مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

نقد و بررسی Call of Duty: Modern Warfare

نقد و بررسی Call of Duty: Modern Warfare در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

چهارمین عنوان از سری بازی های Call of Duty: Modern Warfare یک ریبوت از نسخه اول این سری به حساب می‌آید. در این نسخه که خط داستانی آن دوباره نوشته شده، اینفینیتی وارد دنیایی واقع گرایانه و در عین حال تازه خلق کرده است. البته این به آن معنی نیست که هیچ نشانی از مدرن وارفرهای قبلی در این نسخه دیده نمی‌شود. برخی از چهره‌های محبوب و آشنای بازی‌های قبلی همانند کاپیتان پرایس در کال اف دیوتی مدرن وارفر ۲۰۱۹ حضور دارند؛ همچنین بر خلاف کال اف دیوتی: بلک اپس ۴ در این نسخه کمپین تک نفره نسبت به حالت‌های چند نفره و Co-op پرداخت بیشتری دارد.

این قضیه، بیشتر از هر چیز در شخصیت‌پردازی کاراکتر‌های بازی کرد دارد. برای مثال یکی از گروه‌های مهم حاضر در قسمت داستانی بازی گروهی تروریستی به اسم القتله است که در همان میان پرده سینمایی اول شاهد سخنرانی سرکرده آن‌ها به اسم ولف و همینطور دست راستش یعنی بوچر هستیم. اینفینیتی وارد، با اینکه القتله را به‌عنوان یک گروه تروریستی به‌تصویر کشیده که اعضایش را در حال اجرای عملیات انفجار بمب و انتحاری در خیابان‌های لندن می‌بینیم و رعب و وحشت ناشی از آن را با تمام وجود لمس می‌کنیم، اما درکنار آن یک سری ایدئولوژی‌های خاص هم برای‌شان تعریف کرده که حتی می‌تواند همزادپنداری ما را با برخی از اقدامات آن‌ها (نه تمام‌شان) در پی داشته باشد. برای مثال اگر به صحبت‌های ولف گوش کنید، متوجه خواهید شد که اصلا دلیل تشکیل این گروه این است که کشور‌های بیگانه، با ورود به سرزمین مادری آن‌ها یعنی اورزیکستان که کشوری خیالی است، در پی به‌دست آوردن منابع آن‌ها هستند و رفتار‌های وحشیانه‌ای هم با مردم‌شان دارند.

 در نتیجه گروه القتله با اهداف اولیه آزادی‌خواهانه تشکیل شده تا بتواند این نیرو‌های بیگانه را از سرزمین‌شان بیرون کند. پس به همان میزان که اقدامات تروریستی و بمب‌گذاری‌های این گروه در شهر‌های مختلف جهان به‌عنوان رفتار‌های شرورانه‌شان در بازی به‌تصویر کشیده می‌شود، به همان میزان هم باور‌های منطقی‌شان را شاهد هستیم که می‌تواند مخاطب را به فکر فرو ببرد. هرچند برخی شخصیت‌ها مثل الکس یا کایل که از قضا بخش زیادی از بازی را هم در نقش آن‌ها تجربه می‌کنیم می‌توانستند شخصیت‌پردازی بهتری داشته باشند و ژنرال بارکوف هم صرفا نمونه‌ای از یک آنتاگونیست سطحی و کلیشه‌ای است و نه چیزی بیشتر، اما شخصیت‌پردازی خوب کاراکتر‌هایی چون ولف و بوچر این ضعف را تا حد زیادی جبران می‌کند و در عین حال کاراکتر‌های دیگری مثل فرح کریم و برادرش که مبارزینی آزادی‌خواه هستند و همینطور کاپیتان پرایس دوست‌داشتنی هم در بازی حضور دارند و آنقدر خوب معرفی می‌شوند که بتوانیم در مجموع از شخصیت‌پردازی بازی، راضی باشیم. به این‌ها باید چند پیچش داستانی خوب را هم اضافه کنیم که با غافلگیر کردن بازیکن، کاری می‌کنند که داستان بازی تا انتها جذابیتش را از دست ندهد.

بخش چند نفره کال اف دیوتی مدرن وارفر ۲۰۱۹ حاوی تجربه «کلاسیک» چند نفره به علاوه یک حالت Co-op جدید است. این حالت Co-op شامل مجموعه‌ای از ماموریت‌های استراتژیک برای سطوح مهارتی مختلف است.

کال اف دیوتی مدرن وارفر ۲۰۱۹ حالت چند نفره جدیدی به نام «Gunfight» دارد که در آن دو تیم دو نفره با ترکیب اسلحه‌های تصادفی در نقشه‌های کوچک به مصاف هم می‌روند. در این حالت یک تایمر ۴۰ ثانیه‌ای شما را همراهی می‌کند. به عبارت دیگر ۴۰ ثانیه فرصت دارید تا رقبای خود را از پای درآورید؛ در غیراین‌صورت قواعد بازی جهت تسریع اعلام پیروزی عوض خواهند شد.

اینفینیتی وارد در مجموع موفق شده در بخش داستانی مدرن وارفر، تجربه‌ای ارزشمند خلق کند و باعث شود تا پس از مدت‌ها در سری کالاف دیوتی، بتوانیم لذت بازی کردن یک قسمت داستانی خوب را مزه مزه کنیم. فقط به این نکته توجه داشته باشید که اگر قصد تجربه بازی روی نسخه پی‌سی را دارید، میان پرده‌های سینمایی آن در این نسخه با مشکل روبه‌رو هستند و به همین دلیل به شکل درستی نمایش داده نمی‌شوند و مجبور خواهید بود برای فهم درست داستان، بعدا دوباره به قسمت Cinematics مراجعه و ویدیو‌ها را مجزا در آن تماشا کنید. این مشکل تا لحظه نگارش این مطلب و با وجود وعده سازندگان برای رفع شدنش حل نشده و البته فقط مختص نسخه پی‌سی است و در نسخه‌های کنسولی شاهد آن نیستیم.


نقاط قوت :

 • – بخش داستانی با‌کیفیت با ارائه تصویری تاریک و واقع‌گرایانه از جنگ
 • – طراحی مرحله عالی برخی ماموریت‌ها در بخش داستانی
 • – شخصیت پردازی خوب کاراکتر‌هایی مثل فرح، کاپیتان پرایس و ولف
 • – گان پلی بسیار جذاب
 • – دقت بالا در طراحی جزییات بصری اسلحه‌ها و صداگذاری طبیعی آن‌ها
 • – حالت‌های بازی متنوع در بخش چندنفره و حالت جدید و سرگرم‌کننده گان فایت
 • – سیستم پیشرفت بسیار خوب و ارزشمند در بخش چندنفره

نقاط ضعف :

 • – وجود نوعی شتاب‌زدگی در پایان‌بندی بخش داستانی
 • – حالت نه‌چندان جذاب Co-Op
 • – نیاز به بهبود بالانس مخصوصا در حالت گراند وار بخش چندنفره

 • ویدیو هایی از بازی call of duty modern warfare


 • نقد و بررسی بازی در زومجی:call of duty modern warfare

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه