مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

مزدا ۳ جدید – Mazda 3 New

6.5

مزدا ۳ جدید – Mazda 3 New در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

مزدا ۳ شناخته شده ترین و پر فروش ترین ساخته های مزدا در جهان است . به همین انگیزه نسل نو این ماشین نه تنها میبایست ادامه دهنده راه نسل پیشین که باید اتومبیلی با کیفیتی برتر از نسل پیشین نیز باشد.
با این حال پرسشی که برای بسیاری از دوستداران این اتومبیل به ویژه پس از دیدن نمای جانبی نسل نو مزدا ۳ پیش می آید ، ماشینی که شاید بتواند چون نسل پیشین مزدا ۳ بسیاری از رقبا را بر سر جای خود نشاند.
مزدا ۳ به لطف طراحی زیبا و به روز و همین ذات اسپرت یکی از پرفروش ترین های این کلاس است. پیشرانه ۲۰۰۰ سی سی این خودرو ۱۴۷ اسب قدرت دارد که برای شهر مناسب است. این خودرو زیبا و جوان پسند با طراحی جذاب بدنه و ارگونومی عالی، فرمان‌پذیری و رانندگی اسپرت را برای صاحبش به ارمغان می‌آورد.

نقد و بررسی مزدا 3 جدید - Mazda 3 New

نقد و بررسی مزدا ۳ جدید – Mazda 3 New

کاتالوگ مزدا 3 جدید - Mazda 3 New

کاتالوگ مزدا ۳ جدید – Mazda 3 New

نمای ۳D سه بعدی – ۳۶۰ درجه مزدا ۳ جدید – Mazda 3 New در لینک زیر (بر روی تصویر کلیک کنید):

نمای 3D سه بعدی – 360 درجه مزدا 3 جدید - Mazda 3 New

نمای ۳D سه بعدی – ۳۶۰ درجه مزدا ۳ جدید – Mazda 3 New

ویدیوهایی از مزدا ۳ جدید – Mazda 3 New


iRev.ir-Line

بررسی پدال

اینجانب حدود ۴ ماه است که یک دستگاه مزدا ۳ جدید خریداری نموده ام که سعی می‌کنم تجربیات خود را در مورد این اتومبیل بازگو نمایم. همانطور که می دانید این اتومبیل دارای موتوری پر قدرت (۱۴۸ اسب در ۵۵۰۰ دور ) می‌باشد که به نظر من نسبت به بدنه سبک این اتومبیل شتاب فوق‌العاده‌ای را القا می نماید.

mazda3 sedan
mazda 3 sedan

لازم می دانم که بگویم من نزدیک به ۹ ماه مالک یک دستگاه SAAB 9-3 بودم که مشخصات فنی شبیه همین اتومبیل را داشت (۴ سیلندر ۲۰۰۰ سی سی و۱۵۲ اسب در ۶۰۰۰ دور ) و بجز مصرف پایین این ژاپنی و هندلینگ و ایمنی بالای سوئدی مذکور تفاوتی از لحاظ ترمز و شتاب و صدا داخل اتاق احساس نمی کنم . همچنین مدتی هم مزدا۶ مدل ۲۰۰۴ داشتم که حدودا همین مشخصات را داشت . بجز اتاق بزرگتر مزیت چندانی را نسبت به مزدا۳ جدید قابل ذکر نمی دانم البته حتماً مزدا۶ جدید بسیار کاملتر است .

mazda3 new
mazda3 new

دارا بودن تعادل بسیار خوب مدیون سیستم dfs و پهنای بسیار خوب اتاق و تعلیق مجزای آن است که به خوبی سر هر پیچ خودنمایی می‌کند . حتماً مستحضر هستید که ژاپنی‌ها به دلیل اینکه اغلب جثه نحیفی دارند استاد طراحی اگونومیک هستند و حتی در اتومبیلهای دهه ۷۰ ژاپن هم این امر کاملاً محسوس است درنتیجه دید بسیار عالی از طرفین و آینه وسط ، دسترسی مناسب به ابزار‌های کنترلی اتاق دور از انتظار نیست . استهلاک پایین مخصوصا در جلوبندی خودرو از نقاط قوت آن است.
mazda3 new front
با این همه اگر اتومبیل مونتاژی در ایران بدون اشکال باشد باید تعجب کرد . مخصوصاً اگر کمی آشنا به فنی خودرو هم باشید خودتان دنبال ایرادهای آن می گردید. بنابراین نقاط ضعف این اتومبیل قابل تامل است . شما حدود ۵۰ میلیون پول برای اتومبیل ۱۶هزار دلاری میپردازید و ناگهان متوجه می شوید که پخش صوت تاچ جای خودرا به یک سیستم پخش تک CD داده است که البته در صورت پرداخت ۷۰۰ هزارتومان به گروه بهمن در نمایندگیها قابل نصب است، سیستم GPS و کنترل باد لاستیکها هم از مصادیق غربزدگی می باشند و از اتومبیل جمع شده‌اند. شرکت بهمن خودرو همچنین دریافته است که تنظیم ارتفاع چراغها نیز خیلی مهم نیست و برای همین تنها جای کلید خالی آن هر روز شما را آزار می دهد. در هنگامی که چرخهای جلو در چاله می‌افتند و اصطلاحاً زیر چرخ خالی میشود صدای غیر عادی به گوش می رسد که تقریباً تمام مزدا۳ ‌های جدید از آن رنج می برند  که منشا این صدا وجود خلاصی در زیز پیچهای طبقهای جلو می باشد درنتیجه رفع آن خارج از گارانتی بوده و نمایندگی ۸هزارتومان بابت رفع آن از صاحبان مرفه اتومبیل دریافت میکنند. دیگران را نمیدانم اما در خودرو من آب پاش چراغهای جلو به درستی عمل نمی کنند و نمایندگی هم با برخورد خوب به شما می فهمانند که اشتباه می کنید . شاید یکی از ایرادات سلیقه ای این خودرو ارتفاع کم آن از سطح زمین است که بسیاری از صاحبان آن را نگران کرده است .
mazda 3 interior
در کل نمی توان گفت به این قیمت از اتومبیل فوق‌العاده ای برخوردار هستید اما این حقیر آنرا به رقبای کره‌ای ترجیح دادم.


iRev.ir-Line

بررسی Car.ir

درطی چندسال اخیر همواره جای النترا، که یکی از پرفروش‌ترین محصولات هیوندای محسوب میشود در کشورمان خالی بوده است، محصولی که هم اکنون رقبایش حضوری جدی در بازار دارند. البته خریداران ایرانی با النترا چندان هم غریبه نیستند چراکه نسل اول آن در اوایل دهه ۷۰ به‌کشورمان وارد شد و نسل سوم آن نیز با نام آوانته اگرچه گرد کهنگی بر صورتش نشسته اما همچنان حضوری پر رنگ در کلاس سدان های سایز کوچک دارد.

 مقایسه مزدا 3 تیپ 4 با الانترا 2015 نسل پنجم این خودرو باوجود اینکه در کره جنوبی و مالزی همچنان با همان نام آوانته شناخته میشود اما از سال ۹۲ با نام النترا وارد بازار کشورمان شده است تا انتخاب میان سدان های سایز کوچک با سطح تجهیزات متوسط را سخت تر از هر زمان دیگری نماید. نسل جدید النترا در سال ۲۰۱۰ در نمایشگاه پوسان و لوس انجلس معرفی شد. طراحی ظاهری آن پیرو همان فلسفه Fluidic sculpture یا پیکرتراشی سیال است که توانسته با ارائه طرحی جلوتر از زمان خود هیوندای را این روزها در اوج قله فروش قرار دهد. طرح کلی همانند جریان آب در حال حرکت، مواج، پویا و رو به جلو نشان میدهد. خطوط تیز، انحناهای برآمده و حجم های اغراق شده درهمه جای این خودرو به چشم می خورد.

النترا که تا‌کنون به عنوان خودروی سال فیلیپین، آفریقای جنوبی و از همه مهمتر آمریکا انتخاب شده است هم اکنون با قیمت حدود ۱۱۰میلیون تومان (بازار) در بازار کشورمان حضور دارد. اما بازار چندان هم برای عرض اندام این خودرو خالی نیست و کروال، سراتو، مگان و البته مزدا۳ عرصه را تا حدودی بر آن تنگ می کنند. همان طور که از آزمایش های قبلی مزدا ۳ نتیجه گرفتیم این خودرو از ذات اسپرت برخوردار است و به نوعی باید آنرا ب ام و سری ۳ ژاپنی ها نامید. مزدا ۳ به لطف طراحی زیبا و به روز و همین ذات اسپرت یکی از پرفروش ترین های این کلاس است. پیشرانه ۲۰۰۰ سی سی این خودرو ۱۴۷ اسب قدرت دارد که برای شهر مناسب است اما نمی توان آنرا پیشرانه ای قدرتمند نامید درواقع مشخصات اسپرت خودرو را باید در جایی دیگر غیر از پیشرانه همانند شاسی، گیربکس، فنربندی و فرمان النترا ۲۰۱۳ یا مزدا۳؟ جستجو کرد.

 مقایسه مزدا 3 تیپ 4 با الانترا 2015 آزمایش تازه ای که از این خودرو به عمل آوردیم نیز موید همین مطلب بود. پدال گاز مزدا کاملا حساس است و فرمان تند و تیز آن شما را به انجام مانورهای سریع ترغیب می‌کند و دنده های گیربکس هم با نرمی و تندی قابل قبولی تعویض می گردد. النترا نیز از پیشرانه ۱۴۸ اسب بخاری سود می برد که البته از حجم موتور ۱۸۰۰ سی سی به دست می آید تا شاهد شتاب گیری های شهری مناسب و صفر تا صد در محدوده ۱۰ ثانیه (یک ثانیه کندتر از مزدا) از این خودرو باشیم. داخل کابین النترا به طرز محسوسی ساکت تر از کابین مزدا است و البته طرح جلو داشبورد آن نیز مدرن است به نحوی‌که طرح جلو داشبورد مزدا در برابر آن تاحدودی از مد افتاده به نظر میرسد.

از لحاظ کیفیت متریال کابین، هردو خودرو انتظارات را برآورده می‌کنند و هیچ یک بر دیگری برتری ندارد. سواری النترا همانطور که از محصولات هیوندای انتظار میرود نرم و راحت و بی صداست و به راحتی قادر است خریداران میان سال را شیفته خود نماید. درواقع یکی از نقاط قوت محصولات این روزهای هیوندای، کابین بی صدای آنها است که در تمام مدل های آن به اشکال مختلف مشاهده میشود. سطح تجهیزات مناسب به علاوه مصرف سوخت کم از امتیازات هردو خودرو در جذب مشتریان هستند.

کروز‌کنترل، تهویه خودکار دو منطقه ای، گرم‌کن صندلی جلو، آینه های جانبی گرم شونده و دو ایربگ از تجهیزات مشترک هردو به شمار می آیند در حالی‌که حسگر باران در مزدا و سانروف در النترا به صورت استاندارد ارائه می شود. مصرف سوخت ترکیبی مزدا ۸/۴ لیتر اعلام شده اما النترا از این جهت اقتصادی تر بوده و مصرف ترکیبی ۷ لیتر را به ثبت رسانده است.

با اینکه دو خودرو در بسیاری موارد شباهت زیادی دارند اما حس رانندگی با النترا کاملا متفاوت با مزدا است. در مقیاس بالاتر میتوان حس رانندگی متفاوت لکسس با ب ام و را مثال زد. گیربکس خودکار النترا شش سرعته است تا درسرعت های بالای صدکیلومتر دور موتور را در دنده شش به پایین ترین میزان ممکن که نتیجه آن کاستن از مصرف سوخت است، برساند با این حال نقطه ضعف گیربکس اکثر محصولات هیوندای باز هم در این خودرو مشهود است. تعویض کند و غیر دقیق دنده ها به ویژه کم کردن دنده نکته ای نیست که از چشم خریداران جوان پنهان بماند. درواقع برخی کمپانی های معتبر برای کسب بهترین توانایی های فنی، گیربکس خود را به دست شرکت هایی مثل ZF و یا Getrag سپرده اند اما هیوندای خود گیربکس هایش را تولید می‌کند و با توجه به این موضوع که هدفش جذب مشتریان عامه، خصوصا افراد میانسال است تاکنون به مشکل جدی در زمینه فروش برنخورده است.

اما به هرحال این دلیلی برای ربودن مشتریان طرفدار خودروهای آلمانی نیست. در نقطه مقابل گیربکس مزدا از نقاط قوت آن محسوب میشود و دقت در فرمان پذیری آن بهتر از رقیب کره ای است. درمجموع سواری هردو خودرو را باید راحت و خوب توصیف کرد که در مزدا اسپرت تر و در هیوندای راحت تر است تا دو سلیقه رانندگی متفاوت را تامین کنند. در حقیقت جدای از گیربکس کند ایراد دیگری بر النترا وارد نیست البته فضای سرنشینان عقب کمی جمع وجورتر از مزدا۳ است ولی برای نشستن سه نفر بزرگسال مناسب به شمار می آید. با این اوصاف به نظر میرسد این خودروی مدرن و خوش استیل در شرایطی که حضور کرولا کمرنگ شده است، قادر خواهد بود با قیمتی ارزانتر نسبت به مزدا۳ یکی از پرفروش ترین محصولات این کلاس در کشورمان لقب گیرد. ناگفته نماند که در این کلاس شاهد حضور یک تازه وارد دیگر با نام کیا سراتو جدید هم هستیم که این یکی نیز به همین اندازه مدعی نشان می دهد.

قیمت بازار

در زمان نگارش این گزارش هر دو خودرو ( نیمه مرداد ۹۴ ) در فول‌ترین مدل خود با قیمت حدود ۱۱۰ میلیون تومان در بازار عرضه میشوند .

محاسن

مزدا ۳: ویژگی های اسپرت، امکانات کافی، فرمان پذیری خوب

هیوندای النترا: ایمنی خوب، سواری راحت، چهره جدید

معایب

مزدا ۳ : گشتاور کم، ارتفاع کم از سطح زمین، قیمت بالا، قدیمی شدن اتاق با معرفی نسل جدید آن

هیوندای النترا: گیربکس کند و تاخیر دار، فضای محدود در عقب


iRev.ir-Line

بررسی تخصصی

مقایسه مزدا ۳ نیو و سراتو کوپ ۲۰۱۱ (راهنمای خرید)

در این مقاله ۲ خودروی جوان پسند و اسپرت را رو در روی یکدیگر قرار می دهیم. در یک طرف مزدا ۳ سدان جدید تیپ ۱ و در طرف دیگر سراتو کوپ قرار دارد. دلیل انتخاب مزدا ۳ تیپ ۱ به جای تیپ ۳ قیمت یکسان مزدا تیپ ۱ با سراتو کوپ در زمان نوشتن مقاله می باشد.این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت جهانی مزدا ۳ و سراتو کوپ در سایت www.autos.yahoo.com در حدود ۱۶۰۰۰ هزار دلار است به همین دلیل باید در بازار ایران قیمت یکسانی داشته باشند و هر کدام که در بازار ایران ارزان تر باشد از لحاظ ارزش در مقابل مبلغ پرداختی به صرفه تر است. البته مزدا ۳ سود بسیار بیشتری را برای گروه بهمن به ارمغان می آورد زیرا این شرکت تعرفه کمتری برای محصول مونتاژی خود پرداخت می کند و آسان موتور سراتو را با تعرفه بالاتری وارد می کند

در این مقاله از منظر خریدار وارد شده ایم. گاهی دیده می شود که مثلا جنسیس کوپه را با BMW سری ۳ کوپه مقایسه می کنند این گونه تست ها هر چند از لحاظ فنی قابل توجیه است ولی از لحاظ قیمت اختلافشان بیش از ۲۰۰ میلیون تومان است که همین اختلاف قیمت طیف خریداران را کاملا از هم جدا می کند و کسی که حدود ۲۰۰ میلیون پول دارد در صورت اثبات برتری BMW باز هم قادر به خرید آن نیست.
همان اول کار دست روی ارزش در مقابل مبلغ پرداختی می گذاریم. کره ای ها همیشه در این فاکتور حرف اول را می زنند به طوری که جنسیس امکانات سری ۷ بی ام و را با قیمتی کمتر از سری ۳ ارائه می دهد. در اینجا هم سراتو کوپ امکانات بسیار بیشتری از مزدا ۳ تیپ ۱ ارائه می دهد و اگر بخواهید مزدا امکانات برابری با سراتو کوپ داشته باشد ، باید بیشتر هزینه کنید و تیپ ۳ مزدا را انتخاب کنید که در این صورت خودروی شما علاوه بر امکانات سراتو کوپ از چراغ های زنون مجهز به AFS نیز برخوردار خواهد بود. سراتو کوپ هم در مقابل از گارانتی ۵ ساله با محدودیت ۱۵۰ هزار کیلومتر بهره می برد – این در حالی است که مزدا از گارانتی ۳ ساله با محدودیت ۶۰ هزار کیلومتر بهره می برد

http://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/2011-mazda3-named-iihs-top-safety-pick-33118_1.jpg
سرویس اولیه و خدمات

خدمات و قطعات محصولات کیا و هیوندا بسیار بهتر از گروه بهمن ارائه می شوند.این موضوع از همان ابتدا و با مراجعه به نمایندگی برای سرویس اولیه به خوبی مشخص می شود که در ادامه شرح کاملی از آن آمده است:
برای سرویس اولیه مزدا به نمایندگی مراجعه کردم.نحوه برخورد آنها شک بر انگیز بود و نمی گذارند بالای سر خودرو بمانید و از روند خدماتی که هنگام سرویس اولیه خودریی که ۴۵ میلیون و ۳ برابر قیمت جهانی آن پول پرداخته اید مطمئن شوید.اگر نسبت به خودروی خود و سرویس های آن حساس باشید می توانید دورادور نظاره گر روند خدمات باشید.ابتدا به آچارکشی خودرو پرداختند – کیفیت و دقت مونتاژ آنچنان پایین بود که بعضی از پیچ ها بیش از یک دور نیاز به سفت کردن داشتند و در خط تولید حتی زحمت سفت کردن پیچ های قسمت های حیاتی خودرو مثل سیستم تعلیق و پیچ های اتصال بدنه به شاسی را به خود نداده بودند.این درحالیست که آچارکشی خودروی صفر کیلومتر به منظور تست و حصول اطمینان از سفت بودن پیچ ها صورت می گیرد تا مبادا یک پیچ شل بسته شده باشد ولی در مورد مزدا مشاهده کردم که بخشی از مونتاژ در سرویس اولیه انجام می شود !!!!
استاندارد سرویس اولیه گروه بهمن هم متعلق به دهه های پیشین است به طوری که در ۱۰۰۰ کیلومتر اول که تمام خودروسازان دنیا (Lexus , Toyota , benz , chevrolet , …) اکیدا توصیه می کنند تا روغن موتور و فیلتر روغن عوض شود ، روغن خودرو را عوض نمی کنند.

طی تماسی که با مرکز ارتباط با مشتری شرکت بهمن داشتم اظهار کردند که در سرویس اولیه روغن عوض نمی شود و نیازی هم به تعویض آن نیست – به کنایه به آنها گفتم یعنی مزدا از Lexus هم با کیفیت تر است ؟؟؟
پس از به نتیجه نرسیدن از تماس با خدمات مشتریان با هزینه شخصی روغن و فیلتر را در ۱۵۰۰ کیلومتر عوض نمودم. خاطر نشان می کنم تعویض روغن موتور به همراه فیلتر آن در سرویس اولیه ضامن حفظ بازده و کارکرد طولانی مدت موتور خواهد بود.
قطعات موتور هر قدر هم که صیقلی و با استاندارد های بالا تولید شده باشند باز هم ناهمواری هایی در حد میکرون روی سطح آنها وجود دارد و این ناهمواری ها در بازه ای در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر ساییده شده و به صورت براده و ناخالصی در روغن موتور شناور می شوند.البته بیشتر این ناخالصی ها توسط فیلتر روغن جذب می شوند.عدم تعویض روغن در این مرحله موجب افزایش اصطهلاک موتور و حتی خط افتادن سیلندر می شود.به همین دلیل تمام کمپانی های خودروسازی برای اطمینان از تعویض این اقلام ، به صورت مجانی این کار را انجام می دهند.این نکته را هم در نظر داشته باشید که قبل از تعویض روغن اولیه به هیچ وجه به موتور فشار نیاورید. این کار باعث خوردگی اجزای داخلی موتور مثل رینگ و پیستون می شود حتی ممکن است باعث روغن سوزی یا سوختن موتور شود.به عنوان نمونه موتور مزدا تا ۲۵۰۰ کیلومتر خشک کار می کرد و صدای نسبتا زیادی داشت ولی بعد از طی این مسافت شتاب خودرو افزایش یافت و صدای موتور هم کمتر شد ، از ۲۵۰۰ کیلومتر به بعد موتور را تحت فشار گذاشتم تا آب بندی خودرو تکمیل شده و موتور به حداکثر کارایی برسد.

حال سراغ خدمات هیوندا و کیا می رویم.همانطور که می دانید این دو شرکت یا بهتر بگوییم ، شریک کره ای همکاری بسیار نزدیکی با هم دارند به طوری که موتور تمامی محصولات کیا توسط هیوندا تامین می شود و کیا در حقیقت شرکتی است که فقط بدنه خودرو می سازد. همچنین پلت فرم و شاسی بسیاری از محصولات این دو شرکت یکسان است که به عنوان نمونه می توانیم به ix35 و اسپورتیج – سوناتا و اپتیما اشاره کنیم و تفاوت این خودروها فقط در بدنه و طراحی داخلی خلاصه شده است.
با توجه به مسائلی که ذکر شد طبیعتا نمایندگی آنها در ایران هم ارتباط جدایی ناپذیری با هم دارند به طوری که در بسیاری از نمایندگی ها خدمات و تعمیرات کیا و هیوندا در یک محل انجام می شود.گستردگی نمایندگی آنها بیشتر از مزدا است و خدمات آنها به بهترین شکل ممکن انجام می شود.علاوه بر کارت گارانتی برگه ای برای سرویس ۱۰۰۰ کیلومتر به شما ارائه می شود و در ۱۰۰۰ کیلومتر اول روغن و فیلتر روغن را مجانی عوض می کنند و بعد از انجام سرویس اولیه ، گارانتی خودرو شما در سایت ثبت شده و پس از آن در هر شهری که خودرو شما نیاز به خدمات گارانتی داشته باشد بدون نیاز به برگه گارانتی ، خدمات به شما ارائه می شود و نیازی نیست همیشه برگه گارانتی را همراه داشته باشید. البته به گفته نمایندگی فقط در صورت نیاز به تعمیرات اساسی نیاز به برگه گارانتی می باشد.
این در حالیست که خدمات گارانتی مزدا قفط در صورت ارائه دفترچه گارانتی ارائه می شود و از آنجایی که دفترچه المثنی صادر نمی شود در صورت مفقود شدن دفترچه گاراتی ، در عمل گارانتی خودرو از بین می رود.
از آنجایی که سراتو کوپ به درستی مونتاژ شده و از شاسی یکپارچه نیز بهره می برد نیازی به آچارکشی نیست ولی در برای اطمینان بیشتر از سرویس کار خواستم که پیچ ها را کنترل کند – پیچ ها ذره ای از جای خود تکان نخوردند.
ارائه قطعات هم به سهولت انجام می شود – خودرو را به نمایندگی برده و درخواست بازدید می کنید.اگر قطعه خراب باشد آن را در اسرع وقت تعویض می کنند و اگر هم قطعه مورد نظر در نمایندگی موجود نباشد آن را سفارش می دهند و ظرف چند روز قطعه را تهیه می کنند
خدمات پس از فروش و ارائه قطعات در نمایندگی های مزدا کمی متفاوت است.تصادف کوچکی کرده و چراغ جلوی خودرو می شکند.به نمایندگی مزدا مراجعه می کنید و می گویند چراغ جلو به دلیل جدید بودن خودرو موجود نیست و شرکت هم معلوم نیست چه زمانی بیاورد.به ناچار سراغ بازار آزاد رفته و چراغ خودرو را به قیمت گراف ۸۰۰ هزار تومان خریداری می کنید (هم قیمت چراغ بسیاری از مدلهای مرسدس بنز) با این حساب اگر بخواهید یک مزدا را خودتان به طور کامل مونتاژ کنید حدود ۱۰۰ میلیون برایتان آب می خورد !!!
گروه بهمن فقط به فکر فروش خودرو و سودهای میلیونی است و اصلا خود را درگیر خدمات پس از فروش نمی کند حال آنکه ارائه خدمات مناسب ضامن فروش بیشتر است.

مشخصات فنی :
از همین ابتدای کار تکلیفمان را با مزدا روشن می کنیم – پلت فرم مزدا ۳ نیو با مزدا ۳ یکسان است ولی طراحی داخلی و خارجی کاملا دگرگون شده و به همین دلیل رفتارهای دینامیکی آن ها تقریبا یکسان است.این را گفتم چون در یکی از هفته نامه های معروف خودرویی کشور در پاسخ به سوال یکی از خوانندگانش نوشته بود پلت فرم این خودروها تفاوت دارد. با نگاهی به زیربندی و شاسی و حتی اتاق خودرو متوجه می شوید که پلت فرم هر دو خودرو یکسان است و همچنین این موضوع در سایت گروه بهمن نیز گوشزد شده است.

موتور مزدا با ۲۰۰۰ سی سی حجم ۱۴۷ اسب بخار نیرو تولید می کند و از این نظر با نسل قبل تفاوتی ندارد و به دلیل ساخت داخل بودن دارای کارت سوخت نیز می باشد.صدای موتور در دورهای بالا نسبتا زیاد است و به دلیل عایق کاری نا مناسب این صدا به اتاق انتقال می یابد (صدای موتور از تندر و مگان بیشتر است)
گیربکس نیو مزدا ۵ سرعته و نسل قبل ۴ سرعته می باشد ولی در کمال تعجب در چندین تست که انجام دادیم شتاب هر دو خودرو یکسان بود ولی گاهی اوقات مزدا ۳ نیو یکی دو متر جلوتر می افتاد که شاید به خاطر نو بودن مزدا ۳ نیو بود.در کل به نظر می رسد که تغییر گیربکس به خاطر کاهش مصرف سوخت بوده و تاثیری در شتاب گیری ندارد – مصرف سوخت مزدا نیو۱۰ درصد کاهش یافته است.
http://www.avmazdas.com/2011-antelope-valley-mazda-models/mazda-3-5-door/images/interior-photos/11.jpg
سراتو TD با موتور ۲۰۰۰ سی سی ۱۵۶ اسب بخار نیرو تولید می کند.گیربکس آن ۶ سرعته می باشد.صدای موتور سراتو مثل مزدا در دورهای بالا به داخل اتاق انتقال می یابد ، با این تفاوت که صدای موتور مزدا بهتر از سراتو است. به طور عامیانه می توان گفت سراتو در هنگام شتاب گیری زور می زند. پلت فرم با نسل قبل کاملا متفاوت است و هیچ شباهتی از نظر فنی یا ظاهری با نسل قبل ندارد.کمک فنرها هم بر خلاف مزدا از نوع گازی هستند.

آزمایش رانندگی :
زمانی که پشت فرمان مزدا قرار می گیرید انگار سالهاست آن را رانده اید . خودرو کاملا تحت فرمان شماست و لذت رانندگی آن را در کمتر خودرویی خواهید یافت. دید جانبی و جلوی خودرو مناسب است ولی عقب خودرو اصلا دید ندارد و لزوم استفاده از سنسور دنده عقب کاملا احساس می شود که البته فاقد آن بود.
سیستم تعلیق خودرو فوق العاده است و از همان ابتدا جسارت مانورهای سنگین را به شما می دهد.خودرو در سرعت های بالا کاملا پایدار و در کنترل قرار دارد و می توانید پیچ ها را با سرعت هرچه تمام تر پشت سر بگذارید.مزدا در پیچها خیلی کم می خوابد و اگر در دایره پیچ گاز بدهید و سرعت را زیاد کنید عقب خودرو لیز می خورد و چرخ های جلو پایداری خود را حفظ می کنند که به این حالت Over Steer می گویند.
در نسل قبل اگر در دایره پیچ گاز بدهید جلوی خودرو لیز می خورد نه عقب آن (مثل مگان – زانتیا – ۲۰۶). ناگفته نماند این انحراف در مزدا ۳ نیو جزئی است و خودرو به این راحتی ها از کنترل خارج نمی شود. مطمئنا در تیپ ۳ که به ESP مجهز است ، سرخوردن عقب خودرو کمتر خواهد بود و خودرو شتاب جانبی بیشتری را تحمل می کند.
یکی از دلایل هندلینگ بالای مزدا نیو علاوه بر سیستم تعلیق فوق العاده ، کیفیت و چسبندگی لاستیک های آن می باشد که در زمین های خیس هم عملکرد مناسبی از خود نشان می دهند.این در حالیست که لاستیک های سراتو در زمین خیس و بارانی عملکرد بسیار نامناسبی دارند.این لاستیک ها در کنار سیستم تعلیق نامناسب ، عملکرد افتضاح خودرو را در زمین های خیس را به دنبال دارد.همچنین لاستیک های سراتو روی سنگ فرش پارکینگ و پل های آهنی مثل اسکی عمل می کنند

همانطور که می دانید مهمترین عامل حفظ پایداری خودرو در پیچ های تند و مانورها سیستم تعلیق عقب آن می باشد زیرا چرخ های جلو با حرکت فرمان می چرخند ولی تغییر زاویه چرخ های عقب به عهده فرمان خودرو نیست.این در حالیست که چرخ های عقب نیز باید متناسب با سرعت خودرو و زاویه پیچ ، گردش داشته باشند.
تعلیق عقب از آنجایی اهمیت بیشتری پیدا می کند که باید بدون دخالت راننده و به طور مکانیکی و بر اساس جهت و میزان نیروی وارده ، عکس العمل نشان دهد و زاویه چرخ های عقب را تغییر دهد.
در تعلیق عقب نوع و تعداد اتصالات ، سختی فنر ها و کمک فنرها و طول بازوها هم از اهمیت بالایی برخوردارند..تعلیق باید طوری باشد که علاوه بر واکنش و هندلینگ مناسب ، نرمی مطلوبی را نیز تامین کند. البته نرم بودن سیستم تعلیق اغلب در تضاد با هندلینگ بالاست و خودرویی موفق است که بتواند تعادل مناسبی بین نرمی و هندلینگ بالا برقرار کند.یعنی نه مثل سوناتا ۲۰۱۰ نرم و با هندلینگ پایین و نه مثل مزدا ۳ خشک و با هندلینگ بالا
مثال بارز هندلینگ بالا و کیفیت سواری کامارو می باشد.این خودرو یکی از نرم ترین سوپر اسپرت های جهان است (کامارو ss با تحمل فشار جانبی ۰٫۹۱ جی از مرسدس SL که ۰٫۸۷ جی تحمل فشار جانبی را دارد بسیار نرم تر است و این یعنی نهایت توازن بین هندلینگ و سواری و اینجاست که قاعده هر چه خشک تر اسپرت تر رنگ می بازد.)
بهترین سیستم تعلیق برای عقب خودروهای سواری و شهری مولتی لینک است که علاوه بر جذب انواع ضربات و ناهمواری ها ، قابلیت های دینامیکی و هندلینگ بالایی را به ارمغان می آورد
البته مولتی لینک یا اتصال چندگانه انواع مختلفی دارد و هر شرکتی با توجه به نیاز ها و ویژگی های خودروی خود ، تعلیق مولتی لینکی را توسعه می دهد که از نظر سختی فنر ها و طول و تعداد بازوها متناسب با کاربرد خودرو باشد. (شرکت های رنو – کیا – هیوندا – بی ام و و بنز و مزدا در اکثر خودروهایشان از این نوع تعلیق استفاده می کنند)
سیستم تعلیق عقب مزدا و سراتو هردو از نوع مولتی لینک بوده ولی تعلیق مزدا بسیار بهتر از سراتو عمل می کند.دلیلش هم این است که مزدا سالهاست در این زمینه سرمایه گذاری و تحقیق کرده و امروزه تمام سدان های مزدا به سیستم تعلیق و هندلینگ عالی معروف هستند ولی کیا بیشتر روی طراحی ظاهری محصولات خود کار کرده و از نظر مشخصات فنی هنوز با ژاپنی ها فاصله زیادی دارد
در یک تست معتبر خارجی که در شماره ۶۲ مجله خودرو امروز چاپ شده ، شتاب جانبی مزدا برابر با ۰/۸۱ جی و سراتو برابر با ۰/۷۹ جی ذکر شده ولی در تستی که انجام دادم به نظر می رسد شتاب جانبی سراتو پایین تر از این اعداد باشد. عقب سراتو در پیچ های تند و مانورهای ناگهانی کمی گیج است و احساس عدم پایداری را به راننده القا می کند و صد البته چنین حسی در مزدا وجود ندارد و در مدتی که مزدا را در اختیار داشتم در هیچ مانوری خودرو گیج نشد.حتی زمانی که مزدا را به چالش می کشید و خودرو شروع به لیز خوردن می کند ، سر خوردن خودرو حساب شده است و خودرو گیج نمی زند.منظور از گیجی ، حرکت اضافه از جانب چرخ های جلو یا عقب در مانورها می باشد.
همانطور که اشاره شد در صورت عدم طراحی مناسب سیستم تعلیق ، حتی جدیدترین سیستم های الکترونیکی از جمله ESP, TSC که سراتو از آنها بهره می برد و مزدا فاقد آنها بود عملا فایده ای ندارند.
کنترل ، فرمان دهی و مانور دادن با سراتو در سرعت های بالاتر از ۱۲۰ کیلومتر کمی مشکل است و حس عدم پایداری از ناحیه عقب خودرو را به راننده القا می کند.

ترمز هر دو خودرو خوب است نه عالی و به پای مگان نمی رسد. در ترمزگیری های شدید شیرجه (پایین آمدن دماغه خودرو) خیلی کم است.ترمز گیری شدید با مزدا بدون هیچ مشکلی انجام شد و خودرو کاملا تحت کنترل بود ولی ترمز گیری شدید با سراتو در سرعت های بالا کمی مشکل است و خودرو دچار انحراف می شد و کنترل خودرو در این حالت سخت بود.این در حالیست که سراتو مجهز به ESP می باشد و طبیعتا نباید با چنین مشکلی رو به رو می شدیم.

هماهنگی موتور و گیربکس مزدا بسیار خوب است و هیچ گاه احساس دنده مرده نخواهید داشت ( مثلا در سوناتا ۲۰۱۰ همیشه احساس دنده مرده دارید و خودرو مدام در دنده ۴ و ۵ قرار می گیرد که همین امر باعث می شود خودرو خیلی سنگین تر و کندتر از آنچه که هست به نظر برسد)
همچنین به محض فشار آوردن به پدال گاز ، یک یا دو دنده معکوس می خورد. سرعت تعویض دنده بالا بوده و کیفیت گیربکس هم بسیار خوب است به طوری که مزدا ۳ های بسیاری را مشاهده کردم که با کارکردی حدود ۸۰ هزار کیلومتر هیچ مشکل و صدای خاصی از ناحیه گیربکس و موتور نداشتند.این در حالیست که گیربکس سوناتاهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ بعد از سه سال و کارکردی حدود ۸۰ هزار کیلومتر در دورهای بالا صدای ناخوشایندی می دهند و دلیلش هم ساییدگی چرخ دنده های گیربکس می باشد.
سراتو هم که هنوز در اول راه است و اظهار نظر در مورد دوام گیربکس آن زود است ولی دنده ها را خیلی زود و نرم عوض می کند و از این لحاظ اگر از مزدا سرتر نباشد بدتر هم نیست.

کمک های مزدا بعد از مدتی کمی نرم تر می شوند و در کیلومتر ۵۵۰۰ تفاوت بسیاری با خودروی نو ایجاد شد.

از آنجایی که شیشه های جلو و کناری مزدا از نوع UV نیستند و محافظ اشعه خورشید ندارند رانندگی با آن در یک روز گرم تابستانی بسیار آزاردهنده است. عدم وجود لایه محافط UV در شیشه های مزدا باعث خیرگی چشم و سوختن دستها می شود.به نظر می رسد شیشه های مزدا ایرانی بوده و کیفیت آنها در حد ۴۰۵ است.این در حالیست که شیشه خودروهایی مثل مگان و زانتیا که در رنج قیمت پایین تری قرار دارند نیز از محافظ اشعه خورشید سود می برند.
کیفیت مونتاژ مزدا هم چندان خوب نیست به طوری که موکت به کف اتاق نچسبیده بود.این مورد حتی در خودروهای ارزان قیمت مثل ۲۰۶ و تندر هم وجود ندارد.
همانطور که می دانید کیفیت رنگ خودروهای مزدا مناسب نیست و این مشکلی است که تمام نمایشگاه داران به آن اذعان دارند.البته خودروی مورد آزمایش مشکلی از بابت رنگ نداشت.

مورد عجیب در مزدا نبود آمپر آب است و برای نمایش دمای آب فقط دو چراغ به رنگهای آبی و قرمز وجود دارد که اولی در هنگام استارت و زمانی که موتور سرد است روشن می شود و دومی هم فقط زمانی که دمای خودرو به نقطه بحرانی برسد روشن می شود.
بر خلاف تصور خیلی از افراد سراتو مجهز به نشان دهنده آمپر آب است البته از نوع الکترونیکی که برای دیدن آن باید کلید Trip را بزنید. دمای آب در نمایشگری که اطلاعت سفری (نشان دهنده مصرف سوخت و مسافت طی شده و … ) نشان داده می شود.در همین نمایشگر اطلاعات دیگری مثل فاصله عقب خودرو تا مانع نیز نمایش داده می شود

زمانی که پشت فرمان سراتو قرار می گیرید کمی طول می کشد تا به فرمان الکریکی حساس به سرعت آن عادت کنید.دید خودرو محدود تر از مزدا است ولی در عوض رانندگی با سراتو خیلی جذاب تر است و از نظر حس و حال رانندگی ، به یک بچه کامارو می ماند.همچنین به دلیل بهره گیری از سنسور دنده عقب و نمایشگر فاصله سنج مشکلی برای دنده عقب نیست. با وجود اینکه وزن هر دو خودرو حدود ۱۳۰۰ کیلوگرم است و فقط ۱۰ کیلوگرم اختلاف وزن دارند ولی سراتو در حین حرکت خیلی سنگین تر از مزدا به نظر می رسد و احساس می کنید سوار یک خودروی ۱۵۰۰ کیلویی مثل سوناتا هستید. در مقابل ، مزدا خیلی سبک تر از آنچه که هست به نظر می رسد (چابک تر از ۲۰۶ است و البته کمی سنگین تر به نظر می رسد و این درحالیست که ۳۰۰ کیلو از ۲۰۶ سنگین تر است)
در مورد فرمان همین بس که فرمان سراتو سنگین و فرمان مزدا سبک و تیز است
فاصله دو محور سراتو سدان با کوپه یکسان است به همین دلیل از نظر فضای داخلی تفاوتی ندارند.فضای سر هم برای سرنشینان عقب به دلیل طراحی مناسب ستون C مناسب است.
کابین سراتو آنقدر بی صداست که کمتر متوجه سرعت خودرو می شوید. از این رو همیشه باید نگاهتان به کیلومتر شمار باشد ولی در مزدا سرعت را به خوبی احساس می کنید.

نور چراغ های مزدا هم مثل کمری ۲۰۰۷ مخصوصا در نور پایین به دلیل بهره گیری از عدسی خیلی کم بوده و به همین دلیل استفاده از چراغ زنون در نور پایین توصیه می شود ولی چراغ های سراتو فاقد عدسی بوده و به همین دلیل نور آن بیشتر از مزدا است و مسافت بیشتری را پوشش می دهد.
نکته مهم : فقط در خودروهایی که چراغشان عدسی دارد از زنون استفاده کنید
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0a/2009_Mazda3_(BL)_SP25_sedan_(2009-11-14)_03.jpg
در کل اگر به دنبال خودروی راحتی هستید اصلا به این خودروها فکر نکنید چون با اولین مسافرت از خرید خود پشیمان می شوید.
جلوبندی هر دو خودرو ضعیف است – یک بار با سرعت ۶۰ کیلومتر با مزدا داخل یکی از هزاران چاله خیابان افتادم و بعد از آن کمک جلوی خودرو در عبور از سرعت گیرها صدا می داد و برای آزمایش ریسک کردم و فردای آن روز خودروی تندری که در اختیار داشتم در همان چاله انداختم ولی هیچ مشکلی برای تندر رخ نداد. سراتو هم که اوضاعش از مزدا خیلی وخیم تر است.
توجه داشته باشید که به تناسب کاهش ارتفاع و افزایش سایز رینگ باید جلوبندی خودرو نیز تقویت شود ولی این مهم برای مزدا و سراتو رعایت نشده است.از این رو خیلی زود جلوبندی آنها به صدا می افتد. با مراجعه به نمایندگی مزدا متوجه می شوید اکثر خودروهای مزدا ۳ اتاق قدیم و جدید برای رفع مشکل جلوبندی مراجعه می کنند.پس اگر حوصله تعمیرگاه و دردسرهای آن را ندارید قید این خودروها را بزنید.

کیفیت سواری
در اکثر تست هایی که انجام می شود بنابر ملاحظات و یا به دلیل مدت زمان کمی که نویسنده ، خودرو را در اختیار دارد سواری خشک بعضی خودروهای اسپرت آنطور که باید گوش زد نمی شود ولی من در این مقاله بر اساس استفاده طولانی از این خودروها ، امتیاز واقعی آنها را داده ام تا بدین ترتیب خوانندگان متوجه نرمی خودروها یا همان کیفیت سواری خودروهای حاظر در تست بشوند.(کیفیت سواری معیاری برای آسایش سرنشینان و لذت سواری که معلول هندلینگ یک خودرو می باشد معیاری برای راننده محسوب می شود نه سرنشین.مثلا کیفیت سواری سوناتا از مزدا بالاتر است ولی در مقابل لذت رانندگی مزدا بسیار بالاتر از سوناتا است)
اگر کیفیت سواری سوناتا ۲۰۱۰ را ۱۰۰ در نظر بگیریم به مزدا ۶۵ و سراتو ۵۰ امتیاز تعلق می گیرید
یکی از دلایل اصلی امتیاز پایین مزدا نسبت به سوناتا علاوه بر کمک های خشک که یکی از خصوصیات ذاتی خودروهای اسپرت بوده و تاثیر مستقیمی بر بهبود هندلینگ خودرو دارد صندلی های کاملا غیر ارگونومیک آن می باشد.این صندلی ها نه تنها سفت بوده بلکه در طراحی آنها به هیچ وجه آناتومی بدن انسان مورد توجه قرار نگرفته و قوس میانی صندلی بیش از حد زیاد است و قطعا کمر هیچ بشری از ابتدا تا کنون چنین قوسی نداشته و نخواهد داشت و در مسافت های طولانی احساس می کنید یک کنده درخت پشت کمرتان جا خوش کرده (صندلی های مزدا ۳ نیو حتی از تندر ۹۰ هم سفت تر است و کیفیت و ارگونومی نسبت به صندلی نسل قبل مزدا ۳ افت محسوسی داشته است).این بی کیفیتی به روکش پارچه ای صندلی هم سرایت کرده و روکش بی کیفیت و زمختی روی آن را پوشانده است.سازنده وطنی می توانست در کنار استفاده از پارچه با کیفیت تر (مثل پارچه مخملی که برای ماکسیما کار شده) از فوم ضخیم تر و نرم تری استفاده کند.

http://www.automotorblog.com/wp-content/uploads/2011/02/2011-Mazda-3-Takuya-830x450.jpg
البته فاق کوتاه لاستیک های مزدا هم در کاهش کیفیت سواری تاثیر زیادی داشته.(کیفیت سواری مزدا در حد ۲۰۶ بوده و از تندر و مخصوصا مگان خیلی پایین تر است)
سراتو کمک های نرمی دارد به طوری که با فشار دادن عقب خودرو می بینید که خیلی نرم بالا و پایین می رود ولی نمی دانم چرا سواری این خودرو تا این حد خشک و به عبارت بهتر افتضاح است (شاید دلیلش رینگ های ۱۷ اینچی و فاق کوتاه تر لاستیک ها باشد). کیفیت و ارگونومی صندلی های سراتو بسیار خوب و در حد سوناتا و آزرا است. روکش چرم آن هم کیفیت بالایی دارد و اگر صندلی های نرم و ارگونومیک آن نبود امتیازی به مراتب پایین تر می گرفت به عبارت دیگر صندلی های نرم آن در افزایش کیفیت سواری تاثیر زیادی دارند و به نوعی خشکی کمک ها را جبران می کنند. تعلیق سراتو ضربه ها را جذب نمی کند بلکه آنها را دفع کرده و به اتاق انتقال می دهد.نتیجه هم روشن است ، خودرو مدام کروپ کروپ می کند و اتاق خودرو تکان های ریز و درشتی می خورد. سواری سراتو از ۲۰۶ هم به مراتب بدتر است به طوری که می توانید تمام ریگ های خیابان را بشمارید.سراتو در عبور از سرعت گیرها و سکوها با سرعت کم و مناسب مشکلی ندارد ولی با چاله ها و فرورفتگی های معابر اصلا میانه خوبی ندارد حتی اگر این فرورفتگی ها بسیار کوچک و جزئی باشند.
در مسافرت مطمئنا از خود می پرسید چرا با ۱۵ میلیون یک ۲۰۶ نخریدید و بقیه پولتان را پس انداز نکردید.
مشخصات لاستیک مزدا ۲۰۵-۵۵ R16 مارک بریجستون
مشخصات لاستیک سراتو ۲۱۵-۴۵ R17 مارک کوموهو

همانطور که می بینید افزایش بیش از اندازه سایز رینگ و لاستیک نتیجه ای جز کاهش شتاب ، افزایش مصرف سوخت و خشکی بیش از حد ندارد.هر چه جداره یا فاق لاستیک کوتاه تر باشد سنگ ها و خراشیدگی های سطح مسیر بیشتر احساس می شود و کمک فنرها هر قدر هم نرم باشند نمی توانند اثر ناهمواری های ریز سطح مسیر را خنثی کنند. کمک فنرهای نرم بیشتر در جذب سرعت گیرها و ناهمواری های بزرگ تاثیر دارند.
سایز رینگ باید متناسب با ابعاد و وزن خودرو انتخاب شود و اگر به این مهم توجه نشود نتیجه همان می شود که در مزدا و سراتو شاهد آن هستیم. به عنوان مثال کامارو SS با رینگ ۲۰ اینچی و با وزنی در حدود ۱۹۰۰ کیلوگرم سواری بسیار نرمی نسبت به مزدا و مخصوصا سراتو دارد.دلیلش هم لاستیکهای نرم با فاق بلند و صد البته سیستم تعلیق بهتر می باشد. خاطر نشان می کنم هدف در تولید خودروهای اسپرت ، هندلینگ بالا می باشد نه اینکه هرچه خشک تر باشد اسپرت تر است. در حقیقت هندلینگ علت ، و خشکی معلول آن است

خودروی اسپرتی موفق است که بتواند هندلینگ بالا را در کنار سواری مناسب تامین کند.در حقیقت خشکی هدف نیست بلکه چاره است به عنوان مثال تولید خودرویی نرم مثل سوناتا یا لکسوس با هندلینگ مزدا یا کامارو امکان پذیر نیست. این را گفتم چون در بعضی از مجلات به اصطلاح تخصصی از خشکی خودرو به عنوان مزیت – اسپرتی – یاد می شود و اگر قرار بر این بود استفاده از فنر و کمک فنر را کنار می گذاشتند و چرخهای خودرو را مستقیما به شاسی متصل می کردند

ارتفاع جلو و عقب مزدا از زمین به ترتیب ۱۶ و ۱۷ سانتیمتر و سراتو ۱۶/۵و۱۷/۵ سانتیمتر اندازه گیری شد و هر دو خودرو بیش از آنکه زیرشان گیر کند با مشکل برخورد دماغه خودرو با زمین مواجه هستند.
فاصله دو محور سراتو کوپ و سدان معادل ۲۶۵۰ سانتی متر می باشد و از نظر فضای جلوی پای سرنشینان عقب و جلو تفاوتی وجود ندارد.

امکانات
مزدا۳ تیپ ۱ : آینه های برقی مجهز به گرمکن و جمع شونده برقی – گرمکن ۴ حالته صندلی های جلو – نمایش اطلاعات سفر و مصرف سوخت لحظه ای و میانگین و … – قابلیت تنظیم هشدار سرعت از ۵۰ تا ۱۸۰ کیلومتر (در اکثر خودروها این عدد ثابت بوده و در ۱۲۰ کیلومتر به صدا در می آید) – گیربکس ۵ سرعته تیپ ترونیک – تنظیم ایرکاندیشن به صورت دوگانه یا Dual – باز شدن صندوق عقب با ریموت – کروز کنترل – کنترل سیستم صوتی از روی فرمان – ۴ ایربگ که شامل دو عدد در جلو و دو عدد ایربگ جانبی می باشد که شامل ایربک های جلو و جانبی می باشد
سراتو : آینه های برقی مجهز به گرمکن و جمع شونده برقی – Key less go (بدون استارتر) – گیربکس ۶ سرعته تیپترونیک به همراه دنده پشت فرمان یا شیفت ترونیک – گرمکن صندلی های جلو تک حالته (گرمای صندلی کم یا زیاد نمی شود) – ورودی USB و Ipod – آینه عقب الکتروکرومیک – چنجر ۶ سی دی – پشت سری های فعال برای جلوگیری از آسیب گردن سرنشینان جلو در برخورد از عقب – صندلی ها و فرمان و دسته دنده چرم – کروز کنترل – کنترل سیستم صوتی از روی فرمان – روشن شدن اتوماتیک چراغها یا Auto light – شیشه های سکوریت و سولار جانبی که علاوه بر افزایش امنیت باعث جلوگیری از ورود اشعه زیان آور خورشید می شود – سنسور دنده عقب با نمایشگر فاصله – فرمان الکتریکی حساس به سرعت – سانروف – سیستم کنترل پایداری یا ESP – برف پاک کن های مجهز به گرم کننده (اگر امکانش است بنویسم سراتو علاوه برامکانات مزدا این امکانات را هم دارد.)
در کاتالوگ اصلی شرکت تعداد ایربگ ها ۶ عدد اعلام شده که عبارتند از دو عدد در جلو و دو عدد در بقل که از صندلی های راننده و سرنشین خارج می شوند و دو عدد پرده ای که شیشه های کناری را می پوشانند ولی شرکت اطلس خودرو علاقه وافری به اظهار تعداد ۸ ایربگ دارد که البته صحت ندارد
نکته : جای تعجب است که صندلی خودروهایی در این رنج قیمت دارای تنظیم برقی نیستند و هر دو خودرو از این قابلیت بی بهره اند.
نکته : کیفیت کلید ها و ادوات مزدا کمی از سراتو بالاتر است
نکته : به دلیل عایق کاری بسیار مناسب سراتو و دیگر کره ای ها مثل سوناتا ۲۰۱۰ ، صدای سیستم صوتی اگر روی حداکثر هم باشد در بیرون خودرو چندان به گوش نمی رسد ولی صدای سیستم صوتی مزدا به دلیل عدم عایق کاری مناسب اتاق ، به وضوح در بیرون خودرو شنیده می شود.

شیشه های جانبی مزدا از نوع سکوریت نبوده (شیشه هایی که در صورت شکستن فرو نمی ریزند و مثل شیشه جلو هستند) و همچنین دارای لایه محافط اشعه UV هم نیستند بدین ترتیب اشعه آفتاب از آنها عبور کرده و علاوه بر گرم کردن فضای کابین باعث آفتاب سوختگی و خیره گی چشم می شوند.
سراتو از شیشه های سکوریت همراه لایه محافظ UV بهره می برد.این نوع شیشه ها عایق صدا هم به شمار می آیند و همین موضوع باعث شده صدای بیرون کمتر داخل سراتو شنیده شود.

سیستم صوتی ازرا ۳۰۰ سوناتا ۲۰۰ مزدا ۱۰۰ سراتو ۶۵

شاسی
شاسی سراتو از نوع یک تکه یا یکپارچه می باشد و همانطور که از اسمش پیداست شاسی و اتاق به صورت یکپارچه ساخته می شوند و قطعات بدنه مثل درها و درب کاپوت به آن پیچ می شوند تا خودرو کامل شود. این نو شاسی مزایای فراوانی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :
– کاهش هزینه نگهداری خودرو
– در دراز مدت اتاق خودرو به صدا نمی افتد
– ضربه حاصل از تصادف را به بهترین شکل ممکن جذب می کند

شاسی مزدا یک تکه نیست و اتاق و شاسی به وسیله پیچ به هم متصل شده اند. این نوع شاسی معایب فراوانی دارد که یکی از آنها به صدا افتادن اتاق خودرو می باشد و دیگر آنکه مزدا باید در سرویس های دوره ای طبق آنجه که در دفترچه خدمات آن ذکر شده هر ۲۰ هزار کیلومتر آچارکشی شود و اتصالات بین اتاق و شاسی مورد بازدید قرار گیرد.
این نوع شاسی در خودروهای قدیمی مثل پیکان و RD به کار می رود و در خودروهای سواری امروزی جایی ندارد.( این نوع شاسی به طور گسترده در خودروهای سنگین و کامیون ها استفاده می شود)
حتی تندر ۹۰ که در کلاس پایین تری نسبت به مزدا قرار دارد از شاسی یکپارچه بهره می برد.خودروهای کمری – کرولا – سوناتا – آزرا – جنسیس و تمام محصولات رنو و بسیاری دیگر از شاسی یکپارچه بهره می برند.

منظور از شاسی کاملا واضح و مشخص است – شاسی همان چهارچوب فلزی و غیر قابل انعطاف خودرو است که قطعات بدنه و سیستم تعلیق و موتور خودرو روی آن نصب می شوند.بعضی از خودرو نویسان به اشتباه سیستم تعلیق را هم جزء شاسی به حساب می آورند.این درحالیست که شاسی این گونه تعریف می شود : پس از بازکردن تمام قطعات جداشونده از خودرو به سازه فلزی که باقی می ماند شاسی می گویند.در حقیقیت سیستم تعلیق جزئی از پلت فرم است نه شاسی ، به طوری که شاهد هستیم خودروهای یکسان از سیستم تعلیق های متفاوت بهره می برند.
گویا این اشتباه فاحش به دلیل ترجمه ناقص از مقالات خارجی برای خودرونویسان کشورمان پیش آمده است. به عنوان مثال در یک کتاب تخصصی کامپیوتر Data bus را اتوبوس داده ترجمه کرده بود در حالی که به معنای گذرگاه داده می باشد.دلیل اینگونه اشتباهات ترجمه مقالات تخصصی توسط افراد غیر متخصص که فقط زبان انگلیسی خوانده اند می باشد.

بدون هزینه خنک شوید!!!
در نبود شیشه های سولار و آنتی UV ، کولر مزدا علاوه بر اینکه به خوبی از پس خنک کردن اتاق خودرو بر می آید مصرف سوخت خودرو را هم افزایش نمی دهد به طوری که چند بار با استفاده از کروز سرعت خودرو را روی ۱۲۰ کیلومتر ثابت کردم و با خاموش و روشن کردن کولر متوجه شدم مصرف سوخت لحظه ای یا Current فرقی نمی کند به همین خاطر به نظر می رسد کولر مزدا از نوع الکتریکی بوده و نیروی خود را از دینام و باطری می گیرد.همچنین روشن بودن کولر در شتاب گیری تاثیر چندانی ندارد.عدم تاثیر گذاری در شتابگیری ، مثل ماکسیما است ولی این موضوع در ماکسیما به دلیل موتور بسیار قدرتمند و در مزدا به دلیل تکنولوژی بالای موتور و کمپرسور کولر می باشد.

کولر سراتو خیلی ضعیف تر از مزدا و در حد مگان و ۲۰۶ است.این در حالیست که کولر مزدا مشابه خودروهای آمریکایی و حتی بهتر از آنها است و تاکنون مشابه آن را در هیچ خودروی دیگری ندیده ام.خودرو ساعت ها زیر آفتاب و دمای ۴۴ درجه پارک بود ، به محض روشن کردن کولر باد خنک می زد.این در حالیست که تمام خودروهای هم رده مثل سوناتا و آزرا و کمری در چنین شرایطی چند دقیقه طول می کشد تا کولرشان خنک کند. در اینجا به مزدا ۱۰۰ و به سراتو هم ۶۰ می دهیم.


iRev.ir-Line

بررسی Mercede

مزدا ۳ ، محصول سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ کمپانی بزرگ خودروسازی مزدا پس از یک سال حرف و حدیث پیرامون مونتاژ شدن یا نشدنش در ایران خیال همه رو راحت کرده و قراره به زودی در کشور مونتاژ بشه .
بهمن خودرو که پیشینه ی نه چندان حرفه ای در بین خودرو سازان ایرانی داره نامزد همکاری با مزدا است ، سابقا همکاری موفق بهمن موتور با مزدا که منجر به تولید مزدا ۳۲۳ شده بود با استقبال خوبی مواجه شد و با توجه به مشخصات فنی و رفاهی مزدا پیش بینی می شه این خودرو تحولی عظیم در بین خودرو های کلاس متوسط در کشور باشه .
در این مطلب به معرفی مفصل مزدا ۳ سدان که قرار است در ایران تولید بشه می پردازیم :

معرفی :
مزدا ۳ خودرویی است که تا کنون ۳ بار در لیست ۱۰ خودروی برتر اروپا قرار گرفته و توانسته توجه عموم را هم از نظر قیمت و هم از کیفیت جلب کند همچنین سلاح قدرتمندی برای مزدا برای روبرویی با فولکس واگن ، تویوتا و جنرال موتورز به شمار می رود .. خودرویی خانوادگی ، قدرتمند و در عین حال بسیار زیبا و خوش قیمت در بین رقیبان .
استایل و پلت فرم بدنه ی مزدا بر اساس خودروی مفهومی MX-Sportif بنا شده ، این خودرو به صورت جدی در سال ۲۰۰۴ بین مردم مطرح شد و هم اکنون در سه مدل سدان ، صندوق دار و هاچ بک تولید می شود .
مزدا ۲۰۰۷ مدلی دوباره طراحی شده می باشد ، طراحی جلوپنجره مشبک ، بدنه ی مستحکم تر ، طراحی جدید سپر جلو ، مه شکن های مربعی شکل و همچنین LED های ترکیبی رنگ در قسمت عقب خودرو از جمله تحولات مدل ۲۰۰۷ مزدا ۳ نسبت به مدل های قبلی می باشد . تودوزی داخلی این خودرو به رنگ طوسی تغییر یافته و کنسول راه راه از مدل های جدید طراحی داخلی مزدا ۳ می باشد ، از نظر سیستم صوتی ، مزدا ۳ با افزایش نیرو و استفاده از نیروی کمکی از یک نیروی ۱۲ ولت ورودی بهره می برد .
از مزدا ۳ در بهمن خودرو با نام زوم زوم نیز یاد می شود که در اروپا این اصطلاح را به خدمات پس از فروش تویوتا نسبت می دهند که نشانگر مشتری سالاری می باشد .
http://cdn5.3dtuning.com/info/Mazda%203%202009%20Sedan/factory/2.jpg
مشخصات فنی :
مزدا ۳ از موتور LFX که یکی از موفق ترین موتور های آزمایش شده تولید مزدا می باشد بهره می برد ، این موتور ۴ سیلندر است و حجمی معادل ۱۹۹۹ سی سی دارد (۲٫۰ لیتر) ، حداکثر قدرت مزدا ۳ ، ۱۴۸ اسب بخار می باشد که در نوع خودش بی نظیره و در خودرو های کلاس ۲۰۰۰ سی سی یک پدیده به شمار می آد .
حداکثر گشتاور این خودرو ۱۸۷ نیوتون ، معادل ۴۰۰۰rpm می باشد ، مزدا ۳ همونطور که از همه ی خودرو ها انتظار می ره سیستم سوخت رسانی انژکتوری داره و بنزین استاندارد برای مصرف در این خودرو بنزین بدون سرب با عدد اکتان ۹۵ است ، همچنین این خودرو دارای باکی با ظرفیت ۵۵ لیتر بنزین می باشد .
مزدا ۳ از سیستم انتقال قدرت ۴ سرعته اتوماتیک با کنترل الکترونیکی بهره می برد و نکته ی ویژه ای که در مورد سیستم انتقال قدرت این خودرو می شه متذکر شد انتخاب تعویض دنده دستی یا اتوماتیک توسط راننده است .
از نظر سیستم ترمز خودروی قدرتمندی به نظر نمی رسه چرا که تنها سیستم چشم گیر ترمز این خودرو ABS (ترمز ضد قفل) می باشد ، همچنین ترمز جلو ی مزدا ۳ دیسکی خنک شونده و ترمز عقب دیسکی می باشد .

ضریب اطمینان و امنیت :
مزدا ۳ از جمله خودرو های مطمئن و امن به شمار نمی رود و نتایج شرکت در تست های امنیت گواه بر این مدعاست ، این خودرو در تست ضربه به کناره ها و جلو ی خودرو با ماکزیمم سرعت (تست تصادف )
Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) و همچنین در تست بین المللی
National Highway TrafficSafety Administration (NHTSA) نمره ی قابل توجهی کسب ننموده پس از نظر امنیت خودرو زیاد مطمئنی به نظر نمی رسه ، البته با توجه به شتاب و سرعت بالای خودرو .

امکانات رفاهی :
مزدا ۳ نام خودروی خانوادگی را به یدک می کشد و به مقتضای این امر از امکانات رفاهی خاص یک خودروی خانوادگی و یا حتی بیش تر بهره می برد که ضامن رفاه و آسایش بیش تر دارندگان خودرو می باشد .
مشخصات عمومی و امکانات مزدا ۳ :
۱- فرمان الکترو-هیدرولیک* ۲- ۶ کیسه هوا (جلو ، جانب ، پرده ای)* ۳- سیستم تهویه مطبوع کنترل اتوماتیک *۴- شیشه بالابر برقی ۴ درب* ۵- نشانگر دمای داخل و بیرون * ۶- مه شکن جلو عقب * ۷- ساعت دیجیتال * ۸- تنظیم ارتفاع صندلی راننده * ۹- آینه جانبی برقی با گرم کن * ۱۰- کیلومتر شمار اسپورت (سفیدرنگ) * ۱۱- قفل مرکزی و ریموت * ۱۲- فرمان قابل تنظیم ۴ جهت * ۱۳ – سوییچ با قابلیت جمع شوندگی * ۱۴- کنترل سیستم پخش بر روی فرمان * ۱۵- سیستم قفل دوبله * ۱۶- چراغ های جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع

قیمت در ایران :
زمانی که خبر مونتاژ این خودرو در کشور شایع شد ۲۸ میلیون تومان برآورد قیمت این خودرو بودولی اکنون پیش بینی می شود قیمت مزدا ۳ تا سقف ۳۵ میلیون تومان نیز بالا برود .

مشخصات تیپ های مزدا ۳ :
مزدا ۳ سدان در ایران متشکل از ۳ تیپ می باشد که مشخصات این سه تیپ از نظر فنی با یکدیگر یکسان می باشد ولی از نظر برخی امکانات رفاهی با هم متفاوتند :

تیپ ۱ : دسته دنده ی PVC ، فرمان پلی اورتان و رادیو پخش کاست و سی دی
تیپ۲ : دسته دنده چرمی ، فرمان با روکش چرمی ، رادیو پخش سی دی به همراه CD CHANGER دارای گرم صندلی و سقف شیشه ای سانروف
تیپ۳ : دسته دنده چرمی ، فرمان با روکش چرمی ، رادیو پخش سی دی به همراه CD CHANGER دارای گرم صندلی و سقف شیشه ای سانروف ، برف اک کن اتوماتیک با حسگر باران ، سپر و جلو پنجره اسپورت ، چراغ جلو با قابلیت روشن ، خاموش اتوماتیک ، صندلی با روکش چرمی.
مزدا ۳ در ایران :
بر اساس اظهارات یک منبع مطمئن ، قراره ۱۰ دستگاه مفهومی از این خودرو تا آخر تیرماه مونتاژ بشه و در سطح تهران پراکنده بشن تا این خودرو بیش تر به مردم معرفی بشه … لازم به ذکره مزدا ۳ اصلا از نظر هیکل با مزدا ۳۲۳ قابل مقایسه نیست ومی شه اون رو با سیتروئن C5 مقایسه کرد . قیمت ثبت نامی ۱۰ دستکاهی که قراره تا آخر تیرماه تحویل داده بشه حدود ۳۰ میلیون تومان است .

· شرکت بهمن خودرو در ازای تولید این خودرو در کشور باید متعهد شود که افت کیفیت در قطعات مورد استفاده در مزدا ۳ بوجود نیاورد و خودروی ژاپنی را همان گونه که در سراسر جهان شناخته می شود به ایرانیان بشناسد این بدان معناست که تغییری در خودرو بوجود نیاورد تا به سرنوشت پژو ۲۰۶ در ایران دچار شود .
· بر اساس نظر کارشناسان حوزه ی خودرو بهترین و بدترین خودرو های مورد اطمینان تولید ژاپن هستند.

دسته بندی ها خودروهای 100 تا 150 میلیونی, ماشین

دیدگاه

 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۰۶-۲۲ ۲۳:۰۶

  وحید

  با سلام خدمت دوستان.من قصد خرید مزدا ۳ صفر را دارم لطفاا راهنمایی کنید ممنون میشم در ضمن من قبلاا اتاق قدیم داشتم
 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۰۷-۱۴ ۱۶:۲۸

  محسن

  نسبت به پولي كه ميدهي مناسب است ، كيفيت بالا هندلينگ بالا مشكل ارتفاع هم برطرف شده
 • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۱۰:۳۵

  سمنت پلاست

  سلام.ممنون از مطالب خوبتون.وب خیلی خوبی دارید