مردان پادشاه – Kingsman

8

مردان پادشاه: سرويس مخفیKingsman: The Secret Service در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

مردان پادشاه: سرویس مخفی (Kingsman: The Secret Service) فیلمی در سبک جاسوسی، اکشن و کمدی محصول ۲۰۱۵ به کارگردانی متیو وان و بر اساس کتاب کامیک سرویس مخفی نوشته دیو گیبونس و مارک میلار است. فیلمنامه توسط جین گلدمن و متیو وان نوشته شده است. بازیگران فیلم کالین فرث، ساموئل ال. جکسون، مارک استرانگ، تارون اگرتون و مایکل کین هستند.

داستان فیلم درباره جوانی به نام گری اگزی آنوین (تارون ادگرتون) است که پدرش را بر اثر یک حادثه از دست داده است، اما همچنان اشراف زادگان را مقصر در مرگ پدرش می داند و از هر فرصتی برای ضربه زدن به آنها استفاده می کند. با اینحال زندگی پر دردسر اِگزی هنگام آشنایی با هری هارت (کالین فیرث) دستخوش تغییر می شود. هری عضو یک سازمان مخفی خصوصی به نام کینگزمن است که وظیفه برقراری امنیت به سبک و سیاق خودشان را دارند.

نقد و بررسی فیلم مردان پادشاه: سرويس مخفی - Kingsman: The Secret Service
نقد و بررسی فیلم مردان پادشاه: سرويس مخفی – Kingsman: The Secret Service
بازیگران فیلم مردان پادشاه: سرويس مخفی - Kingsman: The Secret Service
بازیگران فیلم مردان پادشاه: سرويس مخفی – Kingsman: The Secret Service
نقد و بررسی فیلم مردان پادشاه: سرويس مخفی - Kingsman: The Secret Service
نقد و بررسی فیلم مردان پادشاه: سرويس مخفی – Kingsman: The Secret Service

ویدیوهایی از فیلم مردان پادشاه: سرويس مخفی – Kingsman: The Secret Service


iRev.ir-Line

 بررسی نقد فارسی

images/stories/rooz/kingsmanthesecretservice1.jpgجايگاه «مردان پادشاه: سرويس مخفی/Kingsmen: The Secret Service» در ژانر فيلم‌های جاسوسی بريتانيایی دهه ۱۹۶۰ ميلادی برابر است با جايگاه «اردنگی/Kick-Ass» در ميان فيلم‌های ابرقهرمانی امروز دنيا. «مردان پادشاه» به عنوان ملغمهای از ژانر جاسوسی، کمدی و اکشن پرانرژی درست در کنار فيلم‌هایی مانند «اردنگی» و «هزارتوی جنایت / Layer Cake»، دو اثر قبلی متيو وان در مقام کارگردان، قرار می‌گيرد. («هزارتوی جنایت» فيلمی بود که دانيل کريگ را به عنوان بازيگر جديد نقش مأمور ۰۰۷ فيلم‌های جيمز باند معرفی کرد.) «مردان پادشاه» که بر اساس يک کتاب کميک ساخته شده است، هر از گاهی به ريشههای خود خيانت می‌کند، اما وان به خوبی توانسته آن را با رويکرد فيلم سازی منحصر به فرد خود تطبيق دهد. سرعت بالا، شوخ طبعی ناسالم و رفرنس‌های فراوان به فرهنگ عامه «مردان پادشاه» را به فيلم مفرحی تبديل می‌کند البته تا قبل از يک سوم پايانی که ناگهان فيلم دچار افت می‌شود.

images/stories/rooz/kingsmanthesecretservice2.jpgواضح‌ترين منبع الهام اين فيلم باندهای شون کانری هستند (که علناً به آن‌ها رفرنس داده می‌شود)، اما همچنين به برخی مجموعههای جاسوسی ديگر نيز اشاره می‌کند. مايکل کين، ستاره «پرونده ايپکرس/ The Ipcress File» و نقش هری پالمر فيلم‌های اقتباس شده از آثار لن ديتون، نقش آرتور، ورژن «کينگزمنی» «M» را بازی می‌کند. همچنين شاهد برخی ارجاعات غيردقيق به سريال «انتقام جويان/The Avengers» (منظور سريال انتقام جويان است که در دهه ۱۹۶۰ پخش می‌شد و ربطی به فيلم مارول ندارد) و حتی (باورتان می‌شود؟) به سريال «باهوش باش/Get Smart» می‌شود. وان تا دلتان بخواهد در اين زمين بازی شيطنت می‌کند، کارهای غيرمنتظره انجام می‌دهد و در صحنه های مختلف سر به سر «مهاجمان صندوقچه گمشده / Raiders of the Lost Ark» استيون اسپيلبرگ میگذارد. می‌توان گفت که تنها چيزی که در «مردان پادشاه» وجود ندارد حضور افتخاری راجر مور يا تيموتی دالتون است، گرچه حداقل روح مور در فيلم حضور دارد.

images/stories/rooz/kingsmanthesecretservice3.jpgقهرمان اکشن اين فيلم، کالين فرث است که در حرفه خود کارهای زيادی انجام داده اما قبلاً هرگز سعی نکرده تا ادای ترکيبی از ديويد نيون/مور را در بياورد. گالاهاد نماد کاملی از جاسوس جنتلمنی است که دسته دسته آدم‌های بد را بدون اين که اتوی کت و شلوارش خراب شود از جلوی راه برمیدارد. گفته می‌شود که فرث در ۸۰% صحنههای بدل کاری خودش حضور داشته و اين به وان اجازه داده تا صحنه‌های بزن بزن را بدون استفاده از کات‌های سريع فراوان و زوايای trick camera فيلم‌برداری کند. داستان دو شاخه فيلم ماجرای گالاهاد را وقتی که درباره اقدامات احتمالاً شريرانه يک خَيّر مولتی ميلياردر به نام والنتين (ساموئل ال جکسون مبتلا به لکنت زبان) تحقيق می‌کند و در عين حال مشغول آموزش شاگردش، اگسی (با بازی تارون اگرتون)، که قرار است در آينده عضو کادر جاسوسان نخبه و غيرقابل رديابی موسوم به «مردان پادشاه» بشود را تعريف می‌کند. اين‌ها شواليههای عصر مدرن هستند که زره‌شان يک دست کت و شلوار ضد گلوله است. گالاهاد، مردان پادشاه را يک «آژانس جاسوسی بين‌المللی که در بالاترين سطح از احتياط فعاليت می‌کند» توصيف می‌کند.

images/stories/rooz/kingsmanthesecretservice4.jpgاگسی برای کسب عضويت مردان پادشاه بايد در مبارزه ای شبيه به «بازی‌های مرگبار/Hunger Games» شرکت کند که در آن آخرين نفر کرسی خالی ميز نه چندان گرد اين کادر را اشغال می‌کند. اغلب کانديداها مانند شخصيت چارلی ادوارد هالکرافت خودبين و غالب هستند. اگسی خيلی سريع به روکسی (با بازی سوفی کوکسون)، يکی از دو زنی که به دنبال کسب عنوان شواليه مخصوص پادشاه است، نزديک می‌شود.

«مردان پادشاه» سه سکانس به يادماندنی دارد. اولی جدالی در يک بار است که در آن گالاهاد استعدادهای خود را به اگسی مبهوت مانده نشان می‌دهد. دومي در کليسایی در کنتاکی رخ می‌دهد که در آن نيمه پنهان ذات انسان برملا می‌شود. و سومی… خوب، بگذاريد بگوييم که فقط درباره يک عالم ابر قارچی است. وان در اين فيلم به چيزی بيش از آنچه می‌خواسته دست يافته است. هجو جيمز باند کار سختی است چون بسياری از جنبه های مجموعه ۰۰۷ مسخره کردن خود است. بنابراين، وان بدون اين که زياد از موضوع دور شود و بدون اين که فراموش کند که «مردان پادشاه» قرار نيست که يک کمدی مستقيم باشد با بيننده شوخی می‌کند. بی ادبی فيلم بزرگ‌ترين سرمايه‌اش است، به طوری که طرز مواجهه والنتين و گالاهاد با يکديگر با علم به اين که اگر کانری بود چگونه با چنين صحنهای روبرو می‌شد.

images/stories/rooz/kingsmanthesecretservice5.jpgفرث، به عنوان ستاره تماشاگر پسند «مردان پادشاه» در صدر اسامی بازيگران به همراه تازه وارد بين‌المللی، تارون اگرتون، که کارهای قبلی‌اش اغلب در تلويزيون بريتانيا بوده‌اند، قرار دارد. او از جذابيت س*ک*سی و کاريزما زيادی برخوردار است و در کت و شلوار عالی به نظر می‌رسد. ساموئل ال جکسون به طرز شگفتی آوری از علايق خود به ايفای نقش‌های انسان‌های خودبزرگ بين کاسته است. مارک استرانگ، فرصتی يافته تا به عنوان دستيار دست راست آرتور کمی خودنمایی کند. نقش‌های فرعی‌تر به مارک هاميل، در نقش يک پروفسور فرتوت، و جک داونپورت، در نقش مأموری آرام، سپرده شده‌اند.

گرچه اکثر قسمت‌های «مردان پادشاه» لذتبخش هستند، اما فيلم بيش از حد طولانی به نظر می‌رسد. در فيلم اوقاتی وجود دارند، به خصوص در طول نيمه دوم فيلم، که احساس می‌کنيد تکراری هستند. همچنين در طول سکانس‌های آموزش نيز برخی موارد خيلی سريع بيان می‌شوند- بهترين لحظات فيلم متعلق به زمانی هستند که فرث و اگرتون با هم در صحنه حضور دارند و نه لحظاتی که هر يک مشغول به کار خود هستند. ارزيابی اين که چه چيزی می‌شد از کات آخر «مردان پادشاه» بيرون کشيد دشوار است، اما کمی سفت‌تر کردن فيلمنامه می‌توانست منجر به فيلم قويتر و تيزتری شود. هنوز هم وقتی صحبت از فيلم‌های جاسوسی عاطفي می‌شود اين يکی از بهترين‌ها است، و بدون شک به مراتب بهتر از هر چيزی است که توسط مجموعه اوستين پاورز ارائه می‌شود.


iRev.ir-Line

بررسی مووی مگ

55df333

« کینگزمن : سرویس مخفی » براساس یک داستان کمیک مصور با نام « سرویس مخفی » که در سال 2012 منتشر شد و خالق آن مارک میلار و دیو گیبنز بودند، ساخته شده است. البته این اقتباس سینمایی خیلی وفادار به منبع اصلی اش نیست و تقریبا تمامی اجزای آن به جز خط اصلی داستان تغییر کرده اند.( البته خود داستان هم از این تغییرات مصون نمانده) در واقع سازندگان برای اینکه این داستان بتواند بازاریابی بهتری در سینما داشته باشد، شخصیت های کتاب که نام فامیل ” لندن ” داشتند را بطور کامل تغییر دادند و در مجموع این داستان را از حالت بریتانیایی خارج کردند.

داستان فیلم درباره جوانی به نام گری اگزی آنوین ( تارون ادگرتون ) است که پدر خودش را بر اثر یک حادثه از دست داده است اما همچنان اشراف زادگان را مقصر در مرگ پدرش می داند و از هر فرصتی برای ضربه زدن به آنها استفاده می کند. با اینحال زندگی پر دردسر اِگزی هنگام آشنایی با هری هارت ( کالین فیرث ) دستخوش تغییر می شود. هری عضو یک سازمان مخفی خصوصی به نام کینگزمن است که وظیفه برقراری امنیت به سبک و سیاق خودشان را دارند. اِگزی متوجه می شود که پدرش نیز برخلاف آنچه که فکر می کرده نه در جریان یک اتفاق بلکه در حال انجام عملیات جان سپرده و جان بسیاری از ماموران این سازمان از جمله خودِ هری را نیز نجات داده است. حال هری با آوردن اِگزی به داخل سازمان قصد دارد زندگی بهتری را به او تقدیم کند اما…

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Kingsman_The_Secret_Service/thumbs/phoca_thumb_l_8.jpg

« کینگزمن… » با رویکردی کلاسیک نسبت به ژانر جاسوسی بریتانیایی که از ارزش و جایگاه خاصی در سینما برخوردار است ساخته شده. این فیلم را می توان نسخه ای بی ادبانه و البته فانتزی تر از جیمزباندی در نظر گرفت که این روزها رویه انسانی تری در پیش گرفته و دیگر آن مامور روئین تنی نیست که در سالهای گذشته بر پرده سینماها ظاهر می شد.

« کینگزمن » داستان بسیار ساده ای دارد که پیش از این بارها در فیلمهای مختلف به طریق گوناگون روایت شده است. داستان فردی ناسازگار که به یک سازمان مهم می آید و در آنجا رشد می کند، پیش از این در آثار مختلفی همچون « مردان سیاهپوش » نیز با شکل و شمایلی متفاوت روایت شده بود. بنابراین فیلمنامه « کینگزمن » نمی تواند تکیه گاه مستحکمی برای فیلم محسوب شود و خودِ فیلم هم خوشبختانه چندان داستانی که تعریف کرده را جدی نمی گیرد که همین امر باعث می شود نتوان سازندگان را به دلیل داشتن فیلمنامه ای ساده مورد انتقاد قرار داد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Kingsman_The_Secret_Service/thumbs/phoca_thumb_l_5.jpg

اما بخشی که « کینگزمن » به راحتی می تواند آن را به رخ تماشاگرانش بکشد، اکشن پر هیجانش است که اتفاقاً به خوبی می تواند آدرنالین خون مخاطبش را بالا ببرد. سکانس های اکشن فیلم « کینگزمن » شلوغ و بسیار پر زد و خورد هستند اما کمتر نشانی از بی برنامه گی در به تصویر کشیدن این صحنه ها به چشم می خورد. خوشبختانه پس از مدتها می توان در « کینگزمن » نشانه هایی از اکشن های پر هیجان و فانتزی را مشاهده کرد که به خوبی مخاطب را درگیر می کنند و با تکان های شدید و بی جهت دوربین باعث سردرد نمی شوند.

« کینگزمن » همچنین به لطف داشتن شخصیت های مکمل شوخ طبع و جذاب که ولنتاین با بازی ساموئل ال جکسون جذاب ترین آن است، توانسته ترکیب بسیاری خوبی از لحظات کمدی را پدید بیاورد که البته این موقعیت های کمدی بیشتر وابسته به فرهنگ بریتانیا می باشند و چنانچه پیش از این توانسته باشید به شوخی های انگلیسی بخندید ، می توانید به بسیاری از شوخی ها و تکه کلامهای فیلم نیز روی خوش نشان دهید. ولنتاین با بی ادبی و تکه کلامهای بامزه مسلما دوست داشتنی ترین بَدمنی است که می توانید این روزها در سینما پیدا کنید.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Kingsman_The_Secret_Service/thumbs/phoca_thumb_l_6.jpg

کالین فیرث در نقش اصلی فیلم به خوبی از پس صحنه های اکشن فیلم برآمده است و کت و شلوار جیمزباندی اش نیز به خوبی به تنش نشسته است. فیرث نسخه ای سورئال تر از جیمزباند اصلی را در قالب شخصیت هری هارت ارائه داده است. کالین فیرث در « کینگزمن » تفاوت های زیادی با آنچه که از وی در « سخنرانی پادشاه » دیده بودیم دارد. ساموئل ال جکسون نیز همانطور که اشاره کردم، جذاب ترین شخصیت فیلم است و دیدنش با شکل و شمایلی نه چندان رسمی می تواند جالب توجه باشد ( برخلاف رویه سالهای گذشته که معمولا او را در هیبت افراد جدی و پر قدرت دیده ایم ). بازیگر جوان فیلم یعنی تارون اگرتون نیز نقش آفرینی خوبی داشته است.

« کینگزمن : سرویس مخفی » در مجموع اثری سرگرم کننده در ژانر اکشن محسوب می شود که خودش را جدی نمی گیرد و در دل اکشن جذاب خود، شوخی های بامزه ای را هم مطرح می کند که روی هم رفته می تواند برای هر تماشاگری جذاب باشد. تماشای این اکشن ساده اما دلنشین می تواند یخ زمستان را به خوبی آب کند.


iRev.ir-Line

بررسی فانتزی کمیک

با توجه به مصاحبه‌های متیو وان (Kick-A*s و X-Men First Class ) تصمیم گرفت به جای X-Men Days of Future Past این فیلم را بسازد زیرا به دنبال ساخت فیلمی مفرح در ژانر جاسوسی بود. البته به نظر من این فیلم اصلا به اندازه‌ی X-Men فروش نمی‌کند اما در به تصویر کشیدن زندگی یک جاسوس به زیبایی عمل کرده است که از نظر من استحقاق موفقیت X-Men Days of Future Past را کاملا دارد.

Kingsman: The Secret Service که اقتباسی ضعیف از روی کمیک مارک میلار و دیو گیبونز است و مشخصا خیلی از داستان اصلی پیروی نمی‌کند. منظورم این است که ما داریم در مورد یک فیلم که از روی کمیک بوک ساخته شده حرف می زنیم. با اینکه تغییرات بسیار زیاد است ولی هیچکدام به خصوص داستان از فیلم منحرف نشده است. گری (تارن اگرتون) و هری (کالین فرث) از شرایط متفاوتی پیش همدیگر آورده شده‌اند اما با این حال پویایی داستان به هیچ وجه تغییر نمی‌کند و هری هنوز برای گری که جوانی بیش نیست احساس مسئولیت می کند و میخواهد کاری کند که او پیشرفت کند. علاوه بر این شخصیت های زیادی سعی می کنند تا رییس باند شوند. به این شخصیت ها عمق زیادی داده نمی شود ولی پیاز داغ فیلم را بیشتر می کند. نکته جالب کنترل کردن بازیگرهایی است که برای اولین بار است که در یک فیلم بازی می کنند. خیلی خوب است که طرفداران کمیک با توجه به تغییرات زیاد باز هم این فیلم را تحسین می کنند. نکته ای که خیلی به مزاق طرفداران خوش نیامد نپرداختن به داستان گذشته ی گری است. سازندگان حتما فکر می کردند که گذشته ی گری به اندازه داستان اصلی سرگرم کننده نخواهد بود که این تصمیم آنها اشتباه بوده است.

4373651-kingsman-trailerاین فیلم قطعا برای بزرگسالان است(با درجه سنی R) زیرا صحنه های خشونت آمیز شوکه کننده به مقدار کافی وجود دارد که بخش اعظم آن را کمدی پر کرده است. تیکه کلام های رکیکی در فیلم نیز وجود دارد که اگر با این جور تیکه ها کنار نمی آیید به نظر یکی دو صحنه به کار نمی نشیند. اما همه جوک های این فیلم طوری نیستند که به بیننده بر بخورد یا خنده دار نباشد بلکه بامزه و در عین حال بسیار خنده دار هستند و بعضی از صحنه ها مخصوصا سکانسی که یک سگ در آن است بسیار زیبا است.

به نظر می آید که متیو وان همه ی سکانس های اکشن را خودش کارگردانی کرده است که اینقدر با جزییات درآمده است و بعضی موقع ها صحنه آهسته می شود تا اکشن و زدوخورد فیلم بهتر معلوم شود. صحنه مبارزه در بار، که احتمالا در تریلرها دیده اید، دقیقا تیزری از چیزی است که فیلم ارائه می دهد. یک سکانس مبارزه طولانی که بدجوری من را زمین گیر کرد. به نظر من صحنه های اکشن فیلم The Raid صحنه های اکشن فیلم های دیگر را مانند سوسک جلوه می دهد اما اکشن Kingsman بیننده ها را سر جای خود میخکوب می کند و تحسین آن ها را بر می انگیزند که حتی این صحنه ها می تواند بهترین اکشن سال شوند. درست است که سال تازه  شروع شده است اما Kingsman  واقعا خوب است. یکی از ضعفهای فیلم تصویر بلور شده بعضی صحنه هاست که به غیر از این همه چیز عالی است. صحنه مبارزه گزل و گری بسیار هیجان انگیز است و این از آن موارد متفاوت با کمیک بوک است.

4373569-kingsman1ساموئل ال جکسون واقعا عالی بازی کده است. او را معمولا در نقش یک شخصیت قوی و بااراده می بینیم که توانایی دیدن خون را ندارد که بسیار خنده دار و با مزه است اما در زمانی که لازم است می تواند در نقش خود بسیار جدی باشد. لکنت زبان او نیز کاراکترش را بسیار سرگرم کننده کرده است. همانطور که انتظار می رفت کالین فرث، مارک استرانگ و مایکل کین هم بازی خیره کننده ای ارائه داده اند. تارن اگرتون به عنوان نقش اصلی خوب بازی کرده است و احساسات شخصیت را به خوبی منتقل می کند. صحنه ای که او ساعاتی را در محله ی خود می گذارند بسیار بسیار زیبا است.

موسیقی متن شباهت بسیاری به فیلم های قبلی متیو وان (Kick-A*s و X-Men First Class) دارد و تا حدی ما را یاد کارهای استاد هانس زیمر می اندازد و این موسیقی با صحنه های احساسی کامل می شود.

اگرچه در بعضی موارد فیلم به عنوان پارودی این ژانر ظاهر می شود اما از فرمول همیشگی این فیلمها پیروی می کند. بیننده های پر و پا قرص بدون دانستن نام کارگردان، اگر برای اولین باری که فیلم را ببینند می فهمند که کارگردان این فیلم متیو وان است که از همان فرمول برای فیلم هایش استفاده می کند و صحنه های احساسی را طوری کارگردانی کرده است که ما را تکان می دهد.

4373662-kingsman-imageدیدن Kingsman: The Secret Service بسیار مفرح است و ژانر جاسوسی را به خوبی به تصویر کشیده. اگرچه از ضرب آهنگ داستانهای مشابه بهره می گیرد اما نشان می دهد که فیلم های پاپ کورن نباید به طرز احمشانه ای مفرح باشند. این یک فیلم اکشن-کمدی است در حالی که دیالوگ های هوشمندانه، کارگردانی خلاقانه، اکشن نفس گیر، کلی لحظات خنده آور، بازیگری قوی و یک پیام خوب دارد. پیامی که می‌گوید:

«مهم نیست که هستید و اهل کجایید، همیشه برای تبدیل شدن به آدمی بهتر می‌شود تلاش کرد.»


iRev.ir-Line

بررسی گیم نیوز

در این مطلب ممکن است بخشی از داستان لو برود، پس اگر برایتان اهمیت دارد قبل از دیدن فیلم آن را نخوانید

متیو وان، کارگردان فیلم، که قبلا با “اردنگی” و “مردان ایکس: درجه یک” دیده بودیمش، در این فیلمش، که اقتباسی از کمیکی به نام “سرویس مخفی” است هم تلاش بسیاری می‌کند تا از زیر بار کلیشه‌ها بیرون بیاید و خلاقیت را فدای آن نکند، همانطور که در خود فیلم هم گفته می‌شود، دوست دارد از بقیه‌ی فیلم‌ها متفاوت‌ باشد، و سعی‌اش در انجام این کار قابل تحسین است.

یکی از خوبی‌های فیلم متیو وان این است که خودش را تا حدی فدای اهداف عام‌پسندانه نکره، خودش را برای قابل پخش بودن برای تمام سنین کوچک نمی‌کند و این عمل یک خشونت زیبا، استثنایی و به شدت فکاهی و نو را در فیلم به وجود آورده؛ فیلم داستان مردی است که تراشه‌ای به شکل سیم کارت درست می‌کند تا خشونت مغز را فعال کند، و این سیم کارت به صورت رایگان در سرتاسر جهان توزیع می‌کند، همین خلاصه‌ی فیلم نشان‌دهنده‌ی چگونه ایجاد شدن بستر خشونت در فیلم است. اولین جایی که این سیستم فعال می‌شوند یک کلیساست که شخصیت کالین فرث هم در آن قرار دارد، در این سکانس ما می‌بینیم که مردم با حرکات جالب دوربین که کالین فرث را در نماهای طولانی دنبال می‌کند همراه موسیقی‌ای راک، شروع به تکه پاره کردن هم می‌کنند، این سکانس فوق‌العادست، اگر تارانتینو خشونت را به شکلی سرگرم کننده نشان می‌دهد، متیو وان فراتر از آن رفته، او خشونت فراتر از واقعیت و فانتزی می‌برد.

در “کینگزمن”، در بعضی قسمت‌ها سعی شده تا به طرز هوشمندانه‌ای کلیشه‌ها دور زده شود، در بعضی از قسمت‌های فیلم در لحظه‌ی فرا رسیدن آن کلیشه‌ها، شخصیت ساموئل ال‌جکسون می‌گوید: “فکر می‌کنی اینجا مثل فیلم‌ها فلان می‌شود”، و جوابی که داده میشود این است: “این با آن فیلم‌ها فرق دارد”، بله، این فیلم مثل آن فیلم‌ها نیست، بلکه از آن فیلمهاست که می‌خواهد از این روش همچون پایان “خیابان جامپ شماره 22” استفاده کند تا بیننده را گول بزند، در پایان فیلم وقتی تارون اگرتون(گری) به ال‌جکسون در جواب حرفش که گفته: “الان می‌خوای مثل فیلمها با یک جمله‌ی تحقیرآمیز تموم کنی”، می‌گوید: “ولی این از اون مدل فیلم‌ها نیست”، خودش یک مونولوگ تک‌خطی تحقیرآمیز است، این فیلمی است که در آن مک‌دونالد را تبلیغ می‌کنند که یکی از آزاردهنده‌ترین کلیشه‌ها در فیلم‌های تجاری است، این فیلمی است که در آن آمریکایی‌ها را دنیا را نجات نمی‌دهند، چون فیلم انگلسی است و آنها این کار را می‌کنند و فیلمی می‌سازند که به سلطنت پادشاهی خود اجر و قرب دهند، فیلمی که در ان گروهی به نام گارد پادشاهی قرار است دنیا را نجات دهد. در آخر، کینگزمن از آن دسته فیلم‌هاییست که به قول منتقدی هیچ هیجانی برایش نداری چون می‌دانی در آخر به کجا ختم خواهد شد.

“کینگزمن” فیلمی دیوانه‌وار است، مردم در آن مدام در حال کشته شدن هستند، در یکی دیگر از سکانس‌های درخشان فیلم، سر صدها نفر در آن واحد منفجر می‌شود و کارگردان که به سادگی از آن نگذشته، آنرا همچون شعری سادیسمی در چند دقیقه نشان می‌دهد، این یک سکانس هنری تمام عیار است، سرها به ترتیب و نظم خاصی همرا با یک موسیقی سمفونی منفجر می‌شود. “کینگزمن” ارجاعات بسیاری به دیگر فیلم‌ها دارد، در یکی از دیالوگ‌های فیلم مایکل کین اسم سگ را ازشخصیت گری می‌پرسد و او می‌گوید: “جی‌بی”، مایکل می‌پرسد: “جیمز باند؟”، گری: “نه”، مایکل: “جیسون بورن؟”، گری: “جک هابز”. ردپای جیمز باند و فیلم‌های مانند آن فقط به این چند دیالوگ ختم نمی‌شوند، شخصیت کالین فرث و همینطور فیلم و ماموریت‌ها و شخصیت‌های منفیِ آن، شباهت فراوانی به جیمز باند دارند. منتقدی گفته بود که کالین فرث نشان داد اگر در نقش جیمز باند بازی کند چگونه می‌شود. این ارجاعات فقط به جیمزباند ختم نمی‌شود، برای مثال سکانسی که مادر می‌خواهد وارد حمام شود عملا شما را یاد “درخشش” کوبریک می‌اندازد.

این خشونت و این ارجاعات به فیلم‌های دیگر باعث شده تا فیلم وارد حوزه‌ای شود که از آن به عنوان سینمای پست مدرن یاد می‌شود، حوزه‌ای که در آن عموما مشخصه‌های کلاسیک در غالبی مدرن بازآفریده می‌شوند، در صحنه‌ای از فیلم که کالین فرث اسلحه‌ها را به گری نشان می‌دهد، به او اسلحه‌های کلاسیک فیلم‌های جاسوسی را معرفی می‌کند، گری به اسلحه‌ای جدید اشاره میکند و کالین فرث می‌گوید: “تکنولوژی به زور جای خودش رو تو دنیای جاسوسی باز کرده”. لباس‌ها، فضاسازی و تجهیزات  فیلم دقیقا در همین راستا  طراحی شده‌اند، حتی تیتراژ آغازین فیلم که توصیفش جدا سخت است.

این فیلم هم همچون دو فیلم شاخص قبلی متیو وان یک سر و گردن از فیلم‌های تجاریِ معمول روز بالاتر است، شیمی بین شخصیت‌ها تا حدودی مشکل دارد، رابطه‌ی بین کالین فرث و تارون اگرتون خوب در نیامده و برعکس اگرتون، فرث و به کل دیگر شخصیت‌های گروه کینگزمن خوب پرداخت نمی‌شوند. جالب اینجاست که ساموئل ال‌جکسون با اینکه بازی‌اش خنک و نچسب است ولی شخصیتی که بازی‌اش می‌کند جذاب است، شخصیتی که از دیدن خشونت بدش می‌آید درحالی دارد میلیاردها نفر را میکشد، ترکیب این شخصیت با دستیار با ابهت و دلربایش که پاهایی همچون شمشیر دارد، بسیار جالب‌تر از بقیه شده. کینگزمن به خیلی چیزها ‌می‌خواهد طعنه و تنه بزند ولی نمی‌تواند آن‌ها را از خود جدا کند.


iRev.ir-Line

بررسی آریا فیلم

کینگزمن:سرویس مخفی رو علاوه بر سرگرم کننده بودن ، می شه فیلم خوبی هم دونست چراکه فاکتورهای لازم برای اعطای این عنوان رو داره  اما ورای کیفیت خود فیلم ، در بازه ی زمانی اکران شده که غالب آثار اکشن ویژگی چشمگیری در چنته ندارن و حتی بعضا ناامیدکننده ان و همین عامل مهم ، موجب خودنمایی بیشتر این فیلم هم شده .

KSS_JB_D69_06371 - Harry (Colin Firth), an impeccably suave spy, helps Eggsy (Taron Egerton) turn his life around by trying out for a position with Kingsman, a top-secret independent intelligence organization.تمهیدات عموما متنوع و زیرکانه ای در فیلمنامه کیگنزمن وجود داره که با پذیرفتن ساختار و منطق داستان ، خرده جدی بر این بخش وارد نیست و از همین رو دزدیده شدن برخی از معروف ترین افراد با بیشترین سطح محافظت هم چندان غیرمنطقی به نظر نمیاد ؛ با این وجود همچنان یکی از ملموس ترین ایرادات در آموزشهای گروه انتخابی کینگزمن دیده می شه ، اگزی (تارون اگرتون) در سکانس مبارزه پایانی ، خیره کنندست اما غالب فعالیتهای آموزشی و یا رانندگی ماهرانه ی اون در راستای این حرفه ای شدن نیست .

KSS_JB_D59_05292R Gazelle (Sofia Boutella) and Valentine (Samuel L. Jackson) plot their next move.

کینگزمن برعکس ظاهر عامه پسندش ، به شکلی خاص قابل بررسیه چراکه پیام هایی که در تمام لحظات به مخاطب منتقل می شه ، نکته ای است که تقریبا به فراموشی سپرده شده ؛ از عملیات (حمله) ابتدایی در خاورمیانه و جان فشانی یکی از افراد تا صحبت های داخل کلیسا ، ارزش گذاری بر ملکه انگلستان و حتی رفع اتهامِ مشکلات دنیا از سیاستمداران که در سکانس صحبت با اوباما! جلوه بیشتری پیدا می کنه . در حقیقت کینگزمن یکی از پرحجم ترین آثار عامه پسند با چاشنی سیاسته اما به دلیل لحن فیلم و نحوه ی چینش و ارائه اونها ، اصولا این پیامها نه فیلم رو از نفس می اندازه و نه مخاطب رو از فیلم دلزده می کنه ؛ با این حال ، لحن غیر جدی فیلم که یکی از بهترین نشانه های اون کاراکتر والنتين ـه ، گاها فراتر از هجو می ره و سکانس های عجیب و غریبی رو به مانند سکانس کلیسا رقم می زنه که تماشای دوباره این حجم از خشونت شاید چندان ساده و موردپسند نباشه و یا در سکانس انفجار کله ها! تضاد بصری و رنگ آمیزی شاد با اتفاقی که به واقع در حال رخ دادنه ، یکی از غیرمعمول ترین سکانس ها در آثاری این چنینی رو رقم زده .

z6a6192059babcدر کل کینگزمن در بخش داستانی ، پرداخت کاراکترها و در زمینه اکشن فراتر از کلیشه های معموله و دارای ایده های نو و جذابیتهای متعدده و علی رغم اینکه سکانس غار (برگشتن اگزی پیش شاهزاده) چیزی شبیه به وصله ناجوره اما سکانس پایانی ، همون بخش موردانتظار و دوست داشتنی برای مخاطبان رو به نمایش می ذاره تا ساخت ادامه ی فیلم هم شدت بیشتری بگیره .


iRev.ir-Line

بررسی آی تجربه

Kingsman The Secret Service ( کینگزمن<<شاید بشه گارد پادشاهی معنی کرد>> : سرویس مخفی )فیلمیه که این دفعه میخوام در موردش بنویسم. قبل از هرچیز مثل همیشه بگم که این یک نقد تخصصی نیست و صرفا تجربه من از دیدن این فیلم هست که به نوعی معرفی و نقد غیر تخصصی محسوب میشه. Kingsman The Secret Service ساخته شده سال 2014 و به کارگردانی متیو وان ( Matthew Vaughn ) با نمره ثبت شده 7.8 از 10 از سایت IMDB که واقعا نمره خوبی محسوب میشه .

همون اول فیلم یعنی قسمت تیتراژ Kingsman The Secret Service شما رو جذب خودش میکنه و جذابیت خاصی داره . با منفجر شدن قسمت هایی از برج تکه های برج تبدیل به تیتراژ میشن ! فیلم پر از صحنه های اکشن فانتزی و جذابیه که مخاطب اکشن دوست لذت میبره البته از اون جهت میگم فانتزی که کمی یا بیشتر از یک کمی اغراق شده توی فیلم . توی درگیری های اول فیلم یکی از اعضای یه گروه مخفی می میره و به خونوادش فقط توضیح میدن که کارش محرمانه بوده و یه مدالی میدن به خونوادش تا اگه مشکلی داشتن از طریق اون مدال کمک بگیرن. و فیلم میره به چندین سال بعد.

معرفی بررسی نقد فیلم کینگزمن سرویس مخفی Kingsman: The Secret Service اکشن فانتزی جذاب!پسر اون خونواده حالا شده یه جوون خلافکار که بالاخره به مشکل میخوره و یاد اون مدال میفته و از اون گروه مخفی کمک میگیره . از قضا به تازگی یکی از اعضای این گروه مخفی کشته میشه و هریک از اعضا باید یه جایگزین معرفی کنن و با مسابقه ای که بین این اعضای معرفی شده برگزار میشه یک نفر به عنوان جانشین فرد کشته شده وارد این سرویس مخفی میشه

داستان Kingsman The Secret Service هم مثل اکثر فیلمای اکشن یه آدم بدی داره که میخواد دنیا رو نابود کنه ! و کار این گروه اینه که جلوی این فردو بگیرن. در کل Kingsman The Secret Service از اون دسته فیلماییه که شاید هرکسی خوشش نیاد و بیشتر به درد قشر جوون متمایل به نوجوون میخوره . چون از نظر من داستان خاص و جالبی نداشت و کاملا قابل پیش بینی بود ولی در عوض پر از صحنه های سرگرم کننده و جذاب و اکشنه و میتونه گزینه مناسبی برای گذران اوقات فراغت به دور از فشار اضافه و درگیری ذهنی باشه .

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *