مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

رانا – Runna LX

4

رانا – Runna LX در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

رانا یک خودرو ایرانی محصول ایران خودرو است که بر روی پلتفورم ایکس ۱۲ یا همان پژو ۲۰۶ اس‌دی ساخته شده‌است. رانا به معنای رونده‌است. رانا بعد از سمند و تیبا، سومین خودرو ملی محسوب می‌شود.

ساختار بدنه «رانا» همانند الگوی آن یعنی پژو ۲۰۶ از نوع سه محفظه‌ای بوده و از ورق‌های فولادی فرم داده شده ساخته شده. این امر هم باعث استحکام بیشتر و هم کاهش وزن حدود ۵۰ درصد برای دستیابی به ورق‌های معمول می‌شود که برای مقاومت در برابر تنش‌های مشابه و شدید می‌بایست ضخامتی دو برابر آنچه گفته شده داشته باشند.

این خودرو در کلاس B و C خودروهای صندوقدار قراردارد. پلت فرم استفاده شده در این خودرو همان پلت فرم پژو ۲۰۶ می‌باشد. جعبه دنده این خودرو توسط شرکت نیرو محرکه تولید می‌شود. همچنین . سیستم تعلیق عقب این خودرو از نوع Twist Beam بوده و از کیسه هوای راننده و سرنشین جلو برخوردار است. رانا به فرمان هیدرولیک، کولر، ترمز ABS، شیشه بالابر جلو و عقب برقی، آیینه‌های برقی و قفل مرکزی مجهز است. این خودرو قابلیت نصب موتور ملی پایه گازسوز ۱٫۴ لیتری و همچنین موتور ۱٫۶ لیتری بنزینی را داراست.

نقد و بررسی رانا - Runna LX

نقد و بررسی رانا – Runna LX

کاتالوگ رانا - Runna LX

کاتالوگ رانا – Runna LX

نمای ۳D سه بعدی – ۳۶۰ درجه رانا – Runna LX در لینک زیر (بر روی تصویر کلیک کنید):

نمای 3D سه بعدی – 360 درجه رانا - Runna LX

نمای ۳D سه بعدی – ۳۶۰ درجه رانا – Runna LX

ویدیوهایی از رانا – Runna LX


iRev.ir-Line

بررسی برترین ها

داستان رونمایی‌های شتاب‌زده از دستاوردهای صنایع خودروسازی ایران، ماجرایی نیست که کسی از آن اطلاعی نداشته باشد. دستاوردهایی که اگر با اندکی صبر و تامل در زمانی مناسب‌تر به همگان معرفی می‌شدند، اگرچه شاید از تازگی و نشاطشان کاسته می‌شد (کما اینکه در نهایت نیز شد!) بی‌تردید با پختگی بیشتر، موفقیتی دوچندان کسب می‌کردند.اسب رونده زیبای غول خودروسازی خاورمیانه یا همان رانای مشهور یکی از همین خودروها و دستاوردهایی است که با شتاب‌زدگی رونمایی و چندی بعد پرونده تولیدش به ظاهر بسته شد. اما پس از تغییر مدیریت عامل ایران‌خودرو این اسب کوچک دوباره به دشت آبی‌پوشان بازگشت. در یک صبح بهاری و گذشت بیش از شش ماه از حضور کم‌تعداد این خودرو در بازار کشور، ساعاتی را در کنار سومین خودروی ملی و محصول دومین برند ملی ایران‌خودرو گذراندیم. آنچه در ادامه می‌آید حاصل دیدار و تجربه رانندگی چند ساعته با گونه پایه این اسب زیباست.
ترکیب متوازن…
هیچ‌کس نمی‌تواند انکار کند که در نگاه نخست نیز، همچنان دست‌مایه اولیه طرح این خودرو، پژو ۲۰۶ اس‌دی کاملا به چشم می‌آید. رانا را به واقع می‌بایست تغییر چهره‌ای تقریبا اساسی از این خودرو دانست که اگرچه در آن خبری از چهره شوخ‌و‌شنگ و پخته ۲۰۶ دست‌کم در نمای جلو نیست؛ اما طرحی به مراتب هماهنگ‌تر و کم حاشیه‌تر از آن‌را به‌خصوص در بخش انتهایی به نمایش می‌گذارد.
رانا شباهت فرمی قابل تاملی به فیات سی‌ِنای مدل ۲۰۰۸ و فیات پالیو دارد که ردپای مشاوران ایتالیایی طرح این اسب کوچک را نمایان می‌سازد. اما این شباهت به هیچ‌عنوان تداعی‌گر کپی‌کاری‌های بی‌منطق سال‌های گذشته چینی‌ها نیست. زمانی‌که به طرح این خودرو می‌نگرید، علاوه بر فیات و پژو، ترکیبی از فرم چندین و چند خودروی دیگر از مدل‌های مختلف آئودی بگیرید تا حتی خودروی لوکسی همچون جگوار ایکس‌جِی در ذهنتان تداعی خواهد شد. ولی اگر به صورت مجرد به رانا بنگرید، آن‌را خودرویی پویا، نسبتا امروزی (که اندک‌اندک به سوی کهنگی میل می‌کند) و قابل احترام خواهید یافت.
البته مورد دیگری نیز وجود دارد که کمی اسباب دلخوری خریداران را فراهم ساخته است. این رانا آن خودرویی نیست که سه سال پیش با جنجال و هیاهو رونمایی شد. این خودرو به واقع نمونه ارزان‌سازی شده آن خودروست. در این رانا خبری از دستگیره‌های آسان‌بازشو، زه‌ها و آینه‌های همرنگ بدنه، دستگیره‌های کروم، رینگ‌های ۱۵ اینچی، نشان کروم ایران‌خودرو برروی فرمان، روکش چرم صندلی‌ها، قاب آلومینیوم‌نمای کنسول میانی، نوارهای ال‌ای‌دی در گرافیک چراغ‌های جلو و… نیست. گرچه در همان ابتدا نیز تیپ‌بندی این خودرو اعلام شده بود، اما کسی توقع نمونه‌ای تا این حد ارزان‌سازی شده را در دنیایی که خودروسازان چینی گاه حتی در تیپ پایه محصولات به اصطلاح ارزانشان، امکاناتی چون گرمکن و سردکن صندلی‌ها، سانروف، تودوزی چرم و… را ارائه می‌دهند، نداشت.
در نمای جلو، جلوپنجره خودرو که بی شباهت به محصولات جگوار نیست، به همراه حجم ساده و هماهنگ سپر و درپوش موتور، طرحی دلنشین پدید آورده‌ که البته نسبت به ۲۰۶ تا حدودی کسل‌کننده به نظر می‌رسد. نمای جانبی تقریبا با اس‌دی یکسان است و تنها دستگیره‌ها، زه‌ها و قالپاق‌های جدید، رانا را در این نما با پژو متفاوت می‌کنند. در نمای جانبی همچنان مشکل مشهور اس‌دی، عدم تناسب اندازه درب عقب، با یک خودروی سدان پابرجاست، معضلی که در نمونه نخستین رانا، با دستگیره‌ها، زه‌ها و آینه‌های همرنگ بدنه، نمود کمتری داشت.

اما برگ برنده طرح رانا را می‌بایست در انتهای خودرو مشاهده کرد. جایی که تناسب زیبای چراغ‌ها با دو مه‌شکن ذوزنقه‌ای شکل و حجم منطقی سپر، چراغ سوم ترمز خطی و همچنین هماهنگی بهتر شیب صندوق عقب با ستون C، طرحی کم‌نقص و جذاب را پدید آورده است. و در این میان تنها می‌توان گرافیک چراغ‌ها را کمی قدیمی دانست که صد البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که طرحی اینچنین (لنز روشن)، در زمان طراحی خودرو، به‌روز محسوب می‌شد‌.

در خصوص ساختار بدنه رانا، ایران خودرو این‌گونه اعلام داشته که ساختار بدنه این خودرو از نوع سه محفظه‌ای بوده و از ورق‌های فولادی فرم داده شده ساخت یافته که با توجه به عملکرد در بخش‌های مختلف دارای ضخامت ۷/۰ تا ۵/۲ میلی‌متر است.

در رانا از ورق‌های فولادی با استحکام بالا تنها برای اجزایی مانند تکیه‌گاه‌های سازه‌ای جلو و یا رام موتور که مقدار تنش آن‌ها بسیار زیاد است استفاده شده است، و این امر از یک سو سبب استحکام بیشتر و از سوی دیگر باعث کاهش وزنی در حدود ۵۰ درصد در قیاس با بهره‌گیری از ورق‌های معمول در تمامی بخش‌های بدنه خواهد شد که برای مقاومت در برابر تنش‌های مشابه و شدید می‌بایست ضخامتی دو برابر آنچه بیان شد داشته باشند. در مجموع می‌توان گفت طرح و فناوری به‌کار رفته در بدنه رانا به نسبت پژو ۲۰۶ اس‌دی، پخته‌تر و متناسب‌تر به نظر می‌رسند.

ترکیب نامتوازن…

داستان کابین رانا، با بیرون آن کمی متفاوت است و پا که به درون این خودرو بگذارید، ترکیبی نسبتا نامتوازن از تمامی ارزان قیمت‌های دهه گذشته ایران‌خودرو و سایپا را به همراه اندکی خلاقیت، مشاهده خواهید کرد. غربیلک فرمان، کاملا طرحی در میانه فرمان رنو کلیو نسل قبل، که برروی تندر به‌کار گرفته می‌شود و غربیلک خوش‌دست پژو ۲۰۶ دارد. اما از منظر کیفی نسبت به هر دو در رده پایین‌تری قرار خواهد گرفت.

دریچه‌های تهویه هوا متعلق به تندر هستند و رنگ طوسی روشن و جنس پلاستیک خشک داشبورد یادآور خانواده X100 سایپا، ریو و تیباست و حتی نسبت به تندر۹۰ کیفیتی پایین‌تر دارد. ادوات نیز به نمونه‌های به‌کارگرفته شده در سایپا ۱۴۱ بی‌شباهت نیستند. اما فرم کلی و حجم‌پردازی‌های منطقی داشبورد به علاوه طرح پویای رودری‌ها و سر دنده زیبای رانا، تا حدودی کمبود کیفیت را جبران می‌کند.

زمانی‌که روی صندلی راننده و در مصدر هدایت رانا قرار می‌گیرید، به لطف تغییر فوم صندلی‌های جلو، حسی بهتر از نشستن بر صندلی‌ پژو ۲۰۶ خواهید داشت. گرچه فضای سر (Head Room) و فضای زانوها (Knee Room)، چندان تفاوتی با پژو ندارند، اما شاید حین رانندگی با رانا بسته به قدتان، اندکی با کمبود فضای زانو مواجه شوید، که البته چندان محسوس نخواهد بود.

در بخش عقب همانند انواع پژو ۲۰۶، همچنان معضل کمبود جا پابرجاست، و اگر سرنشینان جلو کمی زیاده‌خواه باشند و صندلی خود را جهت آسایش بیشتر عقب بکشند، عملا فضایی برای پای سرنشینان عقب باقی نخواهد ماند. هر چند همین فضای اندک نیز برای خانواده‌های جوان و کم‌جمعیت تا حد زیادی پاسخگوست. تنها پیشرفت فضای کابین در قیاس با ۲۰۶ این است که در رانا فضای سر سرنشینان عقب کمی بیشتر شده و شاید عامل آن‌را بتوان در بهره‌گیری از صندلی‌های کاملا جدید در این بخش دانست. اما بازهم باید گفت این فضای بیشتر، آن‌قدرها هم محسوس نیست.

ارگونومی (سهولت کار با ادوات)، در این خودرو به لطف ادوات و دکمه‌های بزرگ، در دسترس و البته کم‌تعداد، رضایت‌بخش است. نشان‌دهنده‌ها نیز با طرحی بسیار ساده و به دور از هرگونه هیجان اما زیبا، که دو دایره با قابی کروم‌نما و صفحه کریستال مایعی مستطیل شکل، جهت نمایش دمای موتور، میزان سوخت و مسافت طی شده با نور پرتقالی‌ رنگ پس‌زمینه را شامل می‌شوند؛ نوید یک رانندگی ساده، آرام و کم‌هیجان را می‌دهند که شاید چندان به مذاق جوانان خوش نیاید!

تکرار مکررات!

مشخصات فنی نمونه‌ای که در اختیار داشتیم، دیگر آنقدر در انواع محصولات ایران‌خودرو از مالک نخستینش، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ گرفته، تا پژو ۴۰۵ و پارس، تکرار شده، که مانند سال‌های اولیه دهه هشتاد شمسی جذاب و هیجان‌آور نیست.

این پیشرانه ۱۶ سوپاپه به حجم دقیق ۱۵۸۷ سی‌سی و نسبت تراکم ۵/۱۰، طراحی شده توسط گروه پژو-سیتروئن، در رانا قادر است ۱۰۵ اسب بخار قدرت را در ۵۸۰۰ دور در دقیقه و ۱۴۲ نیوتن‌متر گشتاور را در ۴۰۰۰ دور در دقیقه روانه چرخ‌های جلو و آسفالت خیابان‌ها سازد و این خودروی ۱۱۰۴ کیلوگرمی را به نهایت تندی، معادل ۱۸۹ کیلومتر بر ساعت برساند. هر چند  TU5 به‌کار گرفته شده در رانا در بخش منیفولد ورودی و محل سنسور منیفولد و نوع جرقه کویل تغییراتی به خود دیده است.سیستم انتقال قدرت رانا نیز از نوع پنج دنده دستی با کد (BE4) است که از تولیدات نیرو محرکه به حساب می‌آید و به گفته مسئولان ایران‌خودرو، گامی به سوی کسب دانش ساخت پلت‌فرم خواهد بود. همچنین یکی از مشخصات قابل تحسین بخش فنی این خودرو، بهره‌مندی از سیستم مالتی‌پلکس (سیستم عیب‌یاب هوشمند) است که البته امیدواریم نقایص برقی گذشته را به همراه نداشته باشد. در ابتدای رونمایی از این اسب کوچک، قرار بر بهره‌گیری از پیشرانه ملی EF4 بر روی رانا بود، اما تا کنون این موضوع محقق نشده و شاید بتوان دلیل آن‌را در عدم تعریف پروژه خودرویی مناسب برای این پیشرانه جهت تولید انبوه دانست. گرچه چندیست زمزمه‌هایی مبنی بر بهره‌گیری از پیشرانه ملی و مدرن EF7 بر روی این خودرو به گوش می‌رسد.

وقتی  رانا غافلگیرمان کرد!

تصمیم به آغاز رانندگی با خودرو می‌گیریم، زمانی‌که قصد داشتیم به دیدار رانا بیاییم، سوار بر یک پژو ۲۰۶ تیپ ۵ به محل قرار رفتیم، و همین موضوع مقایسه را تا حدودی آسان می‌ساخت.

سوئیچ را چرخاندیم، و خودرو با همان صدای آشنای پیشرانه TU5 از خواب برخاست. کلاچ نرم را فشرده، دنده را در شماره ۱ قرار داده و آرام و بی‌نقص حرکت را آغاز کردیم. دید رانا کاملا مشابه پژو ۲۰۶ اس‌دی است و عدم تسلط کافی به نیمه انتهایی، نیاز به سنسور دنده عقب جهت پارک خودرو را دوچندان می‌سازد. اما آینه‌های جانبی، با فرم هندسی شکسته نسبت نمونه بیضوی پژو ۲۰۶ کارایی بالاتری دارند و دید کم‌نقصی از زوایا و خفایای اطراف به دست می‌دهند. پس از حرکت آرام، ناگهان به پیشنهاد مالک تصمیم به فشردن پدال گاز گرفتیم و اینجا بود که تفاوت اصلی رانا با خاندان ۲۰۶ به نمایش درآمد. خودرو به طرز محسوسی بهتر از پژو ۲۰۶ V8 و حتی تیپ ۵ شتاب می‌گرفت، و اصلا خبری از آن کُپ اولیه مشهور ۲۰۶ (کندی در شتاب‌گیری اولیه) نبود.  گیرباکس خودرو که از تولیدات شرکت نیرو محرکه بر پایه جعبه دنده پژو ۴۰۵ است، عملکردی قابل قبول و فواصلی کوتاه داشت. سردنده رانا نیز که از نمونه سبک ۲۰۶ هاچ‌بک و حتی نمونه بهسازی شده اس‌دی نیز خوش‌دست‌تر بود، به این کارایی مناسب کمک می‌کرد.

تنها موردی که حین رانندگی کمی ما را گله‌مند کرد، دخالت ECU حین شتابگیری و به اصطلاح کات‌آف پیش از رسیدن به رِدلاین بود، موردی که سبک رانندگی خودرو را از حالت اسپرت و جوان‌پسند به دور خواهد ساخت. اما همین میزان شتاب‌گیری نیز برای یک استفاده روزمره و خانوادگی با چاشنی مسافرت‌های گاه‌وبی‌گاه در جاده‌های کوهستانی، کاملا جوابگوی نیاز راننده خواهد بود.

سیستم تعلیق خودرو که گونه پیشرفته ۲۰۶ به حساب می‌آید و در عقب از طرحی به اصطلاح بومی که توسط مرکز طراحی پورشه آلمان توسعه یافته، بهره‌مند است به طرزی محسوس از انواع هاچ‌بک ۲۰۶ برتر نشان داد، اما چندان برتری نسبت به گونه اس‌دی نداشت؛ گرچه در مجموع توان خوبی در خنثی‌سازی پستی‌وبلندی‌های مسیر از خود به نمایش گذاشت.

ترمز خودرو نیز به لطف تجهیز به سیستم ضد قفلABS ،EBD ، ترمز دیسکی جلو با سیستم خنک کاری در کنار ترمز عقب دیسکی، کاملا از پس توقف خودرو در شرایط مختلف برآمده و بر اعتماد به‌نفس راننده در بهره‌گیری بی‌مهابا از شتاب و توانایی‌های حرکتی خودرو خواهد افزود. هر چند که در مانورهای ناگهانی، انحراف انتهای خودرو و عدم دقت کافی فرمان، کمی از این اعتماد به نفس می‌کاهد!  البته دلیل ضعف در فرمان‌گیری را نیز می‌توان تا حدودی به لاستیک‌های

۶۵R14/185 تولید داخل نسبت داد. گرچه بی‌انصافیست اگر چسبندگی مناسب خودرو به زمین را از نظر نگذرانیم، امتیازی که علت آن را می‌بایست در نزدیکی گرانیگاه رانا به زمین جست‌وجو کرد. شتاب صفر تا صد خودرو، در آزمون تجربی ما تفاوت‌های یک تا دو ثانیه‌ای با زمان ۱۲ ثانیه‌ای اعلام شده توسط ایران‌خودرو داشت؛ که البته عدم تناسب شرایط محل آزمون با موقعیت استاندارد و کیفیت نامناسب بنزین درون باک خودرو را می‌بایست علت اصلی این تفاوت دانست.

رانا همچنین، نخستین خودرو ایرانی در تطابق با الزامات استاندارد محافظت ازعابر پیاده (Pedestrian impact) درهنگام تصادف است و نخستین خودرویی است که استانداردهای آلایندگی یورو ۴ و ۵ را اخذ می‌کند و تمامی این‌ها به همراه دو کیسه هوای راننده و سرنشین، ایمنی و آلایندگی به نسبت قابل قبولی برای آن رقم خواهند زد.

اما با تمام این اوصاف، رانندگی با رانا، از آنچه در ذهن داشتیم دست‌کم یک کلاس بالاتر بود و پس از راندن این اسب کوچک، اهمیت کیفیت قطعات کابین و سر و صداهای تا حدودی عجیب قطعات پلاستیکی در این خودروی تقریبا صفر کیلومتر (که صد البته از برخی از خودروهای هم‌رده کمتر بود)، در نظرمان کاملا رنگ باخت.

فرصت‌های پیش رو…

رانایی که ما در اختیار داشتیم، به واقع گونه پایه به حساب می‌آید و اکنون گونه‌های سفارشی این خودرو مجهز به رینگ‌های آلیاژی پنج‌پره، آینه‌هایی که تا نصفه به رنگ بدنه هستند، تریم متفاوت به علاوه قاب دریچه‌های تهویه آلومینیومی، دستگیره‌های کروم و… در خیابان‌ها قابل مشاهده هستند. اما زمانی که در دنیای مجازی جویای نظرات و پیشنهادات مصرف‌کنندگان شدیم، طرح‌هایی آماتور و پیشنهادی از این خودرو در انواع کلاس بدنه همچون استیشن، کانورتیبل و حتی شوتینگ‌بریک نظرمان را جلب کرد.

طرح‌هایی که همگی از پتانسیل‌های بالای طرح اسب کوچک ایرانی خبر می‌دادند. مدتی پیش خبری از اقدام جالب یک شرکت هواپیمایی منتشر شد، که با کاستن تنها یک زیتون از سالادهایش، رقم قابل توجهی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده است! این اتفاق در خصوص رانا نیز افتاد و شاید همین صرفه‌جویی‌ها در بخش‌هایی چون دستگیره‌ها سبب شد، طرح کنار گذاشته شده این خودرو دوباره توان راهیابی به خطوط تولید را بازیابد. کاستن از هزینه‌ها در امور تجاری و سطح تولیدات انبوه کاملا منطقی است، اما با توجه به آنچه ما از رانا دیدیم این اسب کوچک زیبا از پتانسیل‌های بسیاری جهت ارائه در کلاس‌های مختلف و گونه‌هایی با امکانات لوکس و اسپرت حداقلی در دنیای رقابتی امروز برخوردار است و حتی با تغییرات اندک، همچون کاستن از ارتفاع خودرو، بهره‌گیری از تعلیق، فنربندی و رینگ‌ و لاستیک‌های اسپرت؛ صندلی، رودری‌ها و دور فرمان چرم، نشان کروم زیبای ایران‌خودرو بر روی فرمان، افزودن چراغ مطالعه، پشت‌سری‌های متحرک، سانروف برقی، دستگیره‌های آسان‌بازشو (Easy Open)، زه‌ها و آینه‌های همرنگ بدنه، سیستم صوتی پیشرفته مجهز به مانیتور و ره‌یاب، سنسور دنده‌عقب، کیت‌ اسپرت شامل سپر، فلاپ، اسپویلر و… ؛ گرافیک متحول شده چراغ‌ها با افزدون نئون، ال‌ای‌دی و… همچنین ارائه هر چه سریع‌تر گونه هاچ‌بک، قادر است نه تنها به عنوان رقیبی مطرح، محکم و استوار در مقابل چینی‌های روبه فزونی بازار این روزها قد علم کند و حتی جایگزین پژو ۲۰۶ شود، بلکه به عنوان یک گزینه مطلوب جهت صادرات با حق‌امتیاز و برند ایران‌خودرو، به بسیاری از کشورهای منطقه، اروپای شرقی، شمال آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین مطرح باشد.  رانا علاوه بر توانمندی‌های قابل احترام و قابلیت‌های بالقوه‌اش، به همراه سمند، دنا و آهوی خوش‌خرام سایپا، تیبا؛ خودروی ملی ماست و حمایت همه‌جانبه از آن به تحرک و نشاط دوباره در کنار رونق و پیشرفت صنعت خودروسازی کشور عزیزمان کمک شایانی خواهد کرد.

در پایان ضمن تشکر از مالک خودرو، آقای حمیدرضا نجاتی فرد که خودروی خود را در اختیار ما قرار دادند،  باید گفت می‌توان به این اسب کوچک دلیر، جهت حضور موفق در بازارهای بین‌المللی، امیدوارانه دل بست. اسبی که در سینه‌اش دل شیر دارد!


iRev.ir-Line

بررسی خودرو دیتا

 رانا یک خودرو ایرانی محصول ایران خودرو است. این خودرو بر روی پلتفورم ایکس ۱۲ یا همان پژو ۲۰۶ اس‌دی ساخته شده‌است.

رانا به معنای رونده‌ معرفی شد. رانا محصول پروژه‌ای با کد X۱۲ است که پیشتر با نام پیکان جدید شناخته می‌شد. این خودرو که بعد از سمند و تیبا، سومین خودرو ملی محسوب می‌شود. بر اساس وعده شرکت سازنده می‌بایست تعداد ۲۰ تا ۳۰ هزار دستگاه از این خودرو با قیمت پایه ۱۰ میلیون تومان در سال ۱۳۸۹ تولید می‌شد که این وعده‌ها عملی نشد.

در طراحی ظاهری ” رانا” با ارائه سیمایی متفاوت جهت معرفی برند ایران خودرو, مدرنیته و پویایی به بیننده القا می‌شود بی آنکه اهداف قیمتی را تحت تاثیر قراردهد. چهره‌ای کاملا نو در جلو و عقب شامل در صندوق عقب و موتور, سپرها, چراغها و گلگیرها و همچنین طرحی قوی, ساده و کاربردی برای داشبورد و دیگر تزئینات داخلی را می توان مشاهده کرد.

ساختار بدنه “رانا” از نوع سه محفظه‌ای بوده و از ورق‌های فولادی فرم داده شده ساخته شده که با توجه به عملکرد آن دارای ضخامت ۰٫۷ تا ۲٫۵ میلی متر است.

رانا از ورق‌های فولادی با استحکام بالا برای اجزایی استفاده می‌شود که مقدار تنش آن‌ها بسیار زیاد است, مانند تکیه گاه‌های سازه‌ای جلو و …

یا رام موتور, این امر هم باعث استحکام بیشتر و هم کاهش وزن حدود ۵۰ درصد برای دستیابی به ورق‌های معمول می‌شود که برای مقاومت در برابر تنش‌های مشابه و شدید می‌بایست ضخامتی دو برابر آنچه گفته شده داشته باشند.

این خودرو در کلاس B و C خودروهای صندوقدار قراردارد. پلت فرم استفاده شده در این خودرو همان پلت فرم پژو ۲۰۶ می‌باشد. جعبه دنده این خودرو توسط شرکت نیرو محرکه تولید می‌شود. همچنین از نظر رده بندی ایمنی نیز در میان خودروهای همکلاس بر مبنای معیار EUroNCAP 3 را دارست.

سیستم تعلیق عقب این خودرو از نوع Twist Beam بوده و از کیسه هوای راننده و سرنشین برخوردار است. رانا به فرمان هیدرولیک، کولر، ترمز ABS، شیشه بالابر جلو و عقب برقی، آیینه‌های برقی و قفل مرکزی مجهز است. این خودرو قابلیت نصب موتور ملی پایه گازسوز ۱٫۴ لیتری و همچنین موتور ۱٫۶ لیتری بنزینی را داراست.رانا دارای موتور ۱۵۸۷ سی سی است.

این موتور دارای ۱۶ سوپاپ بوده و از ۱۱۰ اسب توان در دور ۵۸۰۰ و گشتاور ۱۴۲ نیوتن متر در دور ۴۰۰۰ برخوردار است. این موتور بنزین سوز بوده‌اما قابلیت ارایه به صورت دوگانه سوز را نیز دارا است. این موتور در سیکل ترکیبی ۶/۶ لیتر و در جاده ۵٫۴ لیتر در هر صد کیلومتر سوخت مصرف می‌کند.پیش فروش رانا از روز هشتم خرداد سال ۱۳۹۱ خورشیدی با مبلغ ۱۰ میلیون تومان ودیعه در نمایندگی‌های مجاز گروه صنعتی ایران خودرو آغاز شد. و سرانجام از سوی ایرانخودرو در تاریخ ۷ آبان اعلام تحویل شد.

ترمز ترمز ضد قفل ABS و EBD, ترمز جلو دیسکی, ترمز عقب دیسکی
کیسه هوای ایمنی راننده و سرنشین
فرمان هیدرولیک
سیستم تهویه تنظیم دستی
سیستم صوتی سیستم صوتی CD خوان, بلندگوهای جلو
چراغها چراغ مه شکن جلو و عقب, چراغ خطر سوم , تنظیم زاویه نور چراغ های جلو از داخل اتاق
آیینه‌ها تنظیم آیینه های جانبی برقی, آینه آرایش روی آفتابگیر
شیشه ها شیشه بالابر درهای جلو برقی و عقب دستی
تزئینات تریم خاکستری
تجهیزات ایمنی ایموبیلایزر, سیستم عیب یابی هوشمند ( مولتی پلکس ), قفل مرکزی با ریموت کنترل
رینگ و لاستیک رینگ فولادی ۱۴ اینچ
صندلی صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع
سایر تجهیزات بازکن قفل درب صندوق عقب از داخل اتاق

iRev.ir-Line

بررسی چرخان

پس از تولد خودرویی به نام پژو RD در ایران‌خودرو، شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که ایرانی‌ها بتوانند به این راحتی دست به خلاقیت بزنند و شاسی و موتور دو محصول متفاوت را این قدر زیبا (نه به معنای قشنگی) بر روی هم سوار کنند.

سال‌هاست که ایران‌خودرو از این دست ابتکارات زیاد داشته و خب بنا به شرایط متفاوت بازار خودروی ایران و انحصاری بودن محصولات، فروش خوبی هم داشته و مردم تقریبا مجبور بوده‌اند که به این مهندسین اعتماد کنند. خب، طبیعی است که پس از گذشت یک یا حتی دو دهه، با پیشرفت فناوری و علم مهندسین ایرانی، این کار هم راحت‌تر شده و هم نمونه‌های بهتری روانه بازار می‌شود. پس از سمند که اولین خودروی ملی کشور ما محسوب می‌شود، ایران خودرو در حرکتی جالب، به سراغ تولید یک محصول دیگر رفت و پس از کمی تلاش؛ خودروی رانا یا همان Runna را طراحی و وارد بازار کشور کرد.

ranaاما خب، بحث ما، هنر نمایی ایران خودرو نیست! اگر در بازار گشته باشید، بین قیمت ۲۰ تا ۳۵ میلیون تومان انتخاب‌های زیادی برای تهیه یک خودروی صفر ندارید. یکی از محصولاتی که این وسط و در این بازه قیمتی یعنی بین ۳۰ تا ۳۲ وجود دارد، خودروی راناست. محصولی که از یک طراحی خوب بیرونی بهره می‌برد.

آیا نمی‌دانید این خودرو را بخرید یا خیر؟ ایرادی ندارد، با ما باشید تا بدانیم چه کنیم!

(این مطالب، با توجه به تجربه شخصی اینجانب در خرید و استفاده از این خودرو نگاشته شده است.)

 • طراحی بیرونی

ابتدا باید بگوییم که مهندسین شریف ایران خودرو، با بهره گیری از شاسی و بدنه ۲۰۶ SD این محصول را خلق کرده‌اند. البته حقیقتا نمای بیرونی رانا، نسبت به ۲۰۶ قدیمی بسیار زیباتر است و حداقل از طراحی مدرن‌تری برخوردار است.

rana-(4)پس اگر قصد دارید تا خودرویی با ظاهری متفاوت‌تر از محصولات قدیمی ایران خودرو بخرید، رانا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. البته پر واضح است که تغییر بنیادین رانا نسبت به رقیبش ۲۰۶ SD، تنها چراغ‌های جلو و عقبش است و از طرفین به جز طراحی سپر، دارای کوچک‌ترین تفاوتی نیست! (البته ذکر این نکته ضروری است که طراحی درونی رانا، هیچ ارتباطی به پژو نداشته و کاملا متفاوت است و البته به خوبی بیرون آن نیست) اگر چرخی در بازار بزنید، می‌بینید که جوانان خوش ذوق ایرانی، با کمی تغییرات در ظاهر این خودرو، یعنی بهره گیری از شیشه‌های دودی، نصب چراغ زنون و رینگ اسپرت، ظاهر این محصول را چند برابر زیباتر می‌کنند.

rana-(1)با توجه به تجربه شخصی خود در استفاده از این خودرو، معتقدم به طراحی و ظاهر بیرونی این خودرو نمره خوبی تعلق می‌گیرد!

 • قیمت و ارزش خرید

همان‌طور که در ابتدای بحث گفتیم، در بازه قیمتی ۲۰ تا ۳۵ میلیون تومانی خودروهای ایرانی، خلأ بزرگی وجود دارد و پیدا کردن ماشین خوب برای خانواده در این رنج کار سختی است. رانا که ابتدا قرار بود با قیمتی خیلی کمتر از این وارد بازار شود، پس از افزایش قیمت ارز، قیمتش زیاد شد! اما خب، هنوز هم می‌توان روی آن حساب کرد.

این خودرو که در دو مدل El و LX وارد بازار شده است، با قیمت حدود ۳۱ تا ۳۲ میلیون تومان از بازار قابل تهیه است. البته مدل‌های ۹۰ و ۹۱ غیر فول یا همان EL رانا با قیمتی‌هایی نزدیک به ۲۶ تا ۲۷ میلیون تومان نیز قابل خریداری هستند. توجه داشته باشید که شما با پرداخت این مبلغ، خودرویی شبیه به ۲۰۶ SD را می خرید! حدودا ۱۰ میلیون تومان ارزان‌تر. البته که این دو محصول در برخی جهات قابل قیاس با هم نیستند، اما می‌تواند خرید خوبی باشد!

خب حالا به جای عکس و المان یک شیر بد اخلاق، بر روی جلو پنجره و درب صندوق عقب، یک اسب خوش اخلاق حضور دارد! به نظر آن‌چنان اهمیتی ندارد. این‌طور نیست؟

 • تفاوت کم با ۲۰۶ SD

خریدن یک دستگاه خودرو ۲۰۶ صندوق دار تیپ V8، حداقل برای شما نزدیک به ۴۰ میلیون تومان هزینه خواهد داشت. بالاخره محصول پژو است و آرم معروفش نیز بر روی بدنه آن نقش بسته است؛ اما چرا رانا را ترجیح می‌دهم؟!

شما با پرداخت مبلغ در حدود ۱۰ میلیون تومان کمتر، می‌توانید از همان ۲۰۶ صندوق دار بهره مند شوید. از لحاظ بدنه، فضای درون کابین و صندوق عقب بزرگ و جادار، موتور به کار گرفته شده (TU5) و … شما هیچ ضرری نخواهید کرد و عینا همان شرایط در اختیار شما قرار می‌گیرد.

206sd runnaتازه با این تفاوت که رانا، همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، از ظاهر مدرن‌تر و به روزتری نسبت به ۲۰۶ سود می‌برد.

 • موتور قدرتمند و ترمزهای بسیار قوی

ایران خودرو، برای رانا از موتور معروف TU5 استفاده کرده است. این موتور ۱۶۰۰ سی‌سی قدرت داشته و دارای فناوری ۱۶V است. نمونه این پیشرانه هم اکنون بر روی اکثر تولیدات این کمپانی قرار دارد. ۲۰۶ عادی، ۲۰۶ صندوق دار، پژو SLX، پرشیا و… همگی میزبان موتورهای TU5 هستند.

runna-motorرانا با توجه به بدنه سبک خود، از شتاب خوبی برخوردار است و حتما با اولین بار سوار شدن، از این شتاب شگفت زده خواهید شد.

نقطه قوت دیگر این خودرو، ترمزهای عالی و محکم آن است. به جرات می‌توانم بگویم، ترمزهای به کار رفته بر روی این محصول، با توجه به دیسکی بودن هر ۴ چرخ و بهره گیری از فناوری ABS، یکی از بهترین نمونه‌های موجود بر روی محصولات ایرانی است.

با توجه به اینکه موتور TU5 هم اکنون یکی از پر استفاده‌ترین نمونه‌های موجود در بازار است، از لحاظ قطعات و تعمیر آن نیز نباید خیلی نگران باشید.

 • خدمات پس از فروش و تعمیر قطعات

خب ایران‌خودرو همه جا هست! با توجه به این که رانا جز محصولات نسبتا جدید این کمپانی محسوب می‌شود، فعلا خدمات خوب و مناسبی از سوی نمایندگی‌های ایران خودرو برای این محصول عرضه نمی‌شود. همچنین با توجه به اینکه قطعات مصرفی این خودرو اکثرا همان قطعات پژو ۲۰۶ است، هیچ گاه نباید نگران عدم وجود آن‌ها در بازار و یا نمایندگی‌های این کمپانی باشید!

IKCO_logoالبته لازم به ذکر است که ایران خودرو از قطعات سایر محصولات خود مانند سمند، پژو ۴۰۵ و … نیز در طراحی و تولید این محصول بهره برده است.

شاید در انتها ذکر این نکته ضروری به نظر برسد، این خودرو نسبت به قیمت خود در قیاس با مشابه اصلی‌اش یعنی ۲۰۶ صندوق‌دار، ارزش خرید بالاتری دارد. طبیعتا این محصول دارای معایبی نیز هست که در مطلب بعدی، با عنوان “۵ دلیل برای اینکه رانا نخریم” حتما بیان خواهد شد.

فراموش نکنیم، نکته مهم این است که بدانیم، اگر قصد تغییر خودروی خود را دارید، از چه محصولی قصد مهاجرت به رانا را دارید! دانستن این موضوع، در راهنمایی بسیار تاثیر گذار است.


iRev.ir-Line

بررسی runna

بعد از افاضات وزیر محترم صنایع یک رانای کاردکسی خریدم. یکسری از عیب هایی که برای خودروی راناLX بنده به وجود آمد در ادامه آورده شده است. قبل از خرید خودرو در اینترنت برای پیدا کردن نظرات مشتریان جستجو کردم ولی چیزی پیدا نکردم. ای کاش یک نفر مطالب زیر را می نوشت و مرا در انتخابم کمک می کرد.

شاید یک دارنده رانای دیگر بگوید که خودروی من این مشکلات را ندارد، این هم می تواند درست باشد ولی شرکتهای صنعتی، گواهینامه‌های گوناگون کیفیت را دریافت می کنند برای اینکه تضمین کنند که کیفیت تمام محصولات آنها یکی باشد و نه اینکه چند تا خوب بسازند و یکی یا چند تا خراب و مشکل‌دار؟

مشکلاتی که در ادامه آورده شده اند مربوط به یک خودروی رانا با کارکرد زیر ۵۰۰ کیلومتر و تحویلی دی۹۲ می باشند. مبادا خیال کنید که این خودرو چند ۱۰۰ هزار کیلومتر کار کرده است!

موارد را چندین بار به شکایات ایران خودرو (شماره  تلفن: ۴۸۹۰۱(۰۲۱) البته با پیگیری فقط هزینه تلفن را به ضررتان اضافه می کنید) با کاربران شماره ۴۴، ۱۵۰ و … طرح موضوع کردم ولی چیزی عایدم نشد.

بسیاری از این موارد در چندین تماس با مرکز پشتیبانی مشتریان ایران خودرو (۰۹۶۴۴۰) مطرح گردید ولی کسی پیگیر رفع و جوابگویی نبود. برای اتمام حجت و رفع تکلیف در تاریخ ۰۷/۱۰/۹۲ ساعت ۲۰ و ۲۰:۳۰ با دوبار تماس با این مرکز و صحبت با یک کاربر زن و کاربر شماره ۱۷ بسیاری از موارد آورده  شده در لیست را برای آنها خواندم و تقاضای پیگیری دادم ولی پاسخ آن‌ها به گونه ای بود که این مشکلات مربوط به ایران خودرو هستند و ما فقط یک کاربر هستیم که به ما مربوط نمی‌شود و قابل حل نیستند!!! بنده هم به آنها گفتم اگر حاضر نیستید صدای مشتری که به خرج خودش با شما صحبت می‌کند را بشنوید. این موارد را از طریق اینترنت و … به اطلاع سایر مشتریان میرسانم تا شاید آنها بشنوند و عبرت بگیرند ولی گفتند که برایشان مهم نیست!

مزایا:

موتور خودروی رانا شتاب خوبی دارد ولی با سرنشین کامل آن را امتحان نکردم که آیا افت شتاب دارد یا نه؟ در ضمن بعضی ها معتقدند که شتاب ثانویه ضعیفی دارد ولی امتحان نکردم.

ضبط خودروی رانا کیفیت صدای خوبی دارد.

چهار چرخ رانا ترمز دیسکی است ولی پس از مشکلاتی که در سایر اجزای آن به وجود آمد تاکنون جرات نکرده ام که محکم ترمز کنم و آن را امتحان کنم.

فرمان رانا نرم است. دنده خوش دست است. رانا از جلو و عقب خودرویی زیبا است ولی از زاویه بغل، بطور کاملا دقیق مشابه با ۲۰۶  است و …

 مشکلات:

وزیر صنایع افاضات می فرمایند که خوردو ساز باید خودروی مشکل دار را از مشتری بگیرد و یکی دیگر تحویل دهد و چیزی به مشتری نگوید و بعد بررسی کند که مشکل چیست؟!!!! این وزیر محترم کلا توی توهم است. تمام اسناد رانا را امضا نکرده بودم که متوجه عدم وجود ۲قطعه در خودروی تحویلی شدم و فقط چون پول آن را پرداخت کرده بودم و نصف اسناد را امضا کرده بودم گفتند که مجبوری آن را ببری و حتی آن را تا زمان رفع عیب نگه نمی داریم. همینیه که هست می‌خوای بخواه، نمی‌خواهی مجبوری ببری! در ادامه سایر مشکلات آورده شده است:

۱-      در ایران خودرو کسی مسئول حل مشکل شما نیست و وظیفه حل مشکل خودروی (دارای کارت طلایی ۳ستاره) شما را ندارد و همه می‌خواهند از سر ترحم لطفی به شما بکنند. مثلا برای مشکل عدم وجود ۲قطعه رله (فن دور تند و کند که حرکت بدون آن غیر ممکن است) در خودروی رانای تحویلی به اینجانب اتفاقات زیر رخ داد.
نمایندگی ۲۲۲۳ کازرون گفت که قطعه توی بازار فراوان موجود هست راحت ۳-۴ هزار تومن گیرت می آید، الان نمایندگی تعطیله (به دروغ) والا برایت می آوردم (ناگفته نماند که کلی بحث و جدل کردم ولی خودرو را پس نگرفتند). پس از کلی (حدود۳هفته) جستجو در شیراز بالاخره نمایندگی اسماعیلی گفت که رله رانا اصلا توی بازار موجود نیست، برو مرکز ایران خودرو در شیراز شکایت کن این هم آدرسش. در شکایات مرکزی آقای رضازاده ۰۹۱۷۷۰۷۰۰۰ گفت آخی میبایستی تحویل نمی گرفتی حالا کاری از دست من بر نمیاد ولی شکایتتو توی سیستم نوشتم برو بگرد، پیدا میشه!. رفتم پیش آقای شکاری توی همون مرکز شکایات (یکی پیدا شد که وظیفشو انجام بده) به نمایندگی گفت که باید قطعه را تامین کنی و نمایندگی آقای سپرهم کازرونی گفت چشم!؟ ولی بعدش که خودم تماس گرفتم گفت باید ماشینو از شیراز ۱۵۰ کیلومتر بیاوری کازرون تا پذیرش کنم و بتوانم درخواست بزنم!!!!! به دوتا نمایندگی رفتم که محلی به مشکلم ندادند و گفتند برو از همون جایی که خریدی درخواست بده.
به نمایندگی حدادیان در شیراز رفتم مسئولش آقای عاب** پس از کلی کش و قوس امدن (حدود بیش از ۲ساعت جستجو در اطلاعات خودرو در اینترنت و راه انداختن سایر مشتریان) گفت که فردا درخواستتان ثبت می شود. وقتی برای ثبت همان روز اصرار کردم گفت که دارم کمکت می کنم (حل مشکل شما وظیفه من نیست) اگر زیادی پاپیچ شوی می گویم که نمی شود و هر وقت قطعه رسید خودم زنگ می زنم، مبادا شما زنگ بزنید کلی کار دارم (البته چند بار دیگه هم همین جمله را گفته بود ولی باز دستش درد نکنه)  …..        در کل کسی مسئول حل مشکل شما نیست و شما را مثل توپ پاسکاری می کنند.

 ۲-      خشک بودن کمک‌های رانا در دست‌اندازهای کوچک: کمک‌های رانا بسیار خشک است. دست انداز و موجهای کوچک در خیابان را هم حتی نشان می دهد. صدا و لرزش بدنه را به راحتی حس می کنید.

 ۳-      خشک بودن کمک‌های رانا در دست‌اندازهای بزرگ: کمک های خودرو در دست‌اندازهای بزرگ نیز بسیار خشک است. روی دست اندازهای (آسفالتی در فاصله بین میدان احسان تا میدان معلم در شیراز) که با پراید به راحتی با ۶۰-۷۰ کیلومتر سرعت عبور می کردم، رانا دچا تکان شدید می شود. در دست انداز (از سمت پارک قوری نرسیده به زیرگذر پل چهارراه ریشمک) با سرعت حدود ۷۰ کیلومتر خودرو آنچان تکانی خورد که باعث وحشت خودم و همسرم شد!!

 ۴-      تفاوت رنگ اجزای داشبرد رانا: رنگ داشبرد با رنگ بقیه تزئیات داخلی متفاوت است. رنگ آن خاکستری تیره است ولی رنگ بقیه تزئینات مشکی است. ضمنا رنگ روی ایربگ (راننده) مشکی ولی اطراف آن (فرمان خودرو) خاکستری تیره است.

 ۵-      خش افتادن داشبرد رانا حتی با نوک انگشت (همان ناخن): این یکی را خودم هم باورم نمی شد و فکر نکنید که دروغ می گویم. در یک سایت در مورد خش افتادن داشبرد خواندم ولی مثل شما باورم نشد تا زمانی که خودم با نوک ناخن کوتاه روی آن کشیدم و به راحتی خط افتاد. باورم نمی شد. چند بار دست کشیدم ولی پاک نشد، بعد با کهنه خیس کشیدم ولی خط افتاده بود و بدتر می‌‌شد. درب فیوزها در زیر داشبرد را برداشتم و با ناخن یک گوشه آن کشیدم با کمال تاسف به راحتی خط می افتاد.
حال جایی از خودرو که همیشه در مقابل آفتاب است و بیشترین احتمال اسیب فیزیکی را دارد، چگونه می خواهد چند سال دوام بیاورد. همین الان آن خط کوچک مثل یک زخم به زشتی دیده می شود و بعد از چند سال و آفتاب خوردن معلوم نیست که چه بلایی به سر آن خواهد آمد؟!! ضمنا باعث افتخار ایران خوردو است که بگویم قسمت ایربگ کمک راننده (به راحتی بقیه جاها) خط نمی افتد! ولی رنگ آن مشکی است!

۶-      خش افتادن روکش ایربگ راننده رانا: رنگ روکش ایربگ روی فرمان مشکی است و با ناخن خط می افتد ولی بدلیل طرح روی آن، اثر خط و خراش به زشتی روی داشبرد نیست.

 ۷-      خش افتادن قاب بین ضبط و کلیدهای وسط داشبرد رانا: این قطعه خوشبختانه با ناخن خط نمی افتد ولی با وسایل کمی محکمتر به راحتی تغییر رنگ می دهد.

 ۸-      مشکل کیفیت صندلی راننده رانا: کیفیت صندلی راننده به شدت پایین است. روکش صندلی کاملا از ابر زیر آن جدا است. وقتی که روی صندلی فشار می آورید، روکش آن کاملا جدا از ابر می ایستد و ظاهر نازیبایی دارد. روکش صندلی ماشین من در سمت راست همین الان کنده (پاره) شده است.

 ۹-      مشکل کیفیت صندلی راننده رانا: ابر صندلی خیلی نرم است و به راحتی پایین می‌رود و حس راحتی را ایجاد نمی‌کند. چون ابر خیلی پایین می‌رود مثل این می ماند که کف خودرو نشسته اید و زمانی که روی آن می نشینید پایین می روید و نمی توانید  جلوی خودرو را ببینید.

 ۱۰-   مشکل کیفیت صندلی راننده رانا: هنگامی که پا را بر روی پدال گاز فشار میدهید، به دلیل کم بودن ضخامت (یا همان ارتفاع) صندلی، قسمت زیر ران پای شما روی صندلی قرار نمی گیرد و این موضوع باعث می شود که وزن پای شما بر روی کف پاشنه پا بیفتد و باعث خستگی زیاد پایتان در هنگام رانندگی شود.

 ۱۱-   مشکل کیفیت صندلی رانا: هنگامی که روی صندلی فشار می دهید. نخی که دو قسمت پارچه را به هم دوخته بطور کامل دیده می شود و از پارچه‌ی روکش جدا شده و درز آن باز می شود!

 ۱۲-   مشکل کیفیت صندلی رانا: جنس روکش صندلی ها بسیار نامرغوب و بی کیفیت است. مثلا طول پرزهای آن به یک اندازه نیست و در بین آنها پرز بلندتر وجود دارد و …

 ۱۳-   مصرف بالای سوخت رانا: برای تعیین مقدار مصرف ۳ بار فقط ۵ لیتر بنزین زدم تا بتوانم با روشن شدن چراغ بنزین مصرف را محاسبه کنم. در شهر (بدون حرکت در ترافیک) مصرف رانا حدود ۱۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر می باشد که یک فاجعه است. در حدود دو برابر مقدار تبلیغ شده است. به نمایندگی مراجعه کردم که گفتند مصرف رانا تا ۶-۷ هزار کیلومتر اول حدود ۱۰-۱۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است که در اکثر موارد بعدا کاهش می‌یابد ولی اگر کاهش نیافت، بعدا به نمایندگی برای رفع عیب آن مراجعه کنید!

 ۱۴-   تفاوت مدل خودرو رانا با دفترچه راهنمای تحویل شده: دفترچه‌ای که تحویل شده است مربوط به مدل معمولی رانا می باشد ولی رانای بنده LX است که هنوز ایران خودرو برای آن دفترچه ای تولید نکرده است. نشانگرهای روی صفحه کیلومترشمار در مدل معمولی و LX متفاوت هستند که در دفتر راهنما مدل معمولی توضیح داده شده است.

 ۱۵-   عدم حرکت افقی پشت سری صندلی راننده رانا: در دفترچه راهنما نحوه حرکت دادن افقی پشت سری صندلی جلو نشان داده شده است ولی پشت سری صندلیها فقط بطور عمودی حرکت می کنند و قابلیت تنظیم افقی ندارند.

 ۱۶-   جعبه فیوزهای خوردو رانا فاقد فیوز اضافی است و اگر در بیابان یا جاده ناگهان فیوزی بسوزد بدانید که بدبخت شده اید. درخودرویی مثل پراید در جعبه ای ۵ عدد فیوز اضافی به مشتری داده می شد. البته چند تا فیوز در قسمتی از جعبه داخلی وجود دارد (که دور آنها چسب برق پیچانده شده!) و نتواتستم برای آنها کاربردی در دفتر راهنما پیدا کنم.

 ۱۷-   جعبه فیوزهای (داخل کابین و موتور) رانا فاقد هر گونه راهنما هستند و برای فیوزها و رله ها فقط شماره نوشته شده است. البته چیدمان آنها با تصاویر درون راهنما و درب فیوزها متفاوت است. پس حتما همیشه دفترچه راهنما را در خودرو نگه دارید تا در زمان نیاز با پیدا کردن شماره آن در دفترچه بتوانید نوع عملکرد و آمپر فیوز را پیدا کنید.

 ۱۸-   هر بار در ابتدای حرکت رانا، دنده ۲ به راحتی جا نمی رود و نیاز به فشار زیاد دارد. البته پس از چندین بار جا رفتن و گرم شدن خوردو، دنده ۲ روان تر جا می رود. یک بار هم دنده ۱ با صدای تق خیلی بلند به خلاصی منتقل شد.

۱۹-   عدم وجود نمد زیر کاپوت رانا: نمد داخل کاپوت در خوردوهای تحویلی وجود ندارد. وقتی که در باران رانندگی می کنید بطور مداوم از روی کاپوت، بخار بلند می شود. مطمئنا به مرور زمان اگر رنگ کاپوت نسوزد، رسوبات آبی که بخار شده موجب جِرم گرفتن رنگ کاپوت خواهد شد. قیمت آزاد نمد ۲۵۰۰۰ تومان می باشد که شرکت سازنده با عدم نصب آن مثلا برای خودش صرفه جویی (دزدی قانونی) کرده است ولی مطمئنا قیمت نمد برای ایران خودرو خیلی کمتر است.

 ۲۰-   عدم وجود فیلتر هوای کابین رانا: فیلتر هوای کابین توسط ایران خودرو باز هم صرفه جویی شده است. برای خرید و نصب آن به چند تعویض روغنی مراجعه کردم که هیچکدام نداشتند.

 ۲۱-   انتقال لرزش موتور رانا به راننده: لرزش موتور از طریق پدال گاز به راحتی به پای راننده منتقل می شود. این لرزش در طولانی مدت موجب خستگی راننده می شود.

 ۲۲-   انتقال لرزش موتور رانا به بدنه: لرزشی در دور موتور بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دور به صندلی راننده منتقل می شود و باعث ویبره شدن صندلی و در نتیجه خستگی راننده  می‌شود. دقیقا راننده می تواند گازخوردن ماشین را در پشت کمرش احساس کند.
برای حل این مشکل به ۳ نمایندگی تسلیم، حدادیان و بیات مراجعه کردم که هر کدام چیزی گفتند ولی پاسخ مشترک آنها رانندگی بیشتر برای مشخص تر شدن اشکال بود.

 ۲۳-   رانا کلاچ خیلی نرمی دارد (داشت) ولی به مرور زمان در حال سفت شدن است و به نرمی و روانی روز اول نیست.

 ۲۴-   ورود آب به مه شکن جلو رانا: دو روز پس از بارندگی متوجه بخارزدگی در مه شکن جلو سمت کمک راننده شدم. چون برای مراجعه به نمایندگی وقت نداشتم، چند روز بعد که مراجعه کردم مقدار بخار آنقدر نبود که ادعایم را نشان دهد و نمایندگی هم به آن توجهی نکرد. (هر چه سوراخ بزرگتر باشد، آب زودتر وارد و بخار هم زوتر خارج می شود!). ولی چراغ جلوی چند رانا را دیدم که دارای بخارزدگی زیادی بودند.

 ۲۵-   عدم وجود تعهد به مشتری: در ۲ نمایندگی شاهد سوال و جواب یکسان و جالبی بین مشتری و کارمندان نمایندگی ایران خودرو در زمان تعیین هزینه تعمیر بودم. کارمند از مشتری پرسید که آیا خودرو را از نمایندگی آنها تحویل گرفته‌ است و وقتی که با جواب منفی روبرو می‌شد، می گفت که گارانتی ندارد ولی اگر از خودشان تحویل گرفته بود سعی می کردند یک جوری درستش کنند که به نفع مشتری و شامل گارانتی شود.
نتیجه‌ای که از این ماجرا گرفتم این بود که اگر کسی خواست این اشتباه را بکند که از ایران خوردو خرید کند، حتما باید به نزدیکترین نمایندگی که می خواهد برای تعمیر (که حتما لازم می شود) مراجعه کند و از آن خوردو را بخرد تا در دوره گارانتی کمتر به مشکل برخورد کند.
این مشکل برای رفع عیب حسگر درب صندوق عقب ماشین خودم هم بوجود آمد. نمایندگی حدادیان گفتند که رگلاژ و تنظیمات خودرو فقط در تعهد نمایندگی است که خودرو را تحویل داده و در سایر نمایندگی‌ها گارانتی ندارد و مشمول هزینه است.

 ۲۶-   عملکرد نادرست نشانگر بازبودن درب جعبه عقب رانا: اگر درب جعبه عقب را باز کنید و بعد آن را محکم نبندید و فقط آن را پایین بیاورید، نشانگر جلوی داشبرد، بسته بودن درب را نشان می دهد.
برای رفع این مشکل و چند مشکل دیگر به نمایندگی حدادیان رفتم. اول گفت که همه راناها همین طوری است. بعد که اصرار کردم حسگر فشاری آن را تنظیم کرد ولی باز هم درست نشد و بستن درب هم دچار مشکل شد. تعمیرکار برگه را امضا کرد و وقتی که برای تسویه حساب رفتم بابت کار انجام نشده برای خودرویی که دارای گارانتی بود. اجرت ۵۰۰۰ تومانی برای ۷دقیقه کار طلب شد. بنده گفتم مگر گارانتی نیست؟ که جواب شنیدم فقط در نمایندگی که تحویل گرفتی این کار جزء گارانتی است!

 ۲۷-   عدم پشتیبانی امداد خوردو: در بارندگی برف پاک کن خوردو رانا خراب شده بود و بدلیل مشخص نبودن جلو، ادامه حرکت به هیچ وجه امکان‌پذیر نبود. با تکیه به کارت ۳ ستاره (زپرتی با قیمت بیش از ۹۰۰٫۰۰۰ تومان) به امداد خودرو ۰۹۶۴۴۰ تماس گرفتم که گفتند برف پاک کن امداد ندارد! می توانی خودرو را در جایی که هستی پارک کنی و پس از اتمام بارندگی به نمایندگی برای تعمیر مراجعه کنی!!! قابل توجه که خودرو فقط ۱۶۰ کیلومتر راه رفته بود! تماس گرفتن با ۰۹۶۴۴۰ فقط ایجاد هزینه برای موبایل است!

 ۲۸-   خرابی آمپر بنزین رانا: چراغ بنزین روشن شد، کیلومتر شمار را صفر کردم و پس از طی ۴۲ کیلومتر در پمپ بنزین (جنب پارک بانوان) باک ۳۸ لیتر بنزین جا گرفت و پس از کلی قطره قطره زدن و التماسش کردن نهایتا فقط  ۴۱ لیتر بنزین جا گرفت ولی پس از روشن کردن خودرو، آمپر بنزین روی نصف ایستاد!! چند بار خاموش و روشن کردم ولی حرف مرد یکی بود و فایده ای نداشت. پس از توقف شبانه در صبح روز بعد آمپر بنزین روی حد نهایی ایستاد! (توجه باک به راحتی هوا میگیرد و قابلیت خالی شدن هوا برای راحتی سوختگیری را ندارد.)
برای رفع مشکل آمپر از امداد خودرو مشاوره گرفتم که گفت اگر مارک کیلومتر شما Crouse باشد دارای باگ است و باید به خود ما مراجعه کنید. ولی روز بعد صبح ساعت۷٫۳۰  به نمایندگی تسلیم مراجعه کردم و بعد از کلی دردسر کشیدن برای پذیرش خودرو و نیم ساعت برای شروع کار تعمیرکاران در ساعت ۸٫۳۰ بالاخره به مسئول واحد گفتم اگر امکان دارد که تعمیرکار نگاهی به ماشین بیندازد و آن را بررسی کند تا اگر تعمیر می شود منتظر بمانم، که مرا به تعمیرکار معرفی کرد ولی مسئول برقکار گفت که دستگاهش خراب است و به نفر بعدی آقای جنگ** ارجاع دارد تا نفر چهارم که کشف شد تمام دستگاههای عیب یاب در تسلیم خراب هستند و کاری نمیتوانند انجام دهند!!!! ساعت ۹٫۳۰ از تسلیم بیرون رفتم و به سمت امداد خودرو در بلوار مدرس، گمرک حرکت کردم. بعد از کلی جستجو امدادخودرو را پیدا کردم که گفت اشکال مربوط به ۴۰۵ ها میباشد و دستگاه ما برای تعمیر به تهران فرستادیم!!!!!!! دوباره به بیات مراجعه کردم و پس از پذیرش، مسئول برقکار گفت که نرم افزار آن را ریست کردم ولی باز هم درست کار نمی کند. دیگه حالم از این همه خرابی به هم میخوره اینجا که مرکز استانه و شهر بزرگی است، حال در یک شهر کوچک مردم باید چه بکنند. باید کفش آهنی داشته باشید و همت بالا تا از پس رفع عیب‌های این خودرو برآبید.

 ۲۹-   مشکل کیفیت تیغه برف پاک کن رانا: تیغه برف پاک کن بی کیفیت می باشد و رد آب باقیمانده (بخصوص در قسمت انتهای برف پاک کن) روی شیشه می‌ماند.

 ۳۰-   تراز نبودن کاپوت رانا: درب کاپوت در سمت راست مقداری بالاتر می ایستد به نحوی که یک انگشت به راحتی به زیر آن می رود و در سمت چپ این طور نیست. در ضمن قابلیت تنظیم نیز ندارد. البته این موضوع را در دو رانای دیگر هم بررسی کردم که همین مشکل وجود داشت.

 ۳۱-   نقص ضامن پشت سری راننده رانا: بدون اینکه ضامن پشت سری راننده را فشار دهید و فقط با گرفتن پشت سری می توان آن را بالا و پایین کرد و عملا قفلی ندارد.

 ۳۲-   در حین حرکت درون خودرو رانا  صدای چرق و چرق به گوش میرسد.

 ۳۳-   در رفتن روکش درب راننده رانا: روکش دربها تماما پلاستیکی است و درب راننده هم مقداری از جا در رفته است. هر بار آن را جا میزنم دوباره در می رود.

 ۳۴-   مشکلات بدنه رانا: درب عقب سمت راننده مقداری بیرون زده است.

 ۳۵-   عدم تنظیم باد لاستیکهای رانا: چون ماشین نرم نبود برای تنظیم باد به آپاراتی رفتم. فشار باد ۲ لاستیک روی ۲۰، یکی ۲۵ و فقط یکی به اندازه استاندارد آن یعنی ۳۰ بود. باد لاستیکها را خالی و نیتروژن زدم. نمی دانم چرا از دو لاستیک عقب بین لاستیک و رِنگ، مقدار زیادی آب بیرون آمد. با نیتروژن هم مشکل خشکی کمکها تغییری نکرده است.

 ۳۶-   عدم هماهنگی و زیبایی پلاستیکهای بکار رفته در داخل اتاق رانا: پلاستکهای بکار رفته در داخل اتاق در چند جا کوتاه یا زیادی بلند هستند و درست روی هم مچ نشده‌اند.

 ۳۷-   لبه برنده سپر عقب رانا: در هنگام تمیز نمودن قسمت پایینِ درب جعبه عقب، قسمت سپر خیلی تیز و برنده است که در حال تمیز کردن سپر، دستم را برید و موجب خون ریزی انگشتم شد!

 ۳۸-   کج بودن درب (جعبه کوچک درون) داشبرد رانا: درب داشبرد در هنگام بسته بودن، کج می‌ایستد و طرف راست آن درز بزرگی دارد.

 ۳۹-   مشکل کیفیت رنگ رانا: رنگ زیر گل گیر رانا سمت کمک راننده (محل جک) به اندازه حدوه ۲ سانتی متر کِش آمده است!

 ۴۰-   خواستم ارتفاع صندلی رانا را تنظیم کنم که دسته پلاستیکی آن کنده شد!

 ۴۱-   آمپر دمای موتور رانا بالای نصف می ایستد و گاهی فقط به اندازه یک چهارم تا حد نهایی مانده که لامپ قرمز اخطار روشن شود و از موتور بوی سوختگی می آید.

 ۴۲-   طراحی نامناسب کیلومترشمار رانا: کیلومتر شمار رانا در حال توقف روی ۱۰ است! برای حل مشکل به ۳ نمایندگی و امداد خودرو مراجعه کردم (توجه کنید که خودم به نزد امداد رفتم) که نتوانستند مشکل را رفع کنند یا جوابی قانع کننده بدهند. آخر سر نمایندگی بیات آن را با چند رانای دیگر مقایسه کرد و گفت چون همه همین طور هستند، پس مشکلی نیست! دوما وقتی عقربه سرعت را با بقیه تراز می کنید درست روی ۱۰ ایستاده و موازی بقیه است پس اشکالی ندارد و سوما یک ۲۰۶ هم همینطوری بود و نتیجه گیری کرد که در طراحی این گونه طراحی شده که در حال توقف با سرعت ۱۰ کیلومتر حرکت کنید!

 ۴۳-   صدای بد موتور رانا در صبح‌های سرد: صبحها که هوا سردتر است در ابتدای روشن شدن موتور، صدای موتر همراه وز و وز است و تا زمانی که موتور گرم شود ادامه دارد. این در حالی است که دمای هوا در زمستان شیراز اغلب اوقات بالای صفر درجه است. حال معلوم نیست در شهرهای سرد با دمای چند درجه زیرصفر چه صداهایی وجود خواهد داشت؟

 ۴۴-   پاشیده شدن آب گِل به درون موتور رانا: بعد از همان رانندگی در باران که برف پاک کن خراب شد، کاپوت را بالا زدم و متوجه پاشیده شدن مقداری آب گِل به درون محفظه موتور در بخشهایی مانند زیرِ درب کاپوت ( در قسمت بالای تسمه های بدون حفاظ) و قسمت عقب محفظه موتور شدم و این در حالی است که از درون گودال یا آب جمع شدگی بزرگ عبور نکرده بودم که حتی اگر از درون گودال هم عبور می کردم، نبایستی این گِل پاشی به درون موتور اتفاق می افتاد.

 امکاناتی که می توانست وجود داشته باشد ولی وجود ندارد:

۴۵-   خیانت ایران خوردو در اشتراک گذاری اطلاعات مشتریان: شما در هنگام خرید خودرو تمام اطلاعات شخصی خود شامل نام، کد ملی، تلفن، ادرس منزل و … را به نماینده فروش می دهید و این اطلاعات از طریق اینترنت به ایران خودرو ارسال می شود. ولی مساله همین جا تمام نمی شود در هر جا که هر کسی کد کاربری از ایران خودرو داشته باشد با شماره موتور، بدنه یا …. می تواند به تمام اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند و هیچ سد امنیتی برای محافظت از اطلاعات مشتریان وجود ندارد!

 ۴۶-   تایر زاپاس رانا بطور خیلی زشتی با کِش بسته می شود. کش آن مثل کشهای باربند است و برای جا انداختن آن به همکاری ۲نفر نیاز است.

 ۴۷-   پلاک بدنه خودرو رانا بصورت خیلی ناشیانه با فقط ۲تا میخ پرچ بصورت ضربدری که نصفش هم بیرون زده نصب شده. آخه تحریم هستیم قبول ولی تحریم که باعث نمیشه پلاک شناسنامه بدنه خودرو اینقدر ناشیانه و زشت نصب بشه. قدیمیا میگفتن خدا گدات کرده ولی خِلو (همان آب دماغیت) که نکرده!!

 ۴۸-   عدم وجود دید مناسب در رانا: در روزهای بارانی شیشه عقب (که خیلی کوچک و بالا طراحی شده است) پس از بارش چند قطره باران بر روی آن عملا دیدی وجود ندارد و آینه های بغل نیز بدلیل وجود قطرات باران (و کوچک بودن و عدم وجود گرمکن) دید مناسبی ندارد. در اینگونه موارد عملا دید عقب و بغل ندارید و رانندگی کار سخت و خطرناکی می‌شود.

 ۴۹-   وجود حفره بین داشبرد و شیشه جلو رانا: داشبورد حدود نیم متر عرض دارد و در انتهای آن در کنار شیشه یک حفره سراسری وجود داردکه اگر چیزی درون آن بیفتد اولا به راحتی بیرون نمی‌آید و دوما (به مرور زمان احتمال پایین رفتن و فشار آوردن و) ایجاد شکستگی شیشه وجود دارد و این در حالی است که این داشبرد بزرگ هیچ کاربردی ندارد.

 ۵۰-   طراحی نامناسب فرمان رانا: قد بنده ۱۸۰ سانتی متر است ولی هر چه فرمان را پایین می آورم باز هم راحت نیستم. فرمان فقط دارای جای دستی در زاویه افقی میباشد و جای دست برای گرفتن فرمان به شکل ۸ وجود ندارد.

 ۵۱-   دماغه خودرو رانا به راحتی دیده نمی‌شود و در نتیجه احتمال برخورد گوشه های سپر وجود دارد.

 ۵۲-   خودروی تحویلی فاقد هرگونه جعبه آچار اولیه و کپسول آتش نشانی است. حتی یک آچار ساده مثل پیچ گوشتی و انبردستی هم به مشتری داده نمی شود.

 ۵۳-   حسگر فاصله در عقب رانا بدلیل عدم وجود دید مناسب عقب بسیار ضروری می باشد. حسگر نصب شده در فاصله ۱٫۵ متری شروع به بیب زدن می کند و در فاصله ۴۰ سانتی تا برخورد که بیشترین کاربرد را دارد بیب ممتد میزند. در کل تخمین مناسبی برای فاصله های کمتر از ۴۰ سانتی و اشیایی مانند عابر پیاده که حرکت می کند ندارد.

 ۵۴-   بخار زدگی دائم شیشه‌های رانا: شیشه ها و بخصوص شیشه عقب حتی با یک نفر سرنشین سریعا بخار می‌گیرند و جلوی دید راننده را می‌گیرد. در زمانی که نیاز به دید عقب دارید تازه متوجه بخارزدگی آن می شوید که باید دکمه گرمکن شیشه عقب را بفشارید و منتظر بمانید.

 ۵۵-   عدم نصب سنسور اکسیژن دوم رانا: برای رفع لرزش موتور به نمایندگی مراجعه کردم. پس از نصب دستگاه عیب یاب پارامترهای دو سنسور اکسیژن وجود داشت ولی یکی از آنها صفر بود. بنا به نظر برقکار نمایندگی، برای این خودرو دو سنسور اکسیژن طراحی شده بوده ولی بعدا شرکت فقط یکی را نصب می‌کند.

 ۵۶-   وجود یک برامدگی در قسمت زیر پای سرنشینان عقب رانا: مانند خودروهای قدیمی دیفرانسیل عقب که یک برامدگی در طول خودرو برای عبور میل گاردان وجود داشت. در این خودرو نیز در ادامه خط راستای ترمز دستی، برامدگی ادامه پیدا کرده است که موجب تنگی جا شده است و مزاحم سرنشینان عقب است. در ضمن بر روی آن کف پوش قسمت وسط وجود ندارد و توسط ایران خودرو دچار صرفه جویی شده است.

 ۵۷-   ضبط خودرو دارای رمز عبور است ولی در دفترچه راهنمای خودرو در مورد آن نوشته نشده است و خودتان باید حدس بزنید که رمز آن ۱۲۳۴ است! در ضمن دفترچه راهنمایی برای ضبط در قعر (جعبه روی) داشبرد قرار دارد که در هنگام تحویل هیچ صحبتی در مورد آن نمی شود و خودتان باید آن را بطور اتفاقی پیدا کنید.

 ۵۸-   باطری معمولی رانا: بر روی رانا باطری درون یک محفظه قرار دارد وقتی درب آن را باز می‌کنید یک باطری آب اسیدی قدیمی معمولی مشاهده می کنید و از باطری اتمی خبری نیست. فکر کنم باطری هم دچار صرفه جویی شده است!

 ۵۹-   با وجود اینکه خودرو طراحی ۲۰۱۰ به بعد است ولی برای نصب صندلی کودک در صندلی عقب محلی (حفره‌ای) پیش بینی نشده است.

 ۶۰-   پیدا کردن محل قفل کمربند ایمنی همیشه مشکل است و زمان می برد تا به آن عادت کنید.

 ۶۱-   عدم وجود حفاظ یا قاب برای تسمه های رانا: صبح زود موتور خودرو صدای بدی می‌داد، کاپوت را بالا زدم و توی موتور سرک می کشیدم که ناگهان خشکم زد. بین شال گردنم و تسمه های در حال چرخش فقط اندکی فاصله بود که خودم را به عقب پراندم. برای یک لحظه جمع شدن و کشیده شدن شال گردن بین تسمه ها و شکستن گردنم از ذهنم عبور کرد. آخر یک طراح در سال ۲۰۱۳ نبایستی به این مسائل ساده ایمنی توجه داشته باشد!

 ۶۲-   طراحی نامناسب محفظه های اطراف کاپوت رانا: از قسمت زیر برف پاک کن ها امکان ورود برگ درختان و سایر آشغالها به درون موتور وجود دارد.

 ۶۳-   عدم امکان نصب ضبط دارای پنل نمایشگر بر روی رانا: جلوی داشبرد یعنی در محل قرارگیری ضبط صوت به نحوی طراحی شده است که امکان نصب ضبط (تصویری، GPS، دوربین عقب و …) که نیازمند نمایشگر هستند وجود ندارد. ضبط دارای نمایشگر، نیازمند فضایی تقریبا دوبرابر ضبط معمولی است. در رانا با وجود فضای خالی در اطراف ضبط به وجود این قابلیت در زمان طراحی توجهی نشده است و فقط می توان از ضبطهایی که بصورت خشابی، نمایشگر آنها بیرون می آید استفاده کنید.

 ۶۴-   عایق بندی نامناسب رانا: صدای گاز خوردن خودرو و همچنین لرزش آن به راحتی به درون اتاق منتقل می شود و به خوبی عایق بندی نشده است یا صدای موتور و لرزش بدنه خیلی زیاد است.

 ۶۵-   علامتهای جلوی داشبرد رانا (برای باز کردن دربها، درب صندوق عقب و …) در تاریکی شب دیده نمی شوند. چون هیچ نوری در پس زمینه آنها وجود ندارد. فقط چند چراغ قرمز رنگ کوچک کم نور و یک شکل بر روی آنها وجود دارد که تشخیص عملکرد آنها مشکل است و باید از حفظ آنها را بفشارید.
در ضمن در روز نیز روشن بودن چراغهای کوچک به راحتی مشخص نیست.

 ۶۶-   شکل، محل قرارگیری و همچنین رنگ فلاشر (جفت راهنما) رانا خیلی بد طراحی شده است و شکل و رنگ مشکی آن تقریبا شبیه سایر دکمه است و در زمان بروز خطر به راحتی قابل تشخیص نیست. یک بار بطور ناگهانی مجبور به توقف شدم و پیدا کردن فلاشر برایم مشکل بود.

 ۶۷-   برخلاف مدل معمولی، رانا LX فاقد کامپیوتر سفری برای نمایش میانگین مصرف سوخت و … است.

 ۶۸-   رانا فاقد دسته قفل نمون درب است. هر زمانی در هر سرعتی که دستگیره را بکشید درب باز می شود. دربها را می توان با دکمه جلوی داشبرد قفل کرد ولی فقط از بیرون باز نمی شوند! این موضوع برای بچه ها یا مهمانی که از این ابتکار ایران خودرو بی اطلاع است بسیار مخاطره آمیز است.

۶۹-   جمع شدن گل و اشغال در قسمت بالای سپر عقب رانا: قسمت بالای سپر عقب (درست در زیر درب جعبه عقب) به سمت داخل زاویه دارد و این نوع طراحی موجب ایجاد فرورفتگی دراین قسمت شده است. در هنگام بارش باران گل و آشغال در این قسمت جمع می‌شود.

 ۷۰-   صندلی های عقب رانا مثل ۲۰۶ دارای فضای خیلی کمی هستند. به نحوی که هرکسی که عقب نشست این موضوع را تذکر داده است.

 ۷۱-   برای حرکت به عقب با رانا، دید عقب خیلی کم و ضعیف است و احتمال تصادف وجود دارد.

 ۷۲-   ضعیف بودن نور بالای رانا: با وجود قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ‌های جلو ولی نور سوی بالای رانا نسبت به سایر خودروها خیلی ضعیف‌تر است. شاید هم چراغ‌ها تنظیم نیستند ولی باز هم سوال این است که چرا در خودروی نو، چراغ‌ها تنظیم نیستند؟ و مشتری برای هر تنظیمی وقت بگذارد، هزینه بپردازد و تازه اگر درست شود؟!

 ۷۳-   فاصله زیاد بین درزهای بدنه و طراحی خودروی رانا به نحوی است که پس از یکبار رانندگی در باران، قسمت داخلی دربها روی بدنه، گِلی و کثیف شده است. مشخص است که تمیز نگه داشتن لای درز دربها در دراز مدت مشکل خواهد بود.

 ۷۴-   عدم وجود قطعات یدکی رانا: قطعات یدکی رانا در فروشگاه‌های بیرون از نمایندگی‌های ایران خودرو اصلا وجود ندارند و در خود نمایندگی‌ها هم برای اکثر قطعات به درخواست امداد نیاز است و مشتری مجبور به چند روز معطلی برای دریافت قطعه است.

 ۷۵-   استفاده از فوم بعنوان ضربه گیر و قالب دهنده سپر رانا: از فوم‌های (ساده که دانه دانه می‌شوند و بعضی‌ها به آن یونولیت می‌گویند) در زیر سپرها استفاده شده است که مطمئنا پس از اولین ضربه‌ی آهسته، خاصیت خود را از دست خواهد داد.

 ۷۶-   رانایی که ایران خودرو آن را  LX می نامد در برگ سبز انتظامی با مدل معمولی یعنی مدل TU5 ثبت شده است.

 ۷۷-   بیمه بدنه رانا: در کارت اولیه فروش خودرو عبارت فاقد بیمه بدنه نوشته شده و این در حالی است که برای آن کارت تلایی (عدما با ت نوشته شده) صادر شده که در سایت ایران خودرو برای این نوع از کارتها بیمه بدنه و سرقت نیز آورده شده است و معلوم نیست که چه سرویسی ارائه خواهد شد؟

 ۷۸-   شتاب ثانویه رانا را تست نکردم ولی خیلی‌ها از آن راضی نبودند و می‌گفتند که با ظرفیت کامل شتاب اولیه هم از دست می‌رود.

 ۷۹-   توی رانا ۲تا پیچ و بست افتاده بود که معلوم نیست برای کجا بوده و نصب نشده‌اند؟

 ۸۰-   لیست نمایندگی‌ها در دفترچه راهنمای رانا: برایم بسیار جالب است که یک شرکت تولیدی همه چیز را از منظر خودش بخواهد ببیند و حتی در دفترچه راهنمای مشتری نیز همین خو و صفت را از خودش بروز بدهد. در انتهای دفترچه لیست نمایندگی‌ها آورده شده است که براساس کد نمایندگی مرتب شده‌اند و نه شهر و آدرس. آخر یک آدم عاقل در این شرکت پیدا شود و فکر کند که مشتری برای رفع عیب محصولش دنبال کد نمایندگی است یا اینکه می‌خواهد بداند در شهری که درآن است چه نمایندگی‌هایی وجود دارد و نه اینکه مثلا بخواهد نمایندگی های شهر شیراز را از بین سایر شهرها بصورت پراکنده پیدا کند!!

۸۱-   هزینه خدمات ایران خودرو بالا است: (از دیدگاه تولید ناب) در یکی از نمایندگی های ایران خودرو ابتدا وارد قسمت فروش، تحویل مدارک و نمایشگاه شوید. دقت کنید که چند نفر بیکار نشسته اند، ایستاده‌اند یا در حال صحبت با یکدیگر هستند. حال وارد قسمت تعمیرگاه شوید و دقت کنید (بخصوص سرصبح) که چند نفر مسئول ثبت برگه ورود، نگهبانی، پذیرش، تعمیرکاران و …. بیکار ایستاده‌اند. شاید بگویید که این موضوع چه ربطی به مشتری دارد ولی اگر توجه کنید می‌بینید که افراد زیادی بدون اینکه ارزشی برای مشتری ایجاد کنند، فقط حضور دارند. حال باز هم این حضور چه ربطی به مشتری دارد؟ مگر نه اینکه مشتری باید حقوق این افراد را بدهد ولی با این تعداد بالای خدم و حشم آیا شرکت می تواند حقوق قابل قبولی برای این افراد از جیب مشتری بپردازد؟ بنابراین مشتری مجبور است پول بیشتری بپردازد و کارکنان هم بدلیل دریافت حقوق پایین عملا فاقد روحیه سرویس‌دهی به مشتری هستند که باز هم به ضرر مشتری تمام می شود.
در ضمن این روحیه تقریبا در بین همه کارکنان هم‌گیر است که کارها و جوابها را فقط برای رفع تکلیف انجام می‌دهند و رفتار آنها با مشتری، ارباب مابانه و تحقیر کننده است (که خودتان باید تجربه کنید) ولی انصافا تعدادی افراد علاقه‌مند به کار نیز وجود داشت/.

 امکاناتی که وجود آنها در حد خواب و خیال می باشد:

۸۲-   عدم وجود و امکان وجود نصب زیر دستی راننده برای رانا: زیر دستی (دست راست بین دو صندلی جلو برای) راننده وجود ندارد و به دلیل وجود دکمه‌های شیشه بالابر عقب و تنظیم آینه‌ها، امکان نصب آن در آینده نیز وجود ندارد.

 ۸۳-   پشت سری های صندلی عقب رانا (در مدل ۲۰۶ SD) وجود ندارند.

 ۸۴-   دسترسی از داخل کابین (صندلی عقب) رانا به داخل جعبه وجود ندارد.

 ۸۵-   وجود سیستم تهویه مطبوع خودکار تقریبا در رانا  در حد خواب و خیال است.

 ۸۶-   اگر فرمان رانا را بالا ببرید جلوی نشانگرهای سرعت و دور موتور را می گیرد.

 ۸۷-   زیر صندلی راننده و کمک راننده رانا فضای خالی وجود ندارد تا بتوان وسایلی مانند قفل پدال (کوچک) یا هر چیز دیگری را در زیر صندلی قرار داد.


iRev.ir-Line

بررسی Carnet

هم‌اکنون گزینه‌های بسیار کمی برای خانواده طبقه متوسط در میان خودروهای موجود در بازار ایران وجود دارند. افزایش قیمت در سال‌های اخیر هم سبب کاهش قدرت انتخاب برای قشر متوسط شده است. پراید شاید همچنان برای خیلی‌ها در دسترس باشد اما ایمنی پایین این خودرو، سبب شده برخی‌ها به گزینه‌های بهتری فکر کنند. در میان گزینه‌های موجود، برخی به دو گزینه می‌رسند که یکی رانا با قیمت حدود ۳۲میلیون تومان است که می‌توان آن را پژو ۲۰۶ صندوقدار ارزان‌سازی شده نامید و دیگری تیبا است که احتمالا بتوان آن را با قیمتی بین ۲۵ تا ۲۸میلیون تومان (قیمت با توجه به تفاوت تیپ‌ها) پراید ارتقا یافته دانست. اما کدام یک از این دو خودرو گزینه‌های بهتری برای خرید هستند؟

tiba-pic رانا و تیبا از کجا آمدند؟ 

رانا عملا ادامه طرح پیکان جدید است که از سال ۸۲ پیگیری می‌شد و در نهایت به رانا ختم شد. خودرویی که  روی پلت فرم پژو ۲۰۶ طراحی شده است این اتفاق چنان آشکار است که اگر دست خود را در عکس رانا بر روی صندوق عقب و قسمت جلو خودرو بگذارید کاملا پژو ۲۰۶ را خواهید دید. عده‌ای معتقدند این خودرو زیبا‌تر از پژو ۲۰۶ است و عده‌ای پژو ۲۰۶ را زیبا می‌دانند. اما در آن سو تیبا هم خودرویی بود که طرح آن، سال‌ها در آرشیو سایپا خاک می‌خورد. قرار بود قیمت تیبا زیر ده میلیون تومان باشد اما پس از ورود به بازار قیمت این خودرو بسیار بیشتر از ۱۰ میلیون تومان شد. مهرداد بذرپاش مدیرعامل آن زمان سایپا،  طرح ساخت این خودرو را از بایگانی پروژه‌های نیمه کاره رها شده سایپا بیرون آورد و اجرا کرد .روز ۲۳ آذر ماه ۱۳۸۷ خودرویی که آن را مینیاتور می‌نامیدند و بعد‌ها به تیبا تغییر نام داد، با عنوان نخستین خودروی ملی سایپا رونمایی شد.

اما آنچه ایرانی بودن این خودرو را تا حد زیادی زیر سوال برد کمک گرفتن از مشاوران ایتالیایی، آلمانی و کره‌ای و استفاده از قطعات خودروهای دیگر مانند پراید، ریو و تندر ۹۰ در ساخت این خودرو بود. با این همه برخی مدیران آن زمان سایپا خودرو را کاملا ایرانی می‌دانستند و از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های صنعتی چند سال اخیر نام برده‌ بودند. دکتر زارعی مدیر مرکز تحقیقات سایپا در زمان طراحی خودرو، تیبا را یک خودروی کاملا ایرانی با یک پلت فرم کاملا جدید می‌دانست. او در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان این محصول را ایرانی و کاملا جدید خواند در حالی که که موتور، گیربکس و سیستم ترمزش ارتقا یافته پراید است، اکسلش با کمی تغییر از کیا ریو گرفته شده و بخش زیادی از طراحی بدنه‌اش هم توسط استودیو طراحی ایتال دیزاین در کشور ایتالیا انجام شده است، گفته بود: قطعات این خودرو ممکن است از خودروهای دیگر (کری اوور) گرفته شده باشد اما با تغییراتی که مهندسان سایپا برای هماهنگ کردن و تغییر دادن این مجموعه‌ها به هم داده‌اند یک پلت فرم جدید شکل گرفته است. پلت فرمی که متعلق به شرکت سایپاست و در سال‌های آینده خودروهای دیگری نیز بر روی این پلت فرم طراحی خواهد شد. او درباره طراحی این خودرو اینگونه توضیح داده بود: کار بر روی این خودرو ابتدا در حدود سال ۷۵ با نام اس ۸۱ توسط یک تیم در سایپا بر روی پایه پراید آغاز شد.

سپس طراحی توسط یک تیم ایتالیایی تکمیل شد. اما این پروژه در سال ۸۳ کنار گذاشته شد و مهندسان سایپا این طرح جدید را از حدود سال ۸۵ دوباره آغاز کردند و در طراحی بخش‌هایی از آن خودرویی که توسط تیم ایتالیایی انجام گرفته بود بویژه قسمت عقب آن تغییراتی را دادند. علی رضا محمدزاده ،کارشناس طراحی خودرو معتقد است طراحی این خودرو بی‌شباهت به بسیاری از خودروهای چینی نیست و می‌گوید: تیم ایتالیایی قسمت جلو خودرو را بسیار خوب طراحی کرده اما قسمت عقب چندان چنگی به دل نمی‌زند. در قسمت تزئینات داخلی نیز به راحتی می‌توان ردپای تندر ۹۰ و پراید و ریو را دید. گویی طراحان، قسمت‌های مختلف این چند خودرو را با هم مخلوط کرده‌اند. از نظر فنی رانا و پژو ۲۰۶ صندوقدار کاملا شبیه هستند تنها نقطه متفاوت ارزان‌سازی انجام شده بر روی راناست.  خودروی تیبا هم بیشتر بر پایه ریو و پراید است. هزینه طراحی و ساخت هر دو خودرو نیز نزدیک به هم و در حدود ۱۲۰ میلیون دلار است. بر اساس گفته مجید شیخانی، قائم مقام پیشین ایران خودرو زمانی که قیمت رانا قرار بود ۱۱ میلیون تومان باشد قیمت تمام شده رانا حدود ۸/ ۵ میلیون تومان بود اگر این نسبت همچنان حفظ شده باشد قیمت تمام شده این خودرو هم‌اکنون باید چیزی در حدود ۲۴ میلیون تومان باشد. در زمان رونمایی اعلام شده بود باید ۱۰۰ هزار دستگاه از این خودرو تولید شود تا هزینه طراحی آن بازگردد. این مورد تقریبا درباره تیبا نیز صدق می‌کند.

ranaطراحی

طراحی رانا ساده است و تا حدودی ایران‌خودرو سعی کرده در این خودرو سنت سورن را دنبال کند. جلو خودرو شباهت زیادی به مدل‌های آئودی دارد که گویی با طرح‌های پژو ترکیب شده است. البته برخی نیز می‌گویند جلو این خودرو بی‌شباهت به فیات پالیو نیست چرا که مشاوران ایتالیایی این خودرو را طراحی کرده‌اند. از طرفی در طراحی بدنه رانا خطوط بدنه پژو ۲۰۶ کاملا مشهود است به گونه‌ای که اگر دو دست را در عکس این خودرو روی صندوق عقب و داشبورد بگذارید کاملا پژو ۲۰۶ را خواهید دید. پس به نظر می‌رسد شرکت ایران خودرو با کمک مشاوران ایتالیایی تنها جلو و عقب خودرو را در بخش بدنه دوباره طراحی کرده است اما تیبا طراحی عجیب در بین خودروهای ایرانی دارد که برخی مانند علی رضا محمد‌زاده، کارشناس طراحی به عنوان جشنواره خطوط از آن یاد می‌کنند و معتقدند که سایپا در طراحی خطوط خودرو اغراق کرده است و برخی خطوط بدنه با هم هماهنگی ندارند. عده‌ای نیز این خودرو را شبیه خودروهای لانچیای ایتالیایی می‌بینند. جالب است این خودرو نیز بنا بر اعلام رئیس مرکز تحقیقات سایپا با کمک مشاوران ایتالیایی طراحی شده است. با این همه در یک کلام می‌توان گفت رانا ساده‌تر و تیبا طراحی پیچیده و عجیب‌تری دارد. اما باز هم باید دید سلیقه مشتری کدام یک را بیشتر می‌پسندند.

 فرمان‌پذیری و تعادل

رانا از سیستم‌های فنربندی توسعه یافته پژو۲۰۶ بهره می‌برد به گونه‌ای که سیستم تعلیق عقب دوباره طراحی شده و به اصطلاح طراحی بومی تعلیق در ایران است. البته این سیستم با کمک مرکز طراحی پورشه توسعه یافته است. طراحی بدنه خودرو نیز به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد بطور مناسب به زمین بچسبد چرا که گرانیگاه‌های خودرو نزدیک به زمین است. در تیبا از ترمز توسعه یافته پراید و سیستم فنر‌بندی ریو و فرمان توسعه یافته پراید بهره گرفته شده، و به نظر گرانیگاه و ارتفاع خودرو زیاد بالا است که سبب پایین آمدن تعادل خودرو خواهد شد.

 قوای محرکه

رانا دنده‌ای با قیمت ۳۲ میلیون تومان با موتور پژو ۲۰۶ تیپ پنج (tu5) با قدرت ۱۰۵ اسب بخار عرضه می‌شود. موتور تیبا با کمک شرکت آلمانی FEV توسعه یافته است. موتور تیبا بر پایه موتور پراید بوده که محفظه احتراق آن کوچک شده و حجم موتور افزایش یافته تا راندمان موتور افزایش یابد. عدد تراکم موتور ۹٫۷ است که در موتور کنونی پراید حدود ۸٫۵ است. (عدد تراکم هرچه بیشتر باشد بازده بیشتر می‌شود) با این همه هنوز هم موتور تیبا موتور کندی محسوب می‌شود. درباره موتوری می‌توان گفت که رانا سر‌تر از تیبا است اما باید دید عملکرد گیربکس کدام خودرو بهتر می‌تواند از قدرت موتور بهره ببرد. گیربکس تیبا تغییر ضریب داده شده پراید است و حال آنکه رانا از گیربکس تغییر ضریب دنده شده سمند بهره می‌برد. درباره گیربکس تیبا، اطلاعات نشان می‌دهد، نخستین نمونه‌های تولیدی در دنده دو با مشکل مواجه است و از طرفی خوراندن کلاچ پراید و سخت‌تر کردن فنر این کلاچ برای خودرو جدید، پدال کلاچ را به‌شدت سفت و تعویض دنده را مشکل کرده است.

 کیفیت و ایمنی

بر اساس اطلاعات گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که مربوط به کیفیت خودرو‌ها در بهمن سال ۱۳۹۳ است، رانا ۲۴ نمره منفی و تیبا ۵۶ نمره منفی دارد این بدان معنی است که ایراد‌های فنی تیبا بیش از دو برابر راناست. بر اساس ارزیابی همین سازمان در نیمه اول سال ۹۳، از نظر مشتریان هم رانا ۶۵۸ امتیاز و تیبا ۶۳۵ امتیاز از ۱۰۰۰ امتیاز دریافت کرده است. برای مقایسه بهتر می‌توان این نتایج را با خودروهایی که این دو خودرو بر روی آنها (پژو ۲۰۶ صندوقدار و پراید) طراحی شده‌اند مقایسه کرد. در زمینه رضایت مشتریان پژو ۲۰۶ صندوقدار ۶۹۹ و پراید ۶۲۳ امتیاز از ۱۰۰۰ گرفته‌اند. در بررسی کیفی هم به تریتب پژو ۲۰۶ صندوقدار و پراید ۲۲ نمره منفی و ۷۷ نمره منفی را دریافت کرده‌اند. با این آمار مشخص است تیبا از پراید با کیفیت‌تر و رانا از پژو ۲۰۶ کیفیت کمتری دارند. اما در نهایت وضعیت کیفیت رانا بسیار بهتر از تیباست. در زمینه ایمنی اما وضعیت تیبا به مراتب ضعیف‌تر است. البته هیچ کدام از این دو خودرو توسط موسسه معتبر و بی‌طرف تست تصادف نشده‌اند ولی با بررسی خودرو‌هایی که این دو محصول بر پایه آنها طراحی شده می‌توان فهمید کدام خودرو ایمن‌تر است.  پژو ۲۰۶ را می‌توان از امن‌ترین خودروهای ایران دانست. بر اساس بررسی سازمان معتبر یور ان کپ پژو ۲۰۶ از ۵ ستاره ایمنی ۴ ستاره را دریافت کرده است حالا حتی اگر وضعیت رانا که مشابه ۲۰۶ است کمی بدتر باشد این خودرو دارای سه ستاره ایمنی است.

اما درباره تیبا اوضاع چندان خوب نیست. پراید که تیبا بر اساس آن طراحی شده بر اساس آمار، یکی از نا امن‌ترین خودروهای ایران است. درباره خودروهای ایمن و غیر ایمن و نقش آنها در مرگ و میر تفاسیر مختلفی ارائه می‌شود. به عنوان نمونه سایپا در بیشتر موارد وقتی عنوان می‌شود پراید حدود ۱۵ درصد مرگ و میر جاده‌ای ایران را به خود اختصاص داده سعی می‌کند اینگونه توجیه کند که چون تیراژ این خودرو بالا است میزان مرگ و میر با این خودرو هم بالا نشان داده می‌شود. در حالی که پژو ۲۰۶ با تیراژی حدود یک سوم پراید تنها دو درصد از مرگ و میر جاده‌‌ای را به خود اختصاص داده یعنی اگر پراید هم مانند پژو ۲۰۶ ایمن می‌بود، به جای سالی ۱۵ درصد سالی ۶ درصد را به کام مرگ می‌کشید.  البته خودرو تیبا که ترکیبی از پراید و ریو است توسط شرکت سایپا در یک موسسه اروپایی مورد تست تصادف قرار گرفته است. فیلم‌های تست تصادف این خودرو نشان می‌دهد درب خودرو هنگام تست باز می‌شود و ستون‌ها و سقف هم تاب بر می‌دارد این تست مشخص می‌کند که وضعیت ایمنی خودرو مناسب نیست و احتمالا به سختی بتواند دو ستاره ایمنی کسب کند البته وضعیت ایمنی خودرو از پراید بهتر به نظر می‌رسد.


iRev.ir-Line

بررسی خبرگزاری دانا

تاریخچه­ طراحی  SD 206

نزدیک به یک دهه پیش، ایران خودرویی­ ها تصمیم گرفتند تا از خودروی محبوب و پرفروش ۲۰۶ یک صندوقدار ایرانی بسازند، چرا که خانواده­ های پرجمعیت ایرانی خودروهای هاچ بک را نمی پسندند.

برای ایرانی­ ها که در خرید خودرو بیشتر مسافرت، حمل و نقل بار و نیازهای برون شهری را در نظر می گیرند، خودروهای بدون صندوق آنچنان کارایی ندارند. دیگر آنکه بیشتر پرفروش های بازار نیز این دست خودروها هستند.

اما ۲۰۶ که با ورود به بازار ایران در همان سال های نخست تولید جهانی (۱۹۹۸) به خاطر ظاهر جذاب، سرعت مناسب و داشتن آیرودینامیک خوب به فروش خوبی رسیده بود، (فروش جهانی ۲۰۶ تا پایان سال ۲۰۱۰ و توقف تولید جهانی آن ۶٫۸ میلیون خودرو بوده است.)

بنابراین با ورود مدل تازه ای از آن جای پای این بازار خوب استوارتر می شد. ایران خودرویی‌ها که برنامه ریزی‌های تولید محصولات ملی و دستیابی به روشهای تولید مدرن را نیز در برنامه داشتند، تصمیم گرفتند تا با همکاری شرکای اروپایی و طراحی یک نوع صندوقدار از خودروی محبوب ۲۰۶ با یک تیر چند نشان را بزنند. بدین ترتیب ۲۰۶ صندوقدار یا همان SD با کمک پژو که آن زمان روابط خوبی با طرف ایرانی داشت، امکان پذیر شد.

تولید ۲۰۶ اس دی از سال ۲۰۰۶ پس از طراحی با همکاری شرکای اروپایی در ایران شروع شد و به کشورهای الجزایر، ترکیه و روسیه نیز صادر می شد و به فروش خوبی نیز دست یافت.

رانا سایه روشن ۲۰۶

چندسالی پس از تولید موفق ۲۰۶ اس دی، ایران خودرویی‌ها تصمیم گرفتند تا با تغییراتی در این خودرو، دوباره بازار پرفروشی را برای خود دست و پا کنند.

بنابراین با تغییرات اندکی در طراحی فرم و شکل صندوق عقب، کاپوت جلو، چراغ های جلو و عقب و البته نمای داشبورد و پنل داخلی خودروی رانا متولد شد.

رانا که قرار بود بسیار زودتر به بازار معرفی شود، در پایان سال ۱۳۹۱ تولید شد و اکنون در حال جایگزینی با خط تولید ۲۰۶ اس دی است.

ویژگی‌های فنی مشابه

به راستی مقایسه فنی دو خودرو کار سختی نیست، چرا که دو خودروی هم خانواده بر روی پلتفرم X12، نمای درب، صندلی و پلتفرم یکسان دارند.

نگاهی به نمای بیرونی دو خودرو و درب های یکسان و شاسی مشابه نشان از آن دارد که دو خودرو تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. اما برخلاف طراحی و ظاهر زیبای ۲۰۶ اس دی که البته با همکاری شرکای اروپایی ایران خودرو صورت گرفت، رانا از نمای ظاهری خوبی برخوردار نیست. بنابراین برای کسانی که سلیقه شان به خانواده ۲۰۶ نزدیک است بسیار سخت است که برای خرید رانا مجاب شوند.

در جدول زیر برخی ویژگی‌های فنی خودروی رانا و ۲۰۶ اس دی دیده می شود. دو خودرو به لحاظ ابعاد و اندازه تفاوت زیادی ندارند. رانا در طول و عرض به ترتیب ۴ و ۳ سانتی متر بزرگتر و در فاصله‌ی محورها نیز ۲ میلی متر اختلاف دارد. هم چنین رانا در وزن خالص ۸۶ کیلوگرم سبک تر است.

برای بیشتر خانواده­هایی که به صندوق عقب بزرگ علاقه دارند نیز صندوق رانا جذاب تر است، چرا که صندوق رانا ۷۵ دسی مترمکعب بزرگتر است. (۲۵ درصد بزرگتر از ۲۰۶ اس دی)

رانا با موتور TU5 ۲۰۶ اس دی با موتور TU5G ویژگی/خودرو
۱۵۸۷ ۱۵۸۷ حجم موتور (cc)
۱۰۵ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه ۱۰۵ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه (بنزین) ۹۵ اسب بخار در دقیقه (گاز) حداکثر توان موتور (hp)
۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه ۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه (بنزین) ۱۲۵ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه (گاز) حداکثر گشتاور (Nm)
۱۰٫۵ ۱۱ نسبت تراکم
۱۶ ۱۶ تعداد سوپاپ
بنزین بدون سرب اکتان ۸۷ و ۹۵ گاز سی ان جی + بنزین بدون سرب با اکتان ۸۷ و ۹۵ نوع سوخت سازگار
پاشش الکترونیکی چند نقطه ای پاشش چند نقطه ای سیستم انژکتوری
۱۸۹ ۱۹۰  (بنزین)،۱۸۳ (گاز) حداکثر سرعت (km/h)
۱۲ بنزین: ۱۲٫۲ / گاز:۱۳٫۲ شتاب صفر تا ۱۰۰ (ثانیه)
دستی- ۵ دنده جلو BE4 ۵ دنده دستی (MA) سیستم انتقال قدرت
اعلام نشده ۱۰٫۳۹  (بنزین)،۱۰٫۴۵ متر مکعب (گاز) مصرف سوخت (در ۱۰۰ کیلومتر ) در شهر (لیتر)
۵٫۷ ۵٫۷۲  (بنزین)،۵٫۸۸ متر مکعب (گاز) مصرف سوخت (در ۱۰۰ کیلومتر ) خارج شهر (لیتر)
۴۲۹۲ ۴۱۸۸ طول خودرو (mm)
۱۶۸۴ ۱۶۵۵ عرض خودرو(mm)
۱۴۵۳ ۱۴۵۶ ارتفاع خودرو (mm)
۲۴۴۵ ۲۴۴۳ فاصله بین دو محور چرخهای عقب و جلو (mm)
۱۱۰۴ ۱۱۹۰ وزن خالص خودرو بدون سرنشین با مخزن پر و بدون تجهیزات اضافی (kg)
۵۰ ۵۰  (بنزین)،۶۰ (گاز) گنجایش مخزن سوخت (لیتر)
۴۰۰ ۳۲۵ حجم فضای صندوق عقب (دسی متر مکعب)

در مقایسه مصرف سوخت در موتور یکسان و دیگر ویژگی‌ها تفاوت دو خودرو چندان زیاد نیست، هرچند ویژگی های بهتری در رانا دیده می شود، اما این ویژگی ها آنچنان محسوس نیست.

تنوع موتور رانا

پس از ورود ۲۰۶ به بازار ایران، به خاطر شرایط متفاوت و نیازهای گوناگون این خودرو با موتورهای گوناگون و البته جعبه دنده و ویژگی‌های دیگری نیز به فروش رسید. ۲۰۶ اس دی نیز به همین شکل با همان تنوع موتور به فروش رفت با این تفاوت که به دلیل وجود صندوق عقب امکان نصب مخزن سوخت گازی نیز در آن وجود داشت.

رانا در یک تفاوت عمده با ۲۰۶ دارای مدل های متنوع تری در موتور است. قرار است موتورهای EF7، EF4 و TU5jp4 نیز بر روی این خودرو نصب شوند و تنوع آن را به نسبت ۲۰۶ بیشتر کنند. این خودرو همچنین دربرخی مدل ها به جعبه دنده‌ اتوماتیک چهار سرعته نیز مجهز است.

فاصله قیمتی ۲۰۶ و رانا

خودروی رانا در حال حاضر تنها با موتور TU5 عرضه می‌شود و  قیمت این مدل رانا در بازار ۳۲ میلیون تومان است. اما پایین ترین مدل خانواده صندوقدار ۲۰۶ اکنون در بازار آزاد ۳۵ میلیون تومان به فروش می رسد. بنابراین خرید رانا به نسبت ۲۰۶ صرفه‌ اقتصادی بیشتری دارد.

دسته بندی ها خودروهای زیر 50 میلیونی, ماشین

دیدگاه

 • فرستاده شده: ۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۱۲:۱۸

  enzo

  اونایی که میگن رانا خوب نیست برید ۲۰۶ تیپ ۵ بخرید با همین موتور و گیربکس و تعلیق با ۶ تومن اضافه که ایرانخودرو حالشو ببره
 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۰۷-۱۰ ۰۲:۰۰

  اشکان

  عجب مقایسه مغرضانه و ضایعی بود متاسفم برای خودتون و سایتتون.. امکانات جانبی رانا بیشتر از تندره اخه رینگ الومنیومی چه مزیتی زیاده داره نسبت به سنسور عقب؟مانیتور وضیعیت درها و ساعت رانا چی شد...خاک
 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۱۰-۱۶ ۱۲:۴۵

  حسین

  اون احمقی که داره مقایسه میکنه اینقدر بیسواده که میگه رانا دوچرخ دیسک و دوچرخ کاسه چرخ داره احمق رانا 4 چرخ دیسک داره و امکاناتش چندبرابر ال نوده
  • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۱۰-۱۶ ۱۲:۴۹

   حسین

   دقیقا داشت تبلیغ ال نود میکرد من قبلا ال نود داشتم الان چند وقته رانا فول دارم واقعا از ال نود بهتره از هر لحاظ بهتره،صدای موتور بسیار کم و نرم کنترل هوشمند روشن بودن چراغها و دربها و سنسور عقب و مصرف کمتر و ترمزهای خیلی خیلی عالی
 • فرستاده شده: ۱۳۹۶-۱۱-۲۶ ۰۸:۳۰

  حمزه

  واقعا مقایسه بیخودی بود .بنویسید فیلم تیزر تبلیغاتی ال 90 .آشکارا تبلیغ ال ممده .کلا رانا رو خورد کردی نبا این مقایستون .اوقعا برای ما وبرای سایتتون متاسفم .معلوم نیست کارشناستون کیه که میگه ترمزهای عقب رانا کاسه ای و جلوش دیسکیه نه عزیزم چهارچرخ رانا دیسکیه اصلا قابل مقایسه با ال 90 ی که توی می شینی احساس می کنی تو اسباب بازی نسشستی و انگار کف خیابون چسبیدی نیست .ترمزهای رانا قابل قیاس نیستن اصلا از نظر کیفیت وایمنی .یه جای سایت نوشته رانا طراحی همون پیکانه جدیده .متاسفم براتون .دردکون تبلیغ ال 90 هست فقط .رانا بهترین کیفیت تولید داخلو داره .چی می گید شما ؟
 • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۲-۰۸ ۱۲:۴۵

  افشین

  قبل از عید نوروز 97 یه رانا lx مدل 92 با کارکرد 96 هزار خریدم. قبل از این ماشین 206 معمولی و سمند داشتم و تجربه رانندگی با 206 اس دی هم برای مدت طولانی داشتم. به جرات میتونم بگم موتور این ماشین هم کارایی بهتر نسبت به ماشینایی که اشاره کردم داره هم بسیار کم صداتره . از مزایای امکاناتش فقط میشه به کامپیوتر سفری روی داشبورد، ایربگ، حذف شاسی فیزیکی قفل درب ها (که توی این مقاله جزو معایب گفته شده بود اما به نظر من جزو مزایا است چون حداقل کمی از سرقت خودرو کاهش میده ! البته بگذریم که جای کلید درب ها هنوز به قوت خود باقی است و ممکنه باعث سرقت بشه ولی حذف شاسی فیزیکی کار رو برای دزد سختر می کنه !) و نهایتا برقی بودن شیشه های عقب و جلو و برقی بودن و بزرگتر بودن آیینه های جانبی نسبت به 206 است، فضای صندوق عقب برای یه خانواده کم جمعیت کافیه، سنسور دنده عقب هم برای پارک راحت تر به کار گرفته شده. (البته سنسور دنده عقب، شیشه های برقی عقب و کامپیوتر سفری فقط توی مدل Lx موجوده و مدل EL اینا رو نداره !) از معایبش فضای بسیار افتضاح سرنشینان خودرو است ! واقعا فضا برای سرنشینان چه جلو و چه عقب خیلی کمه و توی مسافت طولانی خیلی خسته کننده است ! کیفیت صندلی ها پایینه ! کیفیت پلاستیک بکار رفته روی داشبورد و توی درب ها شدیدا پایینه و از پلاستیک سخت و شکننده ساخته شده که زود به صدا می افته علی الخصوص هنگام رد شدن از دست انداز ها ! بهتر بود روی این مدل گیربکس اتومات هم ارئه می شد ! البته بعضی از عکس هایی که قرار داده شده که چراغ ها و دستگیره درب ها فرق میکنه ماله مدلیه که قراره امسال یعنی سال 97 ساخته بشه و عرضه بشه . به شخصه اگر مدل جدید رانا با گیربکس اتومات و قمیت معقول عرضه بشه و کیفیت بهتری نسبت به مدل فعلی داشته باشه حاضرم بخرم، ولی اگه بخوان مسخره بازی در بیارن و گرون بفروشند و اذیت کنند عمرا پول پاش نمیدم ! رانا رو میفروشم و جمع می کنم یه ماکسیمای قدیمی تر میخرم ، حداقل خیالم راحته آشغال زیر پام نیست !
 • فرستاده شده: ۱۳۹۷-۰۲-۲۱ ۰۱:۱۹

  س

  واقعا خیلی باحالید ، یعنی حجم صدوق عقبو اینجوری تست میکنید ؟ ترمز عقب رانا دیسکیه ؟ وزن خودرو ؟؟؟؟ خیلی خیلی تخصصیه ؟!؟!؟