مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

نقد و بررسی PES 2020

نقد و بررسی بازی PES 2020 در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

eFootball PES 2020 در ادامه سیر تکامل مجموعه که از چند سال پیش آغاز شده، فوتبالی ارائه می‌کند که بیشتر از هر PES دیگری، شبیه به واقعیت است. همراه بررسی بازی باشید.

راستش را بخواهید، پس از بازی کردن eFootball PES 2020 و همینطور نسخه دموی فیفا ۲۰، بیشتر از هر چیز به این نتیجه رسیده‌ام که در این نقطه از نسل هشتم و درحالی‌که احتمالا هم کونامی و هم الکترونیک آرتز کم کم به فکر ایده‌هایشان برای نسل بعدی از این دو بازی فوتبال هستند، نباید دیگر انتظار تغییرات بزرگ و خیلی اساسی را در این دو مجموعه داشته باشیم. اتفاقی که البته به‌دلیل ذات انتشار سالیانه آن‌ها همیشه رخ داده و خواهد داد ولی خب در گذشته هم این دو بازی نسخه‌هایی داشته‌اند که در همین فاصله یک ساله تغییرات زیادی را تجربه کرده و حتی به کل دگرگون شده‌اند.

البته لزوما هر تغییری هم مثبت نیست و گاهی ادامه دادن مسیر موفق و به تکامل رساندن یک بازی هم به اندازه همان تغییرات انقلابی ارزشمند است. با فاصله گرفتن از فیفا ۲۰ و موکول کردن زیر ذره‌بین بردن آن به بررسی اختصاصی‌اش، به سراغ PES 2020 برویم و ببینیم که کونامی امسال چه تدارکی برای‌مان دیده است. آیا eFootball PES 2020 همان بازی است که می‌تواند طرفداران جدیدی را به این سری جذب کند؟

آیا بازی آنقدر بی‌نقص است که بتوانیم آن را نقطه اوج مجموعه تا به امروز معرفی کنیم؟ برای رسیدن به جواب این سؤال‌ها و بررسی جز به جز بازی در ادامه با  iRev.ir همراه باشید

همین که سوت اولین بازی را بشنوید، متوجه تغییر زاویه دوربین می شوید، این زاویه دوربین Stadium نام دارد و با هدف واقع گرایانه تر شدن بازی، توسط کونامی (Konami) ساخته شده است. کافیست یکبار با این زاویه دوربین در یکی از استادیوم های اولدترافورد منچستر یونایتد و آلیانز آرنا بایرن مونیخ به تجربه بازی بپردازید. کونامی همیشه معروف بوده به یک شرکتی که برای طرفداران خود ارزش قائل نیست و به حرف آنها گوش نمی دهد، اما به نظر می رسد آنها در این مورد (انتقاد به زاویه دوربین، در سری های قبلی) به حرف طرفداران خود گوش کرده است.

همچنین یکی از برتری هایی که FIFA بر PES داشت، همین زاویه دوربین بود که حالا eFootball PES 2020 هم در این زمینه حرفی برای گفتن دارد.

PES هرچقدر هم که از رقیب خود، در بخش های مختلف ضعیف تر عمل کرده باشد، بدون در طراحی چهره ها فوق العاده عمل کرده است. هر سال که می گذرد سیستم اسکن کونامی قوی تر از قبل می شود و ما با چهره هایی با جزئیات فراوان روبرو هستیم و همین کمک می کند تا ما با فوتبال واقعی تری روبرو باشیم. البته به شخصه انتظار داشتم امسال کونامی (Konami) در طراحی چهره ها با جزئیات بیشتری کار کند، به طور مثال ما هنوز هم می بینیم که تتوی اکثر بازیکنان طراحی نشده و یا باگ های عجیب و غریب باعث می شوند که تتوها غیب شوند!
در ادامه می توانید مقایسه چهره رونالدو در PES 2020 با PES 2019 را ببینید تا متوجه این موضوع شوید.

Players outraged as PES 2020 update turns the full version into LITE

این باشگاه ها شامل آرسنال، یوونتوس، بایرن مونیخ و منچستر یونایتد هستند. در این بازی شاهد مدها و حالت های همیشگی بازی در سال های اخیر هستیم که البته برخی از آنها بهبودهایی را به خود دیده اند (مثل سیستم نقل و انتقالات که اکنون عمیق تر و واقعی تر شده است) و همچنین شاهد برخی مدهای جدید نیز هستیم که از آنها می توان به Matchday Mode اشاره کرد. طراحی منوهای بازی بسیار خوب و جالب انجام گرفته است و به راحتی می توانید منوی مورد نظر خود را انتخاب نمایید و وارد بخش مربوطه شوید و همچنین انتخاب تیم ها و… نیز به مانند چند سال اخیر بسیار روان و قابل دسترس هستند و کار شما را برای انتخاب تیم ها و بخش های مختلف راحت می کنند.

در بخش چیدن ترکیب و جابجایی بازیکنان و اعمال تاکتیک های مختلف تفاوت چندانی را با نسخه قبل شاهد نیستیم و همچنین مشکل خاصی در این بخش به چشم نمی خورد و همه چیز به راحتی در دسترس بازیباز قرار گرفته است. در زمینه طراحی انیمیشن های مختلف برای بازیکنان سازندگان فوق العاده عمل کرده اند. انیمیشن ‎های حرکات بازیکنان هنگام کنترل توپ و یا دریبل زدن بازیکنان دیگر و شوت زدن بسیار بهبود یافته است و شاهد انیمیشن ‎هایی از جنس نسل هشتم هستیم که نرم و باورپذیر به نظر می ‎رسند.

PES 2020 tips: 5 essential things to know before you play ...

خوشبختانه بخش Master League در eFootball Pro Evolution Soccer 2020 مانند همیشه به معنای واقعی جذاب و لذتبخش از کار در آمده است و گذر زمان را در آن اصلا حس نمی کنید و این دقیقا مانند حس و حال این بخش در نسخه های قدیمی است که ساعت ها پای آن می نشستیم و با یک تیم سال ها را یکی پس از دیگری در جام های مختلف می گذراندیم و مثلا در نسخه ی سال ۲۰۰۳ ما تا سال ۲۰۱۵ با تیم خود پیش رفته بودیم و مشغول خرید بازیکنان مختلف و قهرمانی در لیگ ها و جام های مختلف بودیم. در این قسمت شما مربیگری یک تیم را بر عهده می گیرید که می توانید انتخاب کنید با بازیکنان اصلی آن تیم مسابقات را آغاز کنید و یا با تیمی از بازیکنان ضعیف که به صورت Default در بازی قرار گرفته اند بازی را از لیگ پایین تر آغاز نمایید و به لیگ های بالا صعود نمایید.

در اینجا باید بر خرید بازیکنان و… نظارت نمایید و مسابقات مختلف را در جام های مختلف برگزار نمایید و برای باشگاه درآمد کسب نمایید تا در پایان سال و فصل نقل و انتقالات پول کافی برای خرید بازیکنان مد نظر خود و پرداخت حقوق بازیکنان تیم خود و امضای قرار داد جدید با آن ها را داشته باشید.

همچنین بر تیم امیدهای باشگاه نیز نظارت دارد و می توانید از آن ها بازیکنان با استعداد را انتخاب کنید و با آن ها قرار داد حرفه ای امضا نمایید تا کم کم رشد و پیشرفت نمایند و به بازیکنی تاثیرگذار برای شما تبدیل شوند و یا بتوانید آن ها را با قیمتی خوب به باشگاه دیگری واگذار نمایید.

در این قسمت هر هفته اخبار مربوط به نتایج تیم خود، پیشنهاد های رسیده برای بازیکنان مختلف تیم، اظهار نظرهای بازیکنان تیمتان در مصاحبه های مختلف و کامنت های مختلف آن ها و اخباری در مورد مسایقات بعدی خود را در صفحه اصلی بخش Master League مشاهده می کنید و همچنین ممکن است به عنوان مربی و با کسب نتایج مثبت توسط سایر باشگاه ها و تیم های ملی مختلف در دنیا به شما پیشنهاد همکاری داده شود که می توانید به آن ها پاسخ مثبت یا منفی دهید.

در این بخش شاهد پیشرفت و یا افت بازیکنان مختلف خود طی بازی ها و تمرین های مختلف هستید و باید حواستان به زیاد شدن سن آن ها و زمانی که شروع به روند نزولی خود می کنند نیز باشد. به طور کلی این بخش یکی از برترین قسمت های بازی است و لذتی بی اندازه را برای شما به ارمغان می آورد.

eFootball PES 2020 GameStop Ireland

با اینکه در ابتدای متن هم اشاره‌ای به گرافیک کلی بازی و صحنه‌های آغاز مسابقات داشتیم، اما بد نیست بدانیم که درست است گرافیک بازی کمابیش شبیه به نسخه قبلی است، اما کونامی دقت روی جزییات را بیشتر از قبل کرده است. برای مثال در PES 2020 شرایط آب و هوایی مختلف بهتر از همیشه به نظر می‌رسند و تاثیراتی که مثلا آب و هوای بارانی روی حتی گیم‌پلی بازی می‌گذارد و فرضا باعث سُر خوردن بازیکنان می‌شود ملموس‌تر از همیشه هستند.

جدا از این چهره بازیکنانی که شبیه به واقعیت طراحی شده‌اند جزییات خیلی خوبی دارد اما در نقطه مقابل طراحی‌های بازیکنانی که با چهره‌های غیرواقعی به بازی اضافه شده‌اند خیلی چنگی به دل نمی‌زنند و به همین ترتیب PES کماکان از حیث انیمیشن‌های چهره هم دچار مشکل است و مثلا در شادی‌های پس از گل یا در جریان صحنه‌های سینمایی بخش مسترلیگ این ضعف به چشم می‌آید که البته برای یک بازی فوتبال، ایراد خاصی نیست و تاثیری در روند بازی ندارد مگر اینکه بیش از حد به بحث گرافیک حساس باشید. البته با وجود ضعف انیمیشن‌ها در این زمینه، انیمیشن‌های حرکتی بازیکنان واقعا عالی هستند و دریبل‌ها، انیمیشن‌های شوت زدن یا پاس دادن و کلا حرکات بازیکنان کاملا طبیعی و چشم‌نوازند. همچنین بازیکنان مطرحی اکثرا فیزیک و حرکاتی شبیه به واقعیت دارند که آن‌ها را در زمین فوتبال متمایز می‌کند.

PES 2020 Screenshots – FIFPlay

شاید بهترین چیزی که بتوانم در مورد کیفیت کلی PES 2020 بگویم، این باشد که جدید‌ترین شبیه‌ساز فوتبال کونامی، اصلا و ابدا برای این ساخته نشده که بتواند جامعه کاربران همیشگی مجموعه را بزرگ‌تر از قبل کند. فوتبالی که بازی ارائه می‌دهد و ترکیب آن با حالت‌های موجود، برای افرادی جذاب هستند که همیشه طرفدار PES بوده‌اند و مخصوصا از بازی کردن نسخه‌های اخیر آن لذت زیادی برده‌اند. برای این افراد PES 2020 با به تکامل رساندن گیم‌پلی مجموعه و اضافه کردن جزییاتی به آن، بهترین نسخه از مجموعه حداقل در نسل هشتم به‌حساب می‌آید.

PES2020 BayernMunich 20 Sergegnabry


نقاط قوت
– ارائه گیم‌پلی نزدیک به واقعیت، غیرقابل پیش‌بینی و درگیر‌کننده
– جزییات ریز و کاربردی مثل Finesse دریبل‌ها
– حالت مسترلیگ بهبود‌یافته
– بخش جذاب Matchday با جوایز ارزشمند
– گرافیک کلی خوب

 

نقاط ضعف
– ضعف شدید بازی در زمینه گزارشگری
– تغییرات بسیار کم حالت MyClub و Become a Legend
– داوری پراشکال
– وضعیت بد مچ میکینگ بازی

 


ویدیوهایی از بازی PES2020


بررسی بازی در سایت زومجی : PES2020

بررسی بازی در سایت گیمفا : PES2020

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه