مجله نقد و بررسی iRev.ir

فهرست

ایکس کام ۲ – XCOM 2

9

ایکس کام ۲ – XCOM 2  در مجله تخصصی نقد و بررسی iRev.ir

در چند سال اخیر، شاهد عرضه اکثر بازی‌ها برای پی‌سی بودیم و طرفداران این پلتفرم قدیمی توانستند بازی‌های بسیار عالی را تجربه کنند. با این حال تنوع بازی‌های انحصاری مختص پی‌سی خیلی بالا نیست و به جز StarCraft، نسخه‌های جدید Total War و چند بازی دیگر اثر خاصی را تجربه نکردیم. حال استودیو فیرکسیس گیمز جدید‌ترین نسخه از سری بازی‌های ایکس‌کام را عرضه کرده تا در سه ماهه اول سال ۲۰۱۶ و روز‌های پایانی ۹۴ طرفداران پی‌سی یک اثر ناب را تجربه کنند.aad7e6f83988f2364bc6220d3501eefc

اگر از طرفداران قدیمی ایکس‌کام باشید، اطلاع دارید که داستان این سری بازی همواره تقابل انسان‌ها با موجودات فضایی است. XCOM 2 هم از این قاعده پیروی می‌کند با این تفاوت که دیگر هدف شما جلوگیری از حمله فضایی‌ها نیست و این موجودات موفق شده‌اند ۲۰ سال پیش کره زمین را تسخیر کنند و تشکیلات حکومتی خود را هم در آن بنا کرده‌اند.

XCOM 2_20160930135904

داستانی XCOM 2 بسیار جالب آغاز می شود و بازی به خوبی شما را با وضعیت زمین و حکمرانی بیگانگان آشنا می کند. داستان بازی و شیوه ی روایت آن نسبت به نسخه ی قبل پیشرفت قابل توجهی داشته و اتفاقات هیجان انگیزی در آن رخ می دهد. روند اصلی داستان توسط CutScene های سینماتیک بیان می شود که پس از پایان بازی تاسف خواهید خورد که چرا تعدادشان بیشتر نبوده است.از نسخه ی قبل، مامور Bradford در این نسخه نیز حضور دارد و ملاقات دوباره با او و مشاهده ی رنج و سختی هایی که در طول ۲۰ سال شکست و سرخوردگی مقابل بیگانگان تحمل کرده یکی از جذابیت های بخش داستانی ست.

اما در مجموع، XCOM 2 همچنان از ایراد بزرگ نسخه ی قبل رنج می برد: اکثر شخصیت ها ساده و معمولی هستند و گیمر با آنان به خوبی ارتباط برقرار نمی کند. جالب بود اگر مراحلی همچون نجات دادن شخصیت Annette Durand در Enemy Within برای این نسخه نیز طراحی می شد تا جذابیت های داستانی افزایش پیدا کند. ماموریت هایی وجود دارند که باید فرد خاصی را از چنگ بیگانگان نجات دهید یا اسیرش کنید تا به شما اطلاعات بدهد. می شد برای این شخصیت ها یک خط داستانی (هرچند ساده و کوتاه) نوشت. اما بازی در این زمینه حرفی برای گفتن ندارد.1455102059-1

در وهله اول، مدیریت سفینه‌ای با نام Avenger برعهده گیمر است که رابطه کاربری آن ما را به یاد بازی Fallout Shelter می‌اندازد. چهار اتاق از اول در اختیار گیمر هستند که زرادخانه، اتاق تحقیقات، اتاق مهندسی و اتاق فرماندهی هستند. در زرادخانه می‌توانید سربازان را مدیریت کنید و تجهیزات و سلاح آن‌ها را انتخاب کنید. اتاق تحقیقات جایی است که دانشمندان شما می‌توانند با بررسی نیرو‌های دشمن یا سلاح آن‌ها، ارتقا‌های مختلف یا تجهیزات جدیدی را کشف کنند.

در اتاق مهندسی می‌توانید انواع و اقسام نارنجک‌ها، سلاح‌ها یا زره‌ها را بسازید و سربازان خود را به آن مجهز کنید و اتاق فرماندهی هم جایی است که دستورات مربوط به نبرد را در آن مدیریت خواهید کرد. علاوه بر این اتاق‌ها، بخش‌های دیگری هم در سفینه هستند که در ابتدا بازی آلوده هستند و به مرور زمان و با استخدام مهندسین جدید می‌توانید آن‌ها را پاک‌سازی کرده و موارد جدیدی در آن‌ها بسازید که به لطف آن‌ها تاکتیک‌های پیشرفته‌تری برای سربازان یا امکان برقراری ارتباط با گروه‌های بیشتر را دریافت خواهید کرد.

برای ساخت این موارد نیاز به منابع دارید، منابعی که از طریق تمام کردن مراحل اصلی و فرعی یا پیدا کردن منابع در روی نقشه به دست می‌آیند.x7

گیم پلی مشابه نسخه ی قبل است. شما در هر ماموریت چندین سرباز در اختیار دارید و به صورت نوبتی با بیگانگان مبارزه خواهید کرد. اما XCOM 2 به هیچ وجه سعی نکرده یک دنباله ی ساده برای نسخه ی قبل باشد، بازی به معنای واقعی کلمه، «تغییر» کرده است. اولین تغییر، به شرایط زمانی برمیگردد. در نسخه ی قبل، شرایط گیمر بهتر از بیگانگان بود: بسیاری از ماموریت ها حمله به سفینه ی سقوط کرده ی بیگانگان یا پایگاه های مخفی آنان بود، به طوری که در اکثر ماموریت ها می توانستید همه ی سربازان خود را زنده به پایگاه بازگردانید.

 اما این بار شرایط دقیقا برعکس است! پایگاه های بیگانگان مملو از نیروها و اسلحه های دفاعی ست. شرایط و تجهیزات نیروهای XCOM (مخصوصا در اوایل بازی) بسیار ضعیف تر از دشمن است. بیگانگان تا دندان مسلح اند و بعضی مواقع ۲تا۳ سرباز شما باید روی یک دشمن تمرکز کنند تا از بین برود! در هر مرحله، ۴ تا ۶ سرباز شما باید نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ بیگانه را از بین ببرند. به همین دلیل است که بازی در پایان هر مرحله، کشته شدن نیمی از سربازان شما را Fair (منصفانه) می داند!

در به آسانی شکست خواهید خورد، به آسانی سربازی را که مدت ها روی طراحی و ظاهرش وقت گذاشته اید از دست خواهید داد. به آسانی نیرویی که بارها و بارها ارتقایش داده اید کشته خواهد شد. بازی بارها و بارها شما را درمانده و مستاصل می کند، به طوری که نمی دانید چگونه از مخمصه ای که درونش گیر افتاده اید نجات پیدا کنید!xcom24-1920x1080

 در XCOM 2 ، سربازان شما بسیاری از مراحل را با حالت Concealed آغاز می کنند. بدین معنا که به محض مشاهده ی دشمن، درگیری آغاز نمی شود، زیرا سربازان شما مخفی هستند. درگیری زمانی آغاز می شود که به محدوده ی دید دشمنان وارد شوید، یا خودتان به سمت آنها شلیک کنید.

در نتیجه، شرایط ایده آلی فراهم می شود تا سربازان خود را در مکان مناسب مستقر کنید و بیگانگان از همه جا بی خبر را ناگهان غافلگیر کنید! باید برای تک تک حرکات خود و تک تک توانایی های سربازانتان برنامه ریزی داشته باشید. پیروزی در ماموریت ها، وابستگی شدیدی به برنامه ریزی گیمر و تفکرات تاکتیکی او دارد و چالش بازی در این زمینه بی نظیر است. صحبت از سربازان شد، کلاس های نیروهای XCOM نیز در این نسخه تغییر کرده است.

صداگذاری‌های بازی هم مثل موسیقی‌های استفاده شده بسیار حرفه‌ای صورت گرفته‌اند و این در حالی است که برای ساخت بازی مثل XCOM 2، صداگذاری صحیح کار به مراتب سخت‌تری است.

چرا که سازندگان باید برای موجودات یا سلاح‌هایی صدا انتخاب کنند که نسخه واقعی از آن‌ها وجود ندارد و در عین حال مخاطب انتظار صداگذاری طبیعی از آن‌ها دارد! باید گفت که سازندگان از این آزمون هم سربلند بیرون آمده‌اند و صدایی که از دشمنان یا سلاح‌ها می‌شنوید، کاملا همانی است که باید باشد و حس می‌کنید که آن موجود نمی‌تواند صدایی جز این داشته باشد! صداگذاری شخصیت‌های تاثیرگذار در داستان بازی از بردفرود گرفته تا رییس گروه Advent هم همگی به بهترین شکل صورت گرفته است و فقط شاید بتوان گفت صدا‌هایی مثل انفجار‌ها و تخریب ساختمان‌ها کمی اغراق‌آمیز است و مثلا ریزش قسمت کوچکی از دیوار در اثر انفجار صدایی مشابه فروریختن یک برج بزرگ را می‌دهد!


نقات قوت

– گیم‌پلی چالش‌برانگیز و در عین حال لذت‌بخش
– گرافیک فنی و هنری زیبا
– تنوع بسیار بالا تمام بخش‌های بازی مانع از تکراری شدن آن می‌شود
– صداگذاری حرفه‌ای شخصیت‌ها و سلاح‌ها
– موسیقی‌های هیجان‌انگیز و مناسب با فضا بازی

نقات ضعف

– افت فریم قابل توجه در میان پرده‌ها
– زاویه بد دوربین سینمایی بازی در حین نشان دادن درگیری‌ها
– داستان کلیشه‌ای بازی که عمق خیلی زیادی ندارد


ویدیو هایی از XCOM 2


iRev.ir-Line1

بررسی زومجی :  بررسی بازی XCOM 2

بررسی پردیس گیم : XCOM 2 نقد و بررسی

دسته بندی ها بازی ویدیویی

دیدگاه