مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

شرلوک – Sherlock

9.5

شرلوک – Sherlock در مجله نقد و بررسی تخصصی iRev.ir

شرلوک (به انگلیسی: Sherlock) یک مجموعهٔ تلویزیونی بریتانیایی است که داستان آن به‌روز شدهٔ داستان‌های کارآگاهی شرلوک هولمز اثر آرتور کانن دویل است. این اثر توسط استیون مفات و مارک گاتیس ساخته شده‌است و در آن بندیکت کامبربچ در نقش شرلوک هولمز و مارتین فریمن در نقش دکتر جان واتسون ایفای نقش می‌کنند. بعد از منتشر شدن شرلوک هولمز در سال ۲۰۰۹، اولین سری از سه قسمت ۹۰۰ دقیقه‌ای دربی‌بی‌سی و بی‌بی‌سی اچ‌دی در ژوئیه و اوت ۲۰۱۰ پخش شد. مجموعهٔ دوم که دارای سه قسمت است نیز اوایل ۲۰۱۲۲ شد. مجموعهٔ سوم که دارای سه قسمت است نیز در ژوئیه ۲۰۱۴۴ پخش شد.

براساس داستان‌های شرلوک هلمز، سریال‌ها و فیلم‌های زیادی ساخته شده و بازیگران زیادی در قالب این کارآگاه باهوش قرار گرفته‌اند، اما شبیه‌ترین تصویری که از شرلوک هلمز داستان‌های سر آرتور ارئه شده مشخصا مربوط به سریال «شرلوک» با بازی بی نقص و عالی بندیکت کامبرباچ بوده است. او در این سریال بازی نمی‌کرده بلکه خود هلمز بوده است. بازی او در این مجموعه تکرار نشدنی است و هیچ‌کس نمی‌تواند به خوبی او نقش شرلوک را بازی کند. البته نباید نقش ماتین فریمن در نقش دکتر جان هیمیش واتسون را نادیده گرفت از سری فیلم‌های این بازیگر معروف می‌توان به مجموعه فیلم‌های ارباب حلقه‌ها نام برد؛ و اما جیمز مویاتی که نقشش متفاوت و بی نظیر است.

نقد و بررسی سریال شرلوک - Sherlock

نقد و بررسی سریال شرلوک – Sherlock

فصل اول (۲۰۱۰)

قسمت اول سریال (مطالعه صورتی) بر پایه نخستین رمان شرلوک هولمز به نام اتود در قرمز لاکی ساخته شده. نویسندگی این قسمت را استیون موفات و کارگردانی آن را پاول مک گیلان بر عهده داشته‌اند. داستان این قسمت آشنایی هولمز و واتسون و ورود آن‌ها به ساختمان خیابان بیکر را به تصویر می‌کشد. در ادامه پای آن‌ها به پرونده‌ای با چندین کشته باز می‌شود که در آغاز تصور می‌شد همه آن‌ها خودکشی هستند. مایکرافت هولمز با بازی مارک گیتیس نیز در این قسمت برای نخستین بار حضور پیدا می‌کند. این قسمت در تاریخ ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۰ از BBC ONE و BBC HDD روی آنتن رفت.

قسمت دوم (بانکدار کور) به نویسندگی استیون تامپسون و کارگردانی یوروس لین در تاریخ ۱ اوت ۲۰۱۰ پخش شد. در این قسمت، شرلوک به درخواست هم دانشگاهی قدیمی اش تحقیقات خود را دربارهٔ یک ورود شبانه اسرار آمیز به بانکی در شهر آغاز می‌کند.

فصل نخست با اپیزود «بازی بزرگ» پایان می‌یابد. در این قسمت جیمز موریارتی (با بازی اندرو اسکات) برای اولین بار در سریال ظاهر می‌شود. موریاتی با معماهای مختلف و پیچیده شرلوک را به چالش می‌کشد و در پایان این قسمت شاهد رو در رو شدن این دو هستیم. مارک گیتیس و مک گیلان به ترتیب کارگردانی و نویسندگی آن را انجام دادند و تاریخ پخشش نیز ۸ اوت بود.

فصل دوم (۲۰۱۲)

پس از استقبال خوب از قسمت مطالعه صورتی، بی‌بی‌سی اعلام که که اپیزودهای بیشتری پیش رو است. در ۱۰ اوت ۲۰۱۰ خبر تمدید سریال برای فصل دوم منتشر شد و سال بعد، گیتیس اعلام کرد که نویسندگان فصل اول، برای فصل دوم نیز هر کدام یک قسمت را نویسندگی خواهند کرد و سه داستان معروف «یک رسوایی در بوهیما»، «سگ باسکرویل» و «مسئله نهایی» در فصل جدید به تصویر کشیده خواهد شد.

«یک رسوایی در بوهیما» با نویسندگی موفات و کارگردانی مک گیلان در اول ژانویه ۲۰۱۲ پخش شد. داستان این قسمت به میزان اندکی بر پایه داستانی به همین نام بود و ماجرای آن تلاش شرلوک برای پس گرفتن تصاویر دردسر سازی یکی از اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا است که به دست زنی به نام آیرین آدلر افتاده.

«سگ باسکرویل» داستان فعالیت‌های عجیب و مشکوک یک پایگاه نظامی است. این داستان یکی از داستان‌های مشهور آرتور کانن دویل است که در سال ۱۹۰۲ منتشر شده. هنری نایت (با بازیراسل تووی) مردی است که که بیست سال پیش پدرش توسط یک سگ تازی غول پیکر کشته شد. با کارگردانی مک گیلان این قسمت در ۸ ژانویه پخش شد.

«سقوط رایخن باخ» قسمت پایانی فصل دوم بود که بر اساس داستان مسئله نهایی آرتور کانن دویل ساخته شد. در این قسمت موریاتی در تلاش است تا با بی‌اعتبار کردن شرلوک او را مجاب به خودکشی کند.

مینی-اپیزود کریسمس (۲۰۱۳)

خلاصه این قسمت آن است که با وجود گذشت دو سال از مرگ شرلوک، اندرسون (تکنسین پزشک قانونی که در دو فصل قبل حضور داشت) متقاعد نشده و معتقد است او زنده است. اندرسون سعی در قانع کردن لستراد دارد و با بررسی حوادث مرموز از تبت، دهلی نو و آلمان؛ فکر می‌کند شرلوک در آن‌ها نقش داشته و آهنگ فعالیت او به سمت لندن در جریان است.

فصل سوم (۲۰۱۴)

مارتین فریمن و بندیکت کامبربچ در فیلمبرداری فصل سوم

پس از پایان فصل دوم، گیتیس و موفات هر دو در توئیتر اعلام کردند که سفارش ساخت فصل سوم همزمان با فصل دوم به آن‌ها ارائه شده بود.

«نعش کش خالی» نخستین قسمت فصل سوم است که در ۱ ژانویه ۲۰۱۴ به نویسندگی مارک گیتیس و کارگردانی جرمی لاورینگ روی آنتن رفت. ماجرای آن با الهام از داستان کوتاه «ماجرای نعش کش خالی» آرتور کانن دویل نوشته شد و در آن شرلوک هولمز به لندن بازمی‌گردد و پس از تجدید دیدار با واتسونبا یکدیگر به سراغ خنثی کردن یک برنامه تروریستی زیر زمینی در لندن می‌روند.

در قسمت بعدی (نشانهٔ سه) واتسون با مری (آماندا ابینگتون) ازدواج می‌کند و داستان در جریان مراسم ازدواج او رخ می‌دهد. شرلوک در این قسمت تلاش دارد تا از وقوع یک قتل در مراسم جلوگیری کند.

قسمت آخر فصل سوم با نام «قول آخرش» با نویسندگی موفات و کارگردانی نیک هرمن ساخته شد. شرلوک در این ماجرا پس از درخواست یکی از مشتریانش در تقابل با فردی به نام «مگنسن» قرار می‌گیرید که سعی در باج گیری از همسر جان واتسون دارد.

اپیزود ویژه کریسمس

در دوم ژوئیه ۲۰۱۴ اعلام شد که بی‌بی‌سی قسمت ویژه‌ای را برای کریسمس ۲۰۱۶ در نظر دارد. این قسمت در تاریخ ۱ ژانویه در شبکه BBC پخش شد، فیلمبرداری این اپیزود از ژانویه ۲۰۱۵ آغاز شد و داستان آن در دوره ویکتوریا اتفاق می‌افتد.

فصل چهارم

فصل چهارم سریال که به گفته موفات آخرین فصل سریال می‌باشد همزمان با کریسمس سال ۲۰۱۷ از شبکه بی‌بی‌سی پخش شد. برعکس فصول قبلی که داستان هر قسمت جدا و به صورت آنتولوژی بود (البته به غیر چند استثنا) هر سه قسمت فصل چهارم ارتباطی تنگانگ چه از لحاظ داستانی و چه از لحاظ شخصیت پردازی با هم دارند. مرگ مری واتسون و معرفی شخصیت «یوروس» که متوجه میوشیم خواهر شرلوک است مهمترین شوک‌های ناگهانی سریال بودند که با استقبال مواجه شدند. یک روز قبل از پخش آخرین اپیزود فصل سوم این قسمت از طرف یک کانال روسی بر روی اینترنت لو رفت. هر چند سازندگان از تماشاگران خواستند تا زمان اصلی پخش صبر کنند اما با این حال تعداد دانلود بالایی هم در اینترنت گزارش شد. شرلوک در این فصل به مراتب جامعه گریزتر از همیشه است و استفاده بیش از اندازه اش از مواد مخدر باعث می‌شود دیگران در قبالش احساس نگرانی داشته باشند. رابطه او با واتسون هم به گرمی فصل‌های گذشته نیست و هر دو درگیر اتفاقات تلخی می‌شوند که برایشان میفتد.

فصل پنجم

هنوز هیچ خبر رسمی از سوی سازندگان سریال و بی‌بی‌سی مبنی بر ادامه یافتن سریال داده نشده است. تماشاگران با ایجاد کمپین و پیامهایی که در صفحات بازیگران و عوامل گذاشته‌اند خواستار تولید فصل پنجم هستند.

دیدگاه منتقدین و جوایز

واکنش‌ها در قبال این مجموعه عمدتاً مثبت بوده‌است و اولین سری آن در سال ۲۰۱۱ توانست جایزهٔ بفتا برای بهترین سریال درام را به‌دست‌آورد.[۱۰] شرلوک در امی ۲۰۱۴ موفق به کسب ۷ جایزه شد که از جمله آن می‌توان به جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در مینی سری‌ها برای بندیکت کامبربچ و جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد در مینی سری‌ها برای مارتین فریمن اشاره کرد. استیون موفات نیز برای قسمت پایانی فصل سوم جایزه بهترین نویسندگی را دریافت کرد.

نقد و بررسی سریال شرلوک - Sherlock

نقد و بررسی سریال شرلوک – Sherlock


ویدیوهایی از سریال شرلوک – Sherlock


iRev.ir-Line1

نقد و بررسی فیلمم کن

نقد و بررسی مووی مگ

نقد و بررسی سینما گیمفا

نقد و بررسی حرفه های آزاد من

دسته بندی ها سریال

دیدگاه