مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

فیفا ۱۷ – FIFA 17

8

فیفا ۱۷ – FIFA 17 در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

در مسیر سری‌بازی‌های سالانه همواره یک یا چند نسخه از آن، به عنوان نقاط عطف یاد می‌شوند و می‌توان نسخه ۲۰۱۲ بازی FIFA را چنین نقطه عطفی دانست، اثری که اوج تکامل فرمول نسل گذشته فیفا بود و پس از آن صرفا شاهد ارتقا و تغییرات جزئی آن فرمول بودیم و نه تحول آن؛ حال پس از پنج سال از آن زمان FIFA 17 عرضه شده است و آیا این نسخه هم صرفا یک ارتقا ساده بر همان فرمول مطمئن همیشگی‌ست و یا نقطه عطفی دیگر در سری؟

نقد و بررسی بازی فیفا 17 - FIFA 17

نقد و بررسی بازی فیفا ۱۷ – FIFA 17

تغییرات گرافیکی نسبت به سری قبلی خود

fif1617-1

یکی دیگر از نکاتی که پس از رونمایی از فیفا، EA Sports برروی آن مانور زیادی می‌داد، اضافه شدن بخش داستانی بازی با نام The Journey بود که شما را در نقش یک بازیکن جوان انگلیسی به نام الکس هانتر قرار می‌دهد. آیا بخش ورزشی الکترونیک آرتز توانسته امسال هم بازی‌ای را منتشر کند تا گیمرها را به خرید آن ترغیب کند؟

مهم‌ترین نکته‌ای که در بخش گرافیک وجود دارد، تعویض موتور بازی فیفاست. EA با یک حرکت حساب شده، موتور گرافیکی فیفا را از ایگنایت به فراست بایت تغییر داد. فراست بایت، همان موتوری است که بازی‌های بتلفیلد و میرور آج از آن بهره می‌برند. کوچ فیفا از ایگنایت به فراست بایت، علاوه بر گرافیک، به  بخش‌های دیگر، از جمله گیم پلی هم، کمک زیادی کرده است.

گرافیک به ویژه در بخش نورپردازی استادیوم‌ها، بسیار عالی شده و پروژکتورها، نور واقعی‌تر و با کیفیت‌تری را به زمین می‌تابانند. حالا ریپلی ها هم عمق میدان بهتری دارند. در فیفا ۱۷، از عملکرد بازیکنان مهم، تصویربرداری شده تا شما بازی فوتبال را به واقعی‌ترین شکل ممکن تجربه کنید. تعداد انیمیشن‌های فیفا ۱۷، سه برابر شده و چهره بازیکنان، بسیار عالی طراحی شده است.

، در سوی دیگر میدان، کونامی سال گذشته، موتور گرافیکی خود را به فاکس تغییر داد. این تغییر، باعث پیشرفت فوق العاده ای در بخش گرافیک شد و چهره بازیکنان، بسیار طبیعی به نظر می‌رسید. کونامی در  پی اس ۲۰۱۷، افکت‌های نورپردازی، انیمیشن‌ها و استادیوم‌ها را بهبود بخشید. پی اس ۲۰۱۷، یک بازی خیره کننده است که جزییات بازیکنان را به خوبی به تصویر کشیده (به ویژه در تیم‌هایی که لایسنس رسمی آنها را دارد)؛ اما برخلاف فیفا، در نورپردازی و جلوه‌های بصری، هنوز جای کار وجود دارد. از طرفی، پی اس ۲۰۱۷ به دلیل لایسنس های رسمی کمتر، فضای استادیوم‌ها را آن طور که باید و شاید، نتوانسته واقعی و ملموس نشان دهد.


fifa-17-3

یکی از ویژگی‌های بسیار جالب و مفهومی اضافه شده به فیفا ۱۷، بخشی به نام The Journey است. در این سناریو، شما در نقش یک جوان مستعد به نام الکس هانتر قرار می‌گیرید که باید برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی تیم مورد علاقه‌اش، تلاش کند. البته این همه داستان نست، چرا که شما درست مانند یک فوتبالیست تازه کار، با چالش‌های اجتماعی زیادی مواجه خواهید بود؛ بنابراین بخش The Journey، تدبیر زیرکانه EA برای داستانی کردن وعمق بخشیدن به فیفا ۱۷ است. قطعا The Journey برای کسانی که از کریر مود خسته شده‌اند، بسیار جالب خواهد بود. این بخش دارای صحنه‌ها و صداگذاری‌های مناسبی است و دیالوگ‌های الکس را نیز می‌توانید خودتان انتخاب کنید. اگرچه حالت The Journey، بسیار جذاب است، اما قطعا نمی‌تواند جانشین دو امکان محبوب کریر مود و التیمیت تیم شود، بنابراین در فیفا ۱۷ هم شاهد حضور این دو حالت هستیم، اما تغییرات آنها نسبت به سال گذشته بسیار اندک و نامحسوس است.


Fifa-17-mourinho-1000-562

گرافیک:
گرافیک بازی یکی از ویژگی هایی است که در نسل هشتم معنای متفاوتی پیدا کرده و از سوی شرکت های بازی سازی و دوستداران این صنعت از اهمیت زیادی برخوردار است. Fifa 17 و استودیو کانادایی الکترونیک آرتز که مسئولیت ساخت این عنوان را برعهده داشته با بهره‎گیری از موتور فراست بایت توانسته گرافیکی قابل قبول و درخور کنسول های نسل هشتم به مخاطبان ارائه دهد، موتور فراست بایت درحال حاضر یکی از قوی ترین موتورهای بازیسازی به شمار می‎رود که بر پایه زبان برنامه نویسی C++ ساخته شده است. Frostbite 3 در سال های گذشته در عناوین بزرگی همچون NFS،Battlefield  و Battlefront مورد استفاده قرار گرفت و توانست به خوبی عمل کند و حالا FIFA با کنار گذاشتن Ignite Engine و استفاده از انجینی متفاوت در بازی فیفا، سطح انتظار مخاطبان را بسیار بالا برده است.

نکات منفی:
– آسان بودن بیش از حد ضربات کرنر
– پیشرفت نه‌چندان زیاد گزارشگر بازی
– محدودیت‌های نقش آفرینی در بخش Journey
– محدود شدن بخش Journey به لیگ برتر انگلستان
نکات مثبت:
– اضافه شدن بخش داستانی با نام Journey
– استفاده از موتور بازیسازی Frostbite
– سیستم جدید و موثر برای پنالتی‌ و ضربات ایستگاهی
– حفظ جذابیت بالای Ultimate Team

ویدیوهایی از بازی فیفا ۱۷ – FIFA 17


 قیمت و خرید فیفا ۱۷ در دیجی کالا

ویدیو نقد و بررسی فیفا ۱۷


iRev.ir-Line1

 بررسی گیم شات:نقد و بررسی FIFA 17 ؛ وقتی گاوهای آبی پیروز می‌شوند!

بررسی گیمفا:انقلابی دیگر از FIFA، افتخاری دیگر از EA Sport

بررسی دیجی: کالا:نقد و بررسی متخصصین دیجی کالا

بررسی تک میکس:بررسی بازی فیفا ۱۷ (FIFA 17)

بررسی Bazi Mag:نقد و بررسی بازی Fifa 17

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه