورس خیالی می‌پرداخت. طراح اولیه‌ی این بازی «هری گویت» نام داشت؛ هرچند امروزه این بازی بیشتر با نام «ادگار کیسی» شناخته شده است که نسخه‌ی خود از این بازی را در سال ۱۹۰۴ منتشر ساخت. در طول بیش از صدسالی که از تولید ویرایش نخست این بازی گذشته است، ده‌ها نسخه‌ی مختلف و متناسب با فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف از این بازی طراحی و تولید شده است. پایاپای آخرین ویرایش این بازی است. تلاش گروه‌های طراحی و تحقیق و توسعه‌ی هوپا بر آن بوده است که این ویرایش، ضمن حفظ جذابیت‌ها و هیجان بازی اصلی، رنگ و بویی از بازارهای ایرانی را نیز به همراه داشته باشد.
بازی پایاپای به دلیل سرعت بالا و ضرورت تغییر دادن گاه و بی‌گاه نقشه‌های و استراتژی‌های بازی، در زمره‌ی بازی‌هایی قرار می‌گیرد که بازیکن‌ها را به تصمیم‌گیری و عمل در شرایط دشوار و با سرعت بالا وا می‌دارد. همچنین درگیری فیزیکی بازیکن‌ها برای مبادله‌ی کارت‌ها و دسترسی به زنگ در لحظه‌ی پایانی بازی، که همگی با سرعت بالا و در فضایی کاملا رقابتی صورت می‌گیرد، تقویت هماهنگی میان چشم، دست و ذهن را نیز ضروری می‌سازد. به این ترتیب، پایاپای ضمن آن که لحظاتی پرهیجان را برای بازیکن‌ها خلق می‌کند، ابزاری برای تقویت غیرمستقیم ناحیه‌های جلو پیشانی و پسِ سری مغز نیز محسوب می‌شود.

irev.ir

بررسی دانی‌چی

در میهمانی ها همیشه پیدا کردن کاری که باعث سرگرم کردن گروهی از افراد شود کار سختی میتواند باشد و همین موضوع باعث می شود تا میهمانی شما تبدیل به یکی از دورهمی های کسل کننده شود و میهمانان از مهمانی که ترتیب داده اید لذت نبرند. یکی از موارد مناسب برای دورهمی ها، بازی های گروهی هستند . این بازی ها به ما کمک می کنند تا ساعاتی خوش را برای خود و میهمانان فراهم کنیم. بازی پایاپای ساخته هوپا ، برگردان و الگو برداری شده از بازی PIT به همراه تغییراتی جزئی در ورژن ایرانی، یکی از همین بازی های سرگرم کننده می باشد که به خوبی می تواند شما و خانواده تان را برای ساعاتی سرگرم نماید.

داستان بازی پایاپای از چه قرار است !

در بازار بزرگ شهر صدای فریادهای مردم برای فروش اجناس و تبادل آنها با یکدیگر تمام فضا را پر کرده است. شما هم برای آنکه بتوانید مایحتاج خود را تهیه کنید باید با دیگر فروشنده ها کالای خود را تبادل نمایید. مبادله پایاپای یا کالا به کالا ستون اصلی بازار بزرگ شهر است. در این بازار گاهی افرادی با نیات خیر هستند و گاهی افرادی با نیات پلید! امین التجار شهر فردی قابل اطمینان در این بازار است که همه بر سر وی قسم میخورند! پس شما هم به او اطمینان کنید و برای تهیه کالای مورد نیاز از او کمک بگیرید. اما … در این بازار شلوغ باید حواستان به همه جا باشد تا گذرتان به داروغه شهر نیافتد چون آن موقع است که کارتان زار است و باید هرچه زودتر از شر آن خلاص شوید.در بازار شلوغ شهر هرچه زودتر بتوانید کالای مورد نظرتان را تهیه کنید سود بهتری خواهید برد و همه چیز به نفع شما تمام خواهد شد!

معرفی بازی پایاپای

پایاپای برگردان و الگو برداری شده از بازی PIT به همراه تغییراتی جزئی در ورژن ایرانی است . بازی PIT در سال ۱۹۰۳ توسط  Harry E. Gavitt طرح ریزی و توسط  Gavitt Publishing and Printing منتشر شد. همانطور که می بینید این بازی بیشتر از یک قرن از تولید آن می گذرد و بعد از گذر سال ها هوپا در سال ۲۰۱۵ شروع به تولید آن با کمی تغییرات جزئی در ایران نمود. پایاپای در رده بازی های پارتی گیم یا همان دسته جمعی قرار می گیرد و در سایت Boardgamegeek نیز رتبه خوبی در این زمینه بدست آورده است. و تجربه دانی چی هم نشان داده است که به خوبی از پس این وظیفه یعنی سرگرم کردن جمع های ۳ تا ۸ نفری برمی آید.

نوع و هدف بازی

بازی پایاپای از جمله بازی های کارتی می باشد. در این بازی وظیفه شما به این شکل است تا با تبادل کارت های داخل دستتان که شمار آن ها ۹ عدد می باشد با دیگر بازیکنان ، زودتر از بقیه بتوانید ۹ کارت یک شکل در دستتان جمع کنید و زنگ مخصوص را به صدا در آورید تا برنده بازی باشید! روند بازی بسیار ساده است ولی این نکته را باید به خاطر بسپارید که باید خیلی فرز باشید و سرعت عمل داشته باشید تا بتوانید زودتر از دیگر بازیکنان به خواسته خود برسید.

نحوه بازی

در این بازی ۸ نوع کالای مختلف با امتیاز های متفاوت وجود دارد. هر دسته از کالا ها شامل ۹ کارت همسان می باشد. با توجه به تعداد نفرات بازی شما باید به همان تعداد کالا برگزینید و شروع به بازی نمایید. با توجه به اینکه پایاپای یک بازی گفتگو محور می باشد شما هم باید با تکیه بر قدرت تلکم و سرعت عمل ۹ کارت همسان از یک کالا را هرچه سریع تر در داخل دستتون جمع کنید و با به صدا درآوردن زنگ مخصوص برنده شدنتان را به دیگر بازیکنان اعلام نمایید. با توجه به اینکه بازی PIT قدمتی ۱۰۰ ساله دارد در خیلی از کشور ها تولید شده است و براساس فرهنگ همان کشور تغییراتی یافته است. خوشبختانه هوپا نیز این موضوع را لحاظ کرده است و نوع کالاهای به تصویر کشیده شده بر روی کارت های بازی پایاپای با فرهنگ ایرانی همسو شده است . این کارت ها عبارتند از :

انواع کارت های بازی پایاپای

انواع کارت های بازی پایاپای
 • گل زعفران با ۱۰۰ امتیاز
 • کاپ طلایی با ۸۵ امتیاز
 • فرش با ۸۰ امتیاز
 • پسته با ۷۵ امتیاز
 • ظروف مسی با ۶۵ امتیاز
 • نیشکر با ۶۰ امتیاز
 • انار با ۵۵ امتیاز
 • پیه سوز با ۵۰ امتیاز

در پایاپای می توانید بازی را به دو روش انجام دهید :

۱- به روش معمول : در این روش شما باید به تعداد بازیکنان کالا انتخاب کنید . برای مثال اگر شما در یک جمع ۶ نفری مشغول بازی می شوید باید ۶ نوع کالا از لیستی که در بالا آورده شده انتخاب کنید و با بُر زدن کارت ها به هر یک از بازیکنان ۹ کارت دهید و با به صدا در آوردن زنگ بازی را شروع کنید .

قوانین و نحوه بازی پایاپای

بازی اینگونه شروع می شود : شما کارت های کالایی که در دست خود بیشتر دارید را نگه داشته و باقی کارت ها را با دیگر بازیکنان تبادل می کنید تا در آخر بتوانید تمام ۹ کارت از کالایی که انتخاب کرده اید را در دستتان جمع کنید. برای مثال شما بعد از گرفتن ۹ کارت برای شروع بازی می بینید که ۴ عدد از کالای (گل زعفران) در دست خود دارید و پنج کارت دیگر مختلف هستند حال شما باید از یک تا ۴ کارت را برای مبادله انتخاب کنید و با صدا زدن تعداد آن ها به صورت بلند و متوالی  به دنبال بازیکن دیگری که به همین تعداد کارت برای مبادله دارد بگردید و وقتی دو نفر برای مثل صدا میزنند (۲) می توانند با هم مبادله کنند.توجه داشته باشید که بازیکنانی که کارت برای مبادله دارند نباید از نوع کارت طرف مقابل خبر داشته باشند. این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که یکی از بازیکنان با تبادل کارت ها بتواند ۹ کارت از یک کالا را در دست خود جمع کرده و زنگ را به صدا در آورد.

به یاد داشته باشید که در آن واحد نمی توانید بیشتر از ۴ کارت را با دیگر بازیکنان تبادل کنید.

نحوه محاسبه امتیازات

بعد از اینکه اولین نفر ۹ کارت از یک کالا را در دست خود جمع آوردی کرد نوبت به محاسبه امتیاز می شود. در بازی پایاپای به نحوه معمول به جز بازیکن برنده دیگر بازیکنان امتیازی دریافت نمی کنند و فقط بازیکن برنده به اندازه امتیاز درج شده برای کالایی که جمع کرده را دریافت می کند.برای مثال اگر بازیکن ، ۹ کارت از گل زعفران جمع کرده باشد ۱۰۰ امتیاز دریافت می کند. پس به یاد داشته باشید هرچقدر بتوانید کارت های با امتیاز بالاتری جمع آوری کنید شانس بیشتری برای برنده شدن را دارید.

برای شناختن برنده نهایی میتوانید یک امتیاز کلی مثل ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ را در نظر بگیرید و نفر اولی که به این امتیاز برسد را برنده نهایی بدانید. نوع دیگری که می توانید برنده نهایی را انتخاب کنید تعداد دفعات بازی است.به این نحو که مشخص کنید ۵ دور بازی ادامه پیدا می کند و نفری که بعد از اتمام آخرین دور بازی بیشترین امتیاز را داراست برنده است.

۲ – بازی با کارت های ویژه : در این مدل از بازی ۲ کارت داروغه و امین التجار نیز در بین کارت ها قرار می گیرند. در این مدل ۲ نفر از بازیکنان به انتخاب خودتان باید ۱۰ کارت داشته باشند.

کارت داروغه

اگر کارت داروغه در دست شما باشد باید هرچه سریع تر از شر آن خلاص شوید چون اگر تا پایان هر دست از بازی ، بازیکنی کارت داروغه را در اختیار داشته باشد ۲۰ امتیاز منفی دریافت می کند.

کارت های داروغه و امین التجار

کارت های داروغه و امین التجار

کارت امین التجار

از آن جایی که امین التجار به عنوان بزرگ ترین تاجر شهر شناخته می شود ، می تواند هر نوع کالایی را برایتان جور کند. پس اگر کارت امین التجار را در اختیار داشتید می توانید آن را به عنوان هر کالایی که دلتان می خواهد در نظر بگیرد. برای مثال اگر شما ۸ کارت از یک کالا داشتید و کارت امین التجار نیز در اختیارتان بود می توانید زنگ را به صدا در آورید تا برنده شوید.

کارت امین التجار یک خوبی دیگر دارد و آن این است که اگر شما ۹ کارت از یک کالا را جمع کرده اید و کارت امین التجار را نیز در اختیار داشتید آن وقت شانس در خانه شما را زده و شما ۲ برابر امتیاز دریافت می کنید. ولی این نکته را در نظر داشته باشید که این کارت در کنار تمام خوبی ها یک بدی نیز دارد و آن این است که اگر شما کارت امین التجار را در اختیار داشتید ولی بازیکن دیگری زودتر از شما زنگ را به صدا در آورد و برنده شود شما ۲۰ امتیاز منفی می گیرید.

از آنجایی که در این نوع بازی شاید شما ۱۰ کارت در دست داشته باشید هرگاه ۹ کارت از یک کالا را در دست داشتید می توانید زنگ را به صدا در آورید و آن یک کارت دیگر را کنار بگذارید.

چند نکته از بازی پایاپای که باید بدانید !

 • پایاپای نوبتی نیست و همه ی بازیکنان میتوانند به صورت همزمان به مبادله بپردازند.
 • تعداد کارت های بازیکنان در طول بازی باید همواره ثابت باشد.
 • در ارتباط با نوع کارت هایی که در دست دارید نمی توانید با دیگر بازیکنان به صحبت بپردازید.

irev.ir

بررسی boardgamepersian

شركت منتشر كننده داخلی: انتشارات هوپا

تعداد بازیكنان پایاپای : 3 الی 8 نفر

بهترین تعداد نفر برای بازی: 5 الی 8 نفره

درجه سنی: 7 سال به بالا

مقدار نوشته های انگلیسی در كارت ها و ادوات بازی: بدون نوشته خاصی

زمان بازی: حدود 30 دقیقه الی 70 دقیقه

رتبه در سایت BOARDGAMEGEEK:  رتبه كل: 1078   رتبه بازی پارتی گیم: 86 رتبه بازی خانوادگی: 325

وضیعت در ایران: موجود و تولید و انتشار توسط انتشارات هوپا

قیمت: حدود 30 هزار تومان

محتویات بازی :

 – 72 كارت كالا

– 2 كارت ویژه

– 1 عدد زنگ رومیزی

مقدمه:

فكر كن تو یه بازار شلوغ و پُر از ازدحامی!!

همه جور كالایی تو این بازار گیر میاد، ولی به قدری شلوغ و پُر از جمعیته كه پیدا كردنه كالایی كه میخوای حسابی گیجت كرده!

از طرفی یه امین التجاری رو میشناسی كه اگه بتونی پیداش كنی خیلی برات خوب میشه و میتونه تو جور كردن كالاهات كمكت كنه!

ولی از طرف دیگه داروغه بد ذات شهر هم تو بازار داره میچرخه و اگه بهش برخورد كنی حتما میخواد سر كیسه ات كنه و یه چیزی ازت بگیره!!!

پس حواست رو خوب جمع كن و تا میتونی تر و فرز باش كه اگه دیر بجنبی كلاهت پس معركه اس!

معرفی و بررسی بازی:
بازیه پایاپای همون طور كه تو مشخصات ابتدایی نوشتم یه برگردون از بازیه بسیار قدیمیه PIT هست.این بازی یه قدمت 100 ساله داره! هر چند بازی های زیادی دیگه ای هم هستن كه خیلی قدیمی تر از PIT هستن ولی به هر حال این بازی هم از نظر قدمت ركورد خودش رو داره. بازی پایاپای یه بازی ساده و كم متریال هست كه در عین سادگی بازیه جذاب و فانیه.این بازی جز رده پارتی گیم قرار میگیره و همینطور بازیه خانوادگی.تو سایت Boardgamegeek هم تو رده بندیه كلی رتبه تاپی نداره ولی در رده پارتی گیم جایگاهش واقعا عالیه.

گرچه این رتبه بندی ها خیلی ملاكی برای خوب بودن و یا بد بودن بازی ها نیست،و سلیقه بازیكنان و فرهنگ های هر كشور خیلی متفاوته و میتونه روی علاقه شما نسبت به یه بازی خیلی تاثیر گذار باشه ولی به هر حال ملاك كلی خوبی برای انتخاب و تصمیم گیریه شما برای بررسی و خرید بازی هاست. مكانیزم این بازی در واقع  به نوعی مجموعه سازی و همینطور تجارت و تبادل هست. و میشه یه بازی كارتی به حسابش آورد.

پایاپای یه بازی گفتگو محور هست و بازیكنا باید مدام با همدیگه راجب تبادل كارت های كالاشون صحبت كنن و این گفتگو ها چون توأمان  با هم انجام میشه باید خیلی سریع و با دقت انجام بگیره. در طول مدت بازی اون بازیكنایی كه بتونن بهتر و سریع تر از قدرت تكلمشون به همراه قدرت تمركزشون رو كالاها استفاده كنن میتونن بهتر نتیجه بگیرن. تو این بازی 8 دسته كالای مختلف در امتیاز های متفاوت وجود داره.كه هر دسته كالا شامل 9 كارت یكسان هست.

بازیكنا به نسبت تعدادشون از دسته كالا ها بر میدارن و هدف تو این بازی جور كردن 9 كالای یكسان توسط یه بازیكنه.بنابراین بازیكنان باید با هم تجارت و تبادل كنن تا بتونن 9 تا كالای یكسان رو جور كنن و زنگ رو سریع تر از بقیه بصدا در بیارن. این بازی به دلیل قدمت بالایی كه داره تو خیلی از كشور ها عرضه و یا ساخته شده و بسته به فرهنگ هر كشور ورژن های متفاوتی داشته.كه البته بیس و پایه اصلی بازی یكی بوده و تفاوت اصلی تو ظاهر و نوع كالاهای بازی بوده.

انتشارات هوپا هم از این قائده مستثنی نبوده و كالا هایی رو انتخاب كرده كه با فرهنگ ایران زمین تطابق داره و برای ما آشنا هست.مثل: فرش و پسته و زعفران و انار و … به دلیل ساده بودن شكل كلی بازی و دارای قابلیت مانور بالا در طراحیه كارت های بازی، حتی ورژن های متفاوتی هم در دنیا با كارت هایی كه شخصیت سریال ها و یا كارتون های معروف هستند ساخته شده.مثل: سری كارت های بن تن، یا خانواده سیمپسون ها و غیره.

یه اكسپنشن یا توسعه هم در سال 2009 برای این بازی ساخته شده كه البته خیلی اكسپنشن خاصی نیست و صرفا یه دسته كالای 9 تایی جدید به بازی اضافه كرده كه امكان بازی تا 9 نفر رو میده. علاوه بر 8 دسته كارت های اصلی بازی كه شامل 72 كارت میشه، 2 كارت ویژه هم در بازی وجود داره كه در ورژن اورجینال بازی به نامهای گاو و خرس ( Bull & Bear ) قرار داده شده ولی در بازیه پایاپای این مورد هم به خوبی ایرانیزه شده و به شكل دو شخصیت انسان به نامهای امین التجار و داروغه قرار گرفته.

شما میتونید بازی پایاپای رو بدون این كارت های ویژه و به صورت كلاسیك بازی كنید و هم میتونید برای هیجان بیشتر و ایجاد لحظات فان و شادی آور بیشتر و همچنین درجه سختی بالاتراز كارت های ویژه استفاده كنید. در مجموع بازی پایاپای یه بازی مفرح و شاد برای جمع های تعداد بالا و همچنین بدلیل سادگی قوانین بازی، مناسب اكثر سنین هست.

اگه دنبال یه بازیه كوتاه كه خیلی سریع بتونید یاد بگیرید و به بقیه هم آموزش بدید و همچنین موقع بازی سراسر دنباله سرعت و هیجان باشید، این بازی رو بهتون توصیه میكنم. تو این بازی شانس درصد بالایی رو شامل میشه و همچنین بلوف زدن در هنگام مبادلات كالا ها. در ضمن برای انجام این بازی حداقل به 3 بازیكن احتیاجه و اگه معمولا اطرافتون كسی برای بازی نیست و بیشتر دنباله بازی هایی هستید كه با 2 نفر هم بشه بازی كرد و استراتژی و تفكر داخلش زیاد باشه، این بازی مناسبتون نیست.

راهنمایی مختصری از بازی:

بازی بدون كارت های ویژه

در ابتدا به تعداد نفرات بازی كننده از دسته كارت ها كالاهای یك شكل برمیداریم.به طور مثال برای 5 نفر بازیكن، شما 5 دسته كارت كالا برمیدارید كه هر دسته شامل 9 كارت یك شكل هست،یعنی در مجموع 45 كارت،بقیه كارت ها رو هم كنار میزارید. در ادامه تمام این كارت ها رو با هم مخلوط میكنید و خوب بُر میزنید و به هر بازیكن 9 كارت كالا میدید.به طوریكه كالاهای هیچ كارتی مشخص نباشه و بازیكنان از كالاهای كارت های همدیگه با خبر نشن.

زنگ رومیزی رو هم در وسط بازیكنان قرار میدید،طوریكه برای همه براحتی قابل دسترس باشه.

چه كسی بازی رو شروع میكنه؟؟

همه با هم!!

بله دقیقا، تو این بازی خبری از رعایت نوبت و ترتیب نیست! دقیقا مثل یه بازار شلوغ همه با هم تبادل و تجارت میكنن! بعد ازاینكه بازیكنان كارت هاشون رو تحویل گرفتن باید سریع كارت هاشون رو تو دستشون مرتب كنن و كالایی كه بیشتر دارن و یا امتیاز بالاتری داره رو به عنوان كارتی كه میخوان تبدیل به 9 تا ازش بكنن رو انتخاب كنن و بقیه كارت ها رو تو سریع ترین زمان ممكن با بازیكنای دیگه معامله كنن و از دستشون خارج كنن.اسم هیچ كالایی رو كسی نباید اعلام كنه و تمام كارت ها به پشت معامله میشن تا شكل كالا دیده نشه.

معامله ها و تبادلات بین همه آزاده و هیچ نوبت و و ترتیبی در كار نیست و فقط 2 تا قانون اصلی وجود داره:

1.هر بازیكن فقط باید بین 1 الی 4 كارت در هر تبادلی معامله كنه.

2.این كارت ها حتما باید یك كالای یك شكل باشه.

به طور مثال یك بازیكن 2 تا كارت فرش میده و 2 تا كارت پسته میگیره و یا 4 تا كارت زعفران میده و 4 تا كارت انار میگیره.در تمام مدت بازی تمام بازیكنان باید همواره 9 عدد كارت تو دستشون باشه.

اولین بازیكنی كه بتونه زودتر از بقیه 9 تا كارت كالای یكسان تو دستش جمع كنه،زنگ رو به صدا درمیاره و به نسبت امتیاز كالایی كه جمع كرده امتیاز نصیبش میشه.

شما میتونید یه امتیاز نهایی برای بازیتون قرار بدید و اولین نفری كه به اون امتیاز برسه برنده نهایی بازیه!

بازی با كارت های ویژه

تو این روش بازی جذاب تر،هیجان انگیزتر و فضای بازی شاد تر میشه و میشه گفت اندكی استراتژی به بازی اضافه میشه. تمام اصول بازی مثل قبل هست و تفاوتی نداره.فقط هنگام بُر زدن كارت های كالا اون 2 تا كارت ویژه رو هم قاطی كارت ها میكنید و به دو بازیكن 10 كارت میدید و بقیه همون 9 كارت رو میگیرن.

خب طبیعی هست كه كارت تاجر و داروغه به 2 نفر همراه با كارت های كالا میرسه،البته امكان داره جفتشون به یه نفر هم بیفته. كارت های تاجر و داروغه رو شما میتونید به همراه كالا هاتون مبادله كنید.مثلا” 2 تا كارت كالای انار رو به همراه تاجر با 3 كارت كالای دیگه مبادله میكنید و یا یه كارت داروغه رو با یه كارت كالای دیگه مبادله میكنید.

كارت تاجر یه حُسن محسوب میشه،یعنی با وجود اون اگه شما 8 تا كالا رو جمع كرده باشید، به همراه تاجر میشه 9 تا و میتونید زنگ رو بزنید و برنده شید. ولی كارت داروغه امتیاز منفی داره و باید سریع ردش كنید و اگه كسی زنگ پایان رو بزنه و كارت داروغه تو دستتون باشه از شما امتیاز منفی كم میشه!

و در ضمن اگه كارت تاجر رو هم داشته باشید و بازیكن دیگه ای زودتر از شما 9 كارتش رو جور كنه و زنگ رو بزنه، شما به ازای داشتن كارت تاجر بازم امتیاز منفی میگیرید. شما میتونید هنگام مبادلات بلوف بزنید و به یه بازیكن اتهام بزنید كه كارت داروغه داره و كسی باهاش مبادله نكنه، كه این موضوع میتونه بازی رو به نفع شما برگردونه و لحظات هیجان انگیز و پُر استرسی برای بقیه ایجاد كنه.

خصوصیات مثبت و منفی بازی از نگاه من:

+ قوانین ساده برای یادگیری سریع

+ حس هیجان و بازی پُر نشاط و شاد

+ امكان بازی با نفرات زیاد

+ گفتگو محور

+ دارای گرافیك و طراحی خوب در كارت ها و جعبه بازی

+ قیمت مناسب

+ زمان كوتاه بازی ( برای دوستداران بازی كوتاه و سریع )

+ امكان بازی كردن در دو روش متفاوت

– بدلیل جابجایی زیاد كارتهای بازی در دست، جنس كارت ها میبایست بهتر از این میبود

– عدم امكان بازی به صورت 2 نفره

– عدم وجود صفحه ای مستقل برای ثبت امتیازات بازی

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *