مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

مبارزی در باد – Fighter in the Wind

7.5

مبارزی در باد – Fighter in the Wind در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

فیلم مبارزی در باد، بر اساس زندگی واقعی (چوی بائه دال) بنیانگذار سبک کیوکوشین کاراته ساخته شده است. چوی در سال ۱۹۲۳ در کره جنوبی به دنیا آمد و در اواخر جنگ جهانی دوم به ژاپن مهاجرت کرد و چندین سال بعد در سال ۱۹۵۳ سبک کیوکوشین کاراته را بنیان نهاد. هم اکنون ، این سبک توسط میلیون ها نفر در صدها کشور دنیا تمرین می شود و…

فیلم مبارزی در باد – Fighter in the Wind حول محور زندگینامه مردی منزوی ولی قدرتمند در فنون رزمی است که عضوی از گروه های خیابانی می شود و به مرور جاه طلبی خود را نشان می دهد و با تلاش و پشتکار خارق العاده و تحمل سختی ها و رنج‌های فراوان،خالق سبکی خاص در فنون رزمی در جهان می‌شود.

مبارزی در باد

مبارزی در باد

مبارزی در باد

بازیگران فیلم مبارزی در باد

نقد و بررسی فیلم مبارزی در باد - Fighter in the Wind

نقد و بررسی فیلم مبارزی در باد – Fighter in the Wind

ویدیویی از فیلم مبارزی در باد – Fighter in the Wind


irev.ir

بررسی Animworld.net

فیلم مبارزی در باد سرگذشت فردی به نام بیدال میباشد که زمانه اش روح اورا به سوهان زندگی سیقل میدهد .سرگذشت فردی که قرار نبود همانند مردمان جامعه اش در ان دوران های جنگ جهانی اول بنشیند و مشاهده گر باشد .قرار نبود فقط تحقیر شود و زیر چکمه های نامردان و بی وجدانان روح لطیف و وجوانمردش درکنار غرور ملی ازدست رفته اش له و لورده شود. مبارزی در باد سرگذشت چنین مردی را که بعد ها تبدیل به اسطوره ای دست نیافتنی شد را روایت میکند . روایت گر دل اشوبیهای این مرد زجر دیده، روایت گر عشق ناکامش و زندگی گدامنشانه اش.روایت گر ترس از زخمی شدن در جنگ و ترس و هراسش از مرگ.

http://up.ganja-movie.ir/up/ganjdownload/Pictures/51FfIq7PvrL.jpg

پرده اول:تقدیر اسمان ها

تمام آروزی بیدال این بود که در جنگ جهانی اول به عضویت خلبانان ژاپنی در اید و در انجا خدمت کند چرا که پرواز کردن را دوست میداشت. پرواز کردن در دامان اسمان و مانور دادن در دل ابی بیکران را برای خود همچون رویایی می دید وبرای به تحقق پیوستن چنین رویایی تلاش کرد تا به عضویت خلبانان ژاپنی دراید. اما در این بین نمیدانست که تقدیرش را اسمانها چنین رقم زده بودند که او در زیر سایه ابی اسمان و غروب دلنواز خورشید باید همچون درخت سروی سر سخت و قامتی بلند باید در بادها به رقص در اید.

با بمباران اتمی ژاپن ارزوی خلبان شدن برای بیدال همچون سرابی درامد چرا که ژاپن تمام وکمال تسلیم شده بود و فاتحان امریکایی این کشور را به همراه کره تحت اشغال خود دراورده بودند.در این بین بیدال برای امرار معاش زندگیش دست به تشکیل ساخت و پاخت غمارخانه اش زد که بعد ها توسط یاکوزاهای ژاپنی نابود شد و از بین رفت . اما در این بین نتنها محل درامد وی ازبین رفت بلکه دراثر مزاحمت های یاکوزاها غرور شخصی اش نیز جریحه دار گشت چرا که یکی از قلدران محله در کره کاری با وی میکند که تا فیها خالدون شخصیتش جلوی همگان و هم کیشان و هم وطنهایش ازبین می رودو سکه ای روی یخ می شود. اری بیدال به واسطه ترس و هراسش از مرگ لغب جاخیس کن را بر پیشانی اش نوشت و از ان موقع به بعد به این نام درسرتاسر سرزمینش یعنی کره نام نهاده شد.

پرده دوم:وجدان ببر شجاع، حرکت اول قهرمان:

در گیرو دار نا امیدی و تمسخر مردم، او سعی میکند به زندگی معمولی و طبیعی خود باز گردد اما در این حین وقتی می ببیند سربازانی که ژاپن را اشغال کرده اند چه بلایی سر زنان و دختر های ژاپنی می واردند و حریم انانرا در هم میشکنند و به نوامیس انان تجاوز میکنند بیدال رگ غیرتش به جوش می اید و نمیتواند از کنار این خطاها و بی اخلاقی ها بگذرد در نتیجه خود یک تنه به دفاع ازنوامیس ژاپنی ها می پردازد و دیری نمی گذرد که به واسطه عشق و علاقه ای که به یکی از این زنان ژاپنی به دلیل دفاع از او در برابر متجاوزان امریکایی ها می کند روی دیگر زندگی به او لبخند میزند و از این جاست که بیدال وارد مرحله ی دیگری از زندگی خویش می شود و ان هم چیزی نیست جز احساس شیرین عشق و عاشقی.

http://tokpixa.com/wp-content/uploads/2011/07/vlcsnap-2011-07-18-13h34m01s197.png

اما گویا دست تقدیر نمیگذارد بیدال ازاین عشق سیراب شود و لقب ببرشجاع را که بانوان ژاپنی به او داده اند روح اورا نوازشی کند. چرا که در همین احوالات متوجه میشود یکی ازصمیمی ترین دوستان و استاد دیرینه او درزمان کودکی اش توسط یاکوزاها مورد حمله قرار گرفته و در جدال با انها کشته میشود.

از این به بعد دوران خوشی و سرمستی وی به نوعی پایان میگیرد و عرق ملی کره ای وی و کوتاه کردن دست متجاوز یاکوزاها تمام ذهن اورا اشغال میکند به حدی که تصمیم می گیرد برای مقابله با ژاپنی ها و افرادی که زور گوی جامعه بوده اندبه ایستد و درمقابلشان قدعلم کند.ازاین رو بیدال بزرگترین و تاثیر گذارترین تصمیم زندگی اش را میگیرد و راه دشت و کوه و یخبندان را به پیش می گیرد و برای مدت مدیدی ازعشق خود جدا میشود و تن به ریاضت های سخت روحی و جسمی میدهد . تا به نوعی با این کار جسم و روح خود را به واسطه قوانین استاد معروف ژاپنی که در کتابی تعالیم خود نوشه بود پی گیرد و این شعار استاد دیرینه کاراته را که گفته بود عدالت بودن قدرت هیچ است ولی قدرت بدون عدالت خشونت است را عملی سازد.

پرده سوم:ریاضت کشی ،حرکت دوم قهرمان:

پس از ان همه تحقیر ها و بی عدالتی ها بیدال تصمیم گرفت راهی کوهستان شود و در سرماو گرما تمرینات روحی و جسمی سخت و بسیارمشقت بر انگیز را به جا ن خرد به حدی که چهره و اندامش دیگر ان شکنندگی و ترس و وهراس را درخود نمی دید، بلکه تبدیل شد ه بود به کوهی ازاستقامت و چابکی ، تبدیل شده شده بود به کسی که فقط به دنبال شکست دادن نام اواران و قهرمان های ژاپنی و استادان انان بود. بله چونگ میخواست دربرابر هر انچه که در مقابلش قد علم میکرد با ایستد وبه چالش با برترین ها به این سو و ان سو سرزمین ها برود تا به قول خودش یکی یکی کوه ها را در نوردد. به همین جهت تا اخرین لحظه دست ازمبارزه نکشید. بعد ازان همه تمرینات طاقت فرسا به سراغ همه اساتید کاراته ژاپن رفت و همه انها را دعوت به چالش مبارزه ای کرد ویکی پس از دیگری تنشان را باخاک یکی میکرد.

baedal trainingدر بحبوحه همین مبارزات که انجام داده بود میخواست باردیگر خود را در یابد و بار دیگر ان لحظه های رنگارنگ عاشقی را تکرار کند به همین علت دوباره سراغ عشق خود رفت و تن خودرابه اغوش او سپرد .اما گویا اسمان و تقدیر قرار نبود دست ازسر بیدال بردارد. نام اوازه او بقدری درژاپن پیچیده بود که بزرگان هنر های رزمی ژاپن وجود اورا باعث خفت و خواری ژاپن میداسنتد ازاین رو تصمیم گرفتند که اورا ترورکنند ولی به جز زخمی سطحی نتوانستند به مقصود خویش نایل ایند . عشق بیدال به خاطراین ترورازاو درخواست کرد که دست ازمبارزه بردارد و درکنار او قدم به قدم راه برود و باهم زندگی رابگذرانند ولی روح و غیرت کره ای بیدال اورا از این قول عشقش برحزر داشت تا جایی که یکی ازنام اوارترین اساتید ژاپنی اورا به زور وارد چالشی مبارزه گرایانه میکند.

پرده اخر: پیش به سوی افق های دور دست، اخرین حرکت قهرمان

با پیروزشدن در یکی ازسخترین مبارزات بیدال وی توانست ازسد قوی ترین مبارز ژاپن پیروزدراید ولی این پیروزی با کشته شدن این استاد معروف ژاپنی درمبارزه نایل شد و روح بیدال در اشتفگی و ناراحتی ازکشته شدن این چهره ژاپنی اورا دچار عذاب وجدان کرده بود .به حدی که برای عذرخواهی از زن و بچه این استاد هنر های رزمی دست به هرکاری می زد تا خانواده وی اورا ببخشند و از سرتقصیرش کوتاه ایند .

http://www.martialartsactionmovies.com/wp-content/uploads/2013/01/mas-oyama.jpg

در این هنگام وقتی زن بیوه شده که شوهرش درمقابل بیدال شکست خورده بود و کشته شده بود از بیدال تقاضا میکند تا برای پسرش اسطوره ای شود و تن تمامی استادی ژاپن را به خاک مالد به همین منظور تنها یک فرد دیگر درتمام ژاپن بود که بیدال با وی هنوز وارد کارزارنشد ه بود کسی که به نوعی معروفترین فرد در بین تمامی رزمی کاران ژاپن بود.

بیدال به خاطر اینکه وجدانش اسوده شود این تقاضا را قبول میکند و برخلاف قولی که به عشقش داده بود که دیگرمبارزه نکند راهی پیکار با قوی ترین فرد ژاپن شد ه بود. بیدال نتنها درمبارزه اخر پیروزبیرو ن امد بلکه دراقسا نقاط دنیا انقدر با استاید مناطق مختلف دردنیا جنگید و جنگید تا به یکی از اساطیر هنرهای رزمی ژاپن تبدیل شد .این شهرت وی باعث شد تا بیدال سبک کیوکوشین کاراته را به نام خود پایه گذاری کرد

http://www.martialartsactionmovies.com/wp-content/uploads/2013/01/baedal-kicking-ass.jpg

بیدال تجسم مردی ضعیف بود که توسط جامعه اش تحقیر و خوار شده بود تجسم کسی بود که اصلا نه خود را میشناخت و نه شجاعتی درخود میدید . بلکه به گفته او در طول فیلم کسی است که همواره میترسد ، ازمرگ میترسد، از زخمی شدن میترسد. اصلا ازدرد هراس به دل دارد. اما با این همه روزنه ای بس کوچک دردرونش بود که هر لحظه دروجودش بزرگ و بزرگ تر میشد تا جایی که همچون خورشیدی تابنده در وجودش اورا غرق در نور میکرد . این روز ه چیزی نبود جز شجاعت و استقامتش، چیزی نبود جز وجدانش و غرور ملی ازدست رفته اش.اری بیدال چیزی نبود مگر ترکیب یک سه ضلعیه وجدان و استقامت وصبر و بردباری است

درپایان لازم به ذکر است که این فیلم به قدری موثر و مفید برای شخصیت ادمی میباشد که میتواند برای کسانیی که فکر میکنند انسانی ضعیف و شکننده هستند ویا اینکه جامعه ویا نزدیکانشان باعث بر هم زدن ارامش روحی و روانی انان شد ه اند مفید افتد چرا که در این فیلم سعی شده انسانی به نمایش گذاشته شود که هم سرگذشتی واقعی را دارد و هم کسی است که از پست ترین مراحل زندگی خود را ساخته و از خود نامی درجهان به یادگار گذاشته است . ازاین رو دیدن این فیلم به تمامی کسانیی که حس میکنند ضعیف هستند و خود را کم میبینند توصیه میگردد.

دسته بندی ها فیلم خارجی, نمره 7.5

دیدگاه

 • فرستاده شده: ۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۱۰:۱۹

  میثم اهوازی

  درود به شما عزیزان...ممنون از نقد و مقاله بسیار زیبای شما...من اسم فیلم را بارها شنیده بودم ولی از آنجا که علاقه ی زیادی به فیلمهای رزمی ندارم آن را ندیدم ولی بعد از خواندن این متن تصمیم گرفتم حتما این فیلم را ببینم...بسیار متشکرم...همیشه موفق باشید....
 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۰۲-۲۸ ۰۱:۲۷

  علیرضا عبداللهی

  فیلم بسیار خوبیه من که هرچی نگاش میکنم بازم دلم میخواد ببینم ممنون از متن خوبتون
 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۱۵:۲۶

  رضا

  سلام توصیه میکنم به دوستان گرامی که فیلم که در سه قسمت تهیه شده رو هم ببینند.
 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۱۵:۲۷

  رضا

  فیلم شمشیر زن دوره گرد