مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

نقد و بررسی بازی FIFA 20

نقد و بررسی بازی FIFA 20 در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

فیفا ۲۰ هرچند تجربه‌ای بی‌نقص نیست، اما مخصوصا در زمین‌های فوتبال خیابانی‌اش دقایقی سراسر هیجان برای‌تان خلق می‌کند و فوتبال معمولی‌اش هم بهبود‌هایی نسبت به سال پیش داشته است.

FIFA 20 Features New Volta Football, Out Now – PlayStation.Blog

بالاخره انتظار طرفداران مجموعه فیفا هم به سر رسید و جمعه گذشته، جدید‌ترین نسخه این سری یعنی فیفا ۲۰ به‌صورت عمومی منتشر شد. الکترونیک آرتز امسال با اعمال تغییراتی در حالت‌های بازی، دادن وعده‌هایی برای بهتر کردن وضعیت کلی گیم‌پلی و همینطور اضافه کردن بخش ولتا سعی کرده تا اثری بهتر نسبت به نسخه قبلی در اختیار علاقه‌مندان قرار بدهد و بتواند افرادی را که از کیفیت نسخه قبلی ناراضی بودند، دوباره با فیفا آشتی دهد.

FIFA 20 skill moves: How to master the 8 new moves

نکته بعد که تاثیر بسزایی در گیم پلی نیز گذاشته است، اضافه شدن انیمیشن‌های جدید بخصوص در زمان توقف توپ یا دفع توپ و نبردهای یک به یک عمق جالب و جدیدی به بازی داده است و همچنین فیزیک توپ شاید در ایده‌آل‌ترین حالت ممکنش نباشد اما با اضافه شدن انیمیشنی جدید و بالا و پایین شدنش در زمان پاسکاری و دفاع جنبه‌های جدیدی به بازی اضافه کرده است. در زمینه انیمیشن‌ها حال انجام دادن Skillها و با بقول خودمانی دریبل زدن‌ها بسیار نرم تر و واقع پذیرتر شده است اما این مورد شاید بدون اغراق برای بیش از ۵۰ بازیکن بیشتر اعمال نشده است و دیگر بازیکن‌های کمتر معروف حتی تیم‌های بزرگ همچنان انیمیشن‌های مشابه و کپی مانند از یکدیگر دارند.

این مورد قطعا به کمکاری تیم سازنده بر می‌گردد و نشان می‌دهد تمرکز اصلی بر روی پیشرفت کل بازی نیست و همه فکر و ذکرشان معطوف شده به تنها بخش پردرآمد آن! مطمئنا در طول این سال‌ها اگر در هر نسخه انیمیشن مخصوص هر بازیکن را اسکن می‌کردند این تعداد از ۵۰ عدد خیلی بیشتر می‌شد.

FIFA 20 Laptop and Desktop Benchmarks - NotebookCheck.net Reviews

بخش صداگذاری و موسیقی بازی نیز همچنان در بین بازی‌های فوتبالی و بخصوص در مقابل رقیب مستقیمش یعنی سری بازی PES، حرف اول و آخر را می‌زند و این مورد از آن چیزهایی است که هیچگونه ایرادی نمی‌توان به FIFA گرفت و با اضافه شدن لایسنس کامل لیگ آلمان یا بوندس لیگا حال فضا و اتمسفر بازی بین تیم‌های این لیگ بسیار جذاب و دلپذیر و مشابه واقعیت است و با وجود دو تیم مجزای گزارشگری بعید است صحبت‌های مشابهی را در طول مسابقات مختلف بشنوید مگر اینکه از کسانی باشید که بی وقفه سرگرم بازی هستند و صحبت‌های گزارشگران شاید در سه روز اول برایشان تکراری و خسته کننده شود!
هرچند از دست دادن لایسنس تیم بزرگ و محبوبی مانند Juventus و تغییر اسم و لباس آن‌ها به Piemonte Calcio بسیار مسخره و مضحک است و البته این حاصل مسخره بازی‌ها و سیاست کثیف خود کمپانی EA برای انحصاری کردن لایسنس‌های هر لیگ و تیم است که به مانند پرتاب آب دهنی سر بالا بر روی صورت خود EA فرو آمده است.

زمان آن رسیده که بدون ایجاد وقفه به سراغ مهم‌ترین بخش بازی و تغییراتش یعنی گیم پلی برویم. این بخش در سه عنصر مهم دچار تغییرات بنیادین و مهم شده است، اساسی‌ترین تغییر در وجهه دفاعی بازی رخ داده است که حال دخالت هوش مصنوعی یا همان AI به کم‌ترین میزان ممکن تقلیل داده شده است. بازیکن دیگر در این نسخه تسلط همه جانبه و کامل بر روی خط دفاعی خود دارد و بازی بدون توپ و زدن تکل در زمان مناسب می‌تواند در کوچکترین لحظه‌ها نتیجه بازی را به نفع یا ضرر شما تغییر دهد.
نکته‌ای که اضافه شدن آن بسیار حیاتی بود و حال بازی بیشتر تخصصی شده است و حتی بازیکنان قدیمی و کارکشته سری نیز باید با تمرین خودشان را در این بخش دوباره زورآزمایی کنن. نتیجه کنترل کامل بر روی نحوه دفاع و بازیکنان مدافعتان باعث این مورد شده است که دیگر انجام کارهای احمقانه را از بازیکنان این محوطه‌‌تان کمتر مشاهده می‌کنید، اشتباه نکنید هنوز باگ‌های احمقانه و قرارگیری‌های خودسر در بازی وجود دارد اما به شدت بسیار کمتر.

FIFA 20 | PlayStation 4 | GameStop

دیگر تغیییرات گیم پلی در نحوه زدن ضربات آزاد پشت محوطه جریمه حریف و همچنین ضربات پنالتی است که این تغییرات نیز خوشبختانه بسیار موفق بوده‌اند و حال بازیکن کنترل کامل را بر روی این ضربات دارد . به مانند نسخه‌های قبل شما همچنان می‌توانید محل جایگیری بازیکن زننده ضربه را تعیین کنید و سپس پس از انتخاب جای شوت زدن خود در داخل دروازه، می‌توانید با آنالوگ راست چگونگی حرکت توپ و چرخشش را معین کنید. در ضربات پنالتی نیز دقیقا همین تغییرات اعمال شده است و این اضافه شدن کنترل کامل به این نوع ضربات بیشتر از اینکه شانس را در بازی‌هایتان دخیل کند، توانایی بازیکن‌های رو در روی یکدیگر را می‌آزماید.

همچنین در پیش نمایش‌های بازی نیز اشاره شده بود که دیگر یک بازیکن نمی‌تواند یک حرکت تکنیکی را چندین بار پشت سرهم بزند اما با توجه به تجربه‌ای که در بازی مقابل حریفان انسانی دیدیم، هنوز هم اسپم حرکات تکنیکی در بازی وجود دارد و کاملا آن حس واقعی پذیری بازی را نابود کرده است، مشکلی که اگر FIFA واقعا می‌خواهد یک شبیه ساز جدی فوتبال باشد باید در کنار باقی موارد رفع کند، هرچند بعید است استدیو و ناشر بازی بخواهد از خیر بازیکنان کمتر حرفه‌ای خود سر این مسائل بگذرد.

اما می‌رسیم به بخش جدید و البته تا حدودی آشنای Volta که مسابقات را از استادیوم خارج و به خیابان‌ها می‌برد.

FIFA 20 3

 نکته حائز اهمیت در این است که سری FIFA Street با وجود تمام کم و کاستی‌هایشان بازی‌های محبوبی بودند و مخاطبان زیادی داشتند، حتی آخرین شماره بازی که به نوعی ریبوت بشمار می‌رفت نیز گیم پلی منحصر بفرد و جذاب خودش را داشت اما چیزی که در بخش Volta مشخص است نبود عنصر خاص این سبک از قوتبال است، شاید گیم پلی این بخش مناسب حالت فوتسال باشد اما در بقیه حالت‌های آرکید حس عجیب و ناهمگونی ایجاد می‌کند. هرچند استدیو سعی کرده است با اسکیل مووهای زیاد نشان دهد هسته بازی متفاوت است اما یک FIFA باز قدیمی و یا کسی که حداقل نسخه‌های این نسل را تجربه کرده متوجه خواهد شد که بازی از درون همان گیم پلی معمولی بازی‌های ۱۱ نفره را دارد و مسلما این گیم پلی با این سبک از بازی سنخیتی ندارد و نخواهد داشت.

بازی FIFA 20

البته اشتباه برداشت نشود، Volta با این وجود هنوز هم لذت بخش است و بالاخره تجربه‌ای جدید و روحی تازه به بازی اضافه کرده است، از حالت های ۳ به ۳ و ۴ به ۴ و ۵ به ۵ گرفته تا فوتسال و دیگر موارد House Rules که در FIFA 19 برای بازی‌های عادی وجود داشت و حال نیز برای بازی‌های Volta نیز وجود دارد.

مورد دیگری که اعتراض طرفداران به فیفا ۱۹ را در پی داشت، وجود حفره‌هایی در گیم‌پلی بازی بود که ازطریق آن‌ها می‌شد خیلی راحت به گل رسید؛ برای مثال در اوایل بازی شوت‌های فینس از راه دور خیلی راحت وارد دروازه می‌شدند اما پس از مدتی EA با انتشار آپدیتی این شوت‌ها را تضعیف کرد و پس از آن نوبت به ضربات سر بسیار تأثیرگذار رسید که باعث شده بود مخصوصا در بخشی مثل آلتیمیت تیم اکثر بازیکنان رو به فوتبال علی‌اصغری بیاورند و کل سبک بازی‌شان به ارسال و ضربه سر خلاصه شود.

FIFA 20 for Xbox One | Xbox

در اواخر فیفا ۱۹ این مورد هم کمی تضعیف شد و ماه‌های پایانی را هم با شوت‌های تک‌ضربی که خیلی شانس گل شدن بالایی داشتند سپری کردیم! چنین مشکلاتی در زمینه گیم‌پلی فیفا ۱۹، باعث شده بودند تا امکان فوتبال بازی کردن به شیوه‌های مختلف و سبک‌های متفاوت کاهش پیدا کند و مخصوصا در FUT، اکثر بازیکنان تاکتیک‌هایی مشابه یکدیگر داشتند تا بتوانند راحت‌تر از باگ‌های گیم‌پلی بازی به سود خودشان بهره ببرند.

FIFA 20 Gameplay Trailer Video Arrives to Show New Set Pieces ...

اما خب خبر خوب اینکه در فیفا ۲۰ و حداقل فعلا، وضعیت از این حیث بهتر و بالانس‌تر است و به همین دلیل هم وقتی سراغ بخش‌های رقابتی بازی برویم متوجه می‌شویم که بازیکنان هرکدام ترکیب مختلفی دارند و سبک بازی آن‌ها هم تنوع خوبی دارد چرا که روش‌های رسیدن به گل در بازی محدود به یکی دو مورد نیست و مثلا دیگر موقعیت‌های تک به تک شانس کم‌تری برای گل شدن در مقایسه با ضربات از راه دور یا ضربات سر ندارند و همین هم باعث می‌شود تا بازیکنان میل بیش‌تری به واقعا فوتبال بازی کردن داشته باشند و روش‌های مختلفی را برای گل زدن امتحان کنند؛ البته دراین‌میان نکته‌ای هم وجود دارد و آن اینکه امسال برخلاف سال گذشته، مجددا سرعت نقش پررنگی در بازی دارد و ازاین‌رو بازیکنان سریع‌تر گزینه‌های محبوب‌تری در بازی هستند و مخصوصا به‌لطف سخت‌تر شدن سیستم دفاع کردن در بازی، بازیکنان سریع می‌توانند راحت از مدافعین کُند عبور کنند و با دروازه‌بان تک به تک شوند؛ امیدواریم این مورد هم در آپدیت‌های بعدی بازی کمی تضعیف شود چرا که در شرایط فعلی صرفا یک بازیکن سریع از لیگ چین که ریتینگ کلی پایینی هم دارد به مراتب کاربردی‌تر از مهاجمین بزرگی مثل کاوانی، هری کین، سوارز و … است که سرعت نسبتا کمی دارند و این، کمی در تضاد با واقعیت فوتبال است.

FIFA 20 Liverpool tips guide: How to play as The Reds

فیفا ۲۰، شاید بهترین نسخه ساخته‌شده از فیفا تا به امروز نباشد و مثلا کاری که EA در رابطه با بخش کریر انجام داده حتی اهانت‌آمیز هم به‌نظر برسد، ولی گیم‌پلی بازی نسبت به نسخه قبلی بهتر و متعادل‌تر شده و با وجود نقش پررنگ سرعت در آن، می‌توان هیجان کلی مسابقات فوتبال را در این نسخه چشید و کار‌های مدنظر را در زمین اجرا کرد. به‌علاوه بخش ولتا بدون شک یکی از بهترین ویژگی‌های جدیدی است که در چند سال اخیر به سری فیفا اضافه شده است و حتی اگر حوصله ساخت تیم و یک سال بازی کردن آلتیمیت تیم را نداشته باشید یا بخش سیزن برای‌تان جذابیتی نداشته باشد، ولتا به‌عنوان یک حالت سریع و بی‌نهایت مفرح می‌تواند ارزش وقت گذاشتن را داشته باشد. برای تبدیل شدن فیفا به یک بازی کاملا بی‌نقص احتمالا باید منتظر یک تغییر نسل باشیم اما خب بازی در وضعیت فعلی هم می‌تواند یک سال دیگر علاقه‌مندان همیشگی‌اش را سرگرم نگه دارد.

 


نقاط قوت

  • – حالت ولتای بسیار جذاب و مفرح
  • – تغییرات مثبت آلتیمیت تیم از جمله اضافه شدن مسابقات دوستانه و سیستم جوایز فصلی
  • – کم‌رنگ شدن نقش دفاع خودکار و وابستگی بیش‌تر آن به مهارت بازیکن
  • – فیزیک خوب توپ و طبیعی بودن پاس‌ها و شوت‌ها
  • – دو تیم گزارشگری عالی که هیجان خوبی به مسابقات تزریق می‌کنند

نقاط ضعف

  • – ایراد‌های مختلف بخش کریر و بدتر شدن وضعیت آن نسبت به قبل
  • – نقش مهم پول واقعی در پیشرفت سریع در بخش آلتیمیت تیم
  • – وجود یک سری باگ‌های فیزیکی مخصوصا در مورد دروازه‌بان‌ها
  • – نقش بیش از حد پررنگ سرعت در کلیت گیم‌پلی بازی

 


ویدیو های از بازی fifa 20


 

بررسی زومجی : بررسی بازی FIFA 20

بررسی بازی سنتر : بررسی بازی FIFA 20

بررسی بازی مگ :نقد و بررسی بازی FIFA 20

 

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه