مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

درت ۴ – Dirt 4

7

درت ۴ – Dirt 4 در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

مسابقات اتومبیلرانی همواره یکی از سوژه های داغ صنعت بازی بوده است. سری نید فور اسپید، تجربه ای از ماشین سواری هیجان انگیز و تا حدی غیرواقعی را برای شما به ارمغان می آورد، نسخه های اصلی سری فورتزا فرصت رانندگی در معروف ترین پیست های مسابقه دنیا را فراهم می کنند، اما سری Dirt چالش متفاوت دیگری را هدف گرفته است، مسابقات دشوار و نفس گیر رالی.

اما وقتی چنین مسابقاتی را به عنوان سبک بازی خود انتخاب می کنید، تنوع و خلاقیت دیگر چندان در ساخته های شما نقشی ندارند و بیشتر مهم است تا در کار خود بهترین باشید.

Codemasters، سازنده سری درت، نیز این موضوع را به خوبی می داند، در نتیجه این استودیو تصمیم گرفت تا پس از عرضه ۳ نسخه اصلی این سری، مکانیزم کنترل ماشین ها را در Dirt Rally از نو پایه ریزی کند، عنوانی فرعی از این فرانچایز که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد.maxresdefault_3_e8933d31-060e-4ba0-bc47-8f898d0ec911_2048x2048قبل از شروع Dirt 4، بازی از شما می خواهد که سبک رانندگی دلخواهتان را انتخاب کنید. در این جا دو حالت رانندگی وجود دارد، یکی شبیه ساز و دیگری آرکید که این مورد برای کسانی است که به دنبال تفریح و لذت از سبک رانندگی هستند و حالت اول برای افرادی که به دنبال یک چالش رانندگی واقعی می گردند، قرار داده شده است. شاید وجود این دو حالت رانندگی که سازندگان مانور زیادی بروی آن داده اند یک نقطه قوت به حساب بیاید، اما ضعف بازی دقیقا از همینجا خودش را نشان می دهد.

RX_C1_Supercars_Holjes_3وقتی اولین مسابقه را آغاز می کنید، به سرعت متوجه سبک رانندگی به شدت خشک و سخت آن می شوید. چه در حالت شبیه ساز و چه در حالت آرکید، کوچکترین برخورد شما با موانع باعث می شود تا به کلی کنترل ماشین را از دست بدهید و از آنجا که قابلیت فلش بک در بازی وجود ندارد، شما به ندرت توانایی بازگشت به میدان مسابقه و جبران اشتباه خود را دارید و مجبور هستید که بازی را دوباره آغاز کنید! هندلینگ ماشین‌ها به هیچ وجه نرم نبوده و برای دور زدن سر پیچ ها با مشکلات و سختی های زیادی مواجه خواهید شد.

3243134-18880102_10154705774265488_2443464125900418310_o

 ویژگی جالب دیگر Dirt 4 که روی کنترل شما هم تاثیر می گذارد، طراحی کم نظیر تصادف ها و آسیب های وارده به ماشین است. در بازی تقریبا هر بخشی از اتومبیل با برخورد به موانع، آسیب می بیند و این صدمات به شدت عملکرد کلی ماشین ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

از کار افتادن جعبه دنده، داغ شدن موتور و آسیب دیدن شاسی از جمله صدماتی هستند که ممکن است در اثر تصادفات پیش آیند و اگر احساس می کنید این موارد کافی نیستند، باید خودتان را برای صاف شدن سطح لاستیک ها و ترکیدن آن ها آماده کنید، اتفاقات هیجان انگیزی که همه آن ها با افکت های صوتی بی نظیر بازی همراه شده اند.

بازی از طریق این اتفاقات، مهارت های شما را نیز حتی به چالش می کشد. برای مثال ترجیح می دهید با حمل یک لاستیک زاپاس در عقب ماشین، خیال خود را از احتمال ترکیدن یکی از لاستیک ها راحت کنید و یا با برداشتن زاپاس و کم کردن وزن کلی ماشین، ریسک وقوع این اتفاق را به جان بخرید؟ انتخاب با شما است.

3243129-18836988_10154705773995488_4662365807176686669_oتنوع مسابقات و شرایط آب و هوایی جای دیگری است که Dirt 4 قدرت خود را به نمایش می گذارد. کدمسترز تمامی تجربه های خود از نسخه های پیشین را در Dirt 4 یک جا جمع کرده است.3243136-18880200_10154705774260488_128325360493771255_o

در مورد گرافیک بازی باید گفت که بازی از گرافیک نسبتا خوبی برخوردار است و کیفیت بافت ها و تکسچر های بازی قابل قبول و مناسب است. همچنین آب و هوای متفاوت به خوبی شبیه سازی شده اند و گرد و خاک و یا برف را به خوبی مشاهده خواهید کرد و تعامل با آب و هوای محیط به زیبایی انجام می شود. فضای داخلی خودروها با جزییات مناسبی طراحی شده و اغلب ترجیح می دهید خودرو را از درون ببینید مخصوصا هنگامی که باران می بارد و قطرات آب بروی شیشه ماشین شما حرکت می کنند!

اما در مورد صداگذاری بازی باید گفت صداگذاری به نحو عالی انجام شده است. مثلا شما وقتی که در جاده ی خاکی در حال رانندگی هستید، به خوبی صدای سنگ ها را می شنوید. وقتی ترمز می گیرید و گرد و خاک بلند می شود می‌توانید صدای خاک و رینگ ترمز را به خوبی بشنوید یا مثلا وقتی که تعویض دنده را به صورت دستی قرار داده اید و سرعت شما در دنده ۲ بالاتر از حد معینی می رود، به خوبی صدای گرفتگی موتور را می شنوید و اگر ازدنده ۳ به سرعت به دنده ۱ تعویض کنید، صدای گیربکس دیوانه تان می کند!

Untitled

 بخش Your Stage یا «مسابقه شما» اولین بار است که در سری درت ظاهر می شود. در این قسمت  میتوانید مسابقه رالی دلخواه خودتان را طراحی کنید. کشور مورد نظر را انتخاب، طول مسیر مسابقه و سطح سختی آن را مشخص و شرایط آب و هوایی را معین کنید و دیگر همه چیز آماده است تا در مسابقه ای کاملا جدید و ساخته خود، شرکت کنید.

Dirt Academy، بخش فوق العاده لذت بخش دیگری است که به این سری اضافه شده و امیدواریم آن را در نسخه های بعد نیز ببینیم. در این بخش، بازی از طریق نمایش ویدیو های مختلف و یا کنترل کردن ماشین، تکنیک های رانندگی را به شما آموزش و اطلاعاتی را در مورد خودروهای مختلف ارائه می دهد.

شاید تنها ایراد بزرگی که بتوان به گیم پلی بازی گرفت، خسته کننده شدن مسابقات رالی کراس و Land Rush باشد. اگر Dirt Rally را بازی کرده باشید، احتمالا به خوبی با مسابقات رالی کراس آشنا هستید.

این نوع از مسابقات بر خلاف رالی، به صورت چند دوره و در مسیری یکسان برگزار می شود و تمامی خودروها همزمان مسابقه را آغاز می کنند. ویژگی جالب و چالش برانگیز رالی کراس، وجود مسیر فرعی طولانی تری است که با نام «مسیر دلقک» (Joker Lap) شناخته می شود و هر شرکت کننده در طول مسابقه باید یکبار از این مسیر عبور کند. انتخاب به موقع این مسیر است که سرنوشت نهایی شما در مسابقه را تعیین خواهد کرد.dirt4-1

اما متاسفانه مسیرهای سخت جوکر و پریدن از تپه های شنی با ماشین های بزرگ در مسابقات  Land Rush، زودتر از آنچه که فکرش را بکنید، خسته کننده می شوند.

گیم پلی و کنترل ماشین ها در Dirt 4 لذت بخش و هیجان انگیز است اما راز موفقیت نسخه های قبلی این سری در ترکیب کردن این گیم پلی با جزییات گرافیکی بالا بود. بنابراین، باید دید آیا کدمسترز توانسته از عهده طراحی خوب این بخش هم بر آید؟ اگر به دنبال جواب کوتاه برای این سوال هستید، باید بگوییم جزییات گرافیکی Dirt 4 فوق العاده است!


نقاط قوت

  •  گیم پلی جذاب برای هر دو قشر تازه وارد و حرفه ای
  •  اضافه شدن بخش های جدید و مفیدی چون Dirt Academy
  •  جزییات بصرکی فوق العاده
  •  تیونینگ کاربردی اتومبیل ها

نقاط ضعفک

  •  خسته کننده شدن برخی از مسابقات بازی
  •  نبود قابلیت Split-Screen

ویدیو هایی از Dirt 4


iRev.ir-Line1

بررسی دیجیتالو : بررسی DiRT 4؛ میراث کالین

بررسی بازی مگ : نقد و بررسی بازی Dirt 4

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه