مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

تویوتا یاریس – Toyota Yaris

6.5

تویوتا یاریس سدان – Toyota Yaris Sedan در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

تویوتا یاریس از سال ١٩٩٩ به خط تولید رسید و خودرو یی که الان در بازار موجود می باشد نسل دوم آن است. خودروی یاریس دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد. ابعاد، ایمنی بالا، استهلاک و مصرف سوخت کم و جذابیت در طراحی از ویژگی های اصلی یاریس می باشد.

مزایای عمده تویوتا یاریس ظاهر یکتا، قدرت مضاعف، فضای بیشتر، و سیستم فرمان بهتر است در حالی که معایب آن را می‌توان نبود جا لیوانی جلو، بلوتوث و نامناسب بودن صندلی میانی عقب در نظر گرفت.
داخل یاریس ۲۰۱۵ شامل تغییراتی چند بوده اما عملکرد و ظاهر سابق خود را حفظ کرده است. در داشبورد اکثر قسمت‌ ها از پلاستیک کار شده که خوب دیده می‌شود اما برخی اوقات بسیار روشن و نامناسب به نظر می‌رسد.
از ویژگی‌ های این خودرو فرمان الکترونیکی آن است که همراه با جعبه‌ دنده اتوماتیک منجر به یک رانندگی بسیار راحت و با کیفیتی برای شما می شود.
تویوتا یاریس بهترین گزینه نیست و شاید خودرو یی با شش سیلندر، عملکرد بهتری داشته باشد. موتور آن برای رانندگی شهری عالی است اما در سرعت‌ های بالا در بزرگراه ها، مصرف سوخت آن آنچنان که باید، مناسب نیست.
نقد و بررسی تویوتا یاریس 2015

نقد و بررسی تویوتا یاریس ۲۰۱۵

کاتالوگ تویوتا یاریس

کاتالوگ تویوتا یاریس

نمای ۳D سه بعدی – ۳۶۰ درجه از تویوتا یاریس – Toyota Yaris در لینک زیر (بر روی تصویر کلیک کنید):

نمای 3D سه بعدی – 360 درجه ویدیوهایی از تویوتا یاریس - Toyota Yaris

نمای ۳D سه بعدی – ۳۶۰ درجه ویدیوهایی از تویوتا یاریس – Toyota Yaris

ویدیوهایی از تویوتا یاریس – Toyota Yaris


iRev.ir-Line

بررسی پدال

همه‌مان کمابیش آگاهیم که محصولات تویوتا از کیفیت درخوری برخوردارند، از طول عمرنسبتا بالایی بهره می‌برند و درازمدت نیز کم‌هزینه هستند و… همه این موارد درست بوده و کمتر شکی درشان می‌توان روا داشت اما مشکلی که در این بین وجود دارد نحوه قیمت‌گذاری انواع مختلف این برند در کشورمان است، به‌ویژه مدل یاریس. چه بسا ممکن است که این خودرو در برخی از ممالک هم‌جوار، مدلی معمولی و یا حتی ارزان به نظر آید اما از هر جنبه‌ای که به این قضیه بنگریم، بهای ۱۱۸ میلیون تومانی آن، حتی با تناسب با بازار کشورمان نیز گران است، برای آنکه این قضیه بهتر شکافته شود چند مثال ملموس را خدمتتان ارائه می‌دهم.

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

شاید برخی از افراد جامعه خودروهای کره‌ای را قابل قیاس با انواع ژاپنی ندانند و بالاتر از آن نیز، خودروهای چینی را نیز ذره‌ای بی‌مقدار در برابر هر دوی آنها به‌حساب آورند! اما چنانچه شما تجربه سواری با محصولات معمولی و غیر لوکس ساخت این سه کشور را داشته باشید، این نکته برایتان آشکار می‌گردد که به غیر از آیتم کیفیت و دوام که مبحث جداگانه ای را می‌طلبد، تفاوت بین آنها به لحاظ طراحی، تجهیزات رفاهی و حتی ایمنی و کیفیت سواری آن‌چنان فاحش نیست که هر نوع مقایسه‌ای میانشان را غیرمنطقی و بی‌معنا سازد، لااقل امروزه این را می‌دانیم که خودروهای کره‌ای شباهت بسیاری به رقبای ژاپنی خویش یافته‌اند و چینی‌ها هم نیز چند پله‌ای پایین‌تر از آنها، روزبه‌روز در حال کم کردن فاصله خویش با این دو رقیب هستند. با ارائه این مقدمه می‌خواهم این پرسش را مطرح سازم که با بهای ۱۱۸ میلیون تومانی تویوتا یاریس چه گزینه‌های دیگری را می‌توان در بازار فعلی ایران یافت که از آن ارزان‌تر بوده و در عین حال مجهزتر باشد؟ در مقایسه ذیل که به‌اجمال صورت گرفته تنها فراوانی تجهیزات ایمنی و نیز بهای خودروهای دیگر را ملاک مقایسه با یاریس سدان قرار داده‌ام.

ابتدا به سراغ برندهای کره ای‌ها می‌رویم. در حال حاضر نزدیک‌ترین رقبای کره ای یاریس سدان، خودروهای همچون هیوندای اکسنت و کیا ریو هستند. هیوندای اکسنت از پیشرانه ای با حجم ۱٫۶ لیتر بهره می‌برد که توان خروجی آن معادل ۱۲۴ اسب بخار می‌باشد، در حالی که موتور تویوتا یاریس ۱٫۵ لیتر حجم دارد و توان آن نیز ۱۰۷ اسب بخار است، از سوی دیگر، هیوندای اکسنت از شش کیسه هوا برخوردار است و نیز سیستم ترمزهای تمامی چهار چرخ آن دیسکی می‌باشد اما تویوتا یاریس تنها از دو کیسه هوا سود برده و سیستم ترمزهای عقب آن نیز از نوع کاسه ای است، علیرغم تمامی این موارد، در حال حاضر هیوندای اکسنت با بهای ۱۰۴ میلیون تومان ثبت‌نام می‌شود که حدود ۱۴ میلیون تومان ارزان‌تر از یاریس است. نکته جالبی که در این میان وجود دارد آن است که شما با ۶ میلیون تومان پرداخت اضافی، یعنی با حدود ۱۲۴ میلیون تومان، می‌توانید گزینه بزرگ‌تر و جادارتر و حتی مجهزتر هیوندای الانترا را خریداری نمایید که از جنبه‌های گوناگون بر تویوتا یاریس سدان برتری دارد. کیا ریو هم به‌عنوان رقیبی که قرار است در آینده ای نزدیک به بازار عرضه گردد، از پیشرانه ای ۱٫۴ لیتری برخوردار است و از توانی مشابه با تویوتا یاریس بهره می‌برد، اما در عوض از ۶ کیسه هوا سود برده و ترمزهای ۴ چرخ آن نیز دیسکی می‌باشد، ریو با بهایی نزدیک به ۱۰۱ میلیون تومان عرضه می‌شود که حدود ۱۷ میلیون تومان کمتر از یاریس است.

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

اکنون به سراغ رقبای چینی می‌رویم! شاید از نظر شما مقایسه یک خودروی ژاپنی با برندهای نوپای چینی کاملاً بی وجه به نظر رسد ولی همان‌طور که پیش از آن نیز گفته‌ایم در درازمدت این کیفیت، طرح، زیبایی و در کل ارزش خرید یک محصول است که حرف آخر در هر بازاری و از جمله ایران می‌زند نه اسم‌ورسم و یا سابقه آن. در آغاز می‌توان خودروی جیلی امگرند را با توجه به کیفیت نسبتاً مطلوبش به‌عنوان اولین هماورد در نظر گرفت. این خودرو از ابعاد بزرگ‌تری نسبت به یاریس سدان برخوردار است و پیشرانه به کار رفته در آن ۱٫۸ لیتر حجم و ۱۳۷ اسب بخار توان دارد، در مؤلفه های ایمنی نیز از ۶ کیسه هوا و ترمزهای دیسکی در چهار چرخ و باک ضد انفجار و …. بهره می‌برد؛ علاوه بر این، تجهیزات رفاهی موجود در آن نیز از تویوتا یاریس سدان بیشتر است و…. همه این موارد در جیلی امگرند ۲۰۱۴ با بهایی در حدود ۸۶ میلیون تومان عرضه می‌شود که ۲۸ میلیون تومان ارزان‌تر از تویوتا یاریس سدان ۲۰۱۴ است (در حال حاضر یاریس سدان مدل ۲۰۱۴ نیز بفروش می‌رسد و هنوز نیز جیلی امگرند ۲۰۱۴ پیش‌فروش می‌شود!) کاری هم به این قضیه ندارم که برخی از افراد عادی جامعه طرح جیلی امگرند را نسبت به یاریس سدان بیشتر می‌پسندند و… در جایی دیگر، خودرویی همچون بسترن B50F یا همان آسا قرار دارد که با ابعادی بزرگ‌تر و نیز با پیشرانه ای ۱٫۸ لیتری که از توانی معادل ۱۳۹ اسب بخار برخوردار است، عرضه می‌شود. علاوه بر آن، آسا از ۴ کیسه هوا برخوردار است و از سیستم کنترل کشش (TCS) نیز بهره برده و تمامی ترمزهای چهار چرخ آن هم دیسکی می‌باشد و… در حالی که با بهای تقریبی ۷۴ میلیون ثبت‌نام می‌شود، یعنی ۳۴ میلیون ارزان‌تر از تویوتا یاریس سدان.

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

تویوتا یاریس سدان محصولی قابل احترام و باکیفیت از یک برند با سابقه و خوش‌نام است اما بهای فروشش در کشورمان نیاز به یک تجدیدنظر اساسی دارد، به‌خصوص در بازاری که در آن اولویت بیشتر مشتریانش برای خرید یک خودرو، قیمت، طراحی و تجهیزات رفاهی موجود در آنهاست نه لزوماً کیفیت و یا کلاس‌بندی‌های مرسوم در دنیای امروز، پس در این عرصه پیشینه نیک یک برند و یا حتی کیفیت برتر آن به‌تنهایی نمی‌تواند در مقابل یورش توفنده رقبایی تاب بیاورد که هم از طرح‌های جوان‌پسند تری برخوردارند و هم گزینه‌های رفاهی و ایمنی در آنها بیشتر است و مهم‌تر آنکه از قیمت‌های پایین‌تری نیز برخوردارند.

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

مدل کنونی تویوتا یاریس سدان که در بازار کشورهای آسیای جنوب شرقی و چین به نام VIOS به فروش می‌رسد، سومین نسل از این خودروست. این خودرو برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی در نمایشگاه بین‌المللی خودرو در بانکوک تایلند به نمایش درآمد. در حال حاضر نیز در کشورهایی همچون تایلند، مالزی، اندونزی، چین و فیلیپین مونتاژ می‌گردد که نمونه‌های عرضه شده در بازار امارات و همچنین کشورمان ساخت کشور تایلند می‌باشد.

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

خودروی مذکور در سایت «AUTOMIDDLEEAST» امارات هم مورد بررسی قرار گرفته است که برگردان آن را در ذیل تقدیمتان می‌کنم.

خلاصه بررسی

کل امتیاز این خودرو: ۴ از ۵

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

این خودرو یک خرید خوب با هر نوع بودجه ای می‌باشد، تویوتا یاریس ۲۰۱۵ ارزش پول را دوباره تعریف می‌کند. (البته در بازار امارات و نه کشورمان!)

نمای ظاهری

تویوتا یاریس در نسل سوم خودش بهتر از همیشه به نظر می‌آید. پیش از هر چیز این چراغ‌های رسوخ کرده در جلوپنجره آن است که از شما استقبال می‌کند، چراغ‌هایی که به سمت بخش‌های فوقانی بدنه در حال صعودند. همچنین لامپ‌های عقب آن که کناره‌های بدنه را فرا گرفته‌اند، به‌طور قطع، همه این موارد در قیاس با نسل پیشین اش، گام بزرگی در جهتی صحیح است.

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

کابین

با دوخت مصنوعی که در درون کابین آن صورت گرفته و به‌موازات داشبورد و پانل‌های درب‌ها امتداد یافته، ترکیب ویژه ای از تریم مشکی و نقره ای به نمایش درمی‌آید. طرح داخل کابین این خودرو ستودنی ست، اگر چنانچه بتوان همین سخن را در باب مواد استفاده شده در آن گفت. سرتاسر داشبورد را پلاستیک‌های سخت فرا گرفته است. کابین این خودرو ممکن است در یک نگاه عالی به نظر برسد، اما با یک لمس ساده پی به کیفیت آن خواهید برد و علاوه بر آن نمی‌توانید سرنشینانتان را با این اندیشه فریب دهید که آنها در مدلی بیش از خودروی معمولی شهری نشسته‌اند.

Toyota Yaris sedan 2014 Interior
Toyota Yaris sedan 2014 Interior

مهندسی

یک کلید هوشمند نه تنها موجب می‌شود که درب خودرو و نیز صندوق بار آن بی‌نیاز از قفل گردد، بلکه به راننده این امکان را می‌دهد که در زمانی که کلید در جیب و یا کیف دستی او قرار دارد خودروی‌اش را روشن نماید، این تجهیز ممکن است که کوچک به نظر رسد اما بسیار کاربردی است.

Toyota Yaris sedan 2014 Interior
Toyota Yaris sedan 2014 Interior

آنچه که در این خودرو ارائه می‌شود

تویوتا یاریس ۲۰۱۵، از یک پیشرانه ۴ سیلندر ۱٫۵ لیتری نیرو می‌گیرد. این موتور توانی معادل ۱۰۷ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و گشتاوری برابر با ۱۴۱ نیوتن متر در ۴۲۰۰ دور در دقیقه را، به همراه یک گیربکس ۴ دنده اتوماتیک ارائه می‌دهد. شتاب صفر تا صد این خودرو ژاپنی معادل ۱۱٫۵ ثانیه می‌باشد و قادر است به سرعتی معادل ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت، پیش از آنکه از نفس بیفتد، دست یابد.

Toyota Yaris sedan 2014 Interior
Toyota Yaris sedan 2014 Interior

جمع‌بندی نهایی

زمانی که خودروهایی همچون میتسوبیشی ATTARAGE و نیسان سانی را برای این تست تجهیز می‌کردیم تویوتا یاریس گران‌ترین عضو این گروه بود. یک دلیل بسیار خوب که خرید آن را توجیه می‌کند وجود بالاترین توان و نیز بیشترین تجهیزات در محدوده قیمتی بین ۵۳/۵۰۰ درهم الی ۵۹/۵۰۰ درهم در این خودروست.

Toyota Yaris sedan 2014 Interior
Toyota Yaris sedan 2014 Interior

نکته مثبت این خودرو از دیدگاه سایت «AUTO MIDDLEEAST»

طراحی این مدل یک گام بزرگ در مسیری صحیح است.

نکته منفی این خودرو از دیدگاه سایت «AUTOMIDDLEEAST»

تنها یک نوع پیشرانه جهت انتخاب وجود دارد.

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

مشخصات فنی

حجم موتور: ۱۴۹۷ سی سی

توان: ۱۰۷ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه

گشتاور: ۱۴۱ نیوتن متر در ۴۲۰۰ دور در دقیقه

شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر: ۱۱ – ۱۱٫۵ ثانیه

حداکثر سرعت: ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت (در برخی منابع ۱۸۰ کیلومتر هم ذکر شده است)

مصرف ترکیبی: ۷-۷٫۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر

نوع جعبه‌دنده: ۴ دنده اتوماتیک

سیستم تعلیق جلو: مک فرسون

سیستم تعلیق عقب: محور پیچشی

سیستم ترمز جلو: دیسکی خنک شونده

سیستم ترمز عقب: کاسه ای

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

ابعاد

طول/عرض/ارتفاع: ۴۳۰۰/۱۶۹۰/۱۴۶۰ میلی‌متر

فاصله بین دو محور: ۲۵۵۰ میلی‌متر

وزن خالص: ۱۰۴۵ الی ۱۰۶۰ کیلوگرم

گنجایش صندوق عقب: ۴۷۶ لیتر

ظرفیت باک: ۴۲ لیتر

اندازه تایرهای جلو و عقب: ۱۸۵/۶۰ R 15

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

ایمنی

۲ ایربگ ایمنی (راننده و سرنشین جلو)

سیستم ضدبلوکه ترمز ABS

سیستم الکترونیکی توزیع نیروی ترمز EBD

سیستم کمکی ترمز BAS

برخی از تجهیزات این خودرو

سیستم هوشمند ورود بدون کلید (KEYLESS) + دکمه استارت

کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان + CD + MP3 + پورت USB + AUX

۶ عدد بلندگو

آینه‌های جانبی راهنما دار با قابلیت تاشو برقی

فرمان و سر دنده از جنس چرم

سنسور پارک جلو و عقب

فرمان برقی با قابلیت تنظیم

فرمان سه پره یوروتن + سیلور

سیستم ضد سرقت (IMMOBLIZER)

چراغ‌های مه شکن جلو و عقب

سیستم تهویه مطبوع تمام‌اتوماتیک

صفحه نمایشگر چندمنظوره

برف‌پاک‌کن تناوبی قابل تنظیم

قیمت

قیمت در ایران:۱۱۸ میلیون (ثبت نامی، مدل ۲۰۱۵) و ۱۱۴ میلیون تومان (ثبت نامی، مدل ۲۰۱۴)

قیمت در امارات: ۵۳,۹۰۰ الی ۷۶,۵۰۰


iRev.ir-Line

بررسی پدال

در خرید خودرو دو عامل همواره مهم بوده است، قیمت و قابلیت اطمینان. شرکت تویوتا از آغاز، سعی در ساخت خودروهایی مطمئن، بی‌دردسر، و با عمر مفید بالا داشته تا آسایش را برای رانندگان به ارمغان آورد. فاکتور سرعت نیز در این شرکت حائز اهمیت بوده است، همچنان که لکسوس را در کارنامه این شرکت خودروساز می‌بینم و هم اکنون شاهد خودروی تویوتا یاریس سدان ۲۰۱۴ هستیم.

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

به طور خلاصه می‌توان گفت مزایای عمده تویوتا یاریس ظاهر یکتا، قدرت مضاعف، فضای بیشتر، و سیستم فرمان بهتر است در حالی که معایب آن را می‌توان نبود جالیوانی جلو، بلوتوث و نامناسب بودن صندلی میانی عقب در نظر گرفت.

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

طراحی بدنه
این خودرو در ۵ تریم مختلف ارائه شده است که در آن‌ها از دو نوع موتور ۱٫۳ لیتری و ۱٫۵ لیتری استفاده شده است. در مدل ۲۰۱۴ آن، شاهد تغییراتی در بدنه هستیم که ظاهری مدرن به آن بخشیده و از آن استقبال خوبی به عمل آمده است در حالی که جلوی این خودرو، همچون تمامی سدانهای جدید شرکت تویوتا از طراحی جدید برخوردار شده است.
این مدل جدید، ۱۱ سانتیمتر درازتر، ۱ سانتیمتر عریض‌تر، و ۱٫۵ سانتیمتر بلندتر شده است که خودرو را باریک‌تر نشان می‌دهد. با این وجود یاریس سدان، یکی از زیباترین خودروهای جمع و جور شهری به نظر می رسد.

Toyota Yaris sedan 2014 Interior
Toyota Yaris sedan 2014 Interior

طراحی داخلی
داخل یاریس ۲۰۱۴ شامل تغییراتی چند بوده اما عملکرد و ظاهر سابق خود را حفظ کرده است. در داشبورد اکثر قسمت‌ها از پلاستیک کار شده که خوب دیده می‌شود اما برخی اوقات بسیار روشن و نامناسب به نظر می‌رسد.

فرمان با لایه‌ای چرمی پوشانیده شده و تجهیزات صوتی روی آن نصب گردیده که حرکت جالبی محسوب می‌شود. صندلی‌های عقب فوق‌العاده راحت بوده و حتی روی بازوهای عقبی دارای جالیوانی نیز می‌باشد.

هر چند در این خودرو شاهد فضای افزایش یافته و راحتی بیشتر هستیم اما شرکت تویوتا برای کاهش هزینه اقدام به حذف برخی از تجهیزات آن کرده است در حالی که رقبای این خودرو دارای تجهیزاتی همچون سیستم ناوبری ماهواره‌ای، دوربین نمایش عقب یا سنسورهای پارک می‌باشند.

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

رانندگی با تویوتا یاریس سدان
رانندگی با این خودرو شما را به یاد رانندگی با یک خودروی اسپرت خواهد انداخت، موتور ۱٫۵ لیتری آن در هیچ شرایطی کم نیاورده و شما هیچ وقت در استارت به مشکل برنخواهید خورد. یکی از ویژگی‌های این خودرو فرمان الکترونیکی آن است که همراه با جعبه‌دنده اتوماتیک منجر به یک رانندگی بسیار راحت و با کیفیتی برای شما می شود.

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

اگر زیاد در بزرگراه‌ها رانندگی می‌کنید، تویوتا یاریس بهترین گزینه نیست و شاید خودرویی با شش سیلندر، عملکرد بهتری داشته باشد. موتور ۱٫۵ لیتری آن برای رانندگی شهری عالی است اما در سرعت‌های بالا در بزرگراه‌ها، مصرف سوخت آن آنچنان که باید، مناسب نیست. پس اگر به دنبال خودرویی برای مصارف شهری و با آسایش زیاد هستید ما به شما تویوتا یاریس سدان ۲۰۱۴ را پیشنهاد می‌کنیم.

Toyota Yaris sedan 2014
Toyota Yaris sedan 2014

سایر نکات قابل ذکر در این خودرو ترمزهای ای‌بی‌اس و کیسه هوا برای مسافرین جلو می‌باشد. همچنین دانستنی است که موتور توسط یک دکمه روشن می‌شود و شما می‌توانید آی‌پاد خود را به آن متصل کنید.

مشخصات خودرو یاریس ۲۰۱۴
موتور: ۱٫۵ لیتری (۱۴۹۷ سی سی)
تعداد سوپاپ: ۱۶
تعداد سیلندر: ۴
جعبه‌دنده: ۴ سرعته
سیستم انتقال قدرت: موتور و دیفرانسیل هر دو جلو
توان: ۱۰۷ اسب بخار در دور موتور ۶۰۰۰ دوربردقیقه
گشتاور: ۱۲۱ نیوتن بر متر (حداکثر) در دور موتور ۴۲۰۰ دوربردقیقه
وزن: ۱۵۰۰ کیلوگرم
ظرفیت باک بنزین: ۴۲ لیتر
صفر تا صد: ۱۱ ثانیه
ابعاد: ۴۴۱۰ * ۱۷۰۰ * ۱۴۷۵ میلیمتر

سایر مشخصات: دارای آینه‌های ضد تابش اشعه خورشید، آینه بغل برقی، ایموبیلایزر، هشدار کمربند ایمنی، سنسور عقب ایربگ برای سرنشینان جلو

دسته بندی ها خودروهای 100 تا 150 میلیونی, ماشین

دیدگاه