بنگ – Bang

8

بنگ – Bang در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

یک روز گرم تابستانی در یکی از شهرهای دور افتاده ی غرب وحشی آرامش در حال احتضار است. چند یاغی خطرناک از زندان ایالتی گریخته اند. کلانتر به همراه معاونینش سرگرم رسیدگی به این بحران عظیم هستند. یکی از دشمنان قدیمی کلانتر که همیشه منتظر فرصتی برای ضربه زدن به او برای تصاحب پستش بود، نقشه های شومی در سر پرورانده است.
نفس ها در سینه محبوس شده است. تمامی پنجره های چوبی و دولنگه شهر بسته شده اند. باد گرم تابستانی، ذرات گرد و غبار را آرام و با پیچ و تابی خفیف جابجا می کند. سکوت سنگین شهر را تنها یک صدا می شکند!. BANG!

photo_۲۰۱۷-۰۷-۲۹_۲۲-۰۵-۲۳

ناشر بازی

طراحی بازی Bang! توسط آقای Emiliano Sciarra ایتالیایی صورت گرفته كه البته ایشون یه طراح بازیهای ویدیویی و همچنین یه موزیسین هم هست.
عمده مشهوریت ایشون برای طراحی همین بازی Bang! و اكسپنش ها و نسخه های مستقل دیگه اون هست.
البته یه بازی معروف دیگه هم به اسم Samurai Sword طراحی كرده.
ناشر بازی شركت ایتالیایی dV Giochi هست كه در سال 2001 تاسیس شده و منتشر كننده عناوین معروفی همچون Bruges و Above and Below هست.

داستان بازی

تِم بازی همونطور كه تقریبا از اسمش پیداست، غرب وحشی و تیر و شلیك گلوله است!موضوع و ژانر بازی هم، یه ژانر قدیمی و كلاسیك هست:وسترن اسپاگتی!!!
در بازی Bang! كه یك بازی كارتی هست و كلا از كارتهای مختلف تشكیل شده، 4 نقش وجود داره كه شامل كلانتر، معاونش، یاغی و خائن میشه.فقط از نقش های كلانتر و خائن 1 عدد در بازی وجود داره و دو نقش دیگه بیشتر هستند، كه در تعداد نفرات بازیكننده كم و زیاد میشند.

pic768841

كارتهای نقش ها بصورت تصادفی و شانسی بین بازیكنان پخش میشه و به غیر از نقش كلانتر كه برای همه مشخص میشه، باید مخفی بمونند.
تعداد زیادی كارت های شخصیت هم در بازی وجود داره كه اونها هم بصورت تصادفی تقسیم میشه ولی برای همه قابل دیدن هست و هر بازیكنی وظیفه داره شخصیت خودش و قدرت ویژه اون رو به همه اعلام كنه.
یعنی شما ممكنه نقش خائن باشید و مخفی، ولی شخصیت “جو كوچیكه” رو داشته باشید كه قدرتش این هست كه میتونه سریعتر از بقیه بدوه و همه باید اینو بدونند.
DSC_8108
داستان از این قرار هست كه تمام این نقش ها شروع به درگیری و تیراندازی میكنند و هر كدوم هدف مشخصی رو دنبال میكنند:كلانتر باید یاغی ها و خائن رو بكشه!یاغی ها باید كلانتر و معاون هاش رو بكشند!معاون یا معاونین باید به كلانتر كمك كنند!و خائن پسفطرت! بدنبال جایگزین شدن به جای كلانتر هست و باید همه رو بكشه!بازی طبق روالی كه در گیم پلی بیشتر توضیح میدم جلو میره و انقدر پیش میره كه یكی از حالات و اهدافی كه در بالا گفتم بوجود بیاد و برنده بازی مشخص بشه.

هدف هر گروه به صورت زیر است:کلانتر و معاونینش باید یاغی ها و خائن را از بازی حذف کنند.خائن باید کلانتر و یاغی ها را از بازی بیرون کند.
یاغی ها باید کلانتر را بکشند.هر گروه در صورت اجرای هدفش در بازی، برنده خواهد شد.

گیم پلی

یکی از نکات قابل توجه گیم پلی مدیرت کارت ها می باشد.در بازی Bang! بازیكنان همواره كارتهای مختلفی در دست دارند و باید بهترین اونها رو انتخاب كنند و تعداد نگه داری اونها در دستان بازیكنان محدود هست و باید بهترین استراتژی ممكن رو برای مدیریت اونها بكار ببرند.

نکته دیگری که قبل توجه هست مشارکتی که در بازی وجود دارع برای مثال معاون با کلانتر همکاری می کند تا یاغی و خائن را بکشند و یاغی که برای پیشبرد اولیه با خائن همکاری می کند و خائن که اخر داستان همه رو باید بکشه و تا جایی که به سودش هست برای رسیدن به اهداف خود به دیگران کمک می کند.pic935867

مكانیزم حذف بازیكنان
در این مكانیزم كه در بازیهای با تعداد نفرات 2 بازیكن به بالا قابل اجرا هست، امكان حذف بازیكنان در بازی وجود داره و بعد از حذف اون بازیكن یا بازیكنان، بازی ادامه پیدا میكنه تا برنده نهایی مشخص بشه.در بازی Bang! امكان كشته شدن و حذف هر نقشی وجود داره.به غیر از نقش كلانتر كه با كشته شدنش بازی تموم میشه، سایر نقش ها در صورت كشته شدن از بازی حذف میشند و بازی بدون اونها ادامه پیدا میكنه تا برنده نهایی معلوم بشه.
قدرت های متغیر بازیكنان در این مكانیزم بازیكنان با توجه به نوع بازی و ادواتی كه در اختیار دارند دارای قدرت های خاص میشند كه در طول بازی از اونها استفاده میكنند.در بازی Bang! كارت های شخصیت دارای قدرت های خاص و متفاوتی هست و از طرفی در طول بازی هم شما با كارتهای مختلفی كه بدست میارید دارای قدرت و توانایی های متنوعی میشید.
IMG_3217
قوانین بازی مشكل نیست و میشه براحتی یاد گرفت و آموزش داد.نكته اصلی در مورد قوانین داشتن كارت های متنوع هست كه قابلیتهای مختلفی دارند و باید اونها رو كامل یاد گرفت و آموزش داد كه میشه یك بار بازی رو بصورت تمرینی انجام داد و تمام قابلیت ها و اكشن های كارت ها رو یاد گرفت.
بعضی از كارت ها دارای نوشته هایی هستند كه بصورت انگلیسی هست ولی داشتن دانشی كمی از زبان هم كار شما رو راه می اندازه.بقیه كارت ها دارای علایم راهنمایی هست كه بصورت واضح و ساده بتصویر كشیده شده اند و با توجه به كارت خلاصه راهنمایی كه همه بازیكنان در اختیار دارند، مشكلی از بابت یادگیری و بكارگیری اونها ندارید.
همونطور كه در اول پست و در معرفی ابتدایی بازی نوشتم، درجه سختی بازی تقریبا 1.5 از 5 هست و این یعنی سبك و آسان  و به سمت نمیه سبك!

Capture

كارت های بازی با توجه به رنگشون یا به عنوان قابلیتی همیشگی در اختیار بازیكنان قرار میگیرند و تا آخر بازی نزد اونها میمونند و استفاده میشند و یا فقط یكبار استفاده میشند و از بین میرند.مكانیزم جالب این بازی در شلیك كردن به همدیگه هست.شما با كارتهای به اسم Bang میتونید شلیك كنید وباكارتهایی به اسم missed میتونید از شلیك دیگران جاخالی بدید تا گلوله اش به خطا بره!همچنین مكانیزم نوع هدف گیری هم خیلی هوشمندانه و جالب هست.هر بازیكن در ابتدای بازی اسلحه ی كُلت معمولی داره كه فقط قدرت شلیك تا 1 نفر از سمت راست یا چپ شما رو داره.یعنی شما با اسلحه ابتدایی بازی و با كارت بنگ فقط میتونید بازیكنی كه در سمت چپ یا راست شما نشسته رو هدف قرار بدید.
در طول بازی میتونید با كارت های اسلحه كه بدست میارید، اسلحه ی خودتون رو ارتقا بدید و به وینچستر، مگنوم، وُلكانو و غیره تغییر بدید و بُرد و رنج شلیك خودتون رو افزایش بدید.از كارت های جذاب دیگه بازی میشه به كارت هایی همچون اسب موستانگ كه باعث میشه شما همیشه 1 فاصله اضافی به نسبت فاصله فعلی تون از حریفان داشته باشید اشاره كنم و یا كارت دینامیت كه با انفجارش باعث میشه 3 تا از فشنگ های شما از بین بره.
كارتهای زیادی با قابلیت های متنوع در بازی موجوده كه باعث میشه علاوه بر جذاب شدن بازی، امكان بكار بردن استراتژی های مختلف و متنوع هم در بازی پدید بیاد.مكانیزم تیر خوردن و اتمام جان در بازی هم جالب هست.شما در ابتدای بازی و به نسبت اون شخصیتی كه دارید، تعداد مشخصی نشان گلوله دریافت میكنید.این نشان ها در صفحه جلوی بازیكنان قرار میگیره و برای همه قابل رویت هست.این نشان ها یا توكن های گلوله 2 كار مهم انجام میدهند.
اول اینكه بازیكنان به نسبت تعداد نشان گلوله ای كه دارند میتونند در دستان خودشون كارت نگه دارند.دوم اینكه با هر تیری كه از سوی بازیكناندیگربهاونها برخورد میكنه یكی از نشان ها رو از دست میدهند و با پایان این نشان ها از بازی حذف میشند و در واقع كشته میشند!پس مدیریت این نشان ها خیلی مهم هست و شما نباید نقش خودتون رو با انجام اعمال تابلو لو بدید تا در تیررس دشمنان قرار بگیرید.نكته مثبت گیم پلی بازی همین نقش ها و شخصیت ها هست كه باعث ایجاد حس تعلیق خاصی در بازی میشه و بازیكنان با بلوف زدن و همچنین استنتاج باید نقش های خودشون رو مخفی نگه دارند و نقش های دیگران رو كشف كنند.
photo_۲۰۱۷-۰۷-۲۹_۲۲-۰۵-۲۷
بازی از كلانتر شروع میشه و ساعتگرد ادامه پیدا میكنه.هر بازیكن در نوبتش ابتدا 2 كارت برمیداره، سپس به هر تعداد كه بخواد كارت بازی میكنه و در آخر نوبتش نسبت به تعداد نشان های گلوله ای كه داره، تعداد كارت های خودش رو برابر اون میكنه.روند بازی سریع هست و زمان مكث یا زمان مُرده ای نداره یا خیلی كم داره.بازی انقدر ادامه پیدا میكنه تا یكی از شرایط زیر پیش بیاد:
1.كلانتر كشته شه:
بازی در همون لحظه به پایان میرسه.
یاغی ها برنده میشند، مگر اینكه فقط خائن در بازی باشه كه اون برنده میشه.
2.تمام یاغی ها و خائن كشته بشند:
كلانتر و معاونین برنده هستند.
3.همه به غیر از خائن كشته بشند:
خائن برنده بازی هست.
 هر بازیكنی كه كشته بشه، كارت نقش خودش رو به همه نشون میده و از بازی كنار میره.

بازی Bang! بدلیل تعداد نفراتش در دسته بازیهای پارتی یا مهمانی قرار گرفته، حداقل 4 نفر برای انجام بازی مورد نیاز هست و تا 7 نفر قابل بازی بهترین حالات بازی در 6 و 7 نفره اتفاق می افته كه بیشترین تنش و هیجان در بازی حكمفرما

photo_۲۰۱۷-۰۷-۲۹_۲۲-۰۵-۴۱

 جمع بندی

بازی Bang! یكی از بهترین انتخاب ها برای جمع های شلوغ و زیاد شماست.جمع هایی كه میتونه همه جور سن و سلیقه در اون باشه.شما با بازی ای كه قطعات كم، ست آپ كوتاه و همچنین قوانین ساده ای داره براحتی میتونید لحظات شاد و مفرحی رو تجربه كنید و قطعا بعد از اولین بازی، این بازی رو برای دورهمی های بعدی هم جزء گزینه های حتمی و اصلیتون میكنید. و از طرفی از بهترین انتخاب ها برای آشنایی افراد تازه كار با دنیای بردگیم هست.

ویدیو هایی از بازیBang


اولین نفری باشید که نظر می دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *