مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

نقد و بررسی بازی Red Dead Redemption 2

نقد و بررسی Red Dead Redemption 2 در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

در تبدیل کردن Red Dead Redemption 2 به یک تجربه فوق‌العاده، عوامل بسیار زیادی تاثیرگذار هستند اما آنچه که بیش از همه در مورد این بازی به‌ چشم می‌آید، هماهنگی و هارمونی بی‌ نقصی است که سازندگان بین المان‌های آن ایجاد کرده‌اند؛ به این صورت که پس از تمام کردن بازی، اگر نگاهی به تجربه طولانی خودتان داشته باشید سخت قادر خواهید بود المان یا ویژگی خاصی از آن را به عنوان نقطه قوت اصلی‌اش معرفی کنید و همه‌چیز از گرافیک فوق‌العاده بازی گرفته تا گیم‌ پلی، داستان و حتی موسیقی در یک سطح عالی قرار دارند و از آن مهم‌تر، آنقدر عالی با یکدیگر پیوند خورده‌اند و هماهنگ هستند که نبود یکی از آن‌ها یا ضعف‌ شان، می‌توانست ضربه زیادی به تجربه کلی بازی بزند ولی خب این اتفاق هرگز رخ نمی‌دهد و به همین دلیل هم بازی، به اجرای زنده موسیقی‌ای می‌ماند که در آن همه اعضای گروه از ابتدا تا انتها کارشان را به بی‌ نقص‌ترین شکل ممکن انجام می‌دهند

ماجرای بازی به سال ۱۸۹۹ برمی‌گردد. جایی که Arthur Morgan و دار و دسته‌اش که در راس آن‌ها Dutch Van Der Linde قرار دارد، به قصد سرقت از یک قایق مملو از جواهر و پول در منطقه Blackwater، نقشه‌ای را طراحی می‌کنند که در نهایت تیرشان به سنگ‌ می‌خورد و نه تنها موفق به سرقت از قایق و فرار به سمت غرب نمی‌شوند، که چند تن از اعضای مهم خود را از دست داده و در این میان دختری بی‌گناه هم به عمد یا غیر عمد به دست داچ کشته می‌شود. در پی فاجعه پیش آمده، داچ و مورگان گروه را به سمت کوه‌های یخ زده غرب هدایت می‌کنند تا بتوانند چند هفته‌ای از دست پلیس‌ها و گنگ‌های دیگر در امان باشند.

در این میان Dutch متوجه می‌شود یکی از دشمنان قدیمی‌شان، یعنی گروه O’Driscoll هم در اطراف این منطقه ساکن شده و قصد ربودن یک قطار و اموال آن را دارند. داچ و مورگان با گروگان گرفتن یکی از اعضای آن‌ها، موفق به دست آوردن مدارکی مبنی بر مسیر حرکت قطار شده و زودتر از گروه دشمن موفق به سرقت آن شده و بیشتر اعضای O’Droscoll را به قتل می‌رسانند. با تجدید قوا و به دست آوردن کمی پول، داچ تصمیم می‌گیرد گروه را به سمت Heartsland و منطقه Valentine که شهری پر از منابع و طبیعت مناسب برای گزیدن کمپ است هدایت کند.

آرامش نسبی بعد از مدت‌ها به گروه باز می‌گردد اما همچنان گروه O’Driscoll و رهبر آن‌ها Colm O’Driscoll برای آن ها یک تهدی به حساب می‌شود. اعضای باقی‌مانده O’Driscoll با کمک Pinkertonها و مهم‌تر از آن‌ها Cornwall( که گروه مورگان با حمله به قطار او منابع آن را به سرقت بردند و در پی انتقامی سخت است) با استخدام Ross و Milton که دو مامور بسیار قهار و زبره هستند، تصمیم به نابودی گروه مورگان و داچ می‌گیرند.
در ادامه حوادث اجتماعی، سیاسی و حتی عاشقانه بسیار جذاب و مهمی اتفاق می‌افتد که بارها ورق را برمی‌گردانند و جذابیت بازی را دوچندان می‌کنند. از طرفی مانند عنوان قبلی این شرکت یعنی Grand Thef Auto V، شاهد Heistهای بسیاری در طول بازی هستیم که مطابق داستان اتفاق می‌افتند و شما مهم‌تر از همه باید نحوه انجام آن و تاثیر آن بر روند بازی را تعیین کنید.

در مورد شخصیت‌پردازی NPC ها گفتیم. بی‌راه نیست اگر Red Dead Redemption 2 را بهترین بازی تاریخ از حیث NPC های هدفدار و مفید بدانیم. NPC های بازی به قدری هوشمند طراحی شده‌اند که گاها باورش برای وجود چنین چیزی در این نسل غیر ممکن است.
با تجربه بیش از ۵۰ ساعت از بازی تا به حال پیش نیامده که با دو NPC یکسان از حیث چهره و کاری که انجام می‌دهند و یا حداقل با صداگذاری یکسان روبه رو شوم. تنوع مردم عادی در بازی باور نکردنی است و تعجب شما زمانی بیشتر می‌شود که آن‌ها را در حین انجام کارهایی مانند جر و بحث با یکدیگر در مورد موضوعی کاملا مشخص که حتی می‌توانید در موردش با آن‌ها صحبت کنید یا انجام کارهایی مانند گدایی کردن یا کل‌کل در مورد این که چه کسی Gunslinger بهتری است ببینید!

رفتار شما با آن‌ها هم به طرز فوق‌العاده‌ای تاثیرگذار است. به عنوان مثال اگر در جایی از بازی به یک فرد مسن که در حال کتک خوردن است کمک کنید، ممکن است بعد ها او را در مغازه‌ی اسلحه فروشی‌اش ملاقات کنید و یک اسلحه رایگان به عنوان تشکر از او دریافت کنید. به همین میزان، رفتارهای بد شما هم در خاطر افراد می‌ماند و اگر رفتار بدی با آن‌ها داشته باشید بلاخره در جایی انتقام خود را از شما می‌گیرند. این جمله را با اطمینان می‌گویم که در نسل بعد هم چنین NPC های دقیق و کار شده‌ای را به ندرت خواهیم دید.

به بخش بصری بازی که برسیم چیزی جز ستایش و تحسین برای ادا کردن پیدا نخواهد شد. جلوه‌های گرافیکی در بهترین حالت خود قرار دارند، به کارگیری موتور قدرتمند RAGE نه تنها در زمینه‌های تکنیکی فوق‌العاده عمل کرده‌ است، که قسمت‌های هنری را بیشتر به تابلوهای نقاشی فوق‌العاده زیبایی بدل کرده.
مطمئناً در طول تجربه RDR 2، بارها پیش خواهد آمد که به سمت مناظر طبیعی بروید و اسکرین شات های متعددی را از این صحنه‌ها ثبت کنید.

این جلوه‌ها روی Xbox One X و با وضوح ۴K بسیار چشم‌ نوازتر نیز هستند، اما تجربه آن بر روی وضوح Full HD نیز چیزی از زیبایی و شکوه کم ندارد. همچنین تمامی مدل‌های ساخته شده در بازی (اعم از شخصیت‌ها، حیوانات، مناطق طبیعی، ساختمان‌ها و…) در بهترین حالت ممکن طراحی شده‌اند و جزئیات باورنکردنی را شامل می‌شوند. با وجود تمامی این موارد، کارگردانی هنری خارق‌العاده موجود در RDR 2، مجموعه بصری را به یکی از لذت‌ بخش‌ترین تجربه‌های تاریخ بازی‌های کامپیوتری بدل می‌کند.

طراحی محیط‌ها و نقشه‌ها نیز به خوبی انجام گرفته و تعادل بسیار خوبی از بابت مکان‌های شهری و خارج شهر به وجود آمده است. تقریباً هر نوع پوشش طبیعی در بازی حضور دارد که هرکدام از آن‌ها نیز به طور کامل و زیبایی پیاده‌سازی شده‌اند. در کنار گرافیک فوق‌العاده زیبا، انیمیشن‌های RDR 2 را باید به نوعی انقلابی دانست. حرکت شخصیت‌ها در موقعیت‌های گوناگون مانند مبارزات بی‌نظیر است. برداشتن اشیای مختلف، گشتن جنازه‌های دشمنان، برداشتن حیوانات شکار شده و…

همگی دارای انیمیشن‌های زیبایی هستند که فوق‌العاده بودن جلوه‌های بصری RDR 2 را کامل می‌کنند. در کنار این موارد، تخریب پذیری عالی آبجکت های مختلف نیز قابل توجه هستند. زخمی شدن شخصیت‌ها و حتی جنازه‌ها نیز فرای تصورات ما از نسل فعلی بازی‌های کامپیوتری هستند.
برای امتحان دقیق بودن تخریب پذیری در موارد جزئی، پس از پایان یکی از درگیری‌ها، با تفنگ خود به یکی از کلاه‌هایی که روی زمین افتاده بود شلیک کردم و سپس آن را برداشتم و روی سرم گذاشتم. نتیجه غیرقابل باور بود؛ کلاه مذکور سوراخ شده بود!

بیایید به یک سوال هم جواب بدهیم؛ اینکه واقع‌گرایی در یک بازی ویدیویی واقعا تا چه حد لازم است؟ مگر غیر از این است که هدف ما از بازی کردن چیزی جز سرگرم شدن است؟ پس باید موانعی که در راه این سرگرمی بودن بازی وجود دارند به حداقل برسند تا بتوانیم نهایت لذت را از بازی ببریم. با اینکه حجم بالای واقع‌گرایی در Red Dead Redemption 2 واقعا قابل تحسین و ستایش است، اما گاهی هم تبدیل به مانعی می‌شود که می‌تواند مانعی برای لذت بردن شما از بازی باشد. به عنوان مثال در یکی از مراحل بازی، باید کالسکه‌ای را به نقطه‌ای خاص حرکت بدهیم که خب دو نفر از اعضای تیم هم در کناره‌های این کالسکه ایستاده‌اند.

شاید باورتان نشود اما بارها در لابه‌ لای هیجان بالایی که این مرحله القا می‌کرد، به‌ سبب تصادف کالسکه با اجسام موجود در محیط یا حتی سقوط عجیب دو عضو مذکور از روی کالسکه روی زمین، مجبور شدم تا مرحله را از ابتدا تکرار کنم و خب این چیزی نیست که خیلی بتوان از آن تعریف کرد.
با این حال وقتی به صورت کلی به بازی نگاه می‌کنیم، این ایراد‌ ها آنقدر ناچیز هستند که نتواند خللی در عظمت Red Dead Redemption 2 ایجاد کنند ولی خب باید این را هم به‌ یاد داشته باشیم که چنین صحنه‌هایی در بازی اتفاق می‌افتند و به‌ نوعی هزینه‌ای هستند که برای لذت بردن از واقع‌گرایی بالای بازی باید پرداخت کنیم.

راکستار حرکت انقلابی و رو به جلویی را که ۸ سال پیش آغاز کرده بود به بهترین شکل ممکن ادامه داده است، آن‌ها با عرضه Red Dead Redemption 2 ثابت کرده‌اند که از تجربه‌های جدید هراسی ندارند و ترجیح می‌دهند به جای استفاده از فرمول‌های موفق قبلی به عنوان رکن اصلی بازی‌هایشان، دست به خلق موقعیت‌هایی بزنند که تا قبل از آن نمی‌توان نمونه مشابهی مانند آن‌ها را یافت.

دنیای بزرگ RDR 2 با وجود جزئیات بی‌نظیر مجموعه‌ای را ارائه کرده است که علی‌رغم اینکه ممکن است واقع‌گرایی آن در مواقعی به مذاق همگان خوش نیاید، اما چیزی از انقلابی بودن تحول ایجاد شده توسط راکستار کم نمی‌کند. RDR 2 شاهکاری است که در تمامی زمینه‌ها خوش درخشیده و صرفاً اثری ماندگار برای یک سال و یا یک نسل بازی‌های کامپیوتری نیست، قطعاً یکی از بهترین بازی‌های تاریخ بازی‌های کامپیوتری، عنوانی است که راکستار با دقت فراوان ساخته و می‌تواند ساعت‌ها، روز‌ ها، ماه‌ها و سال‌ها ما را درگیر خود کند.

نقاط قوت:

 • + شخصیت‌پردازی عالی کاراکتر‌ها و در راس آن‌ها شخصیت داچ
 • + جهان بسیار پویا و پرجزییات
 • + ماموریت‌های در مجموع جذاب و درگیر‌کننده
 • + داستان گیرا با وجود قابل پیش‌بینی بودن پایان‌بندی
 • + مکانیزم‌های جذاب مواردی مثل شکار و شخصی‌سازی
 • + گرافیک بسیار زیبا و چشم‌نواز
 • + موسیقی‌های عالی که کمک زیادی به بهتر شدن اتمسفر بازی می‌کنند
 • نقاط ضعف:

 • ندارد!!
 • کارگردان:Houser Brothers
 • استودیوی سازنده:Rockstar Studios
 • پلتفرم تحت بررسی:PS4
 • ویدیو هایی از Red Dead Redemption 2

برسی زومجی: برسی بازی Red Dead Redemption 2 

برسی گیم فا: نقد و برسی Red Dead Redemption 2 

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه