مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

نقد و بررسی بازی Resident Evil 3

نقد و بررسی بازی Resident Evil 3 در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

سال ۲۰۱۹ میلادی بود که کپکام با انتشار نسخه ریمیک عنوان Resident Evil 2 این عنوان را یک‌ بار دیگر احیا کرد. عنوانی که علی رغم وفاداری به نسخه اصلی، تغییرات گسترده و پایه‌ای را هم به وجود آورده بود که هم با استاندارد های امروزه صنعت ویدیو گیم همخوانی داشت و هم سعی کرده بود تا از مکانیزم‌های موفق و قابل استفاده شماره دوم بهره ببرد.

Can Your PC Run Resident Evil 3? | PCMag

فراموش نکنیم در عناوین ریمیک و حتی ریمستر به صورت کلی با دو گروه از طرفداران طرف هستیم. گروهی که خواستار حفظ ساختار کلی نسخه اصلی هستند و گروه دیگری هم که دوست دارند عنوان اصلی با توجه به گذر زمان پیشرفت و تغییر کند.  موفقیت شماره دوم باعث شد تا کار برای ریمیک نسخه سوم هم هموار شود و حالا با فاصله یک سال از عرضه ریمیک نسخه دوم، شاهد عرضه نسخه ریمیک Resident Evil 3 هستیم.

پس از تماشای اولین نمایش‌های Resident Evil 3 Remake، می‌شد در انجمن‌های مختلف، نظرات نه‌چندان مثبت طرفداران قدیمی به مواردی مثل تغییرات ظاهری شخصیت‌ها را دید. به هر حال چهره متفاوت شخصیت‌هایی مثل جیل، کارلوس و مخصوصا نمسیس خیلی به مذاق آن‌هایی که با نسخه اصلی تجربه داشتند خوش نیامده بود و این وسط البته بودند افرادی که به حق و چون نسخه اصلی را تجربه نکرده بودند، مشکلی با این موارد نداشتند. خب اتفاقی که در مورد این بازسازی افتاده، دقیقا قرار است چنین جهت‌گیری را در مورد کیفیتِ کلی آن هم به‌وجود بیاورد؛ یعنی اینکه اگر قبلا نسخه اصلی را بازی کرده و با آن خاطره داشته باشید، پس از تمام کردن نسخه بازسازی مساله‌ای مثل تغییرات ظاهری شخصیت‌ها در مقابل سایر مشکلات اساسی‌تر بازی بسیار پیش پا افتاده خواهد بود.

Don't sleep on Resident Evil 3 – it's even better than Resident ...

اما خیر اگر به هر دلیلی قبلا نسخه اصلی را بازی نکرده‌اید و در نتیجه قرار هم نیست انتظار یک بازسازی خوب را از آن داشته باشید، پس اجازه بدهید همینجا خیال‌تان را راحت کنم؛ Resident Evil 3 Remake به هیچ وجه بازی بدی نیست؛ کپکام اثری اکشن و سینمایی ساخته که قطعا از کشتن زامبی‌ها، روبه‌رو شدن با نمسیس و تجربه نهایتا ۵-۶ ساعته آن پشیمان نخواهید شد و می‌توانید لذت خوبی هم از بازی ببرید.

Resident Evil 3 Remake یکی از جالب‌ترین و درگیرکننده‌ترین سکانس‌های آغازین را در بین عناوین این سری دارد. همه چیز از نشان دادن عمق فاجعه و از بین رفتن بنیان‌های زندگی در یک شهر در اثر شیوع نوعی ویروس شروع می‌شود و مردمی که بی خبر از همه جا، خود را در میانه فاجعه‌ای بی‌سابقه می‌بینند که به هیچ کس رحم نشان نمی‌دهد.

ویروس به سرعت بین انسان و دیگر موجودات زنده پخش می‌شود، آن‌ها را به زامبی تبدیل می‌کند و همه نقاط شهر را هرج و مرج برمی‌دارد. سکانس بعدی اما بسیار مخوف و با ضرباهنگ کند است، جایی که بازیکن در آپارتمان «جیل ولنتاین» کنترل این شخصیت را در اختیار می‌گیرد و در کابوس‌هایی که از زمان «رویداد عمارت اسپنسر» از این پلیس جوان ربوده قدم می‌زند.

Resident Evil 3: Everything You Need to Know

جیل یکی از اعضای تیم الیت اداره پلیس شهر راکون موسوم به S.T.A.R.S است که همراه با دیگر هم‌تیمی‌ها، پس از وقایع اولین بازی این سری و مواجهه با اولین زامبی‌های مبتلا به این ویروس، ایده کاملا خوبی از فعالیت‌های مخفیانه یک کمپانی به ظاهر داروسازی به نام «Umbrella» دارند؛ ایده‌هایی که هیچ کس باور نمی‌کند یا تلاش برای سرپوش گذاشتن روی آن‌ها را دارد. مسئله این است که این کمپانی، عملا کنترل شهر را از طریق نفوذ روی مقامات شهر در اختیار دارد و تلاش‌های اعضای گروه S.T.A.R.S برای اثبات ادعاها علیه آمبرلا، راه به جایی نمی‌بردند.

در نتیجه این تیم به دستور رئیس پلیس شهر عملا از هم پاشید و جیل هم از کار معلق شد. او از آن زمان، از یک طرف به دنبال اسناد و مدارک علیه فعالیت‌های غیرقانونی آمبرلا بوده و از طرف دیگر، هنوز حامل خاطرات وحشتناک رویداد عمارت از بازی اول است که خواب و خوراک را از او گرفته است. درنهایت نیز کار بالاخره به جایی رسیده که او از یک کابوس همیشگی بلند می‌شود و این بار خود را وسط یک کابوس مرگبارتر می‌بیند.

برخلاف همه ساکنان شهر، زیر و رو شدن شهر راکون توسط ویروس تی تنها عامل کابوس‌های بزرگ‌تر پیش روی جیل نیست و از همینجا و آماده شدن برای خروج از آپارتمان، یک «تایرانت» هولناک او را به قصد کشت دنبال می‌کند.

Resident Evil 3 remake's graphics are compared to the original ...

جیل سابقه مواجهه با تایرانت را در جریان رویداد عمارت داشت ولی حتی او هم از دیدن این ماشین مرگ غافلگیر و وحشت‌زده می‌شود. بدتر از همه اینکه جیل خیلی زود متوجه می‌شود که این هیولا در بین این همه شهروند سالم یا مبتلا به ویروس، خود او را به عنوان هدف اصلی‌اش تعقیب می‌کند و چیزی هم جلودارش نیست. درنتیجه فعلا تنها گزینه پیش رو برای جیل فرار است. کپ‌کام همه این ترکیبات را در قالب یک رشته گیم‌پلی و کات‌سین بی‌نهایت هیجانی و پرسرعت، همراه با یک پرزنتیشن به شدت درگیرکننده و نفس‌گیر ارائه می‌کند که دست‌کمی از یک تجربه سینماتیک لایواکشن ندارد.

Resident Evil 3 Remake playable demo coming in March | TweakTown

 جیل در پیگیری خط داستانی خود برای فرار از شهر، به زودی با شهروندان سالم، دوستان و دشمنان بیشتری مواجه می‌شود و در تلاش جمعی آن‌ها مشارکت می‌کند. از اینجا به بعد و با ورود شخصیت‌ها و خطوط داستانی جدید، ماموریت جیل پیچیده‌تر می‌شود، خط داستانی فرار او از شهر راکون لایه‌های بیشتری پیدا می‌کند و جنبه‌های مختلف شخصیتی جیل و اطرافیانش، مثل پیدا شدن حس درماندگی حتی برای قهرمان‌ها، خودخواهی‌ها، از خود گذشتگی‌ها، تقابل‌ها و …

A Resident Evil 3 Remake demo is coming | PC Gamer

قابل لمس‌تر و واقع‌گرایانه‌تر از قبل حس می‌شود و کاراکترها هرچه جلوتر می‌روند، در یک روند تکامل شخصیتی مناسب، مقاصد و جبهه‌بندی‌های خود را روشن‌تر و تنش را تا آخرین سکانس بازی حفظ می‌کنند. در این بین تایرانت جدید و همه تجهیزات مرگبار و سرعت عمل بالایش هم مثل سایه در تعقیب جیل است، و در هر زمان که وارد تقابل با جیل می‌شود، به ستاره آن معرکه تبدیل می‌شود. در مجموع، کمپین بازی چندین ساعت گیم‌پلی درگیرکننده و تعقیب خطوط داستانی جذاب را شامل می‌شود که بسته به الگوی بازی هر بازیکن، کیفیت این تجربه و مدت زمان آن می‌تواند متفاوت باشد.

Resident Evil 3 Guide: Remake — How to Dodge and Perfect Dodge ...

ایراد اصلی و اساسی Resident Evil 3 Remake، این است که انگار تیم سازنده آن، فراموش کرده‌اند که در حال بازسازی یک بازی دیگر هستند و قبلا، اثر دیگری به اسم «رزیدنت ایول ۳» وجود داشته که وظیفه آن‌ها، ساخت یک بازسازی از آن بوده است. اشتباه برداشت نکنید، حتی ریمیک رزیدنت ایول ۲ هم صد در صد به نسخه اصلی وفادار نبود ولی خب اگر از آن دست افرادی هستید که بابت تفاوت‌های آن بازی با نسخه اصلی ناامید شده بودید، مطمئن باشید که پس از تجربه ریمیک رزیدنت ایول ۳ با خودتان خواهید گفت که ریمیک قبلی عجب شاهکاری بوده است! چون اتفاقی که این بار افتاده، این است که سازندگان انگار صرفا فقط یک سری ویژگی‌های کلی نسخه اصلی مثل شخصیت‌ها، دشمنان و یک سری از وقایع را به نسخه ریمیک آورده‌اند و بعد هرطور که دلشان خواسته، بقیه عناصر شکل‌دهنده آن بازی را تغییر داده یا حتی به کل حذف کرده‌اند.

Resident Evil 3's latest trailer gives us a frightening look at ...

اما از نماد اصلی رزیدنت ایول ۳ چه خبر؟ بله منظورم نمسیس محبوب و واقعا ترسناک است. راستش را بخواهید، طبیعی است که طرفداران نسخه اصلی در تجربه نسخه ریمیک دیگر آن حس سورپرایز روبه‌رو شدن با نمسیس را نداشته باشند. به هر حال در آن نسخه اولین بار بود که این موجود و توانایی‌هایش را می‌دیدیم و در نتیجه همه‌چیز برای‌مان تازگی داشت. یکی از بهترین بخش‌های ریمیک بازی، قسمت افتتاحیه آن است؛ جایی که سازندگان در آن با خلق یک بخش کاملا جدید، نمسیس را معرفی می‌کنند و انصافا هم این بخش که دقیقا در تصدیق صحبت‌های قبلی‌مان بدون تحریف اساسِ داستان صرفا یک حالت مکمل برای آن دارد، واقعا جواب می‌دهد و هم خیلی خوب در مورد داستان کلی بازی که به تلاش جیل برای خارج شدن از راکون سیتی مربوط است اشاره دارد و هم این موجود بی‌رحم و خشن را هم به بهترین شکل معرفی می‌کنند.

Resident Evil 3 remake gets gorgeous new screenshots showing ...

رویارویی‌های با نمسیس هم دقیقا چنین حس و حالی دارند؛ به طوریکه کاملا یادآور دقایقی هستند که این موجود در نسخه اصلی با بی‌رحمی تمام دنبال‌مان می‌کرد و اجازه نمی‌داد آب خوش از گلویمان پایین برود. ولی خب دقیقا بعد از قسمتی مشخص از داستان بازی، کم کم این حالت غافلگیر‌کنندگی رویارویی با نمسیس جایش را به تجربه‌هایی صرفا سینمایی و از پیش تعیین‌شده می‌دهد؛ منظورم از از پیش تعیین‌شده، این است که یعنی بازی با پخش میان‌پرده‌هایی کاملا به‌مان نشان می‌دهد که در این قسمت قرار است با نمسیس روبه‌رو شویم؛ این روبه‌رو شدن‌ها خودشان هم حالتی مبتنی بر یک سناریو ثابت دارند؛ یعنی اینکه بازیکن بدون داشتن ذره‌ای حق انتخاب یا باید در قالب باس فایت با نمسیس مبارزه داشته باشد یا اینکه در مسیری مشخص از دستش فرار کند. درست است که این صحنه‌ها حس و حال سینمایی خوبی دارند، ولی بازهم در تضاد با خیلی از رویارویی‌ها با نمسیس در نسخه اصلی هستند که معمولا (و نه همیشه) به بازیکن حق انتخاب می‌دادند.

شهر آتش گرفته‌ی راکون زیباتر از هر زمان دیگری به تصویر کشیده شده و بدون شک این یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت ریمیک مذکور تلقی می‌گردد.

مهم‌ترین نکته‌ی مثبت راجع به روایت ریمیک رزیدنت اویل ۳ ،‌ پرداخت بهتر و کامل‌تر شخصیت جیل ولنتاین و همچنین دیگر شخصیت‌های مکمل همانند نیکولای و کارلوس و … بود. در حقیقت این پرداخت آن‌قدر دقیق و بی نظیر صورت گرفته که هر لحظه عطش شما برای شناختن بهتر شخصیت‌ها و نتیجه‌ی اعمالشان بیشتر می‌گردد. اول از همه به جیل بپردازیم. یکی از محبوب‌ترین پروتاگونیست‌های فرنچایز رزیدنت اویل که جایگاه ویژه‌ای در قلب طرفداران دارد.

Rumor: Resident Evil 3 remake supported by new studio led by ...

این سرباز پر تجربه و ماهر، ‌به بهترین شکل ممکن پردازش شده است. به جرات می‌گویم که حضور جیل در ریمیک Resident Evil 3 ، بهترین حضور او در تاریخ فرنچایز رزیدنت اویل می‌باشد. از دیالوگ‌هایش بگیرید تا بازخورد‌هایش به مسائل مختلف، همه و همه عالی طراحی شده اند. کپکام سعی داشته که وی را به عنوان یک سرباز همه فن حریف و وظیفه شناس و نترس معرفی کند. جیل در طول بازی با دیالوگ‌ها و اعمال و تصمیم‌هایش، خودش را با ویژگی‌های ذکر شده به مخاطب معرفی می‌کند. جیل دوست داشتنی‌تر از هر زمان دیگری بازگشته و این موضوع به شدت سبب خوشحال شدن مخاطبان خواهد شد.

Jill Valentine and Carlos Oliveira Try to Escape From Doomed City ...

شخصیت دیگری که به عنوان یک کرکتر مکمل عالی عمل می‌کند، کارلوس است. علاوه بر تغییرات ظاهری به وجود آمده (که برای این شخصیت واجب بود)، اخلاقیات او نیز دچار تغییرات فراوانی شده. می‌دانید، اگر ظاهر کارلوس بدین شکل تغییر نمی‌کرد، شاید حق مطلب در خصوص او ارائه نمی‌شد. ظاهر، رابطه‌ی مستقیمی با افکار و شخصیت و اعمال شخص دارد. کارلوس تغییرات بسیاری به خود دیده است. یاغی‌تر شده، زبان دراز‌تری دارد و گفت و گو‌هایش با جیل، گاهی اوقات، لبخند کجی را بر روی صورت شما ایجاد می‌کند. وی نقش مهمی در روایت داستان دارد و در قسمت‌هایی از بازی، خود را به عنوان یک عنصر مهم معرفی می‌کند.

البته کارلوس در نسخه‌ی اصلی بی اهمیت و بی ارزش نبود، موضوع اینجاست که نقش آن در ریمک، پررنگ‌تر شده. فکر کنم شخصیت پردازی گسترده‌تر جیل و کارلوس و تمرکز بر روی شخصیت‌های فرعی، یکی از معدود ادعاهای حقیقی پیتر فابیانو، تهیه کننده‌ی ریمیک Resident Evil 3 ، بود. مابقی ادعاهای مطرح شده تنها برای بازاریابی دروغین بودند و این مسئله به شدت آزار دهنده است.

Updated: March 19] Resident Evil 3 Remake Demo Arrives Later This ...

نسخه ریمیک شماره سوم، قبل از آن که بخواهد بد باشد، ناامید کننده است. شاید دلیل اصلی آن سطح توقع بسیار بالای ما بعد از تجربه ریمیک نسخه دوم باشد. ریمیک شماره سوم به شدت سعی کرده تا یک عنوان اکشن باشد و این هم به ضرر بازی تمام شده‌است. هر چند شاید بگویید این بازگشت به ریشه‌ها است و شماره اصلی هم اکشن بود، اما نباید فراموش کنیم که آن دوران گذشته و در حال وارد شدن به نسل نهم کنسول‌ها هستیم. کپکام به خوبی در نسخه ریمیک شماره دوم این موضوع را متوجه شده بود و موفق شد تعادل مناسبی را در بخش مبارزات و معما ها به ارمغان آورد، اما نسخه سوم این گونه نیست و دوز اکشن بیش از حد زیاد و معما کم است.

حضور شخصیت نمسیس هم بسیار ناامید کننده و محدود بوده و به هیچ عنوان آن ابهت گذشته خود را ندارد. به پایان رساندن نسخه ریمیک تنها شش ساعت به طول می‌انجامد و وجود بخش آنلاین هم نتوانسته این ضعف را جبران کند. بخش‌های حذف شده از بازی در کنار موارد دیگر باعث ارائه محصولی شده که قابل قبول نیست و با قیمت کنونی فعلا باید برای تجربه آن‌ صبر کرد.

 


نقاط قوت

  • + جذابیت رویارویی‌های اولیه با نمسیس
  • + چالش‌برانگیز بودن مبارزات
  • + گرافیک چشم‌نواز و اتمسفر خیلی خوب
  • + صداگذاری‌های عالی

نقاط ضعف

  • – کنار گذاشتن بسیاری از محیط‌های مهم نسخه اصلی
  • – حذف اکثر پازل‌های بازی اصلی
  • – تحریف و تغییر داستان نسخه اصلی
  • – محتوا و گیم‌پلی بسیار کوتاه
  • – مشکلات تعادل بخش چندنفره Resistance

 ویدیو های از بازی بازی Resident Evil 3


 

 

بررسی زومجی : بررسی بازی Resident Evil 3

بررسی بازی مگ : نقد و بررسی بازی Resident Evil 3

بررسی novinspot : نقد و بررسی RESIDENT EVIL 3 | حسرت

بررسی بازی سنتر : بررسی بازی Resident Evil 3

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه