مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

نیاز به سرعت رقبا – Need For Speed Rivals

8

نیاز به سرعت رقبا –   Need For Speed Rivals  در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

پس از سالها که فرنچایز محبوب و باریشه ی Need For Speed به خاطر اشتباهات EA در دست انداز افتاده بود به نظر می رسد در چند سال اخیر این فرنچایز که هرساله منتشر میشود به ثبات نسبی رسیده باشد اما با فرار از ریشه ها! مشکل من هم دقیقا با ریبوت Most Wanted  که پارسال منتشر شد همین مسئله بود که علی رغم اینکه بازی خوبی بود با هیچ متر و معیاری یک NFS نبود.

1466277121_Need-For-Speed-Rivals-german-ps4-cover

NFS:Rivalsشباهت های زیادی در هسته ی اصلی خود به نسخه ی پارسال دارد اما نو آوری ها و مخلفات هوشمندانه ای را عرضه کرده است که بدون هیچ شکی Rivals را بهتر از نسخه ی ریبوت Most wanted  روانه بازار کرده است. هرچند که برای طرفداران قدیمی این سری همان حس لعنتی nfs نبودن را در هر لحظه اش رقم میزند . در Rivals قرار نیست فقط یک راننده تحت تعقیب باشید اینبار سازندگان بازی اختیار را به شما واگذار کرده تا خودتان انتخاب کنید در دنیای اپن ورلد بازی نقش یک راننده تحت تعقیب را بازی کنید یا یک پلیس.برگ برنده ی بازی هم دقیقا در همین کانسپت آن است.

امکان انتخاب بین مسابقه دهنده ها و پلیس عنصری است که هم به گیم پلی عمق داده هم به شدت باعث متنوع شدن آن شده است . اما هوشمندانه تر از این ایده نوع پرداخت آن است . جایی که سازندگان علاوه بر اینکه اول بازی به شما حق انتخاب میدهد اجازه میدهند هر لحظه با رفتن به “مخفیگاه” (در کمپین پلیس ها “مرکز فرماندهی”) به مراحل رقیب خود سوئیچ کنید و در کمترین زمان از پلیس به مسابقه دهنده یا برعکس تبدیل شوید .

need-for-speed-rivals-screenshot-www.bazibaza.ir-4

گیم‌ پلی بازی بدین‌ صورت است که برای پشت سر گذاشتن هر مرحله از بازی، نیاز به انجام یک سری کارها دارید. برای مثال برد یک مسابقه از سبک Hot Pursuit و کشیدن Drift به مقدار ۱ کیلومتر. بعد از انجام این کار‌ها باید به مخفی‌گاه خود بازگردید تا بعد از باز شدن اتومبیل بعدی و ارتقا یک درجه، وارد فاز بعدی شوید.

رفته رفته این مراحل و کارهایی که باید انجام دهید بیشتر و سخت‌تر می‌شوند و تا پایان بازی باید خود را به چنان مهارتی برسانید که بتوانید ۱۵ دقیقه تمام، بدون دستگیری توسط پلیس و خراب شدن اتومبیلتان، مسابقه را به پایان برسانید که به هیچ وجه کار آسانی نیست و همانطور که گفته شد نیاز به تمرین بالایی دارد. در کل بازی از ۶۰ مرحله و درجه (Level Up) تشکیل شده است (هر مرحله حکم یک درجه را دارد) که برای اتمام تمامی آن‌ها به حداقل ۱۵ ساعت زمان نیاز خواهید داشت.

به جرئت می‌توان گفت این هیجان و تعقیب و گریز‌ها به طرز عجیبی هیچگاه برای شما تکراری نمی‌شوند و هرچقدر که بیشتر به عمق گیم‌پلی پی می‌برید و حرفه‌ای‌تر می‌شوید، این لذت نیز افزایش می‌یابد. بخش آنلاین بازی به سبک جالبی با حالت آفلاین بازی ادغام شده است. بدین صورت که اگر در حین ورود به بازی به اینترنت متصل باشید، بازی بصورت اتوماتیک شما را به همراه ۵ نفر دیگر در یک محیط قرار خواهد داد، که به انتخاب فرد، می‌تواند پلیس یا مسابقه دهنده باشد. حالا شما، یا می‌توانید به بازی خود مشغول باشید یا سربه سر دیگر حریفان انسانی بگذارید و با آن‌ها به رقابت بپردازید.

بخشی که با سردستی ترین شکل ممکن اجرا شده است و از این آرکیدی تر اصلا امکان ندارد!  چند سر فصل مثل قدرت ، شتاب ، کنترل و … وجود دارند که هرکدام چند مرحله تقویت میشوند . هیچ فرقی ندارد که خوره ی قطعات ماشین باشید یا یک بچه ی ۶ساله در هر صورت با فشردن دکمه ی ضربدر ماشین اتان تقویت میشود .

این زیادی آرکیدی بودن بازی به هندلینگ و کنترل ماشین ها هم سرایت کرده به نوعی که به سختی میشود تفاوت یک استون مارتین اسپورت را با دوج قدرتمند تشخیص داد . از این لحاظ بازی چیزی مانند GTA شده است(!!) و به آرکیدی ترین شکل ممکن سیستم کنترل خود را بنا کرده است. هرچند NFS را همواره یک ریسینگ آرکید میشناسیم اما افراط در آرکید بودنم خودش مشکلی است . مانند اینکه ترمز تمام ماشین ها میتواند خارق العاده ترین سرعت ها خیلی راحت و سریع آرام و تحت کنترل در آورد.

need-for-speed-rivals-screenshot-www.bazibaza.ir-6

ناگفته نماند که این نسخه نیز بصورت Open World طراحی شده و خوشبختانه از محیط شهری دوباره به محیط‌های برون شهری بازگشته‌ایم زیرا اگر بیاد داشته باشید در نقد نسخه NFS MW 2012 اشاره کردیم که سبک گیم‌پلی ای که Criterion پایه‌گذار آن بوده، با محیط‌های شهری و خیابان‌های تنگ و پرپیچ و خم هماهنگی ندارد و بیشتر بر پایه سرعت بالا و دیوانه‌وار طرح ریزی شده است. حالا به راحتی می‌توانید با یک لامبورگینی Veneno ارتقا یافته، با سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت، بر سر پیچ‌های کوهستانی با سبک دریفت، بپیچید و لذت دنیا و آخرت را در یک جا تجربه کنید! محیط بازی را می‌توان گفت به خوبی و بسیار بزرگ طراحی شده و در هر منطقه از آن شاهد پوشش گیاهی و آب و هوای متفاوت هستیم.need-for-speed-rivalsferrari-f12berlinetta1-1369320759

در یک بخش از نقشه پا به یک بیابان بی آب و علف با گرمای شدید خواهید گذاشت و در سوی دیگر می‌توانید در پیچ و خم‌های یک کوهستان برفی و سفید به مسابقه بپردازید.

صداگذاری بازی هم قابل قبول است . همین . نه چیزی بیشتر و نه کمتر . در بازی نه با جلوه های صدای بازی به وجد خواهید آمد و نه اذیت خواهید شد ولی اگر یک بخش بی نقص در بازی وجود داشته باشد آن موسیقی های فوق العاده اش است که به شدت با جو بازی هماهنگ میشود و سازندگان بهترین عملکرد را در انتخاب موسیقی داشته اند.


ویدیو هایی از  Need For Speed Rivals


iRev.ir-Line1

بررسی گیمفا : Old Dogs, New Tricks | نقد و بررسی Need for Speed:Rivals

بازی بازا : بررسی بازی Need for Speed RIVALS

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه