مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

 

وب تاریک (پنهان) – Dark (Deep) Web

9

وب تاریک (پنهان) – Dark (Deep) Web در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

وب تاریک یا Dark Web به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس و مشاهده عموم قرار نمی‌گیرد و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی و غیر اخلاقی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همهٔ فعالیت‌های آن غیرقابل شناسایی و ردیابی است. در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس و بدون هویت آن‌ها را مدیریت می‌کنند، هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالباً این گروه از افراد را تشکیل می‌دهند.

دارک وب یا وب پنهان توسط IPهای مخفی سرور اجرا می‌شوند و دلیل نام‌گذاری این شبکه به دلیل فعالیت‌های پنهان و ناشناختهٔ آن است. در این شبکه مخفی تمامی اطلاعات به صورت آنلاین و با پسوردهایی محافظت شده‌اند. برای دستیابی، مشاهده و دسترسی به اطلاعات آن باید از چندین پِی‌وال‌ها گذشته و از نرم‌افزارهای به خصوص استفاده کرد. هر کاربری می‌تواند از این وب سایت‌ها دیدن کند اما به سختی می‌توان گفت چه کسی پشت اینگونه سایت‌ها قرار دارد به طوری که هیچ‌کدام از این وب سایت‌ها از موتورهای جستجو بهره نمی‌گیرند و جستجوی شما در جستجوگرها برای پیدا کردن آنها نیز با شکست مواجه می‌شود. اغلب این وب سایت‌ها که آنها را دیپ وب می‌نامند برای مخفی سازی هویتشان از ابزار رمز گذاری تور (Tor) بهره می‌گیرند، همچنین بیشتر اطلاعات دارک وب در پایگاه داده‌هایی نظیر LexisNexis ذخیره می‌شود.

تا به حال با تخمین‌هایی که زده شده، به نظر می‌رسد دارک وب ۵۰۰ برابر بزرگ‌تر از شبکه‌ای است که روزانه کاربران به آن دسترسی دارند. این شبکه به طور کامل مخفی بوده و بر اساس تحقیقاتی که توسط نشریهٔ Nature به چاپ رسیده، گوگل هم قادر به ایندکس کردن دارک وب و ردیابی آن به هیچ عنوان نیست.

ویدیوهایی از وب تاریک (پنهان) – Dark Web (Deep Web)

irev.irبررسی Zoomit

deepweb

شاید تا به حال تصور افراد بسیاری از اینترنت شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک، آمازون و اینستاگرام است. اما علاوه بر این وب‌سایت‌ها، شبکه‌ای بزرگ و پنهانی وجود دارد که احتمالا از وجود آن بی‌خبر هستید؛ این شبکه با نام‌های دارک وب، دارک نت و دیپ وب شناسایی می‌شود. دلیل نام‌گذاری این شبکه به دلیل فعالیت‌های پنهان و ناشناخته‌ی آن است. در این شبکه تمامی اطلاعات به صورت آنلاین و با پسورهایی محافظت شده‌اند. برای دسترسی به اطلاعات آن باید از چندین پِی‌وال‌ها گذشته و از نرم‌افزارهای به خصوص استفاده کرد.

تا به حال با تخمین‌هایی که زده شده، به نظر می‌رسد دارک وب ۵۰۰ برابر بزرگ‌تر از شبکه‌ای است که روزانه کاربران به آن دسترسی دارند. این شبکه به طور کامل مخفی بوده و بر اساس تحقیقاتی که توسط نشریه‌ی Nature به چاپ رسیده، گوگل قادر به ایندکس کردن دارک وب و ردیابی آن نیست؛ در حقیقت تنها ۰.۰۳ درصد از تمامی اطلاعات آن در جستجوهایی که توسط گوگل انجام می‌شود نمایش داده می‌شود.

بیشتر اطلاعات دارک وب در پایگاه‌ داده‌هایی نظیر LexisNexis ذخیره می‌شود. در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند. هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالبا این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند.

هرآنچه که می‌توان از دارک نت تهیه کرد:

۱. مواد مخدر

تاجران مواد مخدر و حتی عادی در این شبکه‌ی دیجیتالی به تبادل انواع مختلف مواد مخدر می‌پردازند. بیشتر کاربران چینی به واسطه‌ی این شبکه در طول ۲۸ ماه از فروش مواد مخدر ۲۰۰ میلیون دلار درآمد داشته‌اند.

۲. ارز تقلبی

در دارک نت تمامی ارزها از جمله پوند، یورو و ین در حال تبادل است و می‌توان ارزهای تقلبی را از طریق این شبکه تهیه کرد.

۳. مدارک جعلی

نسخه‌ی جعلی تمامی مدارک مهم از جمله پاسپورت، گواهینامه‌ی رانندگی، مدارک شهروندی، کارت شناسایی، مدارک دانشگاهی، مدارک مهاجرتی و حتی کارت شناسایی دیپلماتیک از طریق دارک نت قابل تهیه است. به عنوان مثال تهیه کردن نسخه‌ی جعلی گواهینامه‌ی رانندگی ۲۰۰ دلار و نسخه‌ی جعلی پاسپورت‌های آمریکا و انگلستان بیش از چند صد دلار در برمی‌گیرد.

۴. اسلحه، مهمات و مواد منفجره

اسلحه‌هایی مانند کلت‌ها و مواد منفجره‌ی C4 در دارک نت قابل تهیه هستند. این مهمات از طریق جاسازی در آلات موسیقی، اسباب بازی‌ها و وسایل الکترونیکی به دست مشتری می‌رسد. البته جاسازی‌ها در بسته بندی‌هایی صورت می‌گیرد که توسط اشعه‌ی ایکس قابل شناسایی نباشد.

۵. قاتل (Hitman)

در دارک نت برخی شرکت‌های خصوصی و غیرقانونی در حال فعالیت هستند که معتقدند اگر کسانی که کینه‌های شخصی دارند می‌توانند با استخدام قاتل، فرد مورد نظر خود را به قتل برسانند! البته این مورد دارای شروطی است؛ به عنوان مثال نمی‌توان قاتلی را برای به قتل رساندن افراد برتر دنیای سیاست مانند رئیس جمهورها استخدام کرد.

۶. اعضای بدن انسان

در گوشه و کنار این شبکه‌ی مخفی بازار سیاه پر جنب و جوشی دیده می‌شود که در آن اعضای بدن انسان و ارگان مختلف به فروش می‌روند. به عنوان مثال قیمت کلیه ۲۰۰ هزار دلار، قلب ۱۲۰ هزار دلار، کبد ۱۵۰ هزار دلار و یک جفت چشم ۱٫۵۰۰ دلار به فروش می‌رود.

 جرایم اینترنتی و فایل‌های غیر قانونی موجود در دارک نت:

۱. پول رمزنگاری شده

اسکناس‌های دیجیتالی مانند بیت کوین و دارک کوین از طریق این شبکه قابل تهیه هستند. کاربران در حالی که هویت خود را پنهان نگه داشته‌اند می‌توانند به تبادل اسکناس‌های دیجیتال و خرید و فروش بپردازند.

۲. خدمات میزبانی وب

برخی میزبان‌های وب دنیا که در کشورهایی مانند روسیه و اوکراین قرار دارند بدون توجه به هویت اصلی کاربر، خدمات و سرویس‌های میزبانی وب را برای مشتریان خود ارائه می‌دهند. این میزبان‌های وب تمامی پرداخت‌ها و اسکناس‌های دیجیتالی مانند بیت کوین را قبول کرده و در قبال آن‌ها سرویس‌های مورد انتظار کاربر را فراهم می‌آورند.

۳. خدمات ابری

افرادی مانند هکرها دوست دارند تا فایل‌های مخربشان در برابر سیستم‌های امنیتی بلاک نشوند. هکرها معمولا از سیستم‌های ابری به این منظور استفاده می‌کنند. تحقیقات اخیر نشان داده که ۱۶ درصد از فایل‌های مخرب دنیا و حملات سایبری از شبکه‌ی ابری آمازون سرچشمه گرفته است. از این‌رو سیستم‌های ابری نقش اساسی را در حملات سایبری دارد.

۴. جُرم افزار

برخی افراد مجرم که دارای مهارت‌های کافی نیستند می‌توانند ابزارهای مورد نیاز خود را از دارک نت تهیه کرده و آسیب پذیری‌های سیستم هدف را بهره برداری کرده، به سرقت اطلاعات و هویت کاربران بپردازند. یکی از هکرها در سال ۲۰۱۳ به واسطه‌ی کیت ابزاری هک دارک نت توانست حمله‌ی سایبری بزرگی را اجرا کند.

۵. استخدام هکر

در دارک نت جرایم سایبری سازمان یافته‌ای وجود دارد که به واسطه‌ی آن می‌توان هکرهای خبره‌ای را استخدام کرد. برخی از این هکرها تا به حال توانسته‌اند در سیستم‌های قبیل گوگل، ادوبی و Lockheed Martin نفوذ کنند.

۶. مراکز تماس جرایم مختلف

افرادی که در این مرکز مشغول هستند دارای شغل‌های مختلفی بوده و می‌توانند کارهایی مانند ارائه منابع شغلی و آموزشی، آغاز انتقال سیم و رفع انسداد حساب های هک بازی را انجام دهند. تماس با این مراکز ۱۰ دلار ارزش دارد.

نحوه‌ی دسترسی به دارک نت

۱. مرورگرهای ناشناس

تور (T-O-R) یا The Onion Router سامانه‌ای است که برای ناشناس ماندن کاربران در محیط اینترنت به کار می‌رود و از نرم‌افزار کارخواه و شبکه‌ای از سرورها تشکیل شده و می‌تواند داده‌هایی از کاربران را مانند جایگاه و نشانی پروتکل اینترنت پنهان کند. بهره گیری از این سامانه ردگیری و شنود داده‌های کاربر را به دست دیگران بسیار سخت می‌کند. شبکه‌ی تور دارای مرورگری است که می‌تواند از آن به عنوان دستیابی به دارک نت استفاده کرد. این مرورگر در هنگام بارگذاری صفحات به منظور مخفی نگه داشتن درخواست کاربر، از ۶۰۰۰ سرور استفاده می‌کند. این قابلیت باعث می‌شود تا ردیابی کاربران و ردیابی درخواست‌های آن‌ها توسط نهادهای دولتی بسیار دشوار و تقریبا ناممکن شود. وب‌سایت‌های مبتنی بر این شبکه برخلاف com. دارای پسوند onion. است که دسترسی به این دسته از وب‌سایت‌ها تنها از طریق مرورگر تور امکان‌پذیر است.

۲. موتورهای جستجوی ناشناس

در اواسط سال ۲۰۱۴ یک هکر اولین موتور جستجوی ناشناس و توزیع شده‌ی دارک وب با نام Grams را توسعه داد. Grams به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند مواد مخدر، اسلحه‌ها و حساب‌های کاربرای به سرقت رفته در وب‌سایت‌های پنهان را جستجو کنند. علاوه بر این، Grams همانند گوگل دارای گزینه‌ای به نام I’m Feeling Lucky به منظور جستجو است.

۳. ویکی‌های جنایی

در دارک نت تمامی اقدامات مانند هک‌ها، بازارهای سیاه، ویروس‌ها و مواد مخدره به صورت ویکی طبقه بندی شده که برای هر قسمت نیز توضیحاتی ارائه شده است.

۴. چت روم‌های پنهان

همانند دنیای واقعی، مجرمان در شبکه‌های آنلاین نیز به دنبال به دست آوردن  تبهکارانه‌ترین افراد هستند تا بتوانند به هدف‌های خود دست یابند. در دارک نت چت روم‌هایی وجود دارد که افراد به واسطه‌ی آن می‌توانند کارهای غیر قانونی را انجام دهند.

دارک نت دارای دسته بندی مختلفی است که دسترسی اعضا را به محتوای آن سهولت می‌بخشد. دارک نت به دلیل طبقه بندی مطالب و مشابه ویکی پدیا بودن، بیشتر به عنوان ویکی شناخته می‌شود که تصویر زیر نیز بخشی از Hidden Wiki این شبکه است. متاسفانه نحوه‌ی دسترسی به این شبکه و آموزش آن به دلایل امنیتی توضیح داده نمی‌شود، اما اگر تا به حال موفق به دسترسی به این شبکه شده باشید، در ابتدا با صفحه‌ی زیر مواجه می‌شوید:

fix

لینک‌های معتبر دارک نت همواره در حال تغییر است و از آنجایی که این شبکه غیر قانونی است، منتشر کردن آدرس لینک آن نیز غیر قانونی تلقی می‌شود. به همین دلیل معمولا آدرس آن به طور عمومی انتشار داده نمی‌شود، حتی اگر کسی نیز دارای این لینک باشد، برای دسترسی به این شبکه باید تغییراتی را در نحوه‌ی اتصال اعمال کند؛ این اطلاعات معمولا تنها از کسانی که به این شبکه دسترسی دارند اخذ می‌شود. همان طور که گفته شد در این شبکه کارهای خلاف قانون بسیاری صورت می‌گیرد. حتی هکرها پس از هک کردن وب‌سایت و پایگاه داده‌های مهم، فایل‌های آن‌ها را در دارک نت قرار می‌دهند که از جمله‌ی این فایل‌ها می‌توان به اسناد فاش شده‌ی ویکی لیکس، فایل‌های فاش شده‌ی آیکلاد و دیگر وب‌سایت‌های بزرگ اشاره کرد. خوشبختانه دسترسی به این شبکه آسان نیست.


irev.irبررسی Falnic

“دارک وب” اصطلاحی است که به مجموعه وب سایت هایی اطلاق می شود که برای همه قابل رویت می باشند، اما آدرس های IP سرورهایی که آن ها را اجرا می کنند، پنهان هستند بنابراین هر کاربر وبی می تواند این وب سایت ها را مشاهده کند. اما فهمیدن این موضوع که چه کسی پشت این سایت ها قرار دارد، کار بسیار دشواری است و شما به کمک موتورهای جشتجو نمی توانید این سایت ها را جستجو و پیدا کنید. تقریباً تمامی سایت های موجود در دارک وب با استفاده از ابزار رمزگذاری Tor هویت خود را پنهان می کنند. این ابزار برای پنهان کردن هویت و جعل آدرس سایت مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی وبسایتی از طریق Tor اجرا می شود، هویتش پنهان می شود.
در حقیقت؛ Tor پنهان ماندن یک وب سایت را چندین برابر می کند. برای مشاهده دارک وبی که از رمزگذاری Tor استفاده کرده؛ کاربر می بایست از Tor استفاده کند. درست مانند IP کاربر نهایی که از میان چندین لایه رمزگذاری شده جهش داده می شود تا در قالب آدرس IP دیگری در شبکه Tor ظاهر شود، وضعیت وبسایت هم به همین گونه است. بنابراین برای دیدن یک وب سایت در اینترنت باز، لایه های متعدد بزرگتر و پنهان تری در مقایسه با عمل پنهان استفاده از Tor، وجود دارند. تمام دارک وب ها از Tor استفاده نمی کنند. برخی از آنها از سرویس های مشابه ای همچون I2P استفاده می کنند، Silk Road Reloade جدید از این سرویس استفاده می کند. اما اصل موضوع همان است. بازدید کننده باید از همان ابزار رمزگذاری استفاده کند و بداند کجا سایت را بیابد، تا نشانی وب (URL) را یافته و آن را در مرورگر خود پیدا کند. از نمونه های نه چندان معروف از سایت های دارک وب می توان به Silk Road و مشتقات آن اشاره نمود. Silk Road وب سایت برای خرید و فروش مواد مخدر است. اما دارک وب کاربردهای قانونی نیز دارد، برای مثال افرادی که در جوامع توتالیته کار می کنند می توانند از آن برای برقراری ارتباط
با جهان خارج استفاده نمایند و همین افشاگری های اخیر در مورد جاسوسی های دولت آمریکا و بریتانیا در استفاده از وب. ممکن است این احساس در شما به وجود بیاورد که اگر ارتباطات خود را به دارک وب ببرید، کار عاقلانه انجام داده اید.

دارک وب و دیپ وب

گرچه این دو اصطلاح را می توان به جای یکدیگر به کاربرد، اما این دو دقیقاً به یک چیز اشاره نمی کنند و اختلاف جزئیی با هم دارند. دیپ وب (Deep Web) به تمام صفحات وبی اطلاق می شود که موتورهای جستجو قادر به یافتن آنها نیستند. بنابراین دارک وب زیر مجموعه دیپ وب است، اما دیپ وب شامل تمام پایگاه های اطلاعاتی کاربر، صفحات وب میل، گردهمایی های وب که مستلزم ثبت نام هستند و صفحات پشت Paywall ها نیز می شود. تعداد زیادی از صفحات این چنینی برای کارهای پیش پا افتاده روزمره وجود دارند.
مثلاً اگر در شرکت PC Advisor یک ورژن مرحله بندی شده از وب سایت خود داشته باشیم که در برابر شاخص گذاری توسط موتورهای جستجو بلوکه شده است، بنابراین ما می توانیم همه ی رویدادها را بررسی کنیم. در نتیجه برای هر صفحه این وب سایت که قابلیت دسترسی عمومی وجود داشته باشد، صفحه دیگری هم در دیپ وب وجود دارد. سیستم مدیریت محتوا که مقالات در آن تایپ می شوند در دیپ وب است.
آیا از حساب بانکی آنلاین استفاده می کنید؟ بیت هایی که از طریق رمز عبور محافظت می شوند، در دیپ وب هستند. و وقتی تصور می کنید که یک ایمیل چه تعداد صفحه می تواند بسازد، اندازه دیپ وب را درک خواهید کرد. این مقیاس نشان می دهد که چرا روزنامه نگاران و خروجی های اصلی اخبار که معمولاً داستان های ترسناک (حدود ۹۰ درصد اینترنت) را یکریز تکرار می کنند، شامل دارک وب هستند. آنها معمولاً دارک وب خطرناک را با دیپ وب بسیار بزرگتر و عموماً بی خطرتر اشتباه می گیرند. تلفیقی از عمل پنهان کردن عمدی صفحات همراه با دور نگه داشتن صفحات از تیررس موتورهای جستجو بنا به دلایل امنیتی یا تجربه کاربری.

Dark Internet

دارک اینترنت

دارک اینترنت نیز عبارتیست که گاهی اوقات به اشتباه برای توصیف نمونه های دیگر شبکه ها، پایگاه های اطلاعاتی یا حتی وب سایت هایی که از طریق اینترنت قابل دسترس نیستند، به کار می رود. یا بنا به دلایل تکنیکی یا به این خاطر که خصوصیات، شامل اطلاعات مطلوبی می باشند که عده کمی طالب آنند، یا در برخی موارد به این دلیل که داده ها خصوصی هستند.
قانون کلی این است که عبارت های “دارک وب” یا “دیپ وب” معمولاً توسط روزنامه دیواری استفاده می شوند تا به جهان خطرناک و مرموز آنلاین اشاره کنند، “دارک اینترنت” یک مکان خسته کننده و کسل آور است که دانشمندان داده های خام خود را برای تحقیق در آنجا ذخیره می کنند. دیپ وب یک اصطلاح همه گیر برای تمام صفحات وبی است که برای جستجو شاخص گذاری نشده اند، صفحات دیگر به چیزهای خاصی اشاره دارند.

Access to dark web

چگونه به دارک وب دسترسی پیدا کنیم

از نظر فنی، این عمل فرآیند دشواری نیست. باید Tor را نصب کرده و ازآن استفاده نمایید. برای این کار به وب سایت torproject.org بروید و Tor Browser Bundle را دانلود نمایید که شامل تمام ابزارهای لازم است. فایل دانلود شده را اجرا نمایید، محل استخراج را انتخاب و سپس فولدر را باز نمایید و گزینه Start Tor Browser را کلیک کنید. Vidalia Control Panel به طور خودکار تنظیم تصادفی شبکه را مدیریت خواهد کرد و وقتی Tor آماده است. مرورگر باز می شود؛ مجدداً آن را ببندید تا از شبکه قطع شود.
بسته به اینکه چه کاری می خواهید در وب دارک انجام دهید، برخی کاربران قرار دادن نوارچسب روی وب کم لپ تاپ را پیشنهاد می کنند تا به اینصورت از چشمان کنجکاو دور بمانید. بدترین بخش شبکه Tor این است که کجا را باید به دنبال محتوا گشت! چیزی که خود کاربر باید به دنبال آن باشد و نمی توان اطلاعات خاصی درباره آن بیان کرد. به این هشدار توجه کنید، وقتی وارد دارک وب می شوید، می توانید به تمام سایت هایی که روزنامه دیواریها به آنها اشاره می کنند و درمورد آن ها هشدار می دهند دسترسی داشته باشید. این یعنی اینکه شما فقط به اندازه یک کلیک از سایت های فروشنده مواد مخدر و اسلحه و یا بدتر از اینها فاصله دارید. پس هشدار را جدی بگیرید.
در انتها باید به این موضوع اشاره کرد که هدف از این مقاله تنها برای آشنایی شما با عبارت دارک وب بوده است و به هیچ وجه در بر دارنده تشویق به استفاده از آن نیست بلکه پرهیز از دسترسی به آن توصیه می شود.


irev.ir

بررسی پارسیش

شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که فکر می کنید موتورهای جستجوگر تمام نیازهای اینترنتی شما را برطرف می کنند و دسترسی به سایت ها را برای شما فراهم می نمایند، بهتر است بدایند که سخت در اشتباه هستید! گوگل و دیگر موتورهای جستجو تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد از وب سایت های موجود در جهان را در خود جای داده اند و مابقی به هیچ وجه در دیتابیس این جستجوگرها جای ندارند. این مابقی وب سایتها را که توسط موتورهای جستجو یافت نمی شود را دیپ وب می گویند.

ابتدا باید گفت که دارک وب (Dark Web) و دیپ وب (Deep Web) چه هستند؟

دارک وب در واقع به وب سایت هایی گفته می شود که برای عموم قایل مشاهده هستند اما توسط IP های مخفی سرور اجرا می شوند. هر کاربری می تواند به سادگی از این وب سایت ها دیدن کند اما به سختی می توان گفت چه کسی پشت اینگونه سایت ها قرار دارد به طوری که هیچکدام از این وب سایت ها از موتورهای جستجو بهره نمی گیرند و جستجوی شما در جستجوگر ها برای پیدا کردن آنها نیز تقریبا با شکست مواجه می شود. اغلب این وب سایتها که آنها را دیپ وب می نامند برای مخفی سازی هویتشان از ابزار رمز گذاری تور (Tor) بهره می گیرند. احتمالاً تور (نسخه کاربر) را بخوبی بشناسید چرا که در ایران اغلب برای دور زدن فیلتر از آن استفاده می شده است. این ابزار می تواند هویت و محل دقیق زندگی شما را مخفی کند و اجازه عبور از فیلترینگ را فراهم می کند البته طولی نکشید که ایران این نرم افزار را خلع سلاح کرد و به نظر از نظر سرعت و ایمنی در وضعیت سالمی قرار ندارد. می توان گفت نسخه سرور این ابزار نیز مشابه نسخه کاربر انجام وظیفه می کند و هویت و لوکیشن سایت را مخفی نگاه می دارد و این مشخصات را جعل می کند.

نباید فراموش کرد که برای دیدن سایت هایی که از رمزگذاری تور بهره می گیرند کاربر نیز باید مرورگر تور را روی سیستم خود نصب کرده باشد تا IP سایت قابل رویت شود. چرا که بکار گیری تور در سرور سب می شود تا IP نیز رمزگذاری گردد و خواندن آن تنها توسط مرورگر تور و منحصراً در شبکه تور  امکان پذیر گردد.  بهتر است بدانید که تمام دیپ وب از تکنولوژی تور بهره نمی گیرند و ممکن است برخی دیگر از L2P استفاده کنند که البته همان عملکرد را در بر دارد. به این معنا که باید از نرم افزار رمزگشا استفاده شود و تنها از طریق تایپ کامل نام سایت امکان دسترسی به آن وجود دارد.

نمونه یکی از سایتهای دیپ وب (البته آن را باید دارک وب دانست) Silk Road و مشتقات آن است که وب سایتی برای خرید و فروش مواد مخدر بود! (و احتمالاً هنوز هم فعال باشد). سیستم دیپ وب در جوامع توتالیته ممکن است برای ارتباط بدون حد و حصر مورد استفاده قرار گیرد اما این بدان معنا نیست که کشورهای به اصطلاح دمکراتیک جهان مصون از این قضیه باشند بلکه دقیقاً بر خلاف تصور ما در این کشورها همچون آمریکا یا انگلیس استفاده از این روش محبوب تر شده است. یکی از دلایل این موضوع را می توان افشاگری های مختلف در مورد استراغ سمع مردم و رهگیری فعالیت آنها در اینترنت دانست. سطح آگاهی و دسترسی مردم نسبت به این تکنولوژی در این کشورها نیز به مراتب بیشتر از کشورهای تمامیت خواه است. حال اگر جنبش های ضد گوگل (بسیاری از افراد وابسته به این جنبش معتقدند گوگل در زندگی وبی آنها جاسوسی می کند. مایکروسافت را می توان به یکی از اعضای پرقدرت این جنبش نسبت داد) و جاسوسی های مختلف حکومتی و هکری را در نظر بگیریم بسیاری از کاربران علاقه مند خواهند شد تا فعالیت خود را به دیپ وب منتقل کنند. اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که تفاوت دارک وب و دیپ وب در چیست؟ مشاهده ادامه مطلب می تواند این موضوع را به خوبی برای شما روشن نماید:

دارک وب یا دیپ وب؟ کدامیک درست است؟

اگرچه این دو به جای دیگر بکار گرفته می شوند اما باید خاطرنشان کرد که در اصل این دو به یک موضوع خاص اشاره نمی کنند چرا که Deep Web به تمام وب سایت هایی اشاره می کند که نمی توان آنها را از طریق موتورهای جستجوگر پیدا کند. پس می توان دارک وب (Dark Web) را زیر مجموعه ای از دیپ وب دانست.  دیپ وب شامل تمام اطلاعات غیر قابل رهگیری همچون وب سایت ها  ایمیل، دیتابیس ها و… می شود. اما در مورد دارک وب قضیه تنها در خصوص تفاوت های تکنیکی است به این معنا که در این حوزه محصولات و خدماتی ارائه می شود که غالب مردم به دنبال آن نیستند و تنها عده معدودی به دنبال آن می گردند مثل سایت های مواد مخدر یا قمار و کودک آزاری و… (سایت های غیر قانونی در دیپ وب را دارک وب می گویند)

مردم در دارک وب به دنبال چه می گردند؟

همانطور که گفته شد گوشه های راز آلود اینترنت را به عنوان دارک وب می شناسند که در واقع برای فرار و عدم شناسایی طراحی شده اند. با این حال یک گروه تحقیقاتی به دنبال آن بوده تا کمی روشنایی را در این تاریکی مطلق بتاباند و بفهمد که کاربران تحت پوشش این گمنام بودن چه کارهایی می کنند. این تحقیقات نشان می دهد که اکثر به اتفاق ترافیک رد و بدل شده در این بخش مربوط به سوء استفاده های جنسی از کودکان است.

deep-webدانشگاهی در آلمان نتایج تحقیقات حاصله ۶ ماهه ای را منتشر کرده که بر اساس آن خدماتی که تحت ابزار تور مخفی سازی می شوند و بخش وسیعی از محتواهای دارک وب را تشکیل می دهد، مورد مطالعه قرار گرفتند. این مطالعات دنیایی زشت و ناپسند از اینترنت را نشان می دهد که گروه های مواد مخدر و همینطور قاچاق چی های جنسی بخش بزرگی از دارک وب را تشکیل می دهند که ترافیک حاصله از سایت های آنها بیشتر به سایت های سوء استفاده کنندگان جنسی از کودکان سوق داده می شود تا جایی که بر اساس این تحقیقات از هر ۵ بازدید از سایت و سرویسی که با تور مخفی سازی شده است، چهار  کاربر به دنبال مقاصدی مرتبط با آزار جنسی کودکان هستند.

اوون سرپرست این تحقیقات می گوید: قبل از اینکه ما این مطالعات را انجام دهیم، فکر می کردیم دارک وب چیز خوبی است! اما با پایان تحقیقات نظرمان به طور کامل تغییر کرد. به جرات می توان گفت این بخش از اینترنت ناقض حقوق کودکان است که فضایی برای فعالیت مصون از مجازات را برای خاطیان فراهم می آورد.

البته فضای دارک وب به نوعی نیست که بتوان آمار مشخص از آن را ارائه داد به همین دلیل بسیاری بر صحت این تحقیقات شک و شبه وارد می کنند. سازندگان شبکه تور لیستی از عواملی که می تواند به این تحقیقات خدشه وارد کند را ارائه کرده اند. برای مثال آنها معتقدند که مراجعات شبکه های قانونی و گروههای ضد آزار جنسی کودکان از این وب سایتها نیز به عنوان بازدیدکننده در نظر گرفته شده است. آنها معتقدند که در برخی از موارد نیز هکرها با حمله به این سایت ها (حملات انکار سرویس و DDOS) بازدید کننده جعلی را برای آنها ایجاد می کنند. از طرفی آنها به این موضوع اشاره می کنند که وب سایت های Tor2Web نیز در این مطالعات لحاظ نشده اند (وب سایت هایی که امکان دسترسی به وب گاههای توری (Tor) را بدون نیاز به نصب نرم افزار تور فراهم می آورند).

مدیر اجرایی تور راجر دینگلدین به این موضوع اشاره دارد که تور یک سیستم برای حفظ حریم شخصی است و او به این مساله اشاره می کند که فیسبوک نیز در ماه اکتبر ۲۰۱۴ سرویس مخفی خود را ایجاد کرده است و به اهمیت این موضوع واقف گردیده که حفظ حریم شخصی مساله ای مهم است که نباید از آن غافل گشت.

دانشگاه آلمانی پورت اسموث با بکارگیری ۴۰ کامپیوتر و نرم افزارهای خزنده این تحقیقات را به پیش برده است که به آنها اجازه بررسی و دسترسی به سایت های بیشماری را در شبکه تور فراهم کرده است. بر اساس این تحقیقات که بوسیله ۴۰ بازدید (۴۰ کامپیوتر) انجام شده نشان می دهد که تمام این کامپیوترها بوسیله نرم افزارهای مخربی که هکرها در بستر سرورهای توری بساط کرده اند آلوده شده اند. در واقع این سرویس و سایت های توری با داشتن ارتباطات بات نت بستر حمله هماهنگ به کاربران این شبکه را فراهم می آورند. با این حال چیزی که در نهایت از این تحقیقات عائد تیم اوون شد این بود که ۸۳ درصد بازدیدها از سایتهای توری، مرتبط با دسته بندی کودک آزاری جنسی بوده است. بر اساس این تحقیقات اکثر وب سایت جنسی نیز بدون هیچ ترس و واهمه ای از پیشوند Pedo به طور روشن و واضح استفاده می کنند. این تحقیقات همچنین تنها بر پایه بررسی متون و نه عکس و فیلم تهیه شده است که بیشتر برای حفظ قانون و مقررات مربوط به عدم دسترسی به تصاویر مستهج از کودکان بوده است. اوون معتقد است که چنین آماری شوکه کننده و نگران کننده است و او و تیمش هرگز فکر نمی کردند که چنین حجمی از ترافیک اطلاعاتی مرتبط با  پورنوگرافی کودکان در بستر این شبکه در دسترس کاربران باشد.

بر اساس میزان بکارگیری از تور توسط دسته بندی های مختلف: سایتهای سوء استفاده کننده از کودکان تنها ۲ درصد از سهم شبکه تور را به خود اختصاص داده اند که تا ۸۳ درصد بازدید کل شبکه تور را به خود اختصاص داده اند. (فقط ۲ درصد سایت های تور به پورنوگرافی کودکان اختصاص داده شده با این حال تا ۸۳ مردمی که به تور مراجعه می کنند به دنبال این محتوای غیر انسانی هستند) بر پایه این تحقیقات سایت های مرتبط با مواد مخدر همچون Silk Road و Agora و Evolution چیزی در حدود ۲۴ درصد کل شبکه تور را تشکیل می دهند که البته بازدید از آنها به بیش از ۵ درصد نمی رسد. سایت های افشاگری مانند SecureDrop  و Globaleaks که برای آپلود اطلاعات محرمانه توسط کاربران ناشناس بنا نهاده شده ۵ درصد از سهم شبکه تور را تشکیل می دهند با این حال بازدید از آنها یک دهم درصد هم نمی رسد.

همچنین بر اساس این تحقیقات مشخص شده است که اکثر قریب به اتفاق سرویس های توری برای چند روز یا چند هفته آنلاین هستند. بطوری که از ابتدای شروع مطالعات تا پایان آن (۶ ماه) فقط یک ششم سایتهای تحت مطالعه، آنلاین باقی مانده بودند.

deep-dark-web

 دارک وب چگونه دارک وب شد؟

سایر مدافعان شبکه تور معتقدند که این شبکه علی رغم برخی اشکالات بزرگترین و مهمترین اهرم برای محافظت از حریم خصوصی محسوب می شود و به این طریق این افراد بزرگترین مخالفان تحقیقات اوون و تیمش هستند. حتی جدای از توضیحات صاحبان پروژه تور مبنی بر مخدوش بودن این تحقیقات به نظر نمی رسد نتایج حاصله در این پروژه به این معنا باشد که این شبکه برای سوء استفاده از کودکان یک راه فرار پیش روی متصدیان این جرایم می گذارد بلکه می توان این نتایج را اینگونه تفسیر کرد که اکثر کاربرانی که به دنبال چنین محتواهایی هستند از تور برای دسترسی به آن استفاده می کنند (۸۳ درصد بازدید از اینگونه سایت ها که تنها ۲ درصد کل شبکه تور را تشکیل می دهند موید چنین فرضیه ای است). علاوه بر این کاربرانی که مواد مخدر و یا نشت های اطلاعاتی را مد نظرشان قرار دارد نیز از این شبکه غافل نیستند. پس می توان تا حدودی این موضوع را روشن کرد که بسیاری از خلاف کاران و منحرفان جنسی از طرفداران پر و پا قرص این شبکه هستند.

با این حال آنچه که مشخص است این سیاه ترین بخش دنیای مجازی نیاز به نظارت و برخوردهای قانونی دارد. در نوامبر ۲۰۱۴ بود که FBI و Europol شبکه هایی عظیم مخفی شده در شبکه تور که مرتبط با مواد مخدر و پول شویی بودند را نابود کردند. در این مجموعه سه سایت بزرگ و معروف از ۶ سایت مرتبط با مواد مخدر قرار داشتند. این عملیات درست بعد از تحقیقات اوون رخ داده لذا در این تحقیقات دانشگاهی نمی توان مستنداتی درباره این حرکت پلیسی پیدا کرد و این تیم دقیقاً نمی داند چه تعداد از سایت های آزار جنسی کودکان متلاشی شده اند با این حال در هیچکدام از گزارشات FBI و یا Europol خبری از متلاشی سازی سایت های آزار جنسی کودکان اشاره وجود ندارد.

اوون در کنگره کامپیوتر Chaos Computer Congress اعلام کرده است که راهکارهایی برای مسدود سازی برخی از خدمات ارائه شده توسط تور دارد. در واقع او معتقد است با ساخت یک دایروکتوری می توان بر این شبکه نظارت داشت. این طرح شامل اضافه کردن ۱۸ رله به شبکه تور است تا بتواند این شبکه را برای مسدود سازی یک وب سایت خاص ارتقا دهد. با این حال باید گفت چنین طرحی برای مسدود سازی، چندان با معیارها و هدف های اصلی تور متناسب نیست چرا که این شبکه اصولاً برای جلوگیری و فرار از سانسور بنا نهاده شده است.

این تحقیقات می تواند سوالات بیشماری را نیز پیش روی مدافعان و حامیان شبکه تور بگذارد. از طرفی بیشتر مقابله قانون مداران آمریکا بر نحوه عرضه مواد مخدر در این شبکه متمرکز شده و نه سوء استفاده از کودکان. این مطالعات در کل سایه ای تاریک از اینترنت را معرفی می کند که بستری فعال برای انجام جرایم است.

نحوه دسترسی به دارک وب چگونه است؟

به لحاظ تکنیکی، دسترسی به این سایت ها چندان سخت نیست. به راحتی و با نصب تور می توان زمینه لازم برای دسترسی را فراهم نمود. برای اینکار کافی است به آدرس www.torproject.org رفته و Tor Browser Bundle را دانلود نمایید که حاوی تمام ابزارهای لازم برای اتصال به شبکه تور است. بعد از نصب نرم افزار کافی است مرورگر مخصوص تور را با فشردن Start Tor Browser باز کنید. بقیه موارد بصورت اتوماتیک بر روی شبکه اعمال می شود.

با توجه به اینکه به دنبال چه چیزی در دارک وب هستید همواره به کاربران توصیه می شود تا وب کم خود را مسدود نمایند تا کسی شما را در این شبکه نگاه نکند. (روی آن را بپوشانید). بدترین بخش شبکه تور این است که کجا را باید به دنبال محتوا گشت! چیزی که خود کاربر باید به دنبال آن باشد و نمی توان اطلاعاتی خاصی درباره آن را بیان کرد. با دسترسی به دارک وب اصولاً شما قادر خواهید بود به تمام محتواها و سایت های تابو دسترسی یابید که شامل مواد مخدر، فروش سلاح، نژاد پرستی، برده داری جنسی و موارد بدتر است. در سایت های اجتماعی همچون Reddit  می توان لیستی از آنها را پیدا کرد و برخی ویکی ها همچون http://thehiddenwiki.org لیستی از این سایت ها را ارائه می کند که می توانند مقصد های خیلی بدی باشند که توصیه می شود از ورود به آنها پرهیز گردد. مورد مهمی که در باره این سایت ها باید مد نظر قرار داده شود این است که بسیاری از سایت های شبکه دارک وب هر از چند گاهی و احتمالاً به دلیل محتواهای مجرمانه شان داون می شوند. (داون یا Down اصطلاحی است که در دنیای مجازی به از کار افتادن سایت ها اطلاق می شود).

در انتها باید به این موضوع اشاره کرد که این مقاله تنها برای شناسایی این شبکه معرفی شده است و به هیچ وجه در بر دارنده تشویق به استفاده از آن نیست بلکه پرهیز از دسترسی به آن توصیه می شود.

دسته بندی ها اینترنت

دیدگاه

 • فرستاده شده: ۱۳۹۵-۰۹-۲۴ ۰۷:۵۷

  شیطان واقعی

  با سلام . خیلی عالی بود توضیحاتتون. من کنجکاو شده بودم دارک وب چیه؟ کلا متوجه شدم.
 • فرستاده شده: ۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۸:۰۷

  farzaneh

  salam mamnun az etelaate khubetun..do ta soal rajebe matlabetun manbae in matlab chie va 2 inke mitunam az matlabetun dar tahghigham estefade konam? y tahghighe hughughi rajebe in mozu hast mamanun misham age komakam konid  
 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۰۸-۰۲ ۱۲:۴۵

  ****

  سلام ببخشید من میخوام این موضوع رو ارائه بدم دقیقا نمیدونم کدوم قسمتاش رو بگم تا ی ارائه ی خوب بشه لطفا راهنماییم کنین