مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

تکن ۷ – Tekken 7

8.5

 تکن ۷ – Tekken 7در مجله تخصصی نقد و بررسیiRev.ir

وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم یا بگذارید این‌گونه بگویم؛ وقتی به بازی‌‌های ویدیویی قدیمی فکر می‌کنیم، ناخود‌آگاه ذهن‌مان سمت بازی‌های زمان کودکی یا نوجوانی می‌رود. بازی‌هایی که با کند و کاو کردن در خاطره‌هایمان، می‌بینیم که نیمی از خاطرات ما را تشکیل می‌دهند. قطعا یکی از آن دسته بازی‌ها، بازی Tekken است که با عرضه شدن‌اش روی اولین کنسول سونی، توانست هواداران زیادی را به خود جذب کند و به یکی از رقیب‌های جدی برای بازی Mortal Kombat تبدیل شود. مخصوصا برای ما ایرانی‌ها که شب و روز وقت خود را یا پای تکن یا پای بازی مورتال کامبت صرف می‌کردیم.75119-tekken-7

معرفی

از ظهور آخرین تیکن ( تکن – Tekken ) نزدیک به پنج سال می‌گذره، البته تکن ۷ برای اولین بار، سال ۲۰۱۵ در کره و ژاپن بر روی پلتفرم آرکید منتشر شد. ( اگر جزو گیمر های قدیمی تر باشید، احتمالا پلتفمرم های آرکید مربوط به بازی street fighter رو داخل لابی سینماها بیاد دارید و اگر مثل من به بازی کردن خیلی علاقه داشته باشید، احتمالا بخشی از فیلم رو بخاطر تجربه ی این بازی ها از دست دادید ) همین باعث شد که شرکت سازنده یعنی Bandai Namco بر اساس بازخوردهایی که از طرف منتقدین و طرفداران می‌گرفت در طول این مدت بر روی اشکالات احتمالی، توسعه پروژه و خط داستانی بازی کار کنه تا بتونه در سال ۲۰۱۷ یک بازی درخور توقعات دوست داران این عنوان روانه بازار کنه.

Tekken-7-Review-P3-Bazimag
اگر هم به دنبال چیز پیچیده‌تری هستید می‌تونید به منوی لیست حرکات و کومبوها سری بزنید و از بین بیش از ۱۰۰ حرکتی که برای هر یک از ۳۸ کاراکتر تعریف شده، اونهایی که باب میلتون هست رو انتخاب و باهم ترکیب کنید و کومبوهای جدیدی خلق کنید. Tekken از جمله ی بازی‌هائی هست که این حق انتخاب رو برای چینش کومبوهای جدید به شما می‌ده . همینکه ضربات رو بشناسید و ترکیب اونها رو یاد بگیرید، فاصله ای که با پرتاب شدن حریف به عقب بعد از یک ضربه ی سنگین رو متوجه بشید و سرعت عمل داشته باشید، می‌شه گفت اون موقع تازه ‌زیبائی‌های حقیقی تکن رو می‌بینید و ازش لذت می‌برید. امکانات جدیدی که به این نسخه ( Tekken 7 ) اضافه شده و مورد توجه من قرار گرفت دو سیستم Rage Art و Power Crushes هستند.

داستان

داستان بازی با توجه به همین نقل قول روایت می‌شود. جایی که به خوبی تنفر کازویا میشیما از پدر خود به تصویر کشیده می‌شود. از طرفی داستان بازی Tekken 7 به مخاطبان نشان خواهد داد که دلیل کشته شدن کازومی توسط هیهاچی چه بوده است و به چه دلیل کازویا از پدر خود متنفر است. داستان بازی را نمی‌توان پایانی بر جنگ و جدال خاندان میشیما دانست ولی به خوبی پرونده اتفاقات میان پدر و پسر را می‌بندد.

داستان از زبان یک راوی روایت می‌شود. خبرنگاری که شروع به تحقیق در مورد میشیما زایباتسو و شرکت G کرده است و قصد دارد دلیل نابودی زادگاهش را پیدا کند. بازی Tekken 7 شامل یک داستان اصلی و یک داستان فرعی است که در داستان اصلی، اتفاقات در سه شاخه مختلف روایت می‌شوند و در نهایت در یک راستا قرار گرفته و به خوبی جمع‌بندی می‌شوند. از یک سو کازویا که قصد دارد هیهاچی را نابود کرده و انتقام دوران کودکی و مادر خود را بگیرد. از طرف دیگر آکوما وارد میدان می‌شود. شخصی که در گذشته به کازومی قول داده است تا هیهاچی را از بین ببرد. حال به هنگامی که این شخصیت‌ها در حال انتقام‌گیری هستند، تیم تکن فورس قصد دارد جین کازاما را پیدا کرده و به میشیما زایباتسو برگرداند.AAEAAQAAAAAAAAgwAAAAJDQ0MTNkNmU3LWIyN2YtNGY4MC1iNjZlLWExMTBjNTM4NTM2Mg

طراحی کاراکترها مثل همیشه خوب انجام شده. در Tekken 7 چند کاراکتر جدید هم به چشم می‌خورن که هرکدوم فرم و سبک مبارزه ی کاملا جدیدی رو برای طرفداران این بازی به ارمغان آوردن. کاتارینا (Katarina) که با وجود ضربات پای بسیار مهلکش، می تونه از نزدیک هم با دشمن درگیر بشه و Lucky Chloe ، یک کاراکتر الهام گرفته شده از انیمه های ژاپنی هست که ترجیح می‌ده با رقصیدن و حرکات آکروباتیک حریفش رو غافلگیر کنه. در کنار این دو Shaheen ، Gigas ، Claudio ، Josie و Master Raven هم که همگی جدید الورود هستند حضور دارند تا مبارزه با اونها برای متعصب ترین طرفداران این بازی هم لذت های خاص خودشن رو داشته باشه.

7e365bf8e6b24756f13b6fe209a65243a6b3ebea6b2589bcc1fcb0a99e2159a9

با اینکه در بازی‌های مبارزه‌ای داستان بُعد اصلی نیست ولی باندای نامکو، سازنده بازی، به خوبی از پس داستان اصلی برآمده است. در بخش فرعی داستان نیز ۲۲ مبارزه با ۲۲ شخصیت بازی تعبیه شده است که گوشه‌ای از داستان هرکدام را روایت می‌کند. ای کاش مبارزات در این بخش کمی بیشتر بودند و شخصیت‌های جدید را بیشتر می‌شناختیم. تنها راه آشنایی با شخصیت‌ها در بازی Tekken 7 این است که در ابتدای مبارزه‌ی بخش فرعی داستان، به صورت نوشته بخشی از اهداف و دلایل حضورشان در دنیای بازی را مشاهده می‌کنیم. در کل بخش داستانی بازی Tekken 7 می‌تواند شما را پنج الی شش ساعت سرگرم کند و جدای از فهمیدن اتفاقات بازی، با شخصیت‌های دنیای Tekken 7 نیز تا حدی آشنا خواهید شد.

یکی از بزرگ‌ترین سوپرایزهای سازندگان بازی، قطعا می‌تواند پشتیبانی آن از هدست واقعیت‌مجازی باشد. تصور کنید! «تیکن ۷» (Tekken) با آن گرافیک خارق‌العاده‌اش قرار است وارد دنیای مجازی شود! چه از این بهتر؟ پس مطمئناً در کنار گرافیک عالی بازی، تجربه‌ی مبارزات سخت آن به صورت واقعیت‌مجازی چیز دیگری خواهد بود. بر طبق صحبت های شرکت «سونی» (SONY) یکی از قابلیت های انحصاری این عنوان برای «پلی استیشن ۴» پشتیبانی بازی از جدید ترین ساخته ی «سونی» در زمینه ی وقاعیت مجازی یعنی «پلی استیشن وی آر» (PlayStation VR) می باشد.tekken-7-screen-13-ps4-eu-21oct16

اگر چه که تا بدین لحظه ویدیویی از سوی سازندگان از چگونگی این بازی در هدست های واقعیت مجازی منتشر نشده است، اما انتظار می رود که در آن شاهد هیجان و اضطراب به مراتب بیشتری باشیم و انتظار می رود نبردهای تک به تک آن وارد مرحله ی جدیدی نسبت به خود بازی شود. این کار سازندگان بدون شک حرکتی هوشمندانه به شمار می آید، چرا که اکنون بیشتر توجه ها به سوی واقعیت مجازی جلب شده است. علاه بر این مسئله، به نظر می رسد که گرافیک بازی به قدری قدرتمند و به اصطلاح زیبا خواهد بود که احتیاجی به افزایش گرافیک در کنسول میان نسلیِ سونی یعنی «پلی استیشن ۴ پرو» نخواهد بود. البته این در حد شایعه می باشد، اما بد نیست بدانید که برای تجربه ی بهتر واقعیت مجازی بازی حتماً باید با کنسول «پلی استیشن پرو» به تجربه ی بازی بپردازید.tekken-7-screen-07-ps4-eu-21oct16

دو مورد باعث می‌شود شما هیچوقت از این بخش خسته نشوید. اولین مورد بیشتر بودن تعداد مبارزات نسبت به بخش آرکید و دومین و اصلی‌ترین مورد، وجود صندوق‌ها و چالش‌هایی است که در پایان و شروع هر مسابقه برای شما تعبیه شده است. حال مورد دیگری که تفاوت بین حالت آرکید و Treasure Battle را نمایان می‌سازد، هوش مصنوعی بازی است. در بخش داستانی می‌توانید هوش مصنوعی و درجه سختی را خودتان تعیین کنید ولی در بخش آفلاین همچین گزینه‌ای وجود ندارد. از این‌رو انتظار می‌رود شاهد یک ارتقا پله‌ای در هوش مصنوعی برای CPU باشیم.

از دیگر حالت‌های بخش آفلاین بازی نیز می‌توان به حالت تمرینی و حالت دو نفره اشاره کرد. کل لذت اصلی بازی مبارزه‌ای به حالت دو نفره آن است. اینکه با برادر یا یکی از دوستان خود به بازی کردن پرداخته و لحظات خوبی را برای خود رقم بزنید. بازی Tekken 7 به لطف مکانیزم‌های گیم‌پلی و پای‌بند بودن به اصول خود، توانسته است به خوبی در این بخش موفق باشد. به مبارزه کردن بپردازید، کل کل کنید و از لحظه به لحظه مبارزه خود با شخصیتی که انتخاب کرده‌اید لذت ببرید. زیرا قسمت دو نفره بازی شما را ناامید نخواهد کرد. حالت تمرینی نیز یکی از مهم‌ترین حالت‌های بازی است. اگر قصد حرفه‌ای شدن در بازی را دارید، حتما باید به سراغ بخش تمرینی بروید.


نقات قوت

  • – سیستم مبارزات عالی بازی
  • – موسیقی‌های گوش‌نواز
  • – ترکیب میان پرده‌های CGI زیبا با میان پرده‌های نقاشی محور
  • – تنوع بالای شخصیت‌ها
  • – ویژگی‌های شخصی سازی غنی بازی

نقات ضعف

  • – مشکلات مربوط به بخش آنلاین
  • – ضعف در حالت آرکید بازی
  • – مرتب نبودن لیست حرکت‌ها

ویدیو هایی ازTekken 7


iRev.ir-Line1

بررسی بازی مگ:نقد و بررسی تکن Tekken 7 | پادشاه مسابقات مشت‌های آهنین

بررسی زومجی :بررسی بازی Tekken 7 

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه